Gönderen Konu: YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA  (Okunma sayısı 31582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selçuk POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: YENİ TÜFEĞİM RETAY MASAİ MARA
« Yanıtla #25 : 28 Eylül 2018, 09:35:53 »
 Tüfeğiniz hayırlı olsun .Güzel avlarda kullanmak nasip olur inşaAllah..Kıyaslamalı anlatım için de ayrıca teşekkür ederimm..
  • Huğlu 1985 çifte
  • Avkar G.A.O otomatik gazlı
  • Özkanlar fx017
  • Setter
1985-Sakarya

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 28 Eylül 2018, 11:25:40 »
Mehmet ustam silahiniz hayirli olsun Allah kaza bela vermesin. İşçilik kalitesi olarak yerli üretimlerin ilk basinda bence cok ciddi bir kalite var bende yakindan inceledim. Tabi yerli y.otolarinda en pahalisi haliyle 😊 yani yerli benelli boverbore diyebiliriz. Zaten aynisi 😊 bende dedigim gibi yakinen inceledim ama biraz fiyat farki birazda estetik olarakta impala plus hosuma gitti satin almayi bekliyorum nasipse impala sahibi olacagiz😊 hayirli bereketli avlariniz olsun rastgelsin.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #27 : 28 Eylül 2018, 12:08:45 »
Mehmet ustam silahiniz hayirli olsun Allah kaza bela vermesin. İşçilik kalitesi olarak yerli üretimlerin ilk basinda bence cok ciddi bir kalite var bende yakindan inceledim. Tabi yerli y.otolarinda en pahalisi haliyle 😊 yani yerli benelli boverbore diyebiliriz. Zaten aynisi 😊 bende dedigim gibi yakinen inceledim ama biraz fiyat farki birazda estetik olarakta impala plus hosuma gitti satin almayi bekliyorum nasipse impala sahibi olacagiz😊 hayirli bereketli avlariniz olsun rastgelsin.

Özgür kardeşim,

iyi dileklerinize teşekkür ederim.  Tüfek almadan son kullanıcı deneyim ve yorumlarını almadan hemen davranmamak lazım. İmpala plus'ı ben de bayide inceledim. Bu konuda Alper üstadın yorumlarına katılıyorum http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=200129.msg1433334#new  Güzel tüfek ama henüz yeterli geri bildirim, güvenilirlik, isabet, gurupman vs.. çalışması yok.

İş yoğunluğundan vakit bulup atışa gidemedim. Yapacağım bir kaç test Masai Mara konusunda fikir verecektir. Sn. İbrahim Aysu üstad da AR-GE çalışmalarına katılmışsa acele davranmayıp karar vermek için biraz beklemenin faydası olduğunu düşünüyorum.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #28 : 28 Eylül 2018, 13:36:51 »

Muhterem Sabri Bey, Özgür Bey,

Yerli tüfek pazarının çizgi üzeri iki mamulünü paylaşıma açtığınız ve Sabri Bey, siz de birinin, ücretini ödeyerek, test gönüllüsü
olduğunuz için takdir ve teşekkürlere şayansınız.

Her iki kuruluşun ortak tarafı, genel iletişime actıkları E-Postanın aslında haberleşmeye kapalı olması. Retay ve İstanbul Silah'a
yazdıklarıma bugüne kadar cevap alamadım. Bunların düzeltilmesi lazım.

Her iki müessese de alışılmışın üstünde bir şeyler yapabilme çabası içinde görülüyor. Bunlardan Retay, "Benelli Click" vakıasını
giderme yolunda patent çalışmaları dahi yapmışken, İstanbul Silah, sanki oluşumu teşvik eder bir yapılanmayı benimsemiş ve
bunun mantıklı izahı muhtemelen mevcut değil.

"Benelli Click" kapanmada tereddüt eden mekanizmalarda görüler bir oluşum ve ana nedeni, kullanılması zorunlu olan zayıf irca
yayı. İlk çıkan kinetik tüfeklerden bu yana görülen, Amerikalı kullanıcıların dikkatini çeken, çoğunun umursamadığı, bazılarınn
aşırı takıldığı bir "Sanki" arıza.

Bunun normal tüfeklerde en iyi giderilme unsuru, döner başlığa rotasyon devinimini veren mekanizma üstündeki spiral kanalın
mümkün olduğunca akıcı ve pürüzsüz yapılması. Ancak, üstten bakıldığında sağ tarafta yer alan kapatma kenarının, merkezden
çevreye büyüyen uzunluk faktörünü aleyhine kullanması nedeniyle bu fazla mümkün olamıyor ve Benelli kullanıcıların yükselen
şikayetleri üzerine, döner başlığın ileri gidip tam dönü alacağı mahallin altına yaylı bir bilya monte ederek, başlık altına açılmış
bir eğimli yüzey vasıtasıyla onu hem ileri hem de kilitlenme istikametinde  rotasyona zorlayarak, aslında, üstteki nisbeten kesikli
spiral kanalın sağ kenarından,  akıcı sol kenara sevkederek problemi halletme yolunu seçmiş. Sistemin, monte edildiği tüfeklerde
görevini iyi yaptığı muhtelif kullanıcı bildirimleriyle teyid edilmiş vaziyette.

Retay, aynı maksat için, döner başlığı yalnızca rotasyona zorlayan bir torsiyon yayı ile problemi giderme yaklaşımında. Benelli gibi
döner kafanın tam rotasyon mahallinde değil, daha önceden ve ek bir ileri harekete engel sürtünmeyle işe başlıyor, aynen Benelli
gibi döner başlığın kılavuz yolunu sağdan sola aktarıyor ve kullanıcı bildirimlerine göre işlevini yerine getiriyor. Bu konuda özellikle
endişe yaratan, dönü işleminin rahatlatılması için namlu kepindeki kiilit yuva toleranslarının bol tutulmuş olması. Böyle bir uygulama
zaman içinde, giderek artan fişek tablası arka darbelerinin etkisiyle büyüyen ve tehlikeli olabilecek kilit zorlamalarını gündeme
getirecek ve SABRİ Bey, siz inşaallah, önce sökülmüş ve atım yatağına boş bir fişek konulmuş namlu arkasına, yalnızca  döner başlığı
monte ederek, sonra  atışla ve basınç alan yerlerin mürekkeple teşhisiyle bizleri aydınlatacaksınız.

İstanbul Silah'ın neden döner başlığın kapanmasını zorlaştıran bir yapılanma içinde olduğu bilinemiyor. Aslında çoğu kinetik tüfek
kullanıcısı, Benelli Click zafiyetine en iyi çozümün mekanizmayı hızla kapatmak olduğu düşüncesinde birleşiyor ve iyimser bir tahminle,
firma düşünurleri bunu pekiştirmek için böyle bir yol seçmiş olabilir. Ancak bu dahi, kazara sağa sola takılabilen, silkelenerek, çarparak
aralanın mekanizma problemine bir çare olamıyor.

Başarılar diliyorum.

Saygılar.

1944-Istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #29 : 28 Eylül 2018, 13:42:33 »
SABRİ Bey, siz inşaallah, önce sökülmüş ve atım yatağına boş bir fişek konulmuş namlu arkasına, yalnızca  döner başlığı
monte ederek, sonra  atışla ve basınç alan yerlerin mürekkeple teşhisiyle bizleri aydınlatacaksınız.

Aper üstadım,

İş yoğunluğundan bir vakit bulsam, inanın ilk yapacağım testlerden biri öneriniz olacak. Fişek atmadan testi ise hemen yapabilirim

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #30 : 28 Eylül 2018, 15:34:15 »

Muhterem Sabri Bey,

Size zahmet olacak ama atışsız testinizi yapabilirseniz bu tüfek hakkında oldukça aydınlatıcı olacak.

Bunun için; Önce namluyu sökecek ve atım yatağına hiç kullanılmamış boş bir fişek yerleştireceksiniz...

Ardından mekanizmanın detaylı sökümünü yapacak (Ateşleme iğnesi yayına dikkat!...) , döner başlığı çıkarıp namlu arkasındaki
kilit yuvalarına döndürerek takacak...

Sonra da, başlığın en arkasından tutup ileri geri, sağ sol aşağı yukarı ne kadar kımıldadığını gözliyeceksiniz. Aynı testi bir başka
kinetik tüfekle de yapabilirseniz daha mufassal malumat sahibi olunabilir.

Atış yaparak ve keçe uçlu kalemle basınç alan yerleri tesbit ederek yapılan testte, ikinci bir döner kafalı kinetik tüfekle mukayese
mutlak gerekecektir.

Şimdiden zahmetlerinize teşekkürler.

Saygılar.

1944-Istanbul

The following users thanked this post: Özhan ÖZBAY, Ahmet ÖZALP

• Expert Üye
« Yanıtla #31 : 28 Eylül 2018, 15:49:50 »
Sayın Alper bey,

Uygun panç olmadığı için mekanizmayı şu anda sökemiyorum. Döner başlığı boyayıp snap cap ile bir kaç hareket yapıp sürtünmeyi gözledim. tahmin ettiğiniz üzere tolerans bayağı var. Aşınan noktaları okla işaretledim, boyada geniş bir yüzey aşınması yok. Yorum ve  katkılarınız için çok teşekkür ediyorum.

(Sürtünme testini diğer marka kinetik tüfek sahipleri de yapsa, gerçekten iyi bilgi ortaya çıkar diye düşünüyorum)

Döner başlıkta boya duruyor, atışlardan sonra söküp tekrar değerlendireceğim.

saygılarımla
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2018, 15:58:33 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Özhan ÖZBAY, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #32 : 28 Eylül 2018, 18:19:19 »

Muhterem Sabri Bey,

Elinize emeğinize sağlık. Ancak atışsız boya basınç testinin pratik değeri fazla değildir. Atış sonrası özellikle
bakılacak yerler; Basınca muhatap olan kilit kulaklarının arka, üst ve en son ön kısmıdır. Gerçekte, temas yüzleri
kilit çıkıntılarının yarısını geçmez. Beklentilerin bu çerçeve içinde kalacağını bilmek, muhtemel düş kırıklıklarını
önleyecektir.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2018, 18:53:28 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Özhan ÖZBAY, Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #33 : 06 Ekim 2018, 21:36:45 »
Bu gün ilk kez Masai Mara ile atış testlerini yaptım. Tam bir sükut-u hayal.

1. Hem saçma hem de tek kurşun gurupmanı sola ve aşağı

2. Benelli Click atış yapmazken yok ama atışta inanılmayacak derecede sık

3. Kaşık (Lifter) sorunlu, fişeği yükseltemediği zamanlarda haliyle besleme sorunu oluyor

4. Düşük gramajlarda başarısız

5. Dipçik pedi iyi, omuzda bir sıkıntım yok ama sağ elmacık kemiğin dayak yemekten hala ağrıyor

Şu anda detayları hazırlıyorum, yarın resim ve videolarla sunacağım
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Güray TUTAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dişine göre av seç, ava göre diş edinemezsin!
« Yanıtla #34 : 06 Ekim 2018, 21:53:04 »

3. Kaşık (Lifter) sorunlu, fişeği yükseltemediği zamanlarda haliyle besleme sorunu oluyor

5. Dipçik pedi iyi, omuzda bir sıkıntım yok ama sağ elmacık kemiğin dayak yemekten hala ağrıyor

Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız avlar dilerim. Dediğiniz gibi biraz hayal kırıklığı yaşatmış. Belkide sorunlu bir tüfek gelmiş olabilir. Üretici ile görüşüp teyit ederseniz daha sağlıklı olacaktır.
  • ATA SP 71 / Çelik
1984 İzmir / Torbalı

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 06 Ekim 2018, 23:02:15 »

Muhterem Sabri Bey, Özgür Bey,

Yerli tüfek pazarının çizgi üzeri iki mamulünü paylaşıma açtığınız ve Sabri Bey, siz de birinin, ücretini ödeyerek, test gönüllüsü
olduğunuz için takdir ve teşekkürlere şayansınız.

Her iki kuruluşun ortak tarafı, genel iletişime actıkları E-Postanın aslında haberleşmeye kapalı olması. Retay ve İstanbul Silah'a
yazdıklarıma bugüne kadar cevap alamadım. Bunların düzeltilmesi lazım.

Her iki müessese de alışılmışın üstünde bir şeyler yapabilme çabası içinde görülüyor. Bunlardan Retay, "Benelli Click" vakıasını
giderme yolunda patent çalışmaları dahi yapmışken, İstanbul Silah, sanki oluşumu teşvik eder bir yapılanmayı benimsemiş ve
bunun mantıklı izahı muhtemelen mevcut değil.

"Benelli Click" kapanmada tereddüt eden mekanizmalarda görüler bir oluşum ve ana nedeni, kullanılması zorunlu olan zayıf irca
yayı. İlk çıkan kinetik tüfeklerden bu yana görülen, Amerikalı kullanıcıların dikkatini çeken, çoğunun umursamadığı, bazılarınn
aşırı takıldığı bir "Sanki" arıza.

Bunun normal tüfeklerde en iyi giderilme unsuru, döner başlığa rotasyon devinimini veren mekanizma üstündeki spiral kanalın
mümkün olduğunca akıcı ve pürüzsüz yapılması. Ancak, üstten bakıldığında sağ tarafta yer alan kapatma kenarının, merkezden
çevreye büyüyen uzunluk faktörünü aleyhine kullanması nedeniyle bu fazla mümkün olamıyor ve Benelli kullanıcıların yükselen
şikayetleri üzerine, döner başlığın ileri gidip tam dönü alacağı mahallin altına yaylı bir bilya monte ederek, başlık altına açılmış
bir eğimli yüzey vasıtasıyla onu hem ileri hem de kilitlenme istikametinde  rotasyona zorlayarak, aslında, üstteki nisbeten kesikli
spiral kanalın sağ kenarından,  akıcı sol kenara sevkederek problemi halletme yolunu seçmiş. Sistemin, monte edildiği tüfeklerde
görevini iyi yaptığı muhtelif kullanıcı bildirimleriyle teyid edilmiş vaziyette.

Retay, aynı maksat için, döner başlığı yalnızca rotasyona zorlayan bir torsiyon yayı ile problemi giderme yaklaşımında. Benelli gibi
döner kafanın tam rotasyon mahallinde değil, daha önceden ve ek bir ileri harekete engel sürtünmeyle işe başlıyor, aynen Benelli
gibi döner başlığın kılavuz yolunu sağdan sola aktarıyor ve kullanıcı bildirimlerine göre işlevini yerine getiriyor. Bu konuda özellikle
endişe yaratan, dönü işleminin rahatlatılması için namlu kepindeki kiilit yuva toleranslarının bol tutulmuş olması. Böyle bir uygulama
zaman içinde, giderek artan fişek tablası arka darbelerinin etkisiyle büyüyen ve tehlikeli olabilecek kilit zorlamalarını gündeme
getirecek ve SABRİ Bey, siz inşaallah, önce sökülmüş ve atım yatağına boş bir fişek konulmuş namlu arkasına, yalnızca  döner başlığı

İstanbul Silah'ın neden döner başlığın kapanmasını zorlaştıran bir yapılanma içinde olduğu bilinemiyor. Aslında çoğu kinetik tüfek
kullanıcısı, Benelli Click zafiyetine en iyi çozümün mekanizmayı hızla kapatmak olduğu düşüncesinde birleşiyor ve iyimser bir tahminle,
firma düşünurleri bunu pekiştirmek için böyle bir yol seçmiş olabilir. Ancak bu dahi, kazara sağa sola takılabilen, silkelenerek, çarparak
aralanın mekanizma problemine bir çare olamıyor.

Başarılar diliyorum.

Saygılar.
sayin Erdem,
peki front inertia ornekleri icin dusunceniz nedir sistem bakimindan?
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 07 Ekim 2018, 01:34:17 »

Samimiyetinizden dolayı teşekkürler mehmet bey.
Açık sözlülüğünüz takdire şayan. Ali kelten bey umuyorum sorununuzu çözecektir.
1983 Akhisar

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 07 Ekim 2018, 03:08:47 »

Tüfeğiniz hayırlı olsun. Hayal kırıklığı kötü olmuş. Gelişmeleri merakla beliyoruz. Takipteyiz.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

• Expert Üye
« Yanıtla #38 : 07 Ekim 2018, 10:31:36 »
İşlerimin yoğunluğu, geçen hafta sonunun kötü hava koşulları nedeniyle on gün kadar önce aldığım Retay Masai Mara 12 Gauge tüfeğimi deneme fırsatım olmamıştı. Dün işlerimi tamamlayıp bir arkadaşımla beraber düşündüğüm güvenilirlik ve isabetlilik testlerini yapmak için atış alanının yolunu tuttuk.

28 derece hava sıcaklığı, rüzgar yok denecek düzeyde atış için harika bir gün. Elbette hiç kullanmadığınız tüfeğinizi kullanmak için can atıyorsunuz.

İlk önce güvenilirlik  testlerini yapalım, değişik gramaj, değişik türdeki fişekleri deneyelim dedik. Şarjör takozunu çıkartmadığım için 2+1 fişek kapasitesi ile testlere giriştik.

Elime aldığımda ilk izlenimim sürgü salma mandalı sert, rahat kullanımlı değil, ayrıca şarjöre fişek sürerken eğer kaşık iyi bastırılmaz ise şarjöre girişte takılma ve zorlanma oluyor.

İlk önce 32 gram YAF bior tapa saçma atışı yaptık. Gayet seri başarılı bir şekilde besleme, atış, tahliye gerçekleşti. Hatta kovanların bayağı ileri fırlatılması bayağı keyiflendirdi. İkinci atış Jet 28 gram 7 numara saçma ile atışımızdı. Bu andan itibaren, Benelli Click, takılma olayları başladı. Testlerde kesinti olmaması için editlemediğim videoda ortaya çıkan sorunları izleyebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi sürgüde takılma, Benelli klik, buna bağlı ateşlememe, kaşığın fişeği kaldırmaması, sıkışma, beslememe, ateşlememe olayları ard arda geldi. Kinetik tüfeklerde çok düşük basınçları nedeniyle Subsonik fişekleri atamayacağını tahmin ediyorduk ama atış yapmadan irca yayının yumuşak olduğunu izlemiş ve ümitlenmiştim ama maalesef...

Benelli klik olayını mekanizmaya torsiyon yayı ekleyerek çözdük denilen tüfekte, atışsız testlerde gerçekten sorun çözülmüş görülürken, atış deneyimine gelince sorunun diğer kinetiklerden daha fazla olduğunu izledik:

https://www.youtube.com/watch?v=nk5ovjUoc_k&feature=youtu.be

Tetik mekanizmasının kaşık bölümü yavaş kalktığı ve hareketi tamamlayamadığı, bu nedenle beslenme sorunları yarattığını tekrar test ettik

https://youtu.be/8TnzjGxYRIg?t=15

Maalesef güvenilirlik testlerinde Masai Mara bizi sükut-u hayale uğrattı.

Daha sonra YAF 32 Gram 6 numara bior tapa saçma ile 18.5 metreden değişik şoklarla saçma dağılım ve isabetlilik testlerine geçtik. Buradaki amacımız gurupman değerlendirmesi değil, isabetlilik üzerineydi:

Önce 5 numaralı Skeet şok ile atış yaptık:

Sonraki atış 4 numaralı şok ile:

3 numaralı şok:

2 numaralı şok:

Son atış 1 numaralı ful şok ile:

Saçma dağılımının saçmalığını bir yana koyarsak şoklar daraldıkça sol-alt vurma arttı. En altta kalan hedef kağıdına bakarsak tüm şoklarla toplamda sol-alt vuruşun egemen olduğunu görebiliyoruz:

Daha sonra 5 numaralı şok ve değişik tek kurşunlarla 36.5 metreden isabetlilik testlerini üçer tek kurşunla denedik:

İlk atışımız Winchester Slug 28 Gram: (Saçma atışlarında belirlediğimiz sol alt vurma burada da kendini gösterdi)

Sonraki atış MECA Rifled Slug:

Zuber Orion:

Son atışımız 980 fps namlu çıkış hızında Brenneke türü Subsonik fişekler, Sn. Tevfik Gün'ün de tesbit ettiği gibi 36.5 metrede 12-15 cm üst vurduğunu bildiğimiz fişekler hedef hizasında biride bayağı aşağıda:

SONUÇ:

Reklamlara bakarak, beğeni ile parasını verip aldığım, test etmeden ruhsatıma işlettiğim ilk kinetik tüfeğim maalesef özürlü çıktı.

Mekanik sorunları bir şekilde aşabilirim. Ancak namlunun sol alt vurma sorunu benim aşabileceğim bir sorun değil.

Maalesef yerli silah sanayiimizin sorunları ortada. Demek ki çıkarılabilir tetik gurubu değil çalışan bir kaşık daha önemli. Yurtdışına yaptırılan br namlunun işçiliği değil isabetliliği daha önemli.

Sayın @Ali KELTEN sanırım tüfeği fabrikaya geri isteyecektir. Düzeltip gönderildiğinde testleri tekrarlarım. Aksi takdirde gerekenleri yapacağımı buradan ifade etmek isterim.

Herkese iyi pazarlar, kazasız, kırımsız atışlar, avlar dilerim
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2018, 18:49:29 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, Tevfik GÜN, Özhan ÖZBAY, Ahmet ÖZALP, Doğan ATEŞ, Yasin ALAN

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #39 : 07 Ekim 2018, 11:43:05 »

Muhterem Sabri Bey,

Size açık yüreklilkle, kendi paranızla yaptığınız, sonuçları burada samimiyetle paylaştığınız denemeleriniz için çok
teşekkür ederim.

Hatırlarsanız, döner başlığın hareket toleranslarını kontroldan filan bahsediyorduk. Tüfeğin işlerliği konusunda hiç
şüphemiz yoktu ve görünmez, farkedilmez kısımların keşfi gündemdeydi.

Hiç oralara kadar gitmeğe gerek kalmadı.

Tüfeğin ne yapabildiği ortada...

Diyelim ki bu tüfek fabrikaya gitti, düzeltildi, iade edildi.

Üretimin hepsi böyle ise ne olacak...

Buradaki tüfek böyle yapıyorsa Amerikalı Randy'ninki nasıl bir ürün... Orada da şikayet eden kullanıcılar var mı...

Yurdumuz kullanıcısının günahı nedir... İlle de "Dışarıya kaliteli ürün... Bizimkilere Kalite kontroldan geçemeyip iade olanlar"
tevatürü mü geçerli olacak...

Ben şahsen bu kadar özenli, ortalamadan üstte ürün veren, kuruluşu doğrudan kullanıcılarla paylaşım içine sevkeden bu
modelden bayağı umutluydum ve daha da iyi olması için hep beraber neler yapabileceğmizi düşünüyordum...

Yazık...

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #40 : 07 Ekim 2018, 12:35:07 »

Muhterem Yağız Bey,

Cehaletime verin... Bir hayli düşünüp hafızamı yokladım... Yaşlı bilgi arşivimde gezindim... "Front Inertia" benzeri yerleşik bir
silah tanımına rastlamadım...

Böyle bir tabiri telaffuz ettiğinize göre mutlaka bunu gerçekleyen bir oluşum da olmalı şiarından hareketle, sonunda sualinizin
2003 yılında İtalyan "Fabarm" kuruluşu adına Amerikan Patent Dairesi'nce tescil edilen bilinen mekanizma içi kinetik yay dışında
tek ataletli düzen  ve halen, Fabarm'ı satın alıp, Italya'nın Beretta'dan sonra ikinci büyük kuruluşu olan "Ceasar Guerini"
firmasının "Roman" modellerinde kullanılan çalışma şekli olabileceğini düşündüm... Yanılmadığımı umarak yetebildiğim kadar bu
konuda bilgi vermeğe çalışacağım.

Fabarm patentli bu yenilikte kullanılan gövde, mekanizma, kilit yapılanmaları, bilinen "İki pimli, gazlı, İtalyan Loncası" yivsiz tüfek
formunun aynıdır. Civolani yaklaşımının tersine, enerji toplama birimi, normal tüfeklerde gaz silindirinin bulunduğu ön kısımda yer
alır ve aslı birbirine yaslanmış iç bükey yaylı pullardan oluşturulmuş bu "Kinetik Yay"ın hemen arkasında cesim, aluminyum alaşımı
bir atıl kütle mevcuttur. Bu birimin hemen arkasında, mekanizmayı üzerinde taşıyan, gazlı tüfeklerde genelde sağlı sollu iki kol
halinde şekillendirilmiş "Mekanizma Taşıyıcısı"bulunur.

Atış yapıldığında, geri tepen tüfek önünde, atıl blok eylemsizliği ile izafi olarak öne giderek yaylı pulları ezer ve kazandığı iş
yapabilme gücünü oradan sekerek iki kollu mekanizma taşıyıcısına, o da kilit devresine aktarır, açılan namlu arkasında boşaltma,
kurma ve yeniden dolum işleri, basit geri tepme düzeninde, bilinen tüm öteki tür tüfeklerde olduğu gibi gerçeklenir.

Benelli türü kinetik tüfek yapılanmasında, kinetik yay mekanizma içinde yer aldığından bu öğenin boyunu, o da kasanın uzunluğunu
artırır özelliktedir. Bu nedenle, söylenen yivsizlerde silah, gazlılara kıyasla üç santim kadar daha boyludur.

Fabarm"Roman" yapılanmasında kinetik yay öne şarjör borusu en ucuna alındığından kasa boyu, zaten mekanizması, kilidi, bütün
aksamı gazlılarla aynı olan İtalyan Loncası iki pimli tüfeklerden farklı değildir. Sistemin en büyük avantajı budur.

İkinci avantaj, daha çok üretici yönünden; Aynı yapılanmanın küçük değişikliklerle hem gazlı hem de kinetik tüfeklerde kullanımının
mümkün olmasıdır. Bu, imalatcı kuruluş için çok büyük bir getiri kaynağı kolaylıktır.

2001 yılında patent müracaat girişi olan bu yeniliğin, ihraç ülkelerinin çoğunda 2021 yılına kadar üretim tekeli mevcuttur. Bu nedenle
ülkemiz taklidcilerince farkedilip yapılması muhtemelen daha üç yıl kadar zaman alabilecektir.

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 07 Ekim 2018, 12:49:21 »
sayin Erdem,
oncelikle ozur dilerim yanlis yonlendirdigim icin.. -lakin bu sayede yine engin bilgilerinizden yararlanma sansi bulduk- bunun icin de sahsim adina tesekkur ederim..
front inerta sisteminden kastim; icra yayinin dipcik icinde degil, el kundagi icindeki uygulamalariydi.. franchi affinity ve stoeger gibi..

sayin Mutluer,
yasadiginiz bu can sıkıcı durum umarim uretici tarafindan aciliyetle cozulur ve yeni tufeginizi keyifle kullanirsiniz..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #42 : 07 Ekim 2018, 14:29:07 »

Muhterem Yağız Bey,

Aklıma gelmedi değil... Neyse, bilgi paylaşımla çoğalır... O konuda dağarcığımdakiler;

Benelli M3 modellerinin ilk sürümleri ardından, şarjör  borusu üzerinde yer alan pompa hareketini
arkaya ileten kolların gövde ile arasındaki boşluğun irca yayı konumu maksadı ile de değerlendirilebileceği
görüşü gündeme gelmiş, M3 modellerinin bir kısmı bu formda imal edilmişken yurdumuz üreticilerince
lahzında "Gazlı Benelli" türleri icat edilmiş, bunların çoğunda irca yayı şarjör üzerinde konumlandırılmış,
Stoeger ve Franchi'ler, inanması güç ama, sanki bunları takliden üretime alınmışlardır.

İrca yayının öne alınmasıyla, mecburen, el kundağı iç hacmi genişletimi dışa da yansımış, tüfek ön kısımda
biraz hantallaşmış, buna mukabil söylenen birimin montaj ve temizliği aşırı kolaylaşmış, fazladan, gazlı
örneklerde hissedilen geri tepmeyi azalttığı yönünde bariz etkileri olan, namlu içinde sevk edilen muhteva
aksi istikametinde devinim veren hatırlıca bir kütle elde edilmiştir. Mamafih, kinetik türün çalışma prensibi
gereği, adı geçen hareket zamanlaması, gazlılarla aynı fazda değildir.

Bu montaj türünün teorik de olsa bir başka getirisi, nisbeten büyüyen öne izafi hareketli kütle nedeniyle,
tüfeğin hafif dolulara hassasiyetinin azalmasıdır.

Saygılar.
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Yağız KAYA, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #43 : 07 Ekim 2018, 14:43:33 »
sayin Mutluer,
yasadiginiz bu can sıkıcı durum umarim uretici tarafindan aciliyetle cozulur ve yeni tufeginizi keyifle kullanirsiniz..+1
Adına destanlar gibi sayfalarca paylaşımlar yapılan muadillerinden 1000 tl pahalı olan bu ürün hakkında tarafsız temiz bir kullanıcı testi gördük sonunda.Amma velakin bu ürün bu şekilde nasıl son kullanıcıya ulaştırılıyor bende bu konuya takılıyorum. neden niçin ... üzerine tutturulmuş kontrol edilmiştir ibaresi neyi ifade ediyor bana biri izah edebilirmi lütfen
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2018, 15:10:39 Gönderen: Mehmet AKKUŞ »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 07 Ekim 2018, 15:00:57 »
işin gücün rastgelsin ustam vallahi bu tüfeği almayı istiyordum sadece türkçe konuşarak bu tüfeği test eden bir video bekliyordum ...kapanmama problemini çözdük diyorlardı  3 le çarpmışlar ......herşey doğru olsa bile hedefi istediğin yerden vuramayan tüfek inşaat demiridir....masai mara bitti....
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, Tevfik GÜN

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #45 : 07 Ekim 2018, 15:12:36 »

Muhterem Sabri Bey,

Üzüntünüzü derinleştirmek istemem, size de çok zahmet olacak ama, videolarınızda döner başlığın üzerinin halen boyalı
olduğunu gördüm. Mümkünse, her yönden videosunu çekip burada paylaşabilir misiniz...

Saniyen...

Dolulara kendinden regüle olduğu iddia edilen kinetik düzen tüfeklerde, ateşlenen ağırlığa bağlı olmadan tüm boş kovanların,
mümkün olduğunca tüfekten aynı uzaklığa atılması gerekir. Aslında gazlı bir kaç model dışında bunu gerçekleyebilen de yoktur.

Denemelerinizde, ilk bir kaç el ötesinde, kovanlar sürekli yakına düşmekteydiler... Bu bir gerçeğin tezahürü olabilir ve sizden
istediğim döner başlık boyama testinin amacı da buydu... Bildiğiniz gibi, namlu gerisini örten bloğun fişek tabanından uzaklığının
istenen ölçüleri aşması netiicesi, geri tepmeyle aldığı momenti arkaya iletirken çıkan enerjinin hız faktörünü oluşturan "Yol/Zaman"
unsurundaki "Yol" öğesi artar ve kilit yuvaları giderek artan darbelerle, kullanılan malzeme kalitesine de bağlı olarak, derinleşen
girintilere muhatap olur. Bunun neticesi döner başlığın yerinden çıkmasında zorluk, onun sonucunda da azalan basit geri tepme
değerleri neticesi giderek azalan boş kovan atım mesafeleridir.

Şom ağızlılık gibi olmasın ama, denemelerinizde, her ne kadar, dolu ağırlıkları değişmiş olsa da, bu oluşum aniden farklılaştı. Sanki,
döner başlıklar yerine rahat otursun diye  bol toleranslı kilit yuvalarıyla techiz edilmiş, bir kaç atışta yoğrulmuş gibi... Umarım buna
sebep olan başka amirler mevcuttur. En azından aynı ağırlıkta dolularla bir kaç deneme daha yapmak gerekir. Ancak, sizden
istediğim boyalı başlık videosu, iyi tetkik edilirse bu konuda bayağı ipucu verecek gibi görünüyor.

Öte taraftan...

Normal sağa büküşle sıkılaşan vida adımlarıyla yerine monte edilen namlularda, belki tesadüf ama, aksamın yerine oturması, mutlaka
sola vuruş özelliği verir. Aynı yaklaşım, namluya yön veren şarjör borusu için de geçerlidir.  Bunun yanında, boy kundağı sağa bükümlü
tüfeklerin tamamında sol vuruş kesindir. Bu bakımdan tüfeğinizin doğruya rücuu nisbeten kolay olabilir.

Sağ olun... Sayenizde çok şeyler öğrendik ve buna devam ediyoruz.   

Saygılar.

« Son Düzenleme: 07 Ekim 2018, 15:35:29 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 07 Ekim 2018, 17:53:18 »
Mehmet ustam eline emeģine yüreģine saglik. Sizin adiniza inanin üzüldüm nedesem bilemedim durum hakkinda. Umarim sorunlari tez vakitte çözer gönlüzce kullanirsiniz.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Nedim DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 07 Ekim 2018, 19:03:07 »
mrb arkadaşlar başka retay kullanan yokmu bizde iki adet sipariş vermek üzereydik ama şimdilik askıya aldık merakla bekliyoruz
Nedim DEMİRCİ
1979 MANİSA SARIGÖL

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 07 Ekim 2018, 19:05:02 »
Mehmet Bey... Videoyu izledim ve şok oldum. Bırak tüfeğin sağa sola vurmasını; düzgün çalışmaması büyük bir handikap. Bu tüfekler hiç mi denenmeden piyasaya sürülüyor. Alıcı; test makamı yani. Hassas biri olarak inan çok üzüldüm. Geçen sene yeni aldığım tüfek sol vuruyor diye sinir olmuştum. O da aynı eksende 10 cm kadar sol vurmaydı. Firmaya gönderdim ve düzeltip gönderdiler. İçim rahat etti. Böyle nice yerli üretim hataları vardır da insanlar kendilerine saklıyordur. Bunun yanında yabancı tüfeklerde de vardır ama malım elde kalmasın diye piyasaya söylemiyordur. Bizde hep vardır ya benim malım piyasanın en iyisidir yaklaşımı. Kötüde olsa iyidir. Bir kişinin bildiği sırdır. İki kişi biliyorsa sır değildir. Senin videoyu izleyerek bazı gerçekler sır olmaktan çıktı. 
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

• Expert Üye
« Yanıtla #49 : 07 Ekim 2018, 19:22:02 »
Saygıdeğer @S.Alper ERDEM Üstadım,

videolarınızda döner başlığın üzerinin halen boyalıolduğunu gördüm. Mümkünse, her yönden videosunu çekip burada paylaşabilir misiniz...

Dileğinizi yerine getirdim, sürgü sisteminin videosunu çektim, istediğiniz gibi oldu mu bilemiyorum ama size bir fikir vereceğini tahmin ediyorum:

Normal sağa büküşle sıkılaşan vida adımlarıyla yerine monte edilen namlularda, belki tesadüf ama, aksamın yerine oturması, mutlaka
sola vuruş özelliği verir. Aynı yaklaşım, namluya yön veren şarjör borusu için de geçerlidir.  Bunun yanında, boy kundağı sağa bükümlü
tüfeklerin tamamında sol vuruş kesindir. Bu bakımdan tüfeğinizin doğruya rücuu nisbeten kolay olabilir.

Umarım düşündüğünüz gibidir, düzeltilmesi mümkün olur. Aklıma takılan elimdeki Beretta ve Benelli de sağa büküşlü vidayla sistem kilitleniyor ama onlarda bahsedilen sola vuruş yok, POA-POI farklılık göstermiyor.

Sağ olun... Sayenizde çok şeyler öğrendik ve buna devam ediyoruz.   .

Estağfurullah, Alper Üstadım biz sizden çok şey öğreniyoruz

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2018, 20:02:13 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP