Gönderen Konu: LONG RANGE FİŞEK YAPIM ÇALIŞMALARIM  (Okunma sayısı 2836 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
LONG RANGE FİŞEK YAPIM ÇALIŞMALARIM
« : 15 Aralık 2017, 01:39:28 »
Fırsat buldukça yeni şeyler denemeye çalışıyorum tek kurşunda son noktaları zorlayınca long range fişek denemeleri yapmaya karar verdim baya bir kaynak taramasından sonra saçmaları 36,6 metreden sonra bir arada tutmanın çok güç olduğunu farkettim çünkü saçmalar 36,6 metreden sonra parabolik hareket etmekteydiler(yanlış bilgi ise ustalarım düzeltebilirler) denemelerin 36,6 metrede yapılmasının bir espiriside bu sanırım diğeride namlu birleştirmeyle alakalıydı sanırım.

Long range fişek denince sadece dağılımı değil hızıda basıncı artırmadan yüksek tutmak gerekiyordu.

Özellikle ilk patlama anında yüksek basınçtan arkadaki saçmalar öndekilerin düzenini bozup gereksiz çarpışmalara neden olmaktaydı buda özellikle homojen olmayan dağılıma sebep oluyordu.

İşte  bu iki sorunu çözmek için çabalarken tam yaptım oldu derken yaptığım kaynak taramasında gördümki meğerse yunanlı bir hobidaşımız 2 sene önce bu işi bitirmiş bitirmekle kalmamış hızı basıncı artırmadan 500-800 m/s aralığına çıkarmış ,kendisine burdan selam olsun,ben biraz geç kalmışım.

Eldeki malzemeleri kullanarak saçmaları bir arada tutmayı ve hızı basıncı artırmadan 450 m/s lere kadar çıkarmayı başardım.

Sonuçlar aşağıdaki gibi detayları daha sonra yazarım öyleki bior tapa bile %75 ler civarında grupman yaptı.
Bu arada en yüksek yüzdeli 50 metre dağılımını cedit bior tapa verdi fotoğrafı en altta ama en hoşuma giden 50 metre dağılımını 38 gram dolumum verdi.
Namlu boyu ve şok ölçüsü göz önüne alındığında sonuçların tatminkar olduğunu düşünüyorum

Lakin bu fişeklerle 36 metrelere kadar çok iyi atıcı değilseniz av vurmak çok güç yüksek geçit avı için her tüfekte iş yapar.

Tüfek:Hatsan pompalı av tüfeği 66 cm namlu açılı bant.
şok:2 no 17,96 mm çıkış(eski bilgi ölçüp tekrar yazarım)
barut:hızı artırılmış tecna n
fişekler şeffaf mika kapak ile ağız kıvırma yöntemi ile kapatılmıştır
saçma:5 no ve 4 no
mesafe:36 ve 50 metre
Hedef kağıdı: 90x90 ebadlarında 12,7-51 ve 76 cm çapında bilgisayar ortamında (A0 denemesi hariç)çizilmiş daireler.
Atış şekli oturarak dizden destekli

34 gram cedit Bior
Normal dolum bior 36,6 metre

Modifiye dolum bior 36,6 metre

34 Gram 5 no Giovani Tapa Modifiye Dolum

32 Gram 4 no Giovani tapa modifiye dolum

38 gram 5 no giovani tapa modifiye dolum

36.6 Metre Penetrasyon denemeleri

free image hosting

Bunlarda cedit bior tapanın atıştan sonra aldığı şekil(50 metrede bile atış kağıdına çarptı)
Barıtun üstüne gelen kısımları katlanmış.(garip bir durum)

« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 03:00:03 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
Ynt: LONG RANGE FİŞEK YAPIM ÇALIŞMALARIM
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2017, 09:16:26 »
siz baya extra long range yapmışınız tevfik bey çalışmalarınız çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık, birde bu karışımın tarifni yazarmısın neye göre oldu bu grupman nasıl dağılmadı saçmalar
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 14:52:54 Gönderen: Mahmut ÖZTÜZÜN »
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2017, 09:24:08 »
Elinize sağlık Tevfik bey.
Güzel çalışmalar yapmışsın.Kolay gelsin
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2017, 12:37:10 »
Tevfik bey,
Tam Emrah Akdeniz'le bana göre....:)
İnsanın kendi doldurduğu fişeklerden randıman alabilmesi ne güzel, eskiden fabrika fişeğin çok az olduğu dönemlerde epey dolum yapardık, sonra heryer fişekte kalıp meşguliyetler artınca bıraktık..
Bu fişeklerle yapılmış avları da görmek nasip olur İnşallah..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Tevfik GÜN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2017, 13:28:34 »
 O0 inşallah bende başarabilirim selamlar
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2017, 14:42:13 »
Maşallah Tevfik Bey, çok güzel çalışma olmuş, inşallah bu güzel fişeklerinizle av yapmak da nasip olur. 

Benimde hazırladığım 36 gr  fişekler var ama henüz soğuk hava, mesafeli iri av bulamadık.
A0      1,88 gr cx2000 36 gr 4 no saçma yıldız kapama + xwad 37 mm tapa
Tecna 1,92  gr N686 36 gr  4 no saçma yıldız kapama + bps tapa

Bu arada Tecna barutlu BPS 34 gr fişeğin bu yapılan fişeklerle eşdeğer olduğunu düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 14:44:55 Gönderen: İlhan GÜNEN »
1984 ORDU

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2017, 15:13:26 »
Paylaşım için teşekkürler Tevfik bey çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık, formülü de paylaşırsınız inşallah.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2017, 15:53:34 »
Bayide geçen seneden kalma Tecna Bps ler var alsam mı ki yaa? 😊
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 15 Aralık 2017, 18:30:04 »
Tevfik abi döktürmüşsün maşallah :D Sonuçlar çok güzel.
Ben de 2,10 gr tecna ile bir miktar 40 gr dolduruyorum. Fotoğraftakiler numunelik, devamı var :)
Nasip olursa soğuk havalarda joker niyetine kullanacağım. Bunun haricinde 1,95 civarı A0 barutla 36 ve 38 gr dolumları hazırlıyorum.
Bunları da mesafeli atışlarda tahtalı ve ördek için yapıyorum. İlhan abinin ölçüleriyle birbirine yakın sayılır :)
Benim dolular grupman olarak öyle pek sıradışı sonuç vermiyor fakat etki tesir bakımından sıradışı fişekler :)
Elimde bir miktar 36 gr BPS var. 1,9 tecnalı 36 gram fişek de yabana atılacak türden değil.  Benimkisi biraz da keyfi uğraş.
Fakat 2,10 tecnalı 40 gr fişeğin ayrı bir yeri var, buyüzden özellikle onun üzerinde çalışıyorum  ^-^

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 15 Aralık 2017, 19:23:16 »
siz baya extra long range yapmışınız tevfik bey çalışmalarınız çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık, birde bu karışımın tarifni yazarmısın neye göre oldu bu grupman nasıl dağılmadı saçmalar

Teşekkür ederim Mahmut Bey,tarifini vakit bulursam bugün paylaşırım.

Elinize sağlık Tevfik bey.
Güzel çalışmalar yapmışsın.Kolay gelsin

Teşekkür ederim Suat Bey.
Tevfik bey,
Tam Emrah Akdeniz'le bana göre....:)
İnsanın kendi doldurduğu fişeklerden randıman alabilmesi ne güzel, eskiden fabrika fişeğin çok az olduğu dönemlerde epey dolum yapardık, sonra heryer fişekte kalıp meşguliyetler artınca bıraktık..
Bu fişeklerle yapılmış avları da görmek nasip olur İnşallah..
Teşekkür ederim Tuncay Bey,fırsat buldukça fişek dolduruyorum önem arzeden bütün avlarda kendi fişeklerimi kullanıyorum domuz avı ve yüksek geçit tahtalı avında güzel sonuçlar alıyorum.Ben tarifi paylaşacağım bi deneyin derim şok ve tapa olayına bakış açınızı değiştirebilir.

O0 inşallah bende başarabilirim selamlar

Teşekkür ederim İdris Bey,çok kolay başaracaksınız lakin fişek dolumu bağımlılık yapar bilginiz olsun.

Paylaşım için teşekkürler Tevfik bey çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık, formülü de paylaşırsınız inşallah.
Teşekkür ederim Mustafa Bey,tarifi paylaşacağım.

Bayide geçen seneden kalma Tecna Bps ler var alsam mı ki yaa? 😊
Fiyat uygunsa alın derim Tuncay Bey ,içindeki malzemelerle bir kaç deneme yaparız.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2017, 19:46:18 »
Maşallah Tevfik Bey, çok güzel çalışma olmuş, inşallah bu güzel fişeklerinizle av yapmak da nasip olur. 

Benimde hazırladığım 36 gr  fişekler var ama henüz soğuk hava, mesafeli iri av bulamadık.
A0      1,88 gr cx2000 36 gr 4 no saçma yıldız kapama + xwad 37 mm tapa
Tecna 1,92  gr N686 36 gr  4 no saçma yıldız kapama + bps tapa

Bu arada Tecna barutlu BPS 34 gr fişeğin bu yapılan fişeklerle eşdeğer olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür ederim İlhan Bey,
Sizin yapmış olduğunuz fişeklerin benzerlerini kullanma imkanım oldu eğer tapa tüfek uyumu olursa sıradışı mesafelerden kuş çalar.tecna dolumunuz yaklaşık 420 m/s ve a0 dolumunuzda 412-420 m/s v1
hızıyla çıkış yapacaktır kış için yetrli hızlar güzel sonuçlar alacağınıza inanıyorum.

dediğiniz gibi bps değerlerine yakın olsada basınç ve hız farkı var bu arada hiç bir bior tapalı fişek benim yaptığım bior tapalı fişeğin dağılımını vermez.

Tevfik abi döktürmüşsün maşallah :D Sonuçlar çok güzel.
Ben de 2,10 gr tecna ile bir miktar 40 gr dolduruyorum. Fotoğraftakiler numunelik, devamı var :)
Nasip olursa soğuk havalarda joker niyetine kullanacağım. Bunun haricinde 1,95 civarı A0 barutla 36 ve 38 gr dolumları hazırlıyorum.
Bunları da mesafeli atışlarda tahtalı ve ördek için yapıyorum. İlhan abinin ölçüleriyle birbirine yakın sayılır :)
Benim dolular grupman olarak öyle pek sıradışı sonuç vermiyor fakat etki tesir bakımından sıradışı fişekler :)
Elimde bir miktar 36 gr BPS var. 1,9 tecnalı 36 gram fişek de yabana atılacak türden değil.  Benimkisi biraz da keyfi uğraş.
Fakat 2,10 tecnalı 40 gr fişeğin ayrı bir yeri var, buyüzden özellikle onun üzerinde çalışıyorum  ^-^

Teşekkür ederim Emrah Bey,bu deneme işleri bağımlılık yaptı iflah olmayız artık,yaptığın fişekler harika görünüyor bian lambro biturbo aklıma deldi basınçla birlikte dağılımı kontrol edebilirsen eğer ,vurduğun kuşun mesafesini burada yazmaya cesaret edemezsin.
Lakin artık bps nin uygun fiyatlı tecna barutlu dolu yapamıyacak olması canımı sıktı malzemesini bolca kullanıyorduk oda hayal oldu.
Kolaylıklar diliyorum.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2017, 19:52:05 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 16 Aralık 2017, 19:00:07 »
 O0
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2017, 20:33:53 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Recep ERTUNÇ, Engin TARHAN, İlhan GÜNEN, Fuat ARANMAZ, Emrah AKDENİZ