Gönderen Konu: Simson Fişek Testi  (Okunma sayısı 22219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
Simson Fişek Testi
« : 26 Şubat 2012, 13:14:09 »
Öncelikle bu test tamamen amatörce yapılmıştır.  kendimce değerlendirmeler yer alacaktır. Eleştirilere kapalı yapıcı yorumlara açığım  ;)

Tüfek:16çap 70 namlu boyu 1/3 şok değerlerinde

50 adımlık mesafede  70 cm e 70 cm lik bir kartonu  karlık bir alanın üzerine koydum, kullandığım fişek yavaşçalar  7 nolu saçma

fişeğin uzunlamasına dağılımı 20 metreye kadar gidiyor. 5 metre ön kısmından başlayıp 15 metre gerisine kadar. fakat enlemesine dağılım 3 metre civarı.

yakın mesafelerde hızlı hareket eden avlarda ya iyi bir avcı olmak lazım yada bu tüfeği kullanmamak.

2,5 luk pet şişeyi 135 adımlık mesafeye dikerek tam ortasına nişan alarak yaptığım ateş sonucunda bir tane bile saçmanın şişeye isabet etmediğini gördüm ki, zaten o mesafede şişeyi zor görerek ateş ettim.

yalnız 20 adım gerisinde olan ağaç dallarını kırmış saçmalar.

daha fazla ağaca zarar vermemek için yer değişimi yapıyorum yalnız mesafe ve fişek değiştiriyorum. mesafe 85 adım fişek yavaşçalar 2 no , bu arada bütün fişekler 28 gr. Tam ortasına gelecek şekilde yapılan atışımda  kola şişesinin üst kısmından ortalama 8 saçmanın delip geçtiğini gözlemledim.

Sonuç: Bu tüfekle en iyi atış aralığı 40-80 metre arası. Ağaçlık , yakın ve anlık kalkan avlarda kullanımı zor. kaz ,ördek ve ovalık alanda tavşan avlarında iyi sonuçlar çıkartacak bir tüfek. elden geldiğince 5 ile 10 no arası saçma kullanmalı. 16 çap olması benim gibi acemiler için bir dezavantaj. fakat taşıması bir o kadar rahat.

vesselam artılarıyla eksileriyle bir SİMSON.
Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Hüseyin AKGÜN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Simson Fişek Testi
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2012, 13:33:30 »
Berk bey selamlar. Simsonunuz ismine münhasır hoş bir çifte. 16 kalibreye alışabilir iseniz çok güzel avlar yapacağınıza inanıyorum. Fişek denemelerinizi; 40 adım mesafeden, 50x70 resim kağıdına, çeşitli gram, numara, tapa ve hatta değişik markalardan oluşan fişek kombinasyonlarıyla yapmanızı tavsiye ederim. Bu sayede silahınızın hangi çeşit fişekle nasıl grupman verdiğini ve geri tepmesini öğrenip yapacağınız avlarda uygulama şansı bulabilirsiniz. İnanın uygun fişek kullandığınız taktirde çok güzel bıldırcın ve çulluk avlayacağınızı tahmin ediyorum. 16 kalibre olması sebebiyle her çeşit fişeği bulamayabilirsiniz, size nacizane tavsiyem bu güzel simsonu çok toplu atıyor diye elinizden çıkarmayın, fişeğini bulun, çünkü değerli bir silah. Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2012, 13:35:37 Gönderen: Hüseyin AKGÜN »
Hüseyin AKGÜN
1982 UŞAK
İkamet: Antalya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2012, 15:02:12 »
Berk bey selamlar. Simsonunuz ismine münhasır hoş bir çifte. 16 kalibreye alışabilir iseniz çok güzel avlar yapacağınıza inanıyorum. Fişek denemelerinizi; 40 adım mesafeden, 50x70 resim kağıdına, çeşitli gram, numara, tapa ve hatta değişik markalardan oluşan fişek kombinasyonlarıyla yapmanızı tavsiye ederim. Bu sayede silahınızın hangi çeşit fişekle nasıl grupman verdiğini ve geri tepmesini öğrenip yapacağınız avlarda uygulama şansı bulabilirsiniz. İnanın uygun fişek kullandığınız taktirde çok güzel bıldırcın ve çulluk avlayacağınızı tahmin ediyorum. 16 kalibre olması sebebiyle her çeşit fişeği bulamayabilirsiniz, size nacizane tavsiyem bu güzel simsonu çok toplu atıyor diye elinizden çıkarmayın, fişeğini bulun, çünkü değerli bir silah. Saygılarımla.
Bence de.

Karda yere  doğru atış yaptığınızda enlemesine 3 m dağıldığını gördüğünüze göre, kesinlikle boylamasına da 3 metre olmuştur. Saçmalar havada kalınca bir puro şeklinde yol alıyor.

İki atış yapmışsınız, tüfeğinizin şoklarını yazmışsınız ama hangi hedefe hangi şok yazmayı unutmuşsunuz. Her halükarda açık söylüyorum, muazzam. ASlında biraz toplu gitmişler ama kesin diyemiyorum. Adımınıza göre kaç metre oluyordu bilemiyoruz. Şayet toplu ise, keçe veya dispersante bulunabilse(imkansız galiba) kısa mesafede şahane olurdu.

Herhangi bir av için ortalama ne kadar mesafede vurulduğunu biliyorsunuzdur. Mevsime göre falan değişir ama artık onu da, başka sebepleri de düşünerek bir mesafe düşünün. Mesela bıldırcın 10-25 m arasında dersek, 20 m mesafe diyebiliriz. Siz bunu ölçemeyebilirsiniz ama arazide bir çalı, taşa göre kabaca "şu kadar" diyebilirsiniz. zaten avda metreyle ölçüp atmıyoruz. İşte o mesafeye aynı kartonu dikin ve değişik fişeklerle en beğendiğinizi bulun. Çok toplu gitmesini de aramayın. mesela bıdırcın, üveyik 2-3 saçma yeter. Çok iri saçma da iyi gelmez. Eh işte, deneyeceksiniz.

Malesef 16 lık tüfekte 28 gram dışında fişek çok az. Zannederim 26 veya 27 vardı. Yakın mesafelerde en az gram olanları tercih edin. Niye böyle? Galiba tüfeğiniz toplu gönderiyor, ondan. Aslında fişek doldurarak da çeşit artıtılır ama hem dar kalibrelerde fişek doldurmak daha riskli, hem bilmeyene daha riskli.

Ne olursa olsun, ben bu dağılımları beğendim. Kaba hesap ama bu kadarına göre bence iyi. Keklik, tavşan iyi gider derim. Ama yineliyorum, mesafeleri kesin bilmiyorum.

Bir de çok önemli, ne olursa olsun, dağılıma bakarak 40 metrenin ötesine atış yapmayın. Bakmayın dağılıma, saçmalar oldukça yavaşlarlar. Mesela tavşanın etine yeterince işlemezler. Heyvan can havliyle durmaz ama çok acı çeker. Sakın sakın.

Bir not daha; adımınızı bir ölçün. Evden bir mezro veya neyse bir şerit metre alın veya evde ölçün. Adımınızı atın ve "topuktan topuğa" veya "burundan buruna" ölçmelisiniz. Diğer türlü yanlış olur. Her adımda "bir ayak" fazla ölçersiniz.

Şimdilik aklıma gelen bunlar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2012, 15:46:51 »
Hüseyin kardeşim 16 ya alışmak evet zaman alacak. birde fişek yelpazesi malumunuz sıkıntılı. Yorum ve öneri için teşekkürler,

Volkan Bey enlemesine 3 metre dağıldığına göre boylamasınada 3 metre olmuştur demişsiniz.Aşağıdaki resimde saçmanın kar üzerinde meydana getirdiği durumdan dolayı boyuna 20 metreye kadar gitmiş dedim. belkide saçmanın sekmesi sonucu oluştu bu durum. 20 metreye kadarlık bir alanda uzunlamasına bu izler mevcut, enlemesinede 3 metre.

Atladığım diğer noktayı hemen yakalamışsınız. kaç atış olduğunu belirtmeyi unutmuşum. Bu tek atış,çift atış değil, yalnız sol göz ile attım.Kenarında bulunan adımlar saçma dağılımını göstermek için yürümüştüm.

normal bir adımım 63-68 cm aralığında değişiyor.

Fişek seçiminde aynen dediğiniz gibi keçe tapa veya dispartense önerinize tamamen katılıyorum. Bulabilirsem tabiki.

fikir ve önerileriniz için teşekkür ederim. Aydınlatıcı oldu saygılarımla

Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2012, 20:21:47 »
Mitralyöz gibi taramış,müthiş grupman.Ayrıca tüfeğiniz çok güzel,güle güle kullanın.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2012, 20:56:16 »
'MİTRALYÖZ GİBİ TARAMIŞ'    :D     

Güldürdün be abi
Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2012, 21:55:44 »
:) Mitralyöz hala var mı :D Neyse de öyle gibi gerçekten.

Şimdi yanlamasına ve boylamasına aynı derken bilerek yazdım. Çünkü saçmalar, yandan bakınca, havada yol alırken tombul Havana puroları gibi görünür. Yani  bir silindirin iki tabanından içeri bastırılmış, ortası şişmiş gibi bir şekil. Karşıdan bakınca, çember şeklinde olur. Kar üzerinde öteye doğru 20 metreye kadar uzamış görünmesi hadisesi tıpkı akşam üstü gölgelerin uzaması gibi bir şey. Yeri tarayan saçmaların size en yakın kısmı en altta gidenler. Ta ötedeki ise en üstteki saçmalar. Şayet hedefi duvara, yerden 2-3 m yukarı koyup deneyebilseniz, duvarda 2-3 m çapında kabaca bir çember şeklinde iz görecektiniz. Bu normal.

Adımı falan da ölçmüşsünüz, iyi oldu. Yukarıda yazdığınız mesafeleri bu adım uzunluğuna göre hesap edip yazdıysanız, müthiş grupman yapmış tüfek. Ben çok iyi diyorum. O fişeklerle iyi bir atıcı dehşet av yapar. Atıcı iyi değilse de tersi olur :) İyi günlerde kullanın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2012, 22:45:43 »
şimdi 85*68 =57mt civarı bir mesafe yapar.yivsiz av tüfekleriyle iri saçma grubu için ateş edilecek en son nokta..bir av tüfeğinin en net vurabileceği mesafe 40mt yi geçmez.hedef büyüklüğü olarakta yaklaşık 15cm lik daire kadar olan hedefler.net bir vuruştan bahsedersek.ördek kaz gibi uçan hedeflerin daha büyük olduğu avlardada bu  mesafe max 60mt yi geçmez.çünki her mt de dağılım sizin tahmin ettiğinizden çok daha dazla açılacaktır.yani 80mt lerde bir av vurmak  mucizeden başka bir şey değil.gerçi ali kara abimiz 80  90 mt  lerde 5 numara saçmayla tavşana takla attırdığını söylesede.135*68= 91mt ye tekamül eder.bu mesafeden 2.5 lt lik şişeyi  sabitken vuramayan birisi varken  aynı mesafeden hareket halindeki tavşan nasıl vurulur.biri bana söylerse sevinirim.velhasıl amatörce bile olsa bir emek vermişsiniz.elinize sağlık.size katılıyorum yakın ve fermalı avlarda zor ama açık arazide keyif alınacak bir tüfek.yinede 40 mt civarları temiz bir ölüm için en kabul gören mesafedir.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ali KARA

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2012, 11:21:43 »
selamlar berk kardeşim helal olsun sana geçekten biz böyle bir test ne yaptık nede görduk senin sayende bunları öğrenmiş olduk saygılarımla allaha amenet ol
1964-İzmir
BBC

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2012, 15:58:05 »
Ali abi iltifatına teşekkürler.

Bu deneme atışı ile ilgili olarak  belirtmek isterim. tüm atışlarımda hedefin ortasına nişan alarak yaptım yakın mesafe atışlarda saçmaların  daha çok üstten gittiğini. 135 adımda ise hedefe yetişmediğini tahmin ediyorum. bu sebep namlu şahlanmasındanmı kaynaklanıyor yoksa yerdeki meyildenmi  bilemiyeceğim. 60 metreye kadar hedefin altına daha uzak mesafelerde ise hedefin üstüne nişan almakta fayda var.

Sevgili suat ali kara abimiz 80-90 metrelerden takla attırdığını söylediyse doğrudur . çünkü resimdede belirttiğim gibi 135 adımlık hedefin 20 adım gerisinde ağaç dallarını budamıştı. 115*65 desek 75 metreye denk gelir. artı saçma no farklarınıda eklediğimizde geriye bir faktör kalıyor oda iyi bir avcı.

Saygılarımla ,

Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Ali KARA

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2012, 16:05:11 »
Merhabalar, öncelikle bu yazımın 28 yılı aşkın süredir edinmiş olduğum tecrübe ve deneyimlerime dayanarak kaleme aldığım bir yazı olduğunu ve tamamı ile kendi düşünce, tecrübe ve deneyimlerime dayandığını belirterek başlamak istiyorum yazıma.
Öncelikle bir uçar avcısı ve su avı aşığı olarak ördek cinsi su kuşlarının avında başarılı olmamız için dikkat etmemiz gereken ve olmazsa olmazı diyebileceğim konuları kaleme almak istiyorum.
Bu arada konuyu 3 ayrı başlık altında toparlamak istiyorum. Uygun tüfek ve fişek seçimi
2- Uygun kamuflaj ve techizat
3- Mesafeye ve uçuş şekline göre atış yapma, önleme verme Dikkat: Yivsiz av tüfeklerindeki kalibre ölçüsünün (12-16-20 cal.) namlu çapı ölçüsü ile metrik açıdan hiçbir ilişkisi yoktur. Süreç içerisindeki gelişim aşağıdaki gibi olmuştur
453,6 gram kurşun (1 Paund) çap olarak aynı büyüklükte ve eşit ağırlıkta yuvarlak parçalara (bilya) bölündüğü takdirde aşağıdaki veriler elde edilmiştir12 bilya = 12 kalibre tüfeği anlatır (Bilya çapı ~ 18,2 mm Namlu iç çapı - 18,2)
16 bilya = 16 kalibre tüfeği anlatır (Bilya çapı ~ 16,8 mm Namlu iç çapı - 16,8)
20 bilya = 20 kalibre tüfeği anlatır (Bilya çapı ~ 15,7 mm Namlu iç çapı - 15,7)
Not: Kalibre rakamsal olarak büyüdükçe namlu iç çapı küçülür Öyleyse diyebilirizki, “Kalibre tanımı ne kadar büyükse, (Örneğin: 20 cal.) namlu çapı da o kadar küçüktür” (Örneğin: 15,7 mm) gibi.
Fişek üzerindeki uzunluk bilgisi kullanılacak silahın fişek yatağı ile ilgilidir.
Ağız kısmı yaklaşık 6 mm. ve yuvarlak kapatıldığı takdirde boşluk olarak 6 mm bırakılır. Yıldız şeklinde kapatma istenirse bu boşluk yaklaşık olarak 11 mm.dir.65 mm. kovan uzunluğu olan fişekler, fişek yatağı 65-89 mm.’lik namlulardan,
67,5 mm. kovan uzunluğu olan fişekler, fişek yatağı 67,5 -89 mm.’lik namlulardan
70 mm. kovan uzunluğu olan fişekler, fişek yatağı 70-89 mm.’lik namlulardan
76 mm. kovan uzunluğu olan (magnum) fişekler, fişek yatağı 76-89 mm.’lik namlulardan atış yapılabilir.
Öncelikle aynı marka fişeklerin farklı çaplardaki karşılaştırmasını yapalım:
Winchester AA Plus marka fişek ;*
12 cal, 28 gr, 7,5numara saçma 70mm fişek = 410 m/s
20 cal, 28 gr, 7,5 numara saçma 70mm fişek = 402 m/s
Öyleyse 12 kalibre ve 20 kalibre tüfeği karşılaştırdığımızda, 12 kalibre tüfeğin aynı koşullarda daha etkili bir hıza sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yani diyebilirizki su avında hız önemli bir unsur ise tercihimiz 12 kalibre bir tüfek olmalıdır.
Bu konuyu yine bir karşılaştırma yaparak açıklamaya çalışacağım,
Winchester Heavy Load marka fişek;*
12 cal, 36 gr, 4 numara saçma 70mm fişek = 411 m/s
12 cal, 40 gr, 4 numara saçma 70mm fişek = 387 m/s
12 cal, 48 gr, 4 numara saçma 76mm fişek = 380 m/s
Bu tabloya göre incelediğimizde diyebiliriz ki, gramaj arttıkça saçmanın menzili her ne kadar artsa da, birim zaman içerisinde saçmamızın kat ettiği mesafe düşmektedir,
Öyleyse; kullanacağımız fişeği seçerken avın geçiş mesafesine uygun fişek olmasına dikkat etmeliyiz. Şahsi tecrübelerime dayanarak şöyle söyleyebilirim, 45-50 metreye kadar normal fişek, 50 metreden uzak mesafeler için su avında (geçit avları ve yüksek mesafeli atışlarda) tercihim her zaman magnum fişeklerdirSu avında başarılı olmanın ön önemli yollarından birisinin de uygun kamuflaj ve teçhizata sahip olmaktan geçtiğine hiç şüphe yoktur, haliyle su avı genelde soğuk mevsimlerde ve suda yapıldığı için su avına giderken muhakkak suretle yanınızda yedek elbise, ayakkabı, çorap v.b. gibi giyim eşyası bulundurmanızın hayati önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Ben çok kez şahit olmuşumdur, av sırasında avı bırakıp ateş yakmaya çalışan, titremekten atış yapamayan kişilere, bu sebeple önce kendi hayatımızın daha öncelikli olduğunu unutmamalı ve yukarıda belirtmiş olduğum ayrıntılara dikkat etmeliyiz.
Kamuflaja gelince: öncelikle avlanılacak yerin bitki örtüsü, avın geliş yönü, geliş mesafesi ve yapılacak av şekline göre uygun kamuflaj yapılmalıdır, unutulmamalıdır ki başarılı bir avda doğru yapılmış kamuflajın ve teçhizatın rolü çok büyüktür. Bulunduğumuz yerin bitki örtüsüne göre uygun kamuflajlı elbiseler giymeli, bulunduğumuz ortamdan farklı görünecek, avımızın dikkatini çekecek avı ürkütecek her türlü ayrıntıları göz önünde bulundurmalıyız. Sazlık bir ortamda av yapacaksak, avımızın geliş yönüne göre rahat atış yapacak şekilde ve pozisyonda konumlanmalı, avımıza direkt olarak bakmaktan her zaman kaçınmalıyız. Yüzümüzün ördeğe fosfor şeklinde yansıma yaptığını düşünürsek, mümkünse yüzümüzü sadece gözlerimiz açık kalacak şekilde örten kamuflajlı maske kullanmalıyız. Avımızı göz ucuyla direkt bakmadan takip etmeli acele etmeden atış için en uygun zamanı kollamalıyız, unutulmamalıdır ki 3-5 saniye erken davranmak yada 3-5 saniye geç kalmak avımızın kaçmasına sebep olacaktır.
Kamuflaj işini hallettik diyelim, sıra geldi mühre, düdük gibi yardımcı malzemelerin kullanılmasına, özellikle su avında mühre ve düdük gibi aksesuarları doğru kullandığınız sürece yapacağınız avın zevkine doyum olmayacaktır, ama şu da var ki eğer mühreleri yanlış dizmişseniz, düdüğü yanlış öttürüyorsanız, yani ayrıntılara dikkat etmiyorsanız işte o zaman av avlıktan çıkar, eziyet halini alır. Mühre dizilimi konusunu daha önceki forumlarda anlatmıştım, bu konuda o forumlara bakarak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Düdük bana göre ördek avının olmazsa olmazlarından birisidir, ama yine dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı var düdük çalmakta ayrıca bir eğitim ve bilgi isteyen bir konudur, hangi ördekte hangi düdüğü kullanacağınız, ne zaman hangi tonda düdük çalacağınızı bilmek bu işin can alıcı noktasıdır, eğer bu konuda hiçbir bilginiz yok ise bence düdüğü hiç çalmayın, avı bıraktıktan sonra evinize dönerken uygun bir yerde durun ve oyun havası çalın daha iyi olacaktır. Daha öncede söylediğim gibi su avında başarının sırrı ayrıntılarda gizlidir.
3- Mesafeye ve uçuş şekline göre atış yapma, önleme verme;
Av hangi av olursa olsun, başarılı bir atış yapmak istiyorsak, göz önünde bulundurmamız gereken etkenler vardır. Bu etkenler, tüfek, fişek, ve doğru atıştır. Tüfek ve fişek konusuna yukarda değindik, doğru tüfek ve fişeği seçtiğimize göre sıra geldi atış yapmaya; duran bir hedefe direkt olarak atış yapılmaktadır yani; göz, gez, arpacık ve hedefi hizaladıktan sonra atış yapılmaktadır. Ama kaçan yada uçan yani hareketli bir hedef için bunu uygulamak hiçbir zaman doğru olmaz. Çünkü; saçmanın namluyu terk edip hedefe ulaşması belli bir zaman zarfında olmaktadır ve saçma hedefe ulaşıncaya kadar geçen zaman içerisinde hedef yerini değiştirmektedir. Öyleyse dikkat etmemiz gereken bir konu daha ortaya çıkmış oluyor. Elbette saçmanın hedefe ulaşma zamanı hedefin bize olan uzaklığına ve hızına göre farklılık gösterecektir. Bu durumda kullandığımız tüfeğin kalibresi, fişeğin özelliği, hangi havada hangi fişeği kullanacağımızı ve avlayacağımız avın özelliklerini çok iyi bilmek gerekmektedir. Şimdi mantıksal olarak düşündüğümüzde kullandığımız kalibreye göre fişeğimizin hızını biliyoruz (bu bilgilere fişeğin kutusunun içinde yada dışında teknik özellikler kısmından ulaşabiliriz). Sıra geldi avımıza; bu konuyu bir örnek ve matematiksel bir hesapla açıklamaya çalışacağım.Diyelim ki avımız ördek;
Ördeğin saatteki ortalama hızı = 90km/saat = 9000metre/saat

1 saat= 3600 saniye ise 9000/3600=2,5 metre/saniye ördeğin saniyedeki hızı;

Ördek bize tahmini 40 metre mesafede ve tam paralel pozisyonda önümüzden geçiyor diyelim.

Fişeğimizin özelliğini biliyoruz. (Örneğin, 36 gr, 4 numara saçma 70mm fişek = 400 m/s)

Fişeğimiz 400 metre / saniye hıza sahip ise fişeğimizin 40 metreyi kaç saniyede aldığını bulmamız gerekmektedir.
40/400= 0,1 saniye

Şimdi ördeğin 0,1 saniyede ne kadar yol aldığını bulmamız gerekiyor,
Ördek 1 saniyede 2,5 metre yol alıyorsa, Ördek 0,1 saniyede X metre yol alır.
X= 2,5*0,1=0,25/1= 0,25metre yol alır.
Yani bu da demek oluyor ki 40 metre mesafeden bize paralel geçen bir ördeğe atış yapacağımız zaman ördeğin tam ortasına atış yapmış olmamız için nişanımızı ördeğin gidiş yönüne doğru 0,25 metre yani 25 cm önüne atış yapmamız gerekmektedir.

Tabiî ki bu hesaplama şekli ördeğin uzaklığına, geliş-gidiş açısına, uzaklığına göre değişiklik gösterecektir, yani bu bizden 90 derecelik uzaklaşma açısı olduğu zaman böyledir. Bu açı ufaksa önleme mesafemizde aynı oranda düşecektir, elbette biz her zaman av sırasında oturup bu hesapları tek tek yapacak değiliz. Ama avcıların bilimsel olarak bu değerleri ve verileri bilmesi elbette faydalı olacaktır kanaatindeyim. Zaten bu alışkanlık zamanla tecrübe edinerek avcıda kendiliğinden oluşmaktadır.

Ayrıca su kuşu avında birkaç konuya daha deyinmek istiyorum, şu kesinlikle unutulmamalıdır ki; özellikle ördek ve kaz avında su içerisinde durağan şekilde duran bir ava dururken atış yapmak yerine onu uçurarak atış yapmak avcıya daha büyük avantajlar sağlayacaktır. Hem hedef büyümüş olacak hem de suyun içerisindeki ölü hedef olan kısım (yaklaşık avınızın %50 si) gerçek bir hedef halini alacaktır. Direkt üzerinizden geçmekte olan bir kuşa size doğru gelirken değil de sizi geçtikten sonra atış yapmanız size daha büyük bir avantaj sağlar

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2012, 16:17:04 Gönderen: Ali KARA »
1964-İzmir
BBC

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2012, 16:55:00 »
Ali abi değerli bilgilendirmen için teşekkürler ve ilk artıyı veriyorum :)
1981 / Samsun / Malatya

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2012, 23:02:58 »
Yukarıdaki önleme hesabında aritmetik hatası olduğundan sonuç yanlış olmuş.90 km/saat 9000 metre/saat denmiş oysa 1 km 1000 metre olduğundan 90000 metre/saat olacak,dolayısı ile ördek 1 sn de 25 metre yol alacağından önlemede 2,5 metre önüne olmalı.Tabi ördek bu veya daha fazla hızı konmaya kanat kırdığında değil tam gaz tepeden geçerken yapıyor.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2012, 23:12:42 »
değerli arkadaşlar yivsiz av tüfeklerinde en uzağa grupman yapan fişek 60 yarda yani 54 mt dir.dikkat edin lütfen grupman diyorum.  en uzağa saçma atan demiyorum.grupman demek bir avın ele geçirilebilmesi için  gerekli olan homojen saçma dağılımı demektir.dünyada bu böyle  kabul ve test edilmiş bir sonuçtur.yoksa sıradan bir 7 no fişek bile 300mt kadar saçmayı sürebiliyor.  bence bu konu benim için kapanmıştır.bilimsel olarak kanıtlanmış bir konuyu muamma yorumlarla ve abartılı mesafelerle bağdaştırmanın manası yok.rasgeleyin.

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2012, 23:15:19 »
Yukarıdaki önleme hesabında aritmetik hatası olduğundan sonuç yanlış olmuş.90 km/saat 9000 metre/saat denmiş oysa 1 km 1000 metre olduğundan 90000 metre/saat olacak,dolayısı ile ördek 1 sn de 25 metre yol alacağından önlemede 2,5 metre önüne olmalı.Tabi ördek bu veya daha fazla hızı konmaya kanat kırdığında değil tam gaz tepeden geçerken yapıyor.
kamil abi yazı alıntı yazıyı yazan arkadaş hatalı hesaplamış.maşallah gözünüzden kaçmamış.tebrikler.

BİGA/1979

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 27 Şubat 2012, 23:40:54 »
kamil abi yazı alıntı yazıyı yazan arkadaş hatalı hesaplamış.maşallah gözünüzden kaçmamış.tebrikler.
Çok önceleri üşenmeyip hesapladığım bir şey olduğundan sonuç farklı gelince yanlışlık nerde diye araştırdım,yoksa direkt hata bulayım diye değil tabi ki.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 28 Şubat 2012, 09:21:23 »
ördek 1 sn de 25 metre gidebilirmi?

16 tüfek için bilhassa gdr rus veya mke çifteler için ince saçma kullanmak gerekiyor iyi randıman alabilmek için...12 de ne kullanıyorsan 2 numara incelteceksin saçmayı..ördek tahtalı tavşan gibi avlara en çok 6 numara ideali 7 numara ...keklik 8 numara çulluk üveyik 9  bıldırcın 10 numara...en güzeli de keçe tapa blunursa bior çok iyi olur..

16 cal için hassas terazi ile mke barut 1,25 yazın 1,40 kışın
a1 vectan i çin yazın 1,20 kışın 1,35 barıt ile güzel randıman alınır...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 28 Şubat 2012, 09:35:44 »
kamil abi hesap dediğin gibididir, aritmetik hatayı yakaladın bravo yanlız ördek tam hızda 1 saniyede 25 metre gitmesi bana fazla geldi.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 09:41:31 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 28 Şubat 2012, 10:25:34 »
http://www.speedofanimals.com/animals/mallard
Linkte mallard yani yeşilbaşın en yüksek hızının 65 küsur mil olduğu yazıyor km e çevirince 104 km yapıyor o zaman hesap ortada daha bile fazla sn de 25 metreden,100 le giden bir otomobilin içinden 1 sn de ne kadar gittiğini düşünün 1sn  81, 82 rakamlarını ardarda söyleyinceye kadar geçen bir zaman diye okumuştum.100 metre rekoru 9 sn olduğunu düşünün,en hızlı atlet bile sn de 10 metre yol alıyor!!
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 28 Şubat 2012, 10:49:18 »
http://www.armer.com.tr/LEGIA-DISPERSANTE-16-CAL-28-GRAM-8-NUMARA-AV-FISEGI-pid-12175.html

16 kullanan arkadaşlara çulluk - keklik ve parlama avlarında kullanabileceği bir fişek küp saçmaları ile 15-25 metreler arasında çok etkili bir fişek.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 28 Şubat 2012, 16:38:56 »
bilimsel olarak kanıtlanmış bir konuyu muamma yorumlarla ve abartılı mesafelerle bağdaştırmanın manası yok.

Bu durumu bilimsel olarak kanıtlama, muamma yorumları ve abartılı mesafeleri ispatlama çok kolay.Aynı yer aynı tüfek aynı no fişekler + siz ve birde noter işlem tamamdır.

Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 29 Şubat 2012, 00:00:19 »
yivli tüfek kullanan arkadaşlar boşuna o kadar para verip yivli tüfek ve ruhsat almaya gerek yok.alın birer tane simson 90mt den 5numara saçmayla tavşan 200mt dende kurşunla domuz vurursunuz.bu arada 16 numarası olursa daha uzaktanda vuruş yapılabilir.

BİGA/1979

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 29 Şubat 2012, 18:37:59 »
yivli tüfek kullanan arkadaşlar boşuna o kadar para verip yivli tüfek ve ruhsat almaya gerek yok.alın birer tane simson 90mt den 5numara saçmayla tavşan 200mt dende kurşunla domuz vurursunuz.bu arada 16 numarası olursa daha uzaktanda vuruş yapılabilir.

işte gerçeği gören biri   ^-^

'Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz' diyen Ziya Paşayı sözünün güzelliğinden dolayı yad edesim geldi.
Berk YENİGEN
1980 istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 01 Mart 2012, 13:53:29 »
işte gerçeği gören biri   ^-^

'Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz' diyen Ziya Paşayı sözünün güzelliğinden dolayı yad edesim geldi.
ben senin yaptığın bu amatör  testleri adımla falan değil mt le ölçerek çok daha fazla tip fişek ve tüfekle defalarca  yaptım. sonuçlarınıda yayınladım.yarına kadar sabret sana  yarın bir kaç atış örneği yayınlayacağım.bakarsın sonrada oturur düşünürsün.hem 16 hem 12 numara  ile yapılmış atışlar.ziya paşa nın eline ağzına sağlık güzel ve özlü bir söz söylemiş. bak rahmetlinin diğeri hafız hulagi de ne demiş ALİM İLE SOHBET EDERSEN ALIRSIN MERTEBE  CAHİL İLE SOHBET EDERSEN DÖNERSİN MERKEBE sevgili arkadaşım sana ve konuna verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.sana   simson tüfeğinle  çok uzun menzilli atışlar.

BİGA/1979

Çevrimdışı Berk YENİGEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 01 Mart 2012, 19:03:28 »
ne kendimi cahil nede şahsını MERKEB yerine koymam. Olsa olsa keçi oda inatçılığından dolayı. 

özrünüzüde samimi bulmadığım için kabul etmiyorum.

Bu durumu bilimsel olarak kanıtlama, muamma yorumları ve abartılı mesafeleri ispatlama çok kolay.Aynı yer aynı tüfek aynı no fişekler + siz ve birde noter işlem tamamdır.

Tekrar aynı teklif. Sonuçlar farklı çıkarsa 2000 tl veririm sana , sonuçlar aynı çıkarsa 2000 tl ni alırım. Cesaretin varsa buyur,yoksa rica ederim lüzumsuz rahatsızlık vermelerinden vazgeç.

Teklifi kabul etmeni çok isterim .

Berk YENİGEN
1980 istanbul