Gönderen Konu: Nişan alırken arpacığın konumu  (Okunma sayısı 8078 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ercan ERCAN

• Ziyaretçi
Nişan alırken arpacığın konumu
« : 10 Şubat 2015, 22:57:47 »
Merhaba
otomatik ve superpoze tüfeğimin dipçiğini kestirip bana uygun olan 35,5cm düşürtüm uygun pitch açısı verildi.
fakat 2 tüfek arasında çok büyük fark oluştu.
otomatik tüfeğimle uçar avında arpacığı hedefin altında tutup önlemeyi veriyorum ve avımı düşürüyorum.
superpoze deyse arpacık da kuşu kapatıp önüne geçiyorum ve avımı düşürüyorum.
bu durumda normal olan hangisi? arpacıkta av kapatılmalı mı? yoksa arpacık avın bir miktar altında mı olmalı?

saygılarımla

Çevrimdışı Burhan KARAASLAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Nişan alırken arpacığın konumu
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2015, 23:09:03 »
bu konudan bende muzdaribim inşallah doğrusunu yazan birisi çıkarda bende bu psikolojik takıntıdan kurtulmuş olurum. takipteyim....
Burhan KARAASLAN
1981 KIRIKKALE

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2015, 01:08:35 »
Slm ilk önce hangi av hayvanı ve ne yönde gittiği ve hızı önemli ben kendi tecrübemi yazayim ben genelde üveyik bildircin tavşan keklik ve çulluk avı yaparım domuz avına hiç gitmedim çok fişek attım ve tecrübe attım ilk büyük nesnelere attım havaya fırlatarak sonra hedef kuculttum gazoz kapağına kadar dusurdum sonra avlarda tecrübe ettim av da genelde 3 önleme taktiği vardır bunlardan en iyisi supurme taktiği arkadan alıp one çekip gereken onlemeyi yapıp tetigi çekmek bu konuda bilal Arabacı arkadasin hazırladığı bazı videolar var YouTube den izleyebilirsiniz atış ustası Tom knapp i seslendirmistir izleminizi tavsiye ederim bana gelirsek üveyik avında yim üveyik yaklaşık 30 metre önünden paralel şekilde geçiyor sağdan sola tam önümden geçmekte hızını almış şşekilde tam arkadan önüne geçirip yaklaşık 2 kuş önüne açtığımda saçmanin tam kuşu sardı benim tüfeğim superpoze eğer üstüne tutup tetigi çekseydim saçma lar arkasında kalacaktı çünkü tetigi çeken e kadar zaman kaybı ve kuş Namlu nun önüne geçer eğer kuş arkadan başınızın üstünden geçip doğru ççizerek devam ederse alttan kafasının önüne çektiğim kuş yine torbada tabi Rabbim bi hayvanı bana nasip kildiysa çok karavana attigim oluyor her kuş vuruşla kuş kalmaz nasip se oluyor tavşan daki tecrübe mi de aktarayim Tavşan düz lük ten kalkip devam ederse biraz salip iki kulak arasına atarim genelde torbada soldan sağa geçiş yaparsa tavşan in hızına göre yarım metre önüne atarim kafayı sarsinki yarali gitmesin en üzüldügum şeydir hiç vurulmasin daha iyi Tom knappp usta gözleri açık atmayı bilal arabacinin seslendirmesiyle anlatıyor o bir prefosyonel onun için bakmasada olur attigini vuruyor rahmetli bu videolari bize yorumlayip fayda sağlayan herkeze teşekkür ederim saygilar yardimci olabiliyor ne mutlu tabi bu yazdiklarim kagit üstünde merada yaşayarak tecrübe etmek lazim
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2015, 01:11:41 »
Telefondan yazdığım için bazı kelimeleri yanlış yazmış olabilirim yanlış yazdiysam affola
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2015, 03:41:27 »
Bence corchill tekniyini deneyin 10m yada 15m den tam hatırlamıyorum 1m 2m bir kagadin ortasina 10cm capinda bir daire cizerek en az 3 el yada daha fazlla atış yapin atislarin hepsi doğal tıpkı avdaki gibi hedefe bakin ve birden kaldırıp atis yapin bakin bakalim sacmalarin çoğu nereye toplanacak sağ toplaniyorsa sola avans vermek lazim dipcige yada tam tersi.asagi vuruyorsa arka dipçik dusuklugunu 6 ise 5,5 yada 5cm düşürmeniz gerekir.yada tam tersi. Birde tetik düşürme mesafenizin 35,5cm oldugundan eminmisiniz? Burun ve baş parganizin arasindaki boşluk 2cm olmali buna dikka ettinizmi? Diyelimki herşey tamam birde alt yada üst atmanizi sağlayan bir durum daha var yanaklarinizin zayif yada etli olmasi.tufeye yatis sekliniz arpacgin durumu bantimi görüyorsunuz kasayimi  arpacigin dibinimi vsvs. Cok etken var bunlarin disindaki en büyük hata yanaginizi dipcikten hafif kaldirmaktir kuşu zengin gorme hissi diyelim. Kendim den örnek vereyim tetik cekme mesafem 37cm ön olcum 3.8 arka ölçüm 5cm ilave olarak dipcigin üst kismina yanagimi dayadigim yere 1cm kalinligin da tabaka mantar ilavesi. Ve ben anca bu şekilde arpacigi görüyorum ve silah baktigim yeri vuruyor. Inşallah işinize yara birşeyler yazmisimdir. Rasgele.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Ercan ERCAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2015, 03:46:48 »
Tesekkurler Ismail bey
 fakat ogrenmek istedigim konuyu yanlis anlamissiniz.
Gokhan bey
Yanagimi elmacik kemigine iyice oturtup tufeklerin ayarina bakiyorum,ayni ayarda banti goruyorum,belkide ince bir aci ayarini fark edemiyorum.
peki standart atislarda arpacik hedefi kapatmali mi?

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2015, 09:55:41 »
Şöyle ki dikine gelende evet kuşu yok etmelisiniz. Yerde duran bir hedefe atiyorsaniz yada suda hedefin mesafesine göre değişir hedefin alt orta noktasinaa arpacigin sile tepesin den nisan alınır öle atilir. Bu durum uzak mesafelerde hedefin 5cm üstüne nişan alınarak tan baslar 25cm üstüne kadar yapila bilir.kursunda budurum 2m kadar cikabilir.kisaca dipçik eğimi yeterli ise ve size uyorsa size arpacigin sile üstünden baktiginiz surece 35m ile 45m aradi hedefleri vurursunuz bu şekilde.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2015, 09:55:41 »
Ercan bey Sabit hedefte nışan alırken arpacığı tam görmeniz lazım ama bandı sanki hayali şekilde varmış gibi çok az miktarda silme görmeniz gerekir. Uçar atışlarda da aynı şekilde arpacığı görüp bandı çok az silme görerek atış yaparsanız daha doğru olur. Bandı fazlaca görerek atış yaparsanız üst atarsınız ya da arpacığı gömülü görüp atış yaparsanız alt atmanıza sebep olur. Ölçüleri size uygun tüfekle tam kaynak yapıp arpacık kuşu kapatacak şekilde kuşun arkasından önüne süpürme tekniğiyle ben çok güzel atışlar yapabiliyorum. Oyüzden bu örneği verdim.

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2015, 11:17:50 »
ercan bey tüfeğinizin ölçüleri size uygunsa arpacığa fazla takılmayın bence ben 66 namlu otomatiğimi 1.5 aydan beri arpacıksız kullanıyorum ve daha başarılı atışlar yapıyorum refleks atışları oluyor beyinde arpacık görevi görüyor galiba :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2015, 15:48:55 »
ercan bey tüfeğinizin ölçüleri size uygunsa arpacığa fazla takılmayın bence ben 66 namlu otomatiğimi 1.5 aydan beri arpacıksız kullanıyorum ve daha başarılı atışlar yapıyorum refleks atışları oluyor beyinde arpacık görevi görüyor galiba :)
Özgür abi sen olayı aşmışsın :) geçitlerde hadi neyse de parlama avlarında arpacık benim de aklıma gelmiyor :)

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2015, 16:20:05 »
Özgür abi sen olayı aşmışsın :) geçitlerde hadi neyse de parlama avlarında arpacık benim de aklıma gelmiyor :)
:) emrahcım ani atışlarda arpacığa gerek kalmıyor  zaten şimdiye kadarda aklımada gelmedi   zaten ama yüksek geçitlerde 71 poze arpacıklı kullanıyorum önlemeli  atışlarda daha iyi oluyor tabiki
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2015, 17:48:52 »
:) emrahcım ani atışlarda arpacığa gerek kalmıyor  zaten şimdiye kadarda aklımada gelmedi   zaten ama yüksek geçitlerde 71 poze arpacıklı kullanıyorum önlemeli  atışlarda daha iyi oluyor tabiki
O0

Çevrimdışı Okan YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Domuz takla attımı o iş bitmiştir..
« Yanıtla #12 : 11 Şubat 2015, 17:57:22 »
silme banttan arpacığı görme taraftarıyım otomatikten süperpozeye geçtim 3-4 sn vaktim olduğunda silme banttan atıyorum fakat av bi anda kalktığında bende bantı görüyorum dolayısıyla üst atma oluyo zamanla alışacağımı düşünüyorum  ^-^
  • 104-A Mallard 71
  • Ata Arms Sp Nikel 71
  • Baikal IJ 58 MA
  • Winchester Sx4
BABAM'dan miras bana bu sevda!

1993/Isparta

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 11 Şubat 2015, 19:22:41 »
Tüfeği n ölçüleri size göre olup olmadığı birde surdan belli olur nisan alın kaynak yapın ve üst seriti gördüğünüz noktaya bozmadan parmaginizi koyun sonra bakın seritin en az 25 cm ve en çok 35 cm uzakta olması lazım
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 19 Şubat 2015, 13:45:00 »
takip
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 19 Şubat 2015, 16:14:11 »
:):)Özgür domuz avında serflekslerine fazla güvenme,beyinde reflekslerde değişik şeyler yapabiliyor.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 19 Şubat 2015, 16:23:29 »
 Kendim den örnek vereyim tetik cekme mesafem 37cm ön olcum 3.8 arka ölçüm 5cm ilave olarak dipcigin üst kismina yanagimi dayadigim yere 1cm kalinligin da tabaka mantar ilavesi.
[/quote]
Gökhan bey tetik çekme mesafesi tamam,ön ölçüsü nedir? ve yanak dayadığınız yere mantar ilavesi nedir,satılıyormu?merak ettim,banada lazım galiba öyle birşey.Çünkü yüzüme alıp kaynak yaptığımda iki büklüm oluyorum,sopa tutuyormuş gibi,rahatsız oluyorum,ilk önce montekarlo dipçik halleder demiştim ama sizinkide olabilir.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 19 Şubat 2015, 20:25:00 »
Her ikisiyle vurduktan sonra ne fark eder. Kimisi atarken bandı hiç görmeden arpacıktan atar,kimisi hafif bandı görerek atar. Bu işin doğrusu nedir sorusu ile arpacık hedefi kapatmalı mı kapatmamalı mı sorusu arasında hiç fark görmüyorum. Aynı şekilde genel olarak üç çeşit atış sitili vardır deniyor. Süpürme , takip vb. İsteyen beğendiğini uygular atar vurur. Bunlar arasında hangisi doğrudur diye bir tartışmaya girilmesi yanlış olur. Sizin sorunuzda aynı tür bir soru bence. Hangisiyle daha iyi vuruyorsan doğrusu odur sizin için. Bunu tartışmanın bir anlamı yok bana kalırsa. Av atışı keyif atışıdır. Hangisi hoşunuza gidiyorsa öyle atılır. Arpacığın veya bandın nasıl konum alacağı sadece trap ve skeet atışlarında net prensiplere bağlıdır. Trap veya skeet atarken istediğin kadar vur, antrenörler doğru duruş ve nişan hususunda taviz vermiyorlar. Vuramasan da duruşun doğru olacak. Sonunda vurmaya başlıyorsun zaten.   
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 19 Şubat 2015, 21:09:47 »
:):)Özgür domuz avında serflekslerine fazla güvenme,beyinde reflekslerde değişik şeyler yapabiliyor.
:) ben domuz avına şimdiye kadar hiç gitmedim raha bey şimdiye kadar birkere domuza ateş etmişliğim var  tabiki haklısınız bu konuda :)
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2015, 21:10:51 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #19 : 20 Şubat 2015, 10:11:43 »
senin tüfeğin nişan hattı ile namluların gördüğü yer aynı değil.
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS