Gönderen Konu: neden baikal...?????  (Okunma sayısı 31085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
neden baikal...?????
« : 18 Mart 2011, 16:48:12 »
arkadaşlar neden baikal die hep düşünürdüm ve üstatlara sorardım ama bir nisbet bin nüsubetten iyiymiş,gözlerimle gördüm ve baikal almaya karar verdim geçen kış ördek avında üzerimize gelen 4 ördeği yanımdaki avcı arkadaşımla paylaştık sağdakilere ben soldakilere sen sık dedim,her ikimizde güzel atış yaptık ve vurduk onun vurdukları cansız düştü benim vurduklarım suya canlı düştü ve yüzerek gitti alamadık,bu olay 3 defa falan tekrarlayınca büzel bir baikal almaya karar verdim kısmette bu varmış aldığım arkadaş tam bir keklik hastası benim gibi ve ilk sahibi 1976 yılında aldığını söyledi şu tüfeğin temizliğine bakarmısın 36 yıllık bir tüfek ve bu kadar temiz...aldığım arkadaş hatırımı kıramadı verdi,ve yaşlandığı için artık kullanamadığını söyledi bu kış çok ördek olmadı bu tarafta ama olan ördeğin hiç biri canlı düşmedi...o nedenle eğer soğuk iklimde kaz ve ördek avlıyorsan düşünmeden alacağın tüfeklerin başında geliyor....
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Ramazan SAVAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: neden baikal...?????
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2011, 15:53:20 »
slm devlet by söylediklerinize katılıyorum 10 yılda ben kullandım ördek avında sonuç süper baikal süper poze üzerine tüfek tanımam özellikle ördek avında tüfeğiniz hayırlı uğurlu olsun
saygılar
Ramazan Savaş
1963 Antalya

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2011, 16:44:48 »
Devlet abi çok isabetli bir tüfek almışsın tebrik ediyorum yanılmayacaksın zaten sen anlamışsın tüfeği
tüfeğin bir kardeşide bende bulunuyor ИЖ - 27 made in ussr
geçen yıl tavşan sezonunun ilk günü bu resimdeki  tavşana attığım mesafe ölçtüm 40 metre idi,
attığım fişek 28 gram 7 numara
tavşanı al aşağı etti
ördeğe attığım mesafeyi fişeği anlatmama gerek yok daha nediyim
güzel günlerde kullan
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2011, 16:54:36 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Harun ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2011, 17:42:48 »
ussR İLE yeniler arasında çok fark var yeniler Bulgar imalatı
Harun ÖZCAN
1980 SAKARYA

Çevrimdışı Bahadır ÇEVİKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2011, 12:04:31 »
aşağı yukarı 20 ye yakın tüfek kullandım en son ir rus aldım izh diğer tüfekleri bosuna kullanmısım.silah rus gerisi yalan bence.
Bahadır ÇEVİKEL
1975 BURSA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2011, 09:51:42 »
arkadaşlar bilmeden yorum yapmayalım kulaktan duyma  laflarla.bulgar yapımı  diye bir şey söz konusu değil.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: M.Cihad GÜL

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #6 : 30 Ekim 2011, 22:17:30 »
 Kazasız belasız kullanın insallah mp 153 kullanıyorum çok ta memnunum rasgele...
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı İbrahim ÖNGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Ocak 2012, 23:29:24 »
ussR İLE yeniler arasında çok fark var yeniler Bulgar imalatı
Sevgili hemşerim,bu sözünüzü doğrulayacak net bilgiler gerekiyor sanırım.Ben de bir Baikal çifte alma arefesindeyim ve silah yeni versiyon-2010 veya 2009 model-.Beni biraz işkillendirdin yaw???
Evet arkadaşlar bilgisi olan varsa lütfen bizimle paylaşşsın.Bir zamanlar da bu tüfekler için fason olarak Antalya'da yapıldığı falan söylenmişti.
  • Baikal izh 43m 1c 12 ga çifte
  • Torun 307 light 12 ga sp
  • Zirve-Serdar 20 ga sp.
  • Sarsılmaz Kılınç 2000 standart
  • Huylu GX 812 66 namlu y.otomatik.
İbrahim ÖNGÜN
1967 Saray/TEKİRDAĞ 05364627469

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2013, 00:44:23 »
ij 58  ij54 ij 26 çifteler harika ördek av için satılık varsa alalım saygılar 533  2315690 veli
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Mehmet SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 28 Temmuz 2013, 02:15:11 »
 :)
bende de var ama çifte mermin kaliteli ise kuşu gördüğün yerde sık bana mısn demez benim hayretler içinde kaldığım uzaklıkta avlar vurdum . Mirage 5ve 7 numara 32 gram katıyorum gözlerine tek sıkıntı bu silahla yakın atış yapmayacan kekliğe yakın sıktığımda ikiye ayrılmıştı  :)
baikal larda tüfeğin atım mesafesini ve kullandığın mermiyi iyi ayarlaman gerekiyor Mesala ben ormanlık arazide tüfegin gözlerine 10 ve 7 numara koyardım
işin tuhafı 10 numara ile çok keklik ve tavşan vurmuşumdur.Görenlerde hayret etmiştir 10 numarayla nasıl tavşanın ölü olduğuna bu durum otomatik kullanıcıları şaşırtmıştır.
Saygılar
http://postimage.org/image/pyfu33bw3/
Mehmet SERİN
1986 MERSİN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 28 Temmuz 2013, 11:33:37 »
43 e 1c baikal çiftem var. Bu tüfeği almadan önce bir abimin yine baikal çiftesi ile birkaç kere avlanmıştım ve inanılmaz sonuçlar almıştım.Bu sonuçlardan sonra kesinlikle baikal çifte almaya karar verdim fakat malumunuz sıfır bulunmuyor 2. elde ise saçma sapan işlemler vs derken insan hayattan soğuyor.Bir şekilde sıfırını ,tanıdık bir bayide buldum aldım.İşlemler bittikten sonra atış yapabileceğimiz biryere gittik ve diğer tüfekleri olan arkadaşlarla çok bilimsel olmasa da birkaç atış yaparak tüfeklerimizi test ettik.Aynı mesafeden aynı fişekle yaptığımız atışlarda benim tüfeğin daha iyi grupmanı olduğunu ayrıca diğer tüfeklerin aynı mesafeden kıramadığı şişeyi benim tüfeğin tuz buz ettiğini gördük.Şu anda diğer arkadaşlarım da Baikal arıyor. Özellikle sezonun açılmasını ve üveyiklerin ortaya çıkmasını bekliyorum  ;D
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Temmuz 2013, 02:29:37 »
tesekkürler bende çifte hastalığı var ij 58 ussr çifte arıyorum

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 29 Temmuz 2013, 03:16:40 »
Veli bey, tanıdığım yaşlı bir amcada 20 calibre bir çifte var.Tüfek hiç kullanılmamış bir tüfek ve geçenlerde satacağını söylüyordu.20 kalibre düşünürseniz kaçırılmaması gereken bir tüfek ve fiyatı da çok makul.Almanya'dan emekli bir amca ve Çanakkale'nin Biga ilçesinde ikamet ediyor.Talip olan arkadaşlara telefon numarasını verebilirim.Saygılar..
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 29 Temmuz 2013, 13:22:29 »
  Ali Rıza Bey, bu tüfekle ilgili bana mesaj göndermişsiniz, lakin sanıyorum siteye üye olmadığızdan mesajım size ulaşmıyor.Telefon numarası da yazmamışsınız.Size tüfeğin sahibi İsa Amca'nın telefon numarasını mecburen buraya yazıyorum, umarım numarayı alabilirsiz.Tel: 0 539 981 32 84

Benim numaram da: 0 544 716 18 51 dir.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 30 Temmuz 2013, 16:20:12 »
teskürler mehmet by .isa by konustum tüfek tek tetik enj fakar 67 namlu  ben 72 namlu arıyorum ij 58 saygılar

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #15 : 30 Temmuz 2013, 16:54:25 »
Bir mekanikçi ,makina tasarımcısı olarak Rus tüfeklerini yıllardır hiç estetik bulmadım , hiç sevemedim, özensiz kaba kubuzu , dipçik ve kundağı kaba ve rasgele kullanılmış ahşap hissi verdi çok itici geldi,Büyüklerimizden hep Rus tüfeklerinin anlatıldığı efsanelerle büyüdük.
Diyeceksinizki Belki çeliği çok iyi özelliklere sahip olabilir diyeceğim ama oda yok ,Ülkemizdeki üretilen Huglu Kooperetif üretimi çifte ve poze estetiği ve sağlamlıgı yok hiçbir tüfeğinde.Avrupa ve Amerika pazarında Huglu markası bile Rus markalarından daha iyi seviyede ve iyi paralara alıcı buluyor.
Yokluk yıllarında ülkemiz avcısı  eline Rus geçiren kullanmış av bol mühimmat az her türlü avı yapmış,Şimdi bolluk var her türlü tüfek var parası olana.
 Kim bakar Rus tüfeğine bütçesi kısıtlı adam tabiki:)))
Başka bir örnek Lada 4x4 araçlar da öyle bir alırken bir satarken sevinirsin,Lada 4x4 araçlar iki arazi bir sanayi diye boşuna atasözü gibi söylenmemiştir.
Rus'un  ne tüfeği ,ne arabası  güzel olan  dünyaca ünlü  kadını'dır :))))
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 30 Temmuz 2013, 18:10:49 »
vedat bey siz huğlu tüfekleri yakından hiç incelemediniz herhalde..geçenlerde bir arkadaşım aldı 20 cal 3400gr geldi. tüfeği açtık inceledik .işçilik berbat.sanki mengeneden eyeleyip öyle çapaklarıyla birlikte kutulayıp yollamışlar.öyle sizin bahsettiğiniz gibi değil.yada bakış açılarımız çok farklı.zaten rus tüfekleri en son satılırken  huğlu kooperatif  tüfeklerle aynı paraya satılmış idi.yıllardır kullanırım allaha şükür envaye çeşit mühimmatlada  denedim baikal tüfekten ağırlığı harici hiç şikayet etmedim.sözlerinize alınmıyorum ancak uslubunuz çok yanlış. şu cümle  çok tuhaf geldi: Kim bakar Rus tüfeğine bütçesi kısıtlı adam tabiki:)))   bu sözü konuştuktan sonra fazla  bişey söylemeye gerek yok.benim yanımda ördek ve üveyik avı yapan arkadaşlar bilirler açık arazide   baikal ın nasıl bir tüfek olduğunu......seviyeyi düşürmeden kimseyi kırmadan inciltmeden forumda  keyifli paylaşımar dilerim.....rasgele...
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2013, 18:11:52 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 30 Temmuz 2013, 18:27:58 »
              Suat kardeşime katılıyorum.Ben kullanmadım fakat İpsala ve Keşan gibi soğuk yerlerde ve özellikle ördek ve ya kaz avı yapanlarda bu Baikal tüfeklerinin özel bir yeri olduğunu gördüm.Bu tüfekleri kullanıp satanlar pişman olup tekrar alıyor.Çok estetik olmasa da avda fark yaratan tüfekler ve sahipleri için özel tüfekler..Ayrıca ben Huğlu tüfeklerinin de çok estetik olduğunu düşünmüyorum..Ayrıca birbirini kalite ve işçilik anlamında tutmuyor.Kimisi iyi kimisi kötü çıkıyor, ayrıca onlar da Rus Baikaldan pek hafif değil..Suat kardeşim, henüz Biga'ya gelemedim, kısmetse bayrama geleceğim.İnşallah buluşuruz,ayrıca seni mutlaka Keşan'a ava davet ediyorum.Sezon açılınca konuşuruz..
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 31 Temmuz 2013, 09:21:28 »
Kıymetli Dostlar ,
Rus tüfekleri hakkında fikirlerimi yazarken birazda espiri olsun diye iki satır bir şeyler yazdım ,sonuna da gülme ünlemi koydugum halde özellikle Hemşerilerimizin buna takılıp , kırılmasına  üzüldüm, Rus ve Huglu tüfek kullanıcısı olmadıgımı da belirtmek isterim. Sadece av tüfeklerine ilgi duyan ,araştıran bu işi seven biriyim, konu av tüfeği olunca farklı bir şey varsa etrafımda  yürüyerek 5 km, arabamla 250 km öteye üşenmeden gibip incelemek, görmek isteyen biriyim.
Tüfek anatomisinde bulunan , ahşabı ,çeliği ,talaşlı imalatı , ısıl işlemleri ,ölçme kontrol ,montaj ve en önemlisi tasarımı da mesleğim gereği  bu işin içinde oldugumdan iyi bildiğime inanıyorum.

Oruçlu halimizle  kırmak insanları  kırmak hoş birşey değil  ,Sizleri kırdıysam özür dilerim,Rus tüfeği kullanıcısı olarak yazdıklarımdan rencide oluyorsanız   yazımı da silebilirim.
Özellikle Huglu tüfeklerini hiç incelemeğimi itham eden Suat kardeş iki markayı da çok iyi bilirim, ahşabını çeliğini ,gravürünü vs vs.... komple değerlendirdiğimizde zaten Huğlu bir adım öne çıkıyor.
Meradaki başarılı atışlar konusunda önemli 3 ayak vardır Atıcı, mühimmat ve tüfek ,kaldıkı Rus tüfekleri genelde uzun namlulu ve sokları dardır bahsettiğiniz ördek ve üveykte basarılı yaptıgınız avlara uygundur.Bunu Rus Baikal markasına tek basına mal etmek pekte  gerçekçi olmaz. 
    Rus tüfeklerinin hep sogukta daha başarılı oldugu söylenir bu konuyu derinlemesine tartışmak kanaatimce çok keyifli olacaktır.

Kendi adıma Başarısız bir av günü  Beretta 687 S.Pigeon II ile yaptıgım Tahtalı Bek avında  yakın mesafede yaptıgım  başarısız bir kaç atın sebebini tüfeğimde bulmayarak fişek değiştirip günün sonuna dogru hiç ummadıgım  cebimde kalan birkaç 8 no 32 gr Yavaşçalar markası tahtalıları çaput etti, başarısız oldugum ,Winçhester, Browning Leigia ,B&P 6 no 36 gr fişekler kuşu hep yaralı düşürdü veya düşürmemişti.
Atıcı aynı ,tüfek aynı ,fişek farklı olunca bile sonuç değişiyor.
Sürçü lisan ettiysek affola , açılmasına bir kaç hafta kalan av sezonunda Tüm Avcı Dostlara  keyifli ,bol ,kazasız belasız avlar dilerim.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2013, 09:25:53 Gönderen: Vedat DURAN »
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24

Çevrimdışı Ercan ÇETİN 39

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 31 Temmuz 2013, 10:19:29 »
Bende bir iki satır gördüklerimden bahsedeyim. Sene bu sene :) elimde baikal 43 e 1 c 72,5 cm namlu bir çifte var ilk defa hayatımda trap yarışmasına gıttım. 15 plakta sadece 6 tane vurdum tabı ben neysin nasıl olduğunu görmeden ızleyemeden sıra bana gelmıstı o yüzden acayıp derecede acemı gırdım atışa. Ama grup ıkıncısı olmuştum oda ayrı bı olay. Burada bahsetmek ıstedıgım su; orada benımle beraber ınanıyorum kı bu ıse gönül vermıs arkadaşlarda vardı tek cıfte (side by side) kullanan bendım yanı sunu demek ısıtıyorum ortadaki herkes kıyafetlerıne bakacak olursak o ıs ıcın hazırlanmış o ısten az cok anlayan bırılerıydı o gun toplamda 60 adet fişek attım ve ejektör bir kere bile sıkışmadı. Fakat yanımdakıler daha 4-5 tür geçmeden yanı 10 fısek bıle atmadan ejektörleri sorun çıkarmaya başladı kı ejektör en sağlıklı pozelerde (over and under )çalıştığı soylenmektedır.pekı madem bu kadar sıkıntılı bır kalıte görülüyor bu tufekte de yerlılerden bıle cok gerıde oldugu söyleniyorda bu nasıl acıklanabılır?bır soru sormak ıstıyorum süze Vedat bey , bu ıslerle alakalı oldugunuzu yazmışsınız pekı turkıyede yapılan tufeklerın namlu ıc çapına göre choke yaptıklarını soyleyebılırmısınız ve bır tanesı degıl hepsı ıcın soruyorum ? Yoksa choke ların ıyı fırmaların yaptıgı ölçülerin kopyası halınde mı yapıldığını soylersınız?

1982-Lüleburgaz

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 31 Temmuz 2013, 11:18:36 »
Ercan kardeşim,
60 atışta ejektörü bozulan  yerli yada yabancı istisna tüfek olabilir ,ama ejektörü zorlayacak bir sayı değil 60 atış .
Marka belirtmeksizin  Yerli tüfeklerde malesef ejektör problemi oluyor.buda zamanla fişeği atacak yayın özelliğini kaybetmesinden yada extractör milinin yamularak eğilerek sıkışmasından oluşuyordur.
Namlu iç çapı,Şok ölçüleri, ve koniklik  açısı konusunda açıkçası dünyada bu işi iyi yapan ar-ge faaliyeti olan kurumsal markalar genelde taklit ediliyor.
Eskiden namlu iç çapı ve koniklik açısı üniversal tornada bu iş ustanın maharetindeydi ,şimdi CNC tezgahlarda usta faktörününden uzak yüzlerce aynı ölçüde ve toleranslarda namlu üretmek mümkün.Namlu çapı ve sokların Hangisi iyi ,hangisi kötü grupman yapıyor kullanacagınız fişek gramajı saçma numarası ,tapa tipide çok etkili oluyor.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2013, 12:03:52 Gönderen: Vedat DURAN »
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 31 Temmuz 2013, 11:28:19 »
 O0 diğer tüfeklerin vuramadığı avları ve mesafeleri baikal başarıyor ve mistik büyüler yapılmış gibi avda etkilimi oluyor bu baikallar . . baikalıda gördük kışın av yaparken ,  öyle yazıldığı gibi büyüyle ve sihirle efsunlaşmış bir tüfek değil , eğer yazılanlar kadar mükemmel olsaydı , arkadaşın 30 35 metreden atmış olduğu bütün avların cansız düşmüş olsaması lazımdı  keza , çoğu hiç sarsılmadı bile  :o. . benim çifteden bir farkını göremedim ben . . bildiğin  tüfek işte .  kullananlarda diyor zaten , düşük gramajlı fişek kullanın diye , grupmanı bozmasın misali  ;D . . namlu  ucu şok çıkış çapları diğerlerine göre  azıcık daha dar olabilir belki , buda ona bir miktar avantaj sağlayabilir belki ama , öyle söylendiği gibi mistik bir tüfek değil bence . . 
ama bir baikalda  eklemekte istiyorum envantere ,  72,5 namlu olmasından dolayı . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Ercan ÇETİN 39

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 31 Temmuz 2013, 12:21:33 »
Vedat arkadaş peki istisnaların hepsi benim grubuma mı denk geldi? :) bu arada benım tufegımde yenı degıl
Yusuf arkadaş daha önce hiç bir yerde söylemediğim bıseyı söylemek ısterim sana ben tam 61 metreden 24 gr 7,5 No b&p fişek ile 5 litrelik su şişesini hiç abartısız deldim not: sıcak havada   Ve dedımkı  olmaz yahu bır daha denemk ıstıyorum ve her defasında bıdonu deldı saçmalar belkı 100 adet saçma ısabet etmedı ama 7-8 saçmanın ısabet ettıgını kendı gözümle gördüm 1 numaralı choke ile

1982-Lüleburgaz

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 31 Temmuz 2013, 14:18:34 »
Ercan Kardeşim ,
Rus tüfekleri  piyasada genelde dar şoklu ve uzun namlulu oluşundan saçma grupmanı ve uzak mesafede peneterasyon (delicilik) fazla gibi görülür ama benzer şokta ve namlu uzunlugunda diğer marka tüfeklerden bir üstünlüğü yoktur.
Sarsılmaz, Huglu ,Yıldız, Akus 'un  trap tüfekleri piyasada var , hiç bir zaman trapta skeette yerlilerden  B 682 ,B 686 , B 687, B DT10 , Remigton, Perazzi , Rizzini ,Browning performansı beklememek lazım ama bu yerli markalar Rus tüfeklerinden de aşağı kalmaz diyorum.
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24

Çevrimdışı A.Rıza KARAKULAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 31 Temmuz 2013, 17:13:22 »
Arkadaşlar,av köpeklerinde olduğu gibi tüfeklerde de diğer avlara nazaran üstün olduğu bir av kesin vardır.Hep söylemişimdir(40 yıldır av ile haşır neşirim) 1 tüfekle her av olmaz diye.Rus ve İspanyol tüfeklerinin su avları tartışılmaz ancak ülkemize giren ithal söz konusu bazı tüfekler eskilerini malesef aratır durumda.İşçilik maliyetleri günümüzde önem kazanmış durumda dolayısı ile fason üretiminde kaliteyi düşürdüğü bir gerçektir.Estetiğe gelince benim aradığım vurucu güçtür ve ağırlık fişeğin gramına göre çırpmayı azaltır veya çoğaltır.Koskoca browing ülkemizde fason mal ürettirip kendi markası olarak satıyorsa,remington otomatiğini baikal a,baikal da bulgara tüfek yaptırıyorsa,berettanın ultra light ı kaplama döküyorsa,Allah selamet versin derim.Yukarıda yazıları olan arkadaşlarımın hepsini tenzi ederim yazdıklarım sadece kendi görüşlerimdir.Saygılarımla
Ali Rıza KARAKULAK
1958 KARŞIYAKA