Gönderen Konu: Meca Rifled Slug İnceleme(Grupman,Namlu Sıvaması...)  (Okunma sayısı 2251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ö.Furkan ATA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yaf Speedy Slug,Özkursan ve Jet gibi markalardan sonra Meca yerliler içinde en iyi olanı olduğunu düşünüyorum. Gerek namluyu daha az kirletmesi gerekte grupmanı gayet güzel. Patlaması gayet yumuşak. Buda çektiğim kısa bir inceleme videosu. İyi seyirler.

! No longer available
1994 İSTANBUL

Çevrimdışı Can GÜNCEŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Meca Rifled Slug İnceleme(Grupman,Namlu Sıvaması...)
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2018, 16:40:42 »
Avcı abilerim kardeşlerim merhaba,

Hafta sonu hobi amaçlı atışa gittim. Utaş XTR-12 kalibre şarjörlü tüfeğim ile Meca rifled slug ile cansız hedefe 10 atış yaptım. Kurşun 29 gram olmasına rağmen Çok sert ve gürültülü patlıyor. Sanki Ramazan topu atılıyor. Ertesi gün fark ettim ki omzuma kan oturmuş kıpkırmızı sanırım morarma olacak. Grupmanı isabeti çok güzel bir kurşun fakat bu kadar sert patlaması olmasa daha iyi olurdu.
  • Üzümlü koop. 12 kalibre süper poze
  • Hatsan striker edge 5.5 mm
1981 - İzmir

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2018, 18:42:10 »
Furkan Kardeşim,

Daha önceki paylaşımlarınızdan, Youtube kanalınızdan, iyi bir atıcı olduğunuzu biliyorum.

MECA Rifled slug benim de iyi olduğunu düşündüğüm tek kurşunlardandı. Ancak son yaptığım testlerde;
1. Kutular arasında namlu çıkış hızları farklı fişekler çıkıyor, tutarlılığı bence tartışılır
2. 47 cm namlulu tüfeklerimde namlu çıkış hızları 30 metre civarı transonik olmalarına neden oluyor, namlu boyu uzarsa namlu çıkış hızı artacağından bu mesafe uzuyor
3. Sizin kendinizde atış hatası olarak yorumladıklarınız bence transsonik etki ile oluşan flyer.
4. Namlu çıkış hızlarını ölçmeden tek kurşun gurupmanı bence değerlendirme açısından bazı soru işaretleri taşıyor
5. MECA da kullanılan Rifled Slug çekirdek, antimonu yüksek dolayısı ile sertlik derecesi arttırılmış kurşunlar. (Namlu sıvaması yumuşak kurşunlarda sürtünmeye bağlı erime ile daha fazla)

Can bey,

Sizin tüfeğinizin 3.8 kg olduğunu düşünüyorum. Bu durumda 29 gram kurşunla kabul edilir bir geri tepme yapması beklenir. Top gibi patlıyor dediğinize göre, koruyucu kulaklık kullanmıyorsunuz. Tedbir almaz, Akustik travma meydana gelirse, sağırlığa kadar gider bilginiz olsun. Ayrıca yüksek ses buna bağlı irkilme, hissedilen geri tepmeyi arttırır.

Omuzunuzun çürümesi tutuş hatanızdan kaynaklanıyor olabilir. Ben kan sulandırıcı kullandığım hade 2900 gm tüfekle 34-36 gram sıkılarda bile bu güne kadar omuzumu çürütmedim.

İyi atışlar

« Son Düzenleme: 17 Eylül 2018, 20:00:22 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Kutay KUT, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Ömür DURMUŞ, Can GÜNCEŞEN

Çevrimdışı Can GÜNCEŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2018, 19:25:59 »
Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Sabri bey. Söylediklerinize dikkat edeceğim.
  • Üzümlü koop. 12 kalibre süper poze
  • Hatsan striker edge 5.5 mm
1981 - İzmir

Çevrimdışı Aykut ÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2018, 18:16:05 »
Yerli olarak tek meca kurşun kullanıyorum fena değil...
  • Luigi Franchi First Class 61 namlu
  • Browning Phoenix Hunter 66 namlu
  • Sarsılmaz Millenium Süperpoze 1/3 71 namlu
Aykut ÖZ
1990 SİNOP/İSTANBUL