Gönderen Konu: YÜZSÜZ KEFALLERE EMEKTAR MODİFİYE  (Okunma sayısı 4670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
YÜZSÜZ KEFALLERE EMEKTAR MODİFİYE
« : 02 Ağustos 2013, 22:54:09 »
Denizli Sarayköy’de alev sıcağında yanan ben Çandarlı’ya gittiğim gün hem pişiklerim gitsin, hem de birikmiş kurtlarım dökülsün diye çarçabuk hazırlanıp evin önünden dalıyorum. Giderken bir kararsızlık içindeyim. Eski model ve de modifiye emektar Yılmaz zıpkınımı mı alsam yoksa oğlana aldığım gıcır gıcır  şiş oluklu 90’lık Freesup zıpkını mı? En sonunda kararımı Freesubtan yan kullandım. Makarası yoktu ama ne de olsa çift lastikti, mekanizma sesi sıfırdı. Balığı illa ki zıpkının dibine sokmama gerek kalmayacaktı. Uzaktan şişe geçirebilecektim. Belki de o özlediğim atışları yapabilecektim.
      Önce kıyıları dolaştım. Balıklar pek ufak tefekti. Ardından açığı denemeye karar verdim.İlk agaşonuma sağ arkamdan gelen iri bir kefal cevap vermişti. Pozisyon ters geldiği için atamadım. Biraz dinlenip 20-25 metre ileride ikinci agaşonu denedim. İri bir kefal sürüsü derhal cevap verdi ve sürü halinde geldiler. En irisine güzelce nişan alıp ilk atışı yaptım. Balık karından vuruldu ama makara olmadığı için şişte kaldı ve karnını yırtarak şişten kurtuldu. Avın yaralı gitmesi kadar üzüldüğüm başka bir şey yoktur. Nasip kısmet diye kendi kendime teselli verirken ikinci lastiği gerip zıpkını kurarken sen lastik çat diye bir kop. Olacak iş değil. Deniz balık kaynıyor, zıpkın her türlü numarayı yapıyor. Neyse kalan 16’lık lastiği 3. kademeye kuruyorum. Artık balığı yakına sokmak durumundayım uzak atış lüksüm yok.   
       Biraz ilerde ilk dalışıma afet bir kefal bindiriyor. Bu kefallere de ne oluyor? Sanki agaşonu unutmuşlar. Orada dalınmaya dalınmaya hem irileşmişler hem de yüzsüz yüzsüz geliyorlar. Mesafe de çok yakın vurulmaması mümkün değil. Atıyorum , Puf! Zıpkın adeta şişi tükürüp zayıf bir eğri çizerek balığın altından geçip gidiyor. Hay senin gibi zıpkına…!
       Ev de çok uzak. Geri dönsem bayağı vakit geçecek ama böyle balık da her zaman bulunmaz. Bas palet tam gaz eve yarım saatlik bir uğraşıdan sonra evden emektar modifiyem, nice balıkların katili Yılmazımı alıp tekrar serin sulara dönüyorum.
      İlk agaşon balık yok. İkinci agaşon yine balık yok. A be bunlar elimdeki zıpkının ne olduğunu biliyorlar da mı gelmiyorlar? Mübarek nerde demin yüzsüz yüzsüz zıpkının burnuna kadar sokulan kefaller?
     Bir lidaki kıvrıla kıvrıla bana yaklaşıyor, gel beni al diyor. İlk atışta Yılmaz balığın hakkını veriyor. Balık şişte. Söndürüp ipe takıyorum. Ancak gözüm yarım saat önceki azgınlarda. Onlardan eser yok. Ard arda yaptığım agaşonlardan birine bir kefal sürüsü bindiriyor ama yine istediğim ölçülerde değil. Nerde o deminki balıklar? Yine de zıpkın atılmayacak kadar da değiller. Birini nişanlayıp tetiğe asılıyorum. Heyt be koçum emektarım benim. Affı yok, balık yine ipte. İnadım inat, o kefallerden bir tane vurmadan çıkmak yok.
     5-6 metrelik güzel bir erişte otun üstüne yatıyorum. Sol tarafımdan o azgın ve yüzsüz kefallerden biri salına salına geliyor. Tetik düşürmemle birlikte balık makarayı Fırrrr diye boşaltıyor. İşte bu! Bu balık tüm yorgunluğumu alıyor ve daha da fazla zorlamaya gerek olmadığını düşünüp sudan çıkıyorum.
     Sudan çıktıktan sonra minnetle bakıyorum emektar zıpkınıma. Belki yeni değil, hatta güzel de değil ama görevini yapıyor ve yine denizden balıkla çıkmamı sağlıyor.
     Dedem Korkut nerde? Tatilde… :) :) :) Bu hikayenin sonuna mani düşürecek yok kimse, diye kara kara düşünürken. Telefonuma bir mesaj düşüyor.
                               Yaz sıcağında her yer har
                               Zıpkın çalışmayınca işin zor
                               Sen bırak yeniyi meniyi
                               Ne varsa emektarlarda var.
                                                      İmza : Deden Korkut
     Bir başka hikayede görüşmek dileğiyle şimdilik kalın sağlıcakla… ;)
Yorgun argın denizden çıkış…

Emektarın lastik kısmı

Emaktarımın sap kısmı

İşte Halep, İşte arşın… :) :) :)

Çevrimdışı Nebil ÖZKÖKSAL

• Müdavim Üyemiz
Ynt: YÜZSÜZ KEFALLERE EMEKTAR MODİFİYE
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2013, 23:38:36 »
Oğlum kuyruğum oldu tava sapi kipin.Bayrama nasipse güsterticem trofeleri az kaldıya sabır ya selamet.
Ne deyim rasgele acikta bize gele......
Nebil ÖZKÖKSAL
1961 İZMİR

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2013, 23:45:45 »
Rast gele hocam bu sıcaklarda iyi gitti teşekkürler...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2013, 09:29:47 »
Oğlum kuyruğum oldu tava sapi kipin.Bayrama nasipse güsterticem trofeleri az kaldıya sabır ya selamet.
Ne deyim rasgele acikta bize gele......
Dayı bu sene balık baya bol bizim orda ama hep söylenilen gibi nasip kısmet meselesi. Suat Abi dün gitmiş 4 tane yakalayabilmiş. Demek ki nasip kısmet benden yana. Tatilde nereye gidecen? Haberimiz ola. Canın sıkılırsa bizim oraya da bir uğra. Çektiririm sana trofeleri. Çek babam çek Allah çektirmesin :) :) :)

Çevrimdışı A.Rıza KARAKULAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2013, 11:35:07 »
Oğuz hocam,güzel anlatım ve av için tebrikler lakin dayınızın avcılığını ve balıkçılığını tüm Karşıyaka grubu iyi bilir.İnşallah bizim öğretemediklerimizi dayınıza siz öğretirsiniz :) Saygılarımla
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2013, 11:54:42 »
Hep rasgelsin Oğuz Hocam.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Nebil ÖZKÖKSAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2013, 13:47:59 »
Oğuz nasipse bayrama arayacam çok şükür karşıyakada aykutum varda atraksiyon yapabiliyoz yoksa ihtiyar heyetine kalsak sadece kahvede kelamlan avlanıcaz.
Kaptanim deryamla cemil agamin dalgasina genc yaşta icim geçecek yoksa.Ayrıca suatla bi gun denk getirinde cesmeden cıkalım  arkadaşlardan iyi haberler geliyor.Telefonlaşırız ona göre hareket ederiz gerci hava yine fırtınalı bakacayiz artikin herkese selamlar...
Nebil ÖZKÖKSAL
1961 İZMİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2013, 17:27:25 »
Oğuz hocam,güzel anlatım ve av için tebrikler lakin dayınızın avcılığını ve balıkçılığını tüm Karşıyaka grubu iyi bilir.İnşallah bizim öğretemediklerimizi dayınıza siz öğretirsiniz :) Saygılarımla
Dayımın işi kara avcılığıyladır, balık işi daha yeni yeni... Benimler giden boş dönmez ama, onu iyi bilir. Bakalım o mu gelecek biz mi gidecez sonuçta inşallah diyorum güzel bir balık avı yaparız.

Oğuz nasipse bayrama arayacam çok şükür karşıyakada aykutum varda atraksiyon yapabiliyoz yoksa ihtiyar heyetine kalsak sadece kahvede kelamlan avlanıcaz.
Kaptanim deryamla cemil agamin dalgasina genc yaşta icim geçecek yoksa.Ayrıca suatla bi gun denk getirinde cesmeden cıkalım  arkadaşlardan iyi haberler geliyor.Telefonlaşırız ona göre hareket ederiz gerci hava yine fırtınalı bakacayiz artikin herkese selamlar...
Sende sonar varsa al gel, yakalatayım sana pabuç gibi balıklar... :) :) :)