Gönderen Konu: köpeklerimiz tehlikede  (Okunma sayısı 13239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • !!!!!!!COK vuran değil PAYLAŞMAYI BİLEN.!! AVCIDIR
Ynt: köpeklerimiz tehlikede
« Yanıtla #25 : 12 Şubat 2012, 12:50:44 »
Öncelikle gecmiş olsun Böylebir konuda canı yanan arkadaşların yasakmı serbestmı ekosistemi diye düşünmez Kurdu gördügü yerde indirir Bolu da busezon KURT tarafından  yenen 16 tane. yaralı kurtarılan köpeklede bi hayli fazla ama cogunlugu birdaha av yapıcanı sanmıyorum  merada avcının yanından ayrılmıyolar cünki     av esnasında köpegin sesine gelen Kurtları vuranlarda bi hayli cokg][/url]
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2012, 01:56:50 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

PETİT GASGONLA VALANMAK AYRICALIKTIR

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 17 Şubat 2012, 13:50:09 »
birol abi devlet karaca geyik salımı yapıyorda kurt salımı neden yapmasın he gözümüzle görmüşlüğümüz yok ama buralarda milli parklarda çalışanlardan falan aldığımız duyumlar nereye salındığını söylemiyorlar ama bir şekilde salım yapıldığı duyuluyor ve salım yapılan bölgeler çok sıkı denetime alınıyor normalde kurtlar kış mevsimi harici yerleşim yerlerine yaklaşmazlar ama salım olduğu duyumunu aldığımızda yaz aylarında bile kurtlar bazı yerlerde sürüler halinde ve yerleşim yerleri yakınlarında görülüyor ve bu kurtlar öyle acemiki iki üç tanesi bir buzağıyı yada koyunu bile yıkmakta zorlanıyorlar hatta küçük baş hayvanlardan önce köpekleri hedef alıyor bizim ilçede her yıl öldürdüğü köpek sayısı evcil hayvanlardan fazla kurtlar herhalde artık yöntem değiştirdi diyelim, belki biz yanlış duyum almışızdır ama ne olursa olsun kurt köpek yemeye alıştıktan sonra av köpeği özelliklede kopaylar kolay yiyecek oluyor. bundan 10-15 yıl önce bir köylümüzün kopayını kurt yemiş babam ve dedem iki üç gün sonra aynı yere gidiyor ve bizim kopayada saldırıyor  köpeği zor kurtarmışlar. kurt ister salma olsun ister olmasın köpek yer ve köpek her zaman için kolay bir avdır. doğada yetişmiş büyümüş ve güçlü bir kurt çok zorda kalmadıkça köpeğe saldırmıyor.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 17 Şubat 2012, 19:27:18 »
birol abi devlet karaca geyik salımı yapıyorda kurt salımı neden yapmasın he gözümüzle görmüşlüğümüz yok ama buralarda milli parklarda çalışanlardan falan aldığımız duyumlar nereye salındığını söylemiyorlar ama bir şekilde salım yapıldığı duyuluyor ve salım yapılan bölgeler çok sıkı denetime alınıyor normalde kurtlar kış mevsimi harici yerleşim yerlerine yaklaşmazlar ama salım olduğu duyumunu aldığımızda yaz aylarında bile kurtlar bazı yerlerde sürüler halinde ve yerleşim yerleri yakınlarında görülüyor ve bu kurtlar öyle acemiki iki üç tanesi bir buzağıyı yada koyunu bile yıkmakta zorlanıyorlar hatta küçük baş hayvanlardan önce köpekleri hedef alıyor bizim ilçede her yıl öldürdüğü köpek sayısı evcil hayvanlardan fazla kurtlar herhalde artık yöntem değiştirdi diyelim, belki biz yanlış duyum almışızdır ama ne olursa olsun kurt köpek yemeye alıştıktan sonra av köpeği özelliklede kopaylar kolay yiyecek oluyor. bundan 10-15 yıl önce bir köylümüzün kopayını kurt yemiş babam ve dedem iki üç gün sonra aynı yere gidiyor ve bizim kopayada saldırıyor  köpeği zor kurtarmışlar. kurt ister salma olsun ister olmasın köpek yer ve köpek her zaman için kolay bir avdır. doğada yetişmiş büyümüş ve güçlü bir kurt çok zorda kalmadıkça köpeğe saldırmıyor.

abdullah benim ilçemde  20 yıl önce ne domuz gören nede domuz görüldügünü duyan bir Allahın kulu bile yoktu... şimdi dagtaş domuzdan geçilmiyormuş.... ozamanlar bizde kurt hikayeleri dinlerdik kurtuda görebilenler yok denecek kadar azdı... şimdi bizim ordada kopoylara saldırmaya başlamışlar hatda kulagı kopuk kopoyda gördüm..ne oldu buna diye sordugumda kurt kopardı dedi usta... hayvan tırsmıştı 50-60 metreden öteye korkudan gidemiyordu....

bu durum ormanların çogalması ve yiyecegin bollugu ile ilgili bir durumdur....kurtlar bölgecidir..sayıları çogaldıkça yeni bölgeler ararlar ve bölgelerini koruyabilmek için saldırganlaşırlar....

kurt nesli tehlikede olsa belki milli parklar bir çalışma yapabilir... dagtaş kurt doluyken niye ugraşsınki mantıgı bile yok bu işin.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 18 Şubat 2012, 22:29:14 »
bilemiyorum abi eski avcılar şimdiki kurtların daha önce var olanlardan küçük olduğunu söylüyor. bizim kurumlarımızın sisteminde mantık aramamak lazım zaten bir iki yıl önce pek fazla kimsenin haberi olmadı ama keklik salımı yapıldı bizim bölgede sonbahar mevsiminde havaların yağışlı olduğu zamanda 1600-1700 rakımlı bölgenin en yüksek yerlerinden bir meraya arkadaş ormanda çaılışıyor o ara kekliklere rastlamış ve eliyle yakalamış önlerinde bir kekliğide atmaca kapmış bizde usulüne uygun salımda yapılmıyor ve gerekli gereksiz olduğuna bakılmaksızın salımlar yapılıyor bence ama benim kanaatim kesin doğrudurda demiyorum.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • !!!!!!!COK vuran değil PAYLAŞMAYI BİLEN.!! AVCIDIR
« Yanıtla #29 : 19 Şubat 2012, 01:51:20 »
ga YEMEZ diyen arkadaşlar kurtlar kafeslerde sanırım dogu illerinden birinde üretildi ve sokaktan toplanan köpekler kurların kafeslerine canlı canlı atıldı ve bu kurtlar ekositemi koruma adı altında belirli il ve bölgelere miliparklar tarafından salındını duyduk nerden derseniz sevdim bir ormanmuhafaza memuru abimden. 10 YIL önce boynu tasmalı kut gördenler cok güpe gündüz koyuna inegine sadırıp vurulanda boluda av köpegi ev köpegi domuz gelmesin diye baha bahceye baglanan köpeklede yenedi. Evet özelikle subat ve mat ayları cifleşme mevsimi oldugu icin sürühalinde gezerler ac ve saldırganlardır.  Kurt bu aylar dışında Yavrularının oldugu yuva bölgesine girilmedigi sürece saldırmaz aksine insandan kacar. yuvada genelde ormanın kayalık ulasılması zor veya cok sık kuytu yerlede olur. bu normal olan kurtlar. Ama bizim dedimiz kurtlar  Buna tanık olan arkadaşlarda bana katılacaktır av köpeginin sesine gelen ve köpek avlayan kurtlar
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2012, 02:07:21 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

PETİT GASGONLA VALANMAK AYRICALIKTIR