Gönderen Konu: Şimşek kıvırma makinası hakkında  (Okunma sayısı 23039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Şimşek kıvırma makinası hakkında
« Yanıtla #25 : 20 Aralık 2014, 18:35:48 »
bu iş gerçekten hastalık gibi diyeceğim ama hasta kelimesini pek yakıştıramam....kafam karışık olduğu zamanlarda -bugünlerde olduğu gibi- işi sadeleştirmeyi düşünüyorum..20 kadar tüfek var bugün bir çoğunu satılığa çıkardım...malzemeleride düşünüyorum.Çıkardığım tüfekler Vursan 92 a 1997 model 66 cm namlu 7+1 - Üzümlü Koop 66 cm çift tetik 1-3 şok siyah kafa keklik gravürlü çifte - Mke 71 cm çift tetik 1-3 şok çifte geniş el kundaklı - Avsan Vardar 70 cm çift tetik 2-4 şoklu poze Rizzini Premier Trap Tüfeği (35 kutu fişek atıldı), Miroku 600 Trap Tüfeği , Miroku 800 Sw grade 4 Trap Tüfeği , Zafer Pa-08 71 cm Pompalı tüfek (Weatherby Pa-08 ) Lu-mar 20 kalibre 4-1 otomatik ..... daha çıkaracağım tüfeklerde olabilir...Şimdilik tüfekler Bayi arkadaşta bir müddet sonra buradanda ilanlara atarım..Tüfeklerin satış seyrine göre malzemeleri de elimden çıkarırım...
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2014, 18:38:18 Gönderen: Polat OLUR »
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #26 : 20 Aralık 2014, 20:54:35 »
Gerçekten de bazen etraftaki her şeyi değiştirmek istiyoruz. Böyle bir şey yapmadım ama çevremdeki şeylerin yerlerini değiştimek, düzenlemek bile faydalı oluyor. Belki evden dışarı etsem daha iyi olurdu, bilmiyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #27 : 21 Aralık 2014, 00:48:29 »
abdullah kararsız kaldım satsam öncelik sende...

Satarsanız benim için azmin başarısı olur...
satmazsanız başarısızlığı :)
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Tunç GEÇGİL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 23 Aralık 2014, 18:39:39 »
Aslında fişek dolumuyla ilgili video paylaşmayı düşünüyordum lakin pazar günü 110 metreden net bir atışla yatay vaziyette video çekimi yapan cep telefonumu sol alt kısmından vurarak büyük bir başarıya imza attım ;D(nasıl oldu;nişan aldığım tenekenin 1-3 cm üstünden geçen kurşun hedefin arkasında duran telefonu uçurdu,5 yıldır iyi kötü kahrımızı çekiyordu)
Şimdilik şimşek yıldız kıvırma ve düz kıvırma makinamla yaptığım fişeklerin fotoğrafını paylaşabiliyorum.

çoklu resim upload

resim yüke

çoklu resim upload

Fişekler 16 calibredir,cedit 16 cal.kovan,x-wad tapa,nobelsport 1,45gr A1sp barut,29 gr. 5 no saçma
Not:verilen ölçüler tavsiye amaçlı değildir,aksi sonuçlar doğurabilecek durumlar için sorumluluk kabul edilmez.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 24 Aralık 2014, 14:25:29 »
tevfik bey inanın fişekleriniz oldukça orjinal olmuş. ben neden yapamıyorum diye kendime soruyorum ama cevabını bulamıyorum  ;D illaki bir püf noktası var bu işin belliki makineyi kullanmayı bilmiyoruz. en azından aşama aşama yapılışını tarif etseniz ne iyi olur.  :-[ böyle sakız gibide yapışdık ama ne yapalım heves işte  ::)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 24 Aralık 2014, 23:41:13 »
İyi geceler Şükrü bey,fişeğe malzemeleri koyduktan sonra kalan boşluk maksimum 9-11mm olmalı makinanın yıldız yapacak bölümüne fişeği koymadan önce fişeğin konacağı bölüm bir kağıt parçasıyla 1,5-2 mm yükseltilip fişek bu kağıt parçanın üzerine konulmalı sabitleme yapıldıktan sonra yavaş bir hareketle,vucut ağırlığı kullanılarak kol aşağı indirilmeli kol aşağıdayken 2-3 defa kol 1-2 cm kaldırılarak baskı uygulanmalı oluşan yıldız şeklinde kanatlar birbirine çok yakın olmalı daha sonra fişeğimiz makinenin kapama yapacak bölümüne konup yine vücut ağırlığıyla kola baskı uygulanmalı kapama bölümünden alınan fişek bir kenara konup kapama bölümünün alt kısmı kağıtla 2-3 mm yükseltilip fişek tekrar yükseltilmiş olan kapama bölümüne konmalı aynı fişeğe yine vücut ağırlığı ile baskı uygulanmalı ve fişek bu haliyle çıkartılıp, kurşun dolumu yaptığımız ağız kıvırma makinesiyle çok az baskı ile ağız kıvırması yapılmalı(bu işlem fişeklere orjinal görüntüsü veriyor) fişeklerin ağız kıvırma makinesinde bel vermemesi için 12 lik kovanın metal kısmının üzerinden kesilen boru şeklindeki parça 16 lık kovana giydirilebilir.
Not:Eğer ağız kıvırma makineniz fişeğin ağız bölümünde kalınlaşmaya ve eziklere sebep oluyorsa küçük bir film tabakası bilezik yapılarak kıvırma yapan başlığın iç kısmına japonla yapıştırılır daralan ağız makinenin daha homojen kıvırma yapmasını sağlıyor.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2014, 23:47:52 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Şükrü TEKELİ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 25 Aralık 2014, 11:08:50 »
Tevfik bey fişekleriniz çok güzel olmuş ellerinize sağlık :)

Valla bende fişekleri boza boza bir ayar seviyesine getirmeye çalıştım. Soldakiler daha önce yapmış olduğum 32 gr.saçma fişeklerim, sağdakilerde dün yapmış olduğum Lee Foster kurşunlar, şimşek kıvırma makinesi ile.
Bu makinede bende ağız bükme yerinde sıkınıtı yaşıyordum bende onun alt tarafını yükselterek iyi bi büküm elde ettim en son aşamadaki yeri ise üsteki ayarıyla bayağı bir oynadım biraz kurcalamak gerekiyor sanırım ama ilk yaptıklarım aklıma gelince! :)

Benelli Süper Nova Pompalı
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 25 Aralık 2014, 11:42:43 »
Dediğiniz gibi Murat bey biraz kurcalamak gerekiyor,sizinkilerde güzel olmuş lakin dairesel bir ağız yapısı için fişeklerinizi fazla sıkmadan ağız kıvırma makinesinden geçirirseniz daha güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #33 : 26 Aralık 2014, 20:30:40 »
...Bendeki makinenin barut ve saçma haznesi yok lakin aleti aldığım bayii makinenin yanında 4-5 parça değişik çaplarda yaklaşık 2cm uzunluğunda ortası boş metal parçalar verdi sanırım bunlar saçma ve barut gramaj ayar parçaları(tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum)eğer işinize yarayacak olursa gönderebilirim.
Çok teşekkür ederim Tevfik Bey, gönderdiğiniz parçaları teslim aldım. Ben de bunları ilk gördüm ama MEC yüksüklerinin aynısı gibi. Şİmdi bunları yapmayı düşündüğüm alete nasıl uyarlayacağıma bakacağım. Zahmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 27 Aralık 2014, 19:43:27 »
Makineyle son yaptığım Fişekler 36 gr., uğraştıkça oluyor sanki.

Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 27 Aralık 2014, 21:27:56 »
Çok teşekkür ederim Tevfik Bey, gönderdiğiniz parçaları teslim aldım. Ben de bunları ilk gördüm ama MEC yüksüklerinin aynısı gibi. Şİmdi bunları yapmayı düşündüğüm alete nasıl uyarlayacağıma bakacağım. Zahmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
Rica ederim Volkan bey,lafını etmeye bile değmez,güzel işler çıkarmanız dileğiyle...hayırlı olsun.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2014, 21:39:33 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 27 Aralık 2014, 21:38:46 »
Makineyle son yaptığım Fişekler 36 gr., uğraştıkça oluyor sanki.

İyi geceler Murat bey,resimler biraz flu çıkmış ama yinede güzel görünüyorlar fazla üretmeden bir kaçının pattern ve penetrasyon denemesini yapın sonuçlar güzel çıkarsa sayıyı artırın, iyi bir oran yakalarsanız fazla fanteziye de gerek yok.(ben en homojen dağılımı ve en iyi patterni B&p MB36 ve nobelsportun A1 spesial barutunda yakaladım)
Penetrasyondan  kastım: 5 kg yağ tenekesini 5 no saçma  ile 50 metrede tek taraflı delmesi ve neredeyse karşı taraftan çıkacak kadar bombe yapması. pattern ise aynı tenekeye yine aynı mesafede aynı no saçmayla en az 15-25 arası isabet
Not:Yukarıdaki değerler 16 cal. poze ile yapılmıştır.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 28 Aralık 2014, 03:39:50 »

İyi geceler Murat bey,resimler biraz flu çıkmış ama yinede güzel görünüyorlar fazla üretmeden bir kaçının pattern ve penetrasyon denemesini yapın sonuçlar güzel çıkarsa sayıyı artırın, iyi bir oran yakalarsanız fazla fanteziye de gerek yok.(ben en homojen dağılımı ve en iyi patterni B&p MB36 ve nobelsportun A1 spesial barutunda yakaladım)
Penetrasyondan  kastım: 5 kg yağ tenekesini 5 no saçma  ile 50 metrede tek taraflı delmesi ve neredeyse karşı taraftan çıkacak kadar bombe yapması. pattern ise aynı tenekeye yine aynı mesafede aynı no saçmayla en az 15-25 arası isabet
Not:Yukarıdaki değerler 16 cal. poze ile yapılmıştır.
İyi geceler TEvfik bey,teşekkürler öncelikle.
Bayağı kurşun yaptım artık sıra geldi saçmalara değişik gramajlarda çeşitli fişeklerden yaptım ama zaman probleminden dolayı deneyemiyorum resimdede aynı gr.da saçmayı değişik barut gr.ları ile test etmeyi planlıyorum, hoşuma ve tüfeğime uyan modelle devam edeceğim. Bakalım kurşun dan sonra bunuda becerebilecekmiyim. Saygılar.
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 28 Aralık 2014, 20:20:43 »

dün akşam yaptığım bugün sabah atış  yapıp tekrar doldurduğum dolu. meğer benim aparatlarım eksikmiş  ;D sekiz yıldız aparatı buldum. tevfik beyinde tarif ettiği şekilde yaptım. oldukça güzel oldu. burda yorumlarıyla yardımcı olan arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 28 Aralık 2014, 20:29:15 »
kıvırma biraz ayarla daha iyi olabilir...birde sekiz kıvırma hoş ama ben tercih etmemeye gayret ediyorum..hem zor ayarlamak hemde fişeği biraz daha zorluyor ..bir ihtimal % 2-5 arası çıkış hızını yavaşlatıyor  tabi bu benim fikrim..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 28 Aralık 2014, 20:36:27 »
evet ince ayarlar gerekiyo. zamanla onlarıda keşvedeceğim inşallah. 6 ve 8 kıvırma aparatları malesef yoktu. sanırım makina bana gelirken kargoda kaybolmuş  ;) bende tayfun beye ulaştım elindeki 8 yldız aparatı gönderdi sağolsun. 6 kıvırma içinde araştırma yapacak. şimdilik bununla idare etmek zorundayım. ancak bu fotosunu çektiğim fişekle bugün bir çulluk vurdum. şimdilik çok hoşuma gitti.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 01 Ocak 2015, 01:29:34 »
Yıla böyle girdik, hayırlısı.
Makineyle yaptığım 32 gr.Bior tapa-keçe tapa ayarlaması ile yaptım.

Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 03 Ocak 2015, 00:21:21 »
murat bey maaşallah fişekler kalem gibi olmuş. avınız bol olsun inşallah
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Gökhan DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • SeversenDoğa'nı,, Sürekli Yaparsın Avı'nı
    • youtube/viraav
« Yanıtla #43 : 22 Kasım 2017, 23:05:11 »
makinanın tam kapatma anında fişeği bozuyorsa öncelikle eksantrik ayarının yapılması gerekir..alyan vida ile solda fişeği kapatan aksamın üstünde bir ayar yeri var onu ortaya getirin...en önemlisi fişğin kıvırma payını iyi bırakmanız gerekir..iyi ayar yapamazsınız tapa esnemez ise fişek bozulur..yıldız kapama federal fişekler gibi burgulu oluyora klavuz yıldız büken aparatın yukarı çekilmesi gerekir.....birde son fişek kapayan aparatın içini zımpara ile temizleyin yağlayıp yine temizleyin..ufak tortu kir fişeği bozar..

Hocam Selamlar
birisi ile anlaştım elinde şimşek makina varmış ama kendisi de anlamıyormuş, yarın almaya gidicem fakat bende anlamıyorum alırken neye dikkat etmeliyim. bu makinanın orjinalinde yıldız kıvırma varmı, beni ayrıntılı şekilde bilgilendirirsen hocam çok memnun olurum. Aldığım ürünün sağlam ve eksiksiz olmasını istiyorum. şimdiden teşekkürler.
Bigisi olan herkez cevaplayabilir.
  • Çiftsan |71| Çift Tetik 12Kal Superpoze
  • Armsan |71| phenoma Camo Max 5
55-Sam1986 / Since-2017 youtube/viraav
deneme-5-5" border="0

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 23 Kasım 2017, 17:22:58 »
Hocam Selamlar
birisi ile anlaştım elinde şimşek makina varmış ama kendisi de anlamıyormuş, yarın almaya gidicem fakat bende anlamıyorum alırken neye dikkat etmeliyim. bu makinanın orjinalinde yıldız kıvırma varmı, beni ayrıntılı şekilde bilgilendirirsen hocam çok memnun olurum. Aldığım ürünün sağlam ve eksiksiz olmasını istiyorum. şimdiden teşekkürler.
Bigisi olan herkez cevaplayabilir.
Ben buraya 2014 ilk yorumu yaptığımda aynı sizin gibiydim. Forumdaki arkadaşla ustalar yardım ede ede çok ilerledim.

Şuanda bu durumdayım. Ama bilmedigim cok şey var daha. Videoda ki makine de bazı parcalar yurt dışından gelme. Akşam eve ulaşınca size şimşegin bazı parçalarını fotolayıp atayım.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 23 Kasım 2017, 20:59:54 »
Şimşek yıldız kıvırmanın parçaları

• Yıldız spz m