Gönderen Konu: YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA  (Okunma sayısı 31555 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA
« : 21 Eylül 2018, 20:07:09 »
Bu güne kadar aldığım 12 Ga tüfeklerim genellikle slug namlulu gazlı veya pompalı tüfeklerdi. Hiç kinetik tüfeğim yoktu, uçar avları için kullanabileceğim şoklu tüfeğim de. Avlak forumu okurken tanıştığım, Benelli Click sorununu çözdüğü söylenen RETAY masai Mara'yı bayide inceledikten sonra almaya karar verdim.

Daha önce Randy Wakeman tarafından incelemeleri yapılan bu tüfeği ben de incelemeye ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Önce genel bilgileri paylaşıp daha sonraki aşamalarda güvenilirlik testlerini, isabet, saçma ve slug grupmanlarını, hissedilen geri tepmeyi sizlere vakit buldukça inceleyip aktarmaya çalışacağım.

İlk bakışta 66 cm namlulu, şerit bant, fiberoptik arpacıklı tüfeğimin genel görüntüsünü aktararak başlayayım:

Forumda ve RETAY'ın sitesinde gördüğümüz gibi bu tüfeğin polimer veya ceviz kundaklı modelleri var. Gövde (kubuz) rengi olarak siyah, saten, gümüş, bronz seçenekleri. Namlu boyu 51-61-66-72 cm seçenekleri mevcut. RETAY şu sıralar fiberoptik arpacık ve gez içeren slug namlu seçeneğini de piyasaya sunmak üzere.

Ben ceviz kundak takımı olan, saten gövde ve şerit bant, fiberoptik arpacık, 66 cm namlu boyu seçeneklerini kullandım.

Masai Mara, bazı firmaların pizza kutusu gibi karton kutuları yerine İtalyan imalatı sağlam ve şık bir polimer çanta ile satılıyor:

Kutu içeriği oldukça zengin, aşağıdaki resimde üzerilerine yazdığım aksesuvarlar bir kutuda kaliteli biz silah yağı, kullanım kılavuzları ile geliyor:

Kinetik tüfek olduğu için parça sayısı az, aşağıdaki resimde sahra sökümü sonrası durumu görebilirsiniz. Kubuz üst kısmı açık, uzatılmış namlu kepi kubuz üst kısmını tamamlıyor:

Gövde (kubuz) sanırım sert alüminyum döküm. Üzerinde hiç CNC veya torna izi yok. Oldukça kaliteli bir görünümde. Tırnakla çizmeye çalıştım boyada hiç bir çizilme olmadı:

Patenti alınmış Tetik gurubu hiç bir alet kullanmadan üzerindeki bir butona basılarak kolayca çıkıyor. Bunun güvenlik amaçlı (tetik kilidi  kullanmadan) tetik gurubunu ayrı tutmak isteyenler için yapıldığını Avlak forumda okumuştum. Tetik gurubu çelik ve benim izlenimim işçilik oldukça kaliteli:

Mekanizma (sürgü) çok kaliteli çelik. Henüz detaylı sökümünü yapmadım. RETAY firmasının patentin aldığı "inertia plus" sürgü de kullandıkları torsiyon yayı ile Benelli Click olayını ortadan kaldırmış. Aşağıdaki resimde bu torsiyon yayını okla işaretledim. Benelli firması Benelli Click olayını aşmak için bir yay-bilye sistemi kullanmaya başladı. Ancak kişisel olarak ben Retay'ın sistemini daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Üç değişik tüfekte bayide test yaptım. İlk tüfek Akdaş, mekanizma yavaş bırakılınca döner başlık kilitlenmiyor, tetik ateşlemiyor ve zorlamayla da yerine oturmuyor. İkinci tüfek İmpala Plus, döner başlık yerine tam oturmuyor, tetik çekilebiliyor, başlık dönerek yerine oturuyor. Bu arada fişeği ateşler mi, sorun olur mu test etmedim. Son tüfek Masai Mara. Sürgü yavaşca bırakıldığında döner başlık torsiyon yayı yardımıyla tam oturuyor ve kilitleniyor. Bunu aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Namlu şerit bant, ucunda ufak fiberoptik arkacık var. Kubuzdaki çukur bant, şerit bant ile devam ediyor, tüfeği omuzladığınız zaman arpacığı net görebiliyorsunuz:

Dipçik ve kundak takımı benim aldığım modelde ceviz. Kundak takımları Beretta firmasına yaptırılıyor. Oldukça kaliteli Türk cevizi ve işçiliği bana göre çok iyi. Dipçik pedi kaliteli, geri tepmeye ne kadar etkisi oluyor atış testlerinde göreceğim.

Bu gün aldığım tüfeğimin tetik çekme mesafesi 36 cm, dipçik taban düşüklüğü 5.5 cm. Henüz atış yapmadığım için bana uygunluğunu şu anda bilemeyeceğim. Ama çok rahat omuzlayabildiğimi, tetik erişimimin rahat olduğunu söyleyebilirim.

RETAY firması Sürgü, namlu ve tetik gurupları için 15 yıl, diğer kısımlar için 5 yıl garanti veriyor.

Sizlere ön incelemesini sunduğum yeni tüfeğimin, diğer incelemelerini ve atış testlerini aktarmak üzere.

Not: Sayın @Ali KELTEN nasılsa bu yazıyı okuyacaktır. [email protected] adresine gönderdiğim hiç bir mesaja cevap alamadım. Sorduğum sorulara da sağlıklı geri bildirim alamadım. Bu firma repütasyonu açısından hiç iyi bir durum değil. Buradan bir kez daha soruyorum: "Masai Mara 12 Ga uyumlu başka firmalara ait şok ve bu tüfeğe uygun yivli şok var mıdır?"

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2018, 21:32:59 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Yaşar KÖKÇEN, Ali KELTEN, Selçuk POLAT

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2018, 20:21:03 »
Hocam öncelikle tüfeğinizi keyifle kullanmak nasip olsun.Ayrıntılı bir şekilde görsellik te katmışsınız elinize sağlık
1988-Denizli

The following users thanked this post: Selçuk POLAT, Tarık EFE, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2018, 20:49:47 »
Sn.Mutluer
Çanta ve kundaklar farklı İtalyan markalar tarafından üretiliyordu, Beretta olduğuna emin misiniz?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2018, 20:50:42 »
Bu arada hayırlı olsun , iyi günlerde keyifle kullanmanızı dilerim.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Uğur YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2018, 21:02:25 »
Hayırlı olsun , gözlemleriniz ve deneyimleriniz bizler için ışık olacak.
1972 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK

'' İnsan dilinin altında gizlidir ''

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 21 Eylül 2018, 21:13:03 »
Çanta ve kundaklar farklı İtalyan markalar tarafından üretiliyordu, Beretta olduğuna emin misiniz?

Tuncay bey,
Çantanın İtalyada üretildiğini biliyorum da, Beretta konusunda emin değilim
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 21 Eylül 2018, 22:25:49 »
Sayın Mutluer tüfeğinizi güle güle kullanın tüfek baya terleyecek 😁😁 testten teste girecek. Rica etsem iç çap ve kalın saçma performansını da değerlendirmeniz. Bu arada subsonik fişek tarifiniz çok güzel teşekkür ederim
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2018, 22:52:04 »
Sayın Mehmet Sabri MUTLUER Bey Tüfeğiniz hayırlı olsun.
Güle güle kullanın.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2018, 22:59:11 »
Muhterem Sabri Bey,

Tüfeğiniz hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.

Size zahmet olmazsa, sökülmüş namlu arkasına mekanizmayı tam kilitleyip dişlerin yuvalarında
sıkı yoksa rahat ve bol toleranslarla mı oturduğuna bakabilir misiniz. Kontrol için, görülebilen yerleri
kurşun kalem veya benzeri sert ancak çizmeyen nesnelerle muhtelif yönlere itelemeniz, varsa, muhtemel
hareketleri gözlemeniz yeterli olacaktır. 

Mekanizmanın detaylı sökümü halinde, yalnızca döner başlığın kilit yuvalarına tam oturtulup  arka kısmının
aşağı yukarı ve yanlara oynatılmasıyla mutlaka daha sağlıklı değerleme imkanı olacaktır.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2018, 23:24:09 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Can GÜNCEŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2018, 23:18:53 »
Hayırlı olsun Sabri bey,
Bu tüfekle tek kurşun hedef atış çalışmaları yapacak mısınız?
  • Üzümlü koop. 12 kalibre süper poze
  • Hatsan striker edge 5.5 mm
1981 - İzmir

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 21 Eylül 2018, 23:32:45 »
Tekrar kinetik tercih etseydim alacağım ilk tüfekti :)
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Değerlendirme ve denemeleri merakla bekliyoruz..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Ercan TURYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • CANSA CAN, KANSA KAN, YETER Kİ SEN DALGALAN.
« Yanıtla #11 : 22 Eylül 2018, 02:05:53 »
Öncelikle hayirli olsun. Emeğine sağlık. Testleri merakla bekliyoruz. Av resimlerinizi paylaşırsaniz seviniriz. Not eklemek istiyorum. Yerli olmasina rağmen piyasaya çok pahalı fiyattan girdi ve buda bizi tedirgin ediyor. Böyle güzel bir tüfek uretimi yapıyorsak ve sistemin patentini almışsak cezbedici bir fiyatla piyasaya sürülebilirdi ki herkes alıp kullanabilsin. Ne yazikki arkadaş ortamimizda konuştuğumuzda görüşler ' piyasada yeniler güven olmaz 3 bin ona vereceğimize 2 bin daha ekler yabancı otomatik alırız' şeklinde oluyor. Bu sözlerimizde retaya biraz sitem olsun. Bir kampanya yada eskiyi getir yeniyi götür yapabilirlerdi :) Tüfek yinede çok güzel takipteyiz ve yorumlar iyi yönde.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • Armsan Phenoma Bronz Otomatik
  • Akus Hunter Lux Süperpoze
1988 - Bursa

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2018, 08:05:32 »
Sn.Mutluer,
MM'nın ahşap kundakları İtalyan Minelli tarafından yapılıyormuş.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Erdem VARDAR, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 22 Eylül 2018, 09:03:42 »
Sayın Mehmet Sabri Bey

Bende tercihimi masai mara dan yana kullandım ancak tüfekte kullanılan malzeme üreticilerini ve tüfeğin bir çok özelliği yurt dışı silah editörlerinin makalelerinden, yurt dışı av forumlarından ve yabancı silah dergilerinden öğrendim. firmanın tüfeğin tanıtımı konusunda eksik kaldığı kanısındayım.
Buna rağmen ilk izlenim ve incelemelerimde tüfek hakkında olumlu yöndedir. tüfekte ilk göze çarpan işçilik ve malzeme kalitesinin üst sınıf olmasıdır, ben tüfekte kozmetik bir hataya rastlamadım. tasarım açısından da olumsuz bir şey göremedim.
Kullanım ve işlevsellik olarak çok sık ava gidemediğim için net bir şey söyleyemeyeceğim, düzgün test bile edemedim tüfeği.

Yabancı forumlardan edindiğim bilgiye göre Tuncay Hocamın da dediği gibi ahşaplar italya'ya gidip orada minelli firmasında üretiliyor, dipçik pedi italyan Cervelatti, çanta italyan Megaline, namlu çeliği Avusturya üretimi Böhler firmasına ait, optik arpacık Truglo üretimi.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

ayhannemutlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2018, 10:04:49 »
Sn. Mehmet Sabri Bey merhaba,

Yeni tüfeğiniz öncelikle hayırlı ve uğurlu olsun, kazasız belasız ve keyifle kullanmanız dileklerimle.

Bir MM kullanıcısı olarak değerlendirmelerinizi ve önerilerinizi merakla bekliyor, firmanın slug namlu ve farklı şoklar hususunda daha doyurucu cevaplar vermesini ümit ediyorum.

Saygılarımla

The following users thanked this post: Ramazan PINAR

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #15 : 22 Eylül 2018, 11:00:37 »
hayırlı olsun kilitlenme olayını beğendim. yanlız avda kullanıp biraz kirletip denerseniz deneyimlerinizi bizede aktarırsanız sevinirim
  • Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Eylül 2018, 11:52:01 »
Allah hayırlı uğurlu eylesin
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 22 Eylül 2018, 14:10:21 »
Size zahmet olmazsa, sökülmüş namlu arkasına mekanizmayı tam kilitleyip dişlerin yuvalarında
sıkı yoksa rahat ve bol toleranslarla mı oturduğuna bakabilir misiniz.

Muhterem Alper bey,

Uygun panç seti bulamadığım için sürgüdeki pimleri sökmem ve parçaları ayırmam şu anda mümkün olamadı. Ancak sürgüyü namluya yerleştirip, döner başlığı kilitlediğim zaman dişlerin yuyava rahat ama tam oturduğunu, değişik yönlerden uyguladığım baskılarla bir hareket izlemediğimi iletmek istiyorum.

Diğer yandan bir gözlemim de dipçikteki  irca yayı diğer kinetik tüfeklere göre daha yumuşak geldi. Bu ardışık atışlarda sürati düşürür mü, denemeden bilemeyeceğim. Ancak arkadaşımın Stoeger kinetik tüfekle mekanizma kilidini açan ancak kuramayan (dolayısıyla tahliye ve besleme yapmayan)  fakat Beretta 1301 ve Benelli M4 de sorunsuz atış yaptığımız 980 fps namlu çıkış hızındaki (kendi üretimim) subsonik fişeklerin bu tüfekle atılabileceği ümidi doğdu. Bunu da vakit bulunca test edeceğim.

Maalesef şu sıralar, hafta sonu dahil, iş yoğunluğum nedeniyle atışa gitmem mümkün olamıyor. Atış testleri için sabırsızlanıyorum.

Katkılarınız için teşekkür ederim

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 22 Eylül 2018, 14:39:15 »
Sabri Bey, hayırlı olsun. Yeni testleri ve paylaşımları bekliyoruz.
1980-Antalya

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 22 Eylül 2018, 20:47:32 »
Muhterem Sabri Bey,

Önerimi önemseyerek yaptığınız kısa deney için teşekkür ederim.

Bu tüfekte beni en çok endişelendiren, döner başlığın yerine rahat oturması için güvenlik amaçlı
optimum hareket toleranslarından feragatla oturmalık (Headspace)aralığının büyütülmüş olabileceği
idi. Diğer kinetik modellerin kapanmada zorlanmasının ana nedenlerinin başında yapımcı firmaların
söylenen emniyet aralığına uyma endişeleri gelir.

Sizin denemeniz bu konuda çok endişeye gerek olmadığını gösteriyor gibi. Ancak, atış yapmadan önce
döner başlık kilit kulaklarının arka yüzlerini keçe uçlu kalemle boyar, atışı takiben ne kadar kısmında
mürekkep açıklığı olduğunu burada paylaşırsanız, bu konuya tam sarahet getirilebilir sanıyorum. Tabii
olarak aynı deneyin başka bir kinetik tüfekle yapılıp değerlerin mukayesesi gerekecektir.

Kinetik tüfeklerde işini eksiksiz görebilen en zayıf irca yayı, hafif doluların garantisi demektir. Ancak bunun
mevcudiyeti, kilitlenme toleranslarının rahatlatıldığı yönunde bir gösterge de sayılabilir.

Tüfeğin malzeme ve işçiliği ülkemiz pazarları için istisna addedilecek seviyede görülüyor ve aslında, giderek
yükselen kurlar, kullanılan yabancı malzeme paralelinde yakın zamanda fiyatında bir GÜNCELLEME olağan
addedilebilir.

Tüfeğinizi iyi günlerde iyiliklerle kullanmanızı dilerim.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 20:55:09 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Yağız KAYA, Doğan ATEŞ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #20 : 24 Eylül 2018, 11:54:05 »
Bu güne kadar aldığım 12 Ga tüfeklerim genellikle slug namlulu gazlı veya pompalı tüfeklerdi. Hiç kinetik tüfeğim yoktu, uçar avları için kullanabileceğim şoklu tüfeğim de. Avlak forumu okurken tanıştığım, Benelli Click sorununu çözdüğü söylenen RETAY masai Mara'yı bayide inceledikten sonra almaya karar verdim.

Daha önce Randy Wakeman tarafından incelemeleri yapılan bu tüfeği ben de incelemeye ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Not: Sayın @Ali KELTEN nasılsa bu yazıyı okuyacaktır. [email protected] adresine gönderdiğim hiç bir mesaja cevap alamadım. Sorduğum sorulara da sağlıklı geri bildirim alamadım. Bu firma repütasyonu açısından hiç iyi bir durum değil. Buradan bir kez daha soruyorum: "Masai Mara 12 Ga uyumlu başka firmalara ait şok ve bu tüfeğe uygun yivli şok var mıdır?"

Saygılarımla

Mehmet Bey,

Oncelikle tercihiniz ve zaman ayırıp incelemeniz için teşekkür ederim. Detaylı bir anlatım olmuş ve bilgi almak isteyen üyeler ve okuyucular içinde güzel bir referans olcagı kanaatindeyim.

Email konusunda, mailiniz spam olarak gorulup spam klasorune gitmiş olabilir kontrol edeceğim.

Şok konusunda ise, Amerika da TRULOCK ve BRILEY ile ortak çalışmamız mevcut. Tüfeğimizin şoklarını üretmektedirler. İsteyen kullanıcılar bu iki farklı amerikan firmasının Masai Mara için özel ürettiği şokları da kullanabilir.

Yivli şok konusunda ise, maalesef mevcut değil şuan

tekrardan teşekkür ederim
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 26 Eylül 2018, 00:36:00 »
 Sayın Hocam.
Her atışınızda keyif almanız dileğiyle,yeni tüfeğiniz hayırlı olsun.
Tetik grubunun çelik olması beni şaşırttı slug namlulu versiyonunu merakla bekleyenlerdenim.
Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 27 Eylül 2018, 00:13:27 »
Hayırlı olsun Mehmet Sabri hocam, güle güle kullanın. İnşallah namlu performansı da üst düzey olur. Şoklar ile ilgili yorumlarınızı da merakla bekliyorum.  Takipteyim saygılar, kolay gelsin.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 27 Eylül 2018, 15:30:02 »
Selamlar
Slug namlu çıktığında benim de inceleyeceğim bir marka sezon bitmeden çıksa iyi olur.

Sabri Bey ,Tüfeğiniz hayırlı uğurlu olsun .

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 27 Eylül 2018, 23:50:29 »
Sabri bey tüfeğiniz hayırlı olsun,İyi günlerde kullanma dileği ile
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.