Gönderen Konu: EYHAF 2.SÜRDÜRÜLEBİLİR YABANHAYATI VE AVCILIK SEMPEZYUMU  (Okunma sayısı 2005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
Ege yaban hayatı ve avcılık federasyonumuzun 2. sürdürülebilir yabanhayatı ve avcılık sempezyumunu Bodrumda 03 .04 .  03 2012 tarihinde gerçekleştiricez bu toplantıya ilgili bakanlık görevlileri konfederasyon yöneticileri avcı bölge temsilcileri federasyon başkanları isteklerinizi ve sorularınızı cevaplamak üzere yerlerini alacaktır ayrıca değerli profosörlrr ve avcı arkadaşlar hazırladıkları konuları sunacaklar toplantımız iki gün sürecek isteyen arkadaşımız izleye bilir ayrıca isteklerini  internet üzerinden meil olarak gönderebilir toplantı süresince meiller takip edilecek mümkün olduğunca cevap verilecektir Avcılık adına hayırlı olmasını dileriz Tüm duyarlı kişilerden desteklerinizi bekliyoruz  saygılar EYHAF YNT KRL BŞKN Ersin DÜZYOL
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2012, 00:24:43 Gönderen: Ersin DÜZYOL »
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: EYHAF 2.SÜRDÜRÜLEBİLİR YABANHAYATI VE AVCILIK SEMPEZYUMU
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2012, 20:50:25 »
Ersin Bey forumumuza hoşgeldiniz. Böyle mühim bir konuda avcıların sesini dinlemek için konu açmanız da çok güzel. Umuyorum ki avcı arkadaşlar da en samimi hisleriyle olmasını arzu ettikleri uygulamaları yazacaktır.

Benim gündeme alınmasını istediğim ve şimdi aklıma gelenler,

1. Avcı derneklerinin avlaklarda sezon öncesi ve başları bilhassa olmak üzere, denetleme yetkisi olmasının değerlendirilmesini isterim.

Denetleme belli bir kart veya kimlik ile yetkili olacak kişiler ve hatta kulübün yeterli gördüğü sayıda ama federasyona bilgi verilmek kaydıyla yapılmalı diyorum. Geçici izinler olmalı. Her yıl yenilenmeli. Tartışmaya girilmeden sadece kolluk kuvveti aranacak ve kolluk kuvveti arayan yetkiliyi muhakkak dikkate alacak.

2. Keklik bazı bölgelerde ya çok az ya da mesela çil keklik hiç yok. Her yıl ava kapatılan bölgelerde gerekirse 2 sene kapatılarak, yabani keklikler bu bölgeye taşınacak. Palaz veya çiftlik keklikleri olmayacak. Hepimiz biliyoruz ki, tilki beslemek ve hastalık yaymaktan başka faydası olmuyor. Kekliğin bol bulunduğu yerlerden ergin bireyler NAKLEDİLMESİ gerekiyor. Bozcaada vs gibi yerlerden nakil yapılabilir kanımca.

3. Ava her yıl kapatılan bölgelerde ava açılmadan önce ve kapandıktan sonra sürü sayımı ile yaklaşık birey sayısı(popülasyon) belirlenmesi için çalışılması.

Keklik gibi sürülerle yaşayan hayvanları yöre avcıları zaten kaç  alay var, kaçar tane bilirler. Yine de gerekiyorsa sayım için bilimsel metodu kim biliyorsa müracat ve yardımı ve gerekirse kulüp veya av koruma memurlarının eğitilmesiyle popülasyon tespitinin yapılması.

4. Yapılacakların bir planlama sırası olması, sezon sonu falan tekrar toplanılarak ne oldu, ne olmadı, ne gerekli, bundan sonra ne gerekli gibi plan yürütülmesinin gidişatının takibi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Belki zaten yapılan veya yapılamayan benzerleri vardır ama bugüne kadar böyle şeylerin avcılarla paylaşıldığını hiç görmediğimden, yok kabul ederek yazdım.

Hemen hepsi yapılmasa da yoluna düşmek gerekiyor bence. Örnek ve özel avlaklara muhtaç kalmak istemiyoruz.

Sygılarımla
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2012, 20:56:32 »
Ersin bey emekleriniz ve çalışmalarınız için teşekkür ederiz,
Konfederrasyon içindeki en aktif olduğuna inandığım EYHAF federasyonumuzu umarım diğer federasyonlarda örnek alırlar...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Ersin DÜZYOL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2012, 21:13:40 »
site yöneticelerine teşekkür ederim her zaman olduğu gibi desteklerinizi bekliyorum  toplantı süresince sitenizde bir kişiyi mailleri takip etmek için görevlendirmenizi rica ediyorum saygılar ..
Ersin DÜZYOL
1958 izmir çimentepe