Gönderen Konu: FİŞEKLERDE BASINÇ VE HIZ İLİŞKİSİ  (Okunma sayısı 2602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fahribulbul_08

• Ziyaretçi
FİŞEKLERDE BASINÇ VE HIZ İLİŞKİSİ
« : 19 Kasım 2017, 16:41:16 »
Merhaba saygıdeğer avlak forum üyeleri

Merak ettiğim konu fişek basınç ve hızlarıyla alakalı. Mesela yüksek basınca sahip olup düşük hızdaki bir fişekle,düşük basınca sahip yüksek hızı olan bir fişek arasında ne gibi bir farklılık vardır.Av üzerinde ne gibi farklı etkileri vardır. Hava olayını göz önüne aldığımız zaman hangi hava koşullarında biri diğerinden daha iyi,bu konuda bilgi ve görüşlerinize baş vurmak istedim.

Saygılar.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: FİŞEKLERDE BASINÇ VE HIZ İLİŞKİSİ
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2017, 18:20:20 »
Geçenlerde Özler Av'ın Renova test videosunu izledim. Namlu çıkış hızlarına bakarken bir şey dikkatimi çekti.
Kullandıkları fişek, bildiğimiz sterling 32 gr ve 5 şokla 1490 fps (454 ms) çıkış hızı gösterdi  :o
1 şokla ise 1380 fps civarı (420 ms) çıkış hızı verdi..

Bu sonuçlar tüfeğe ve fişeğe göre bireysel olabilir ama şok daraldıkça çıkış hızının düştüğünü ilk defa gördüm. Daralma arttıkça basınç artıyor bunu biliyorum. Dar şokun penetrasyonda biraz daha iyi sonuç verdiği de herkesçe malum.. Ozaman demekki basınç hızdan daha önemli.
Yarı magnum ve magnum fişeklerin hızları düşük ama basınçları yüksek. Mesafeli atışlarda biraz daha etkililer. Bu da durumu açıklıyor bence..

Bazı özel barutları uygun miktarda kullanınca hem hızı hem de basıncı aynı anda artırıyorlar. Ozaman da ortaya fevkalade etkili fişekler çıkıyor. En somut örneklerden biri Mg2 flash 36 gr.. Hem 740 bar hem de full şokla 430 ms çıkış hızına sahip. 5 şokla atılsa hızı kaç olur acaba.. :)

Basınç önemli ama hızla birlikte dengelenmesi daha da önemli. Diğer taraftan, basıncı düşük ama hızı yüksek bazı fişeklerinde iyi av yaptırdığı aşikar.. Örnek: Mirage 30,5 gr
Fakat havalar soğuyunca hızdan önce basınca ihtiyaç duyabiliyoruz. Saman alevi gibi parlayıp sönen "hızlı" diye tabir ettiğimiz hafif gramaj fişekler, soğuklarda etkisiz kalabiliyor..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Ahmet HOŞGÜN, Mustafa AYDIN 54, Gökhan AKDOĞAN

Fahribulbul_08

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2017, 18:41:42 »
Verdiğiniz bilgi ve görüşleriniz için teşekkür ederim Emrah bey.

Çevrimdışı Mehmet ÇELİK 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2017, 23:40:50 »
bazı fişekler de kocanları ucu baya gevşek kapnıyor örn : 30 gr bior lakin bugün aldım 28 gr bir jet marka av fişeğinde kovan o kadar sıkı kanmışki içindeki 8 numara saçmanın sesi dahi sallayınca çıkmıyor... he bide mühürlü kovanlar var efsane ileri sürermiş :)) bence bunu araştırmak lazım azı sıkıldıkça kovanın basıncı bana göre artar lakin hızı da artar mı bunu gerçkten ölçmek lazım... Emrah abi al sana konu bunu sen yaparsın sen bu işin adamısın :)) Eski rotweil siyah alman dolumu fişeklerim vaar azı çok sıkı değil ama bir patlıyor gülle gibi  ;D durum işin içinden çıkılmaz hale girdi ve geçiyor saygılar :o :D
1995 bergama izmir

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2017, 00:43:41 »
Emrah bey kardeşim,
Kötü kronograf, tutarsız fişek yanlış sonuç...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Hakan DEMİRCAN, İlhan GÜNEN, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2017, 11:25:23 »
Sterling fişeklerinin (özel dolum hariç)  bu hızlara ulaşmasına ihtimal bile vermiyorum. Tuncay Bey çok ama çok haklı. 
1984 ORDU

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2017, 12:57:38 »
Arkadaşlar Kinetik enerji formülü belli 1/2 MV2 yani kütle çarpı hızın karesi bölü 2..
Penetrasyonu etkileyen faktörler; Kütle,hız,sertlik ve aerodinami...Bu kavramlar ne kadar artarsa PENETRASYON o kadar artar..
Herşeyden önce iyi bir kronograf ,iyi bir ölçümcü,standardize edilmiş bir fişek ve şok gerekli.Şok daralması arttıkça hız da penetrasyonda artar.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, İbrahim TUTKUN