Gönderen Konu: Browning sweet sixteen nasıl acaba?  (Okunma sayısı 846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Browning sweet sixteen nasıl acaba?
« : 27 Kasım 2018, 23:06:28 »
Arkadaslar yaklaşık 4 aydır tüfek araştırıyorum, Kinetik  sistemlisi, gazlı sistemli olsun, pozesi olsun neyse bugün bir av bayisinde Browning A5 sweet sixteen 66 namlu gördüm, mest oldum resmen, daha önceden de 16 çap için Huğlu, Akus gibi değerli firmalarımizi arasamda  artık üretimden kalktığını söylediler, ikinci el almakta içime sinmediğinden bu tüfeği alsam mı derken 12750 TL fiyatı duyunca sadece bakmakla yetindim, lakin durumum olsaydı alırdım diyorum fakat malum 16 çapın geleceği pek parlak da gözükmüyor, lakin fişek seçiminde kafa karışıklığı olmuyor en azından ya 28 gr ya da 30 Gr oluyor zaten . Şimdi diyeceğim şu ki Türkiye şartlarında bu 16 çap Browning her avı yaptırır mı bana, almisken tek tüfekle  avlanayim diyorum ayrica çalışma sistemi nasıldır?
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Browning sweet sixteen nasıl acaba?
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2018, 09:23:57 »
Yıllarca 16 kalibre kullandım. 12 ile yapılan her avı yapar. 20'den güçlüdür, 12 kadar tepmez. Değeri bilinmeyen bir kalibre.
1980-Antalya

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2018, 09:38:20 »
Yıllarca 16 kalibre kullandım. 12 ile yapılan her avı yapar. 20'den güçlüdür, 12 kadar tepmez. Değeri bilinmeyen bir kalibre.
Evet Yaşar bey 16 çap çok güzel. Ben de aslen Döşemealtıliyim. Babamın 16 çap Toroslar Ciftesi vardı inanın ki bana Tahtalı, Tavşan, Kırkgöz'de ördek geçit avı, neredeyse her avı yaptırdı. Ama maalesef av piyasa modasını Amerika belirlediği için 16 çap unutuldu gitti artık. En güzel tarafida acaba 32 gr mı, 35 gr, keçe tapami vs vs. uzayıp giden fişek sorularını kafaya takmadan sade ve yalın bir şekilde avlanilacak bir cap.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2018, 16:52:29 »
16 numara tüfek, 20 numaranın zerafeti ve 12 numaranın gücünü taşıyan bir tüfekti. Yayla ve su kuşları için ideal bir tüfek olmasına rağmen 2 şey 16 numarayı işlevsiz hale getirdi.

Sanayi 20 ile 12 numara arasında bir üretim hattını lüzumsuz saydı. Bir çok üretici 12 çap kubuza 16 çap namlu koyarak üretim hattını ucuza maletmeye çalıştı. Oysa ki 16 numara kendi çerçevesine uygun yapılmadığında bir çok sorunu da beraberinde getirdi. Bunun yanısıra ABD gibi İngiltere gibi yivsizin avda çok kullanıldığı 16 numaranın en çok kullanıldığı sülün, güvercin türevleri ve ördek sayılarının azalması 16 numaraya talebi azalttı. Diğer konu ise skeet disiplininde kullanılan çaplar 12, 20, 28 ve .410 olarak belirlendi. 16 numara sıradışı kaldı.

Aslında 16 numara 3 inç atım yatağı ile, 20 numaradan daha fazla saçma taşıma, daha iyi gurupman yapma özelliklerine sahip bir tüfektir. 20 numaranın pek kullanmadığı 34 gram fişekleri rahatlıkla kullanılmaktaydı. 4 ve 5 numara saçmalarla 20 ye göre daha fazla saçma ve güç kullanma yeteneği vardı. Elbette üretim ve talep düşünce 16 numara mühimmat çeşitliliği ve koay bulma imkanları da kısıtlandı. Kendi dolumlarını yapanlar için hala ideal bir çaptır.

Browning A-5 16 numara ve Browning sweet sixteen bulunursa kaçırılmayacak fırsatlardır.
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN