Gönderen Konu: Yıldız Silah 12 cal. Yarı Otomatik Professional A71 Grupman Testi  (Okunma sayısı 15598 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
Devam ediyoruz.

Professional A71 modeli gazlı bir yarı otomatik olup sağlam çalışan bir modelidir. Yıldız Silah ürünleri genellikle poze ve çifte kırma ürünleri ile tanınmıştır, fakat yarı otomatik professional modeli Türkiye' de pek tanınmayan fakat yurtdışında büyük taleple satışı yapılan bir üründür. Zaten biraz sonda video, görselleri inceledikten sonra da ne demek istediğimiz göreceksiniz. Yaptığım testte, grupman olarak hedefi tam 12 den vurma konusunda poze ve çiftemizden daha iyi çıktı. Ayrıca yine saçma sayısı olarakta onları geride bıraktı :)

Test hakkında detay vereyim;
Ürün: Yıldız Silah yarı otomatik av tüfeği Professional A71
Cal: 12
Fişek yatağı: 76
Şok: 1-2-3-4-5
Kullanılan fişek: 32 gr. RC 6 numara
Saçma sayısı: 5-6 adet fişeği açıp saydık, 260 ile 280 arasında değiştiğini gördük. Biz en fazla saydığımız 280' i baz alarak kağıdımıza yazdık.
Hedef: 8-16-32-48-64-76 cm çaplara sahip dairesel alanlar.
Mesafe: 36.5 metre (namlu ucundan hedef tahtası aralığı)

1 nolu şok ile video görüntüleri;

1 nolu şok;
32 cm çap; 97 adet
48 cm çap; 175 adet
64 cm çap; 235 adet
76 cm çap; 259 adet

3 nolu şok;
32 cm çap; 63 adet
48 cm çap; 126 adet
64 cm çap; 192 adet
76 cm çap; 234 adet

Vakit yetersizliği nedeniyle testimiz şimdilik sadece 1 ve 3 nolu şoklar ile gerçekleşti. En kısa sürede 2-4-5 nolu şokları da deneyip kaldığımız yerden devam edeceğim....
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2014, 11:10:47 Gönderen: Halil KARA »
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.
www.yildizsilahpazarlama.com

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Bu neden farklı olmuştur Halil Bey? Uzak mesafe atışları için kıyma makinesi, sözüm yok. Fakat aynı şok değil mi ucundaki? Veyahut namlusunda pozeye göre herhangi bir değişik özellik mi var?

Şİmdi aklıma geldi, şirketinizde namlu çıkış hızlarını ölçmek için kronograf kullanıyor musunuz? Aslında fişek üretenler bu aletleri kullanır ama belki sizde de vardır. Ben otomatik ve poze(çifte) arasındaki namlu çıkış hızı farkı var mıdır diye merak ettim.

Ayrıca elinize sağlık. Üretenleri de tebrik ederim. Şu desenler gerçekten çok güzel. Bundan iyisi Şam'da kayısı.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
Grupman olarak  güzel dağılım .Birde derinliklerini ölçmek gerekir sanırım . Saçma tesirini anlayabilmek için sanırım buda gerekli . Dağılımın güzel olduğu kadar etkisinin de güçlü olması önemli sonuçta. Sanırım Benelli ile bir yerli tüfek testinde farkların çok olduğunu hatırlıyorum .
Halil Bey in forumda yaptığı paylaşımları takip ediyor kendisine de çok teşekkür ediyorum
kolay gelsn
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 16:15:54 Gönderen: Ersin TETİK »
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
Bu neden farklı olmuştur Halil Bey? Uzak mesafe atışları için kıyma makinesi, sözüm yok. Fakat aynı şok değil mi ucundaki? Veyahut namlusunda pozeye göre herhangi bir değişik özellik mi var?

Şİmdi aklıma geldi, şirketinizde namlu çıkış hızlarını ölçmek için kronograf kullanıyor musunuz? Aslında fişek üretenler bu aletleri kullanır ama belki sizde de vardır. Ben otomatik ve poze(çifte) arasındaki namlu çıkış hızı farkı var mıdır diye merak ettim.

Ayrıca elinize sağlık. Üretenleri de tebrik ederim. Şu desenler gerçekten çok güzel. Bundan iyisi Şam'da kayısı.

Volkan abi gaz tahliyesi olduğu için böyle bir grupman  yaptığını düşünüyorum.Malum havalar ısındı atılan fişek RC 32 gr ki sert bir fişektir.Aşırı olan gaz patlaması pistondan tahliye edildiği için olsa gerek daha toplu ama daha tesiri düşük saçma çıkardığını düşünüyorum ben.Bu arada bize böyle testleri sunan Halil bey başta olmak üzre tüm yıldız çalışanlarına teşekkür ediyorum.Bence son derece güzel bir grupman.Nişandaki birçok hatayı telafi edebilir
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

tolgaozhan

• Ziyaretçi
Halil Bey;
Bu güzel çalışma, emek ve paylaşım için teşekkürler.
Ben A4 kağıdına yaptığım atışlarda 5 v3 şoklu tüfeğimi kullanmıştım. 24 gr 7,5 no trap fişeği ile sizin 32cm çaplı daire içindekine yakın değerler elde etmiştim. Yani aşağı yukarı şokların performansı birbirine çok yakın. Özellikle alt üst çifte ile yaptıklarınız benim testime daha yakın. Yıldız çifte (yan yana) düşünüyorum.
Eğer elimdeki saint ettienne bergeron çifteme yıldız bir namlu yapılabilirse daha da makbul olur. Zira uzun zamandır sağ namluda bir şişlik mevcut ve fişek yatağı da 65mm. Siz yabancı bir tüfeğe namlu yapıyor musunuz?
Tekrar emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler.
Selamlar

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
Ellerinize sağlık.Paylaşım ve emekleriniz için teşekkürler.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Halil bey ellerinize sağlık,grupmanlar gerçekten güzel.Birde penetrasyon testleri olursa çok iyi olur.Ha birde şu A71`in ayrıntılı parça resimleri yokmudur ?sökülmüş vazitte bi görebilsek.Kolaygelsin selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• Onursal Üyemiz
Volkan abi gaz tahliyesi olduğu için böyle bir grupman  yaptığını düşünüyorum.Malum havalar ısındı atılan fişek RC 32 gr ki sert bir fişektir.Aşırı olan gaz patlaması pistondan tahliye edildiği için olsa gerek daha toplu ama daha tesiri düşük saçma çıkardığını düşünüyorum ben.Bu arada bize böyle testleri sunan Halil bey başta olmak üzre tüm yıldız çalışanlarına teşekkür ediyorum.Bence son derece güzel bir grupman.Nişandaki birçok hatayı telafi edebilir
Evet olabilir. Yine de bu güne kadar izlediğim ağır çekim atışlardan anladığıma göre öyle belirgin bir kayıp yoktur diyorum. Önemli olan dağılım ve o da çok güzel bence. Yine de az da olsa hız farkından meydana gelmişse, ne kadar farkla bu kadar güzelleşmiş merak ettim. Bilelim de fişek seçerken makul seçim yapalım. Belki de başka sebebi vardır. Bilmiyorum şu anda.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Tüfek te çok güzel gözüküyor grupman daha da güzel.Diğer testlerde grupman güzel olmakla beraber vuruş noktasında az sağa veya aşağı gibi kaymalar gözlemleniyor,beretta tüfeğin grupmanında da kayma var.aslında bunda da hafif te olsa aşağı vurmuş galiba.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2012, 13:02:47 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
Ürünün namlu ve şoklarında en ufak bir fark yok poze yada çifte kırmaya göre. Grupmanın farklı çıkması basınç ile alakalı. Poze ve Çifte kırmaya göre biraz daha düşük basınçtan kaynaklanıyor. Poze yada çifte kırmada 32 gr. yerine 30 gr. kullanılsaydı, hemen hemen otomatik ile aynı sonuçlar çıkardı ki zaten birbirine çok yakınlar. Av fişeğinin içindeki standart olmayan saçma sayısını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Namlu çıkış hızları av fişeği ile alakalıdır. Basınç arttıkça namlu çıkış hızları düşmektedir. Tabiki tüm ürünlerimizin testlerini yapıyoruz ve kullandığımız basınçlı test fişeklerini de ölçümlere gönderiyoruz. Av fişeğindeki tapanın bile namlu çıkış hızına etkisi vardır. Farklı marka ve tür fişeklere göre namlu çıkış hızı değişir. Fakat aynı tür fişekte poze ve otomatik ile kıyaslama yaparsak tabiki poze ve çiftelerin namlu çıkış hızları daha yüksektir, ayrıca penetrasyon (delicilik) özellikleri olarak poze ve çifte modelleri otomatiğe göre biraz daha etkilidir.

Yıldız Silah kendi ürünlerinden başka firmalar ile ilgili herhangi bir parça imalatı yada yedek parça yapmıyor. Yani başka marka ürünler için namlu yapmıyoruz.

Testlerdeki atışlarda tabi ki %100 sabitleme yapılamadığı için hafif de olsa sağa-sola-alta-üste atış yapılabiliyor. Nefes alışınıza göre hedefte sapmalar olabiliyor. 36.5 metre başlangıçta yakın bir mesefa olarak geliyor ama hedefe baktığınızda aslında pek de yakın olmadığını anlıyorsunuz...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.

• Onursal Üyemiz
Namluda şokta fark yok diyorsanız, dediğiniz gibi hızla ilgili olmalı. Teşekkür ederiz.
1968

Çevrimdışı İlhan BULUT

• AvlakForum Üye
  • *
Grupman testleri için tekrar teşekkür ederim. Birde otomatik ve çifte için penetrasyon denemesi yaparsanız çok iyi olacak.

Saçmanın hedefe etkisindeki fark net bir şekilde görülse, yeni silah alacak arkadaşlar için çok faydalı olur.

Saygılarımla.
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
merhabalar halil bey  bu tüfeğin namlu iç çapı nedir ?  dağılımlar gayet güzel.76 cm lik daire haricindeki diğer dairelerde  dağılım homojen bir şekilde.tabi bu değişik fişeklerde  farklı sonuçlar verecektir.ancak  genel performans iyi gibi gözüküyor.elinize sağlık. teşekkürler.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Servet BİLGE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 böyle bir paylaşım için teşekkür ederim. bu diğer firmalara da örnek olur umarım. biraz daha ayrıntılı olabilir penetrasyon ve farklı gramajlara da bakılmalı. tüfeğe gelince grupman bence mükemmele yakın . bende tüfeğimle aynı fişeği attım böyle grupman alamadım .
otomatiğin tam ağırlığı(bazı sitelerde hep düşük veriliyorda) kaç acaba halil bey namlu çapını da alabilirmiyiz.
Servet BİLGE
1978 AMASYA

Çevrimdışı Ahmet CİGOLİ

• AvlakForum Üye
  • *
Ellerinize sağlık.Paylaşım ve emekleriniz için teşekkürler.
Ahmet CİGOLİ
1967 KÜTAHYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
az önce yıldız spz me modelininde grupmanına baktım  a 71 e de ortak bişey var.bu iki tüfek özellikle merkez dairedeki isabette çok iyiyken  76 cm daire civarlarında dağılım bozuluyor.buradan çıkan sonuca göre muhtemelen namlu iç çapı 18.3mm gibi galiba.  saçma yüzdesi yüksek olan bu tüfeğin namlu iç çapı kaçtır acaba ?

BİGA/1979

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
Grupman testleri için tekrar teşekkür ederim. Birde otomatik ve çifte için penetrasyon denemesi yaparsanız çok iyi olacak.

Saçmanın hedefe etkisindeki fark net bir şekilde görülse, yeni silah alacak arkadaşlar için çok faydalı olur.

Saygılarımla.
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
Namlu iç çapı 18.35 mm
76 cm lik çapta biraz daha az dağılmasının sebebi 1 no şok olmasından dolayı. Çok dağılmasını istiyorsanız 4 ve 5 no şok ile kullanılmalı.
Vakit yetersizliği ve havanın bozmasından dolayı diğer şokları deneyemiyorum, en yakın zamanda diğer şoklarla ve 20 cal. ile de deneme devam edecek.
Biz zaten tüm denemeleri belli periyotla yapıyoruz, fakat bunu görselleştirmek zaman alıyor tahmin edersiniz.
Penetrayon testi de yaparız, fakat tarih vermiyorum, iş yoğunluğunda en az 1 günümü ayırmam lazım, müsait bir zamanda onu da yaparız.
Ürünlerimizin saçma grupmanı, deliciliği-öldürücülüğü iyidir, memnun kalırsınız...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
halil bey teşekkürler.full şok dahi olsa  36,5mt mesafede 76cm  dairede homojen bir dağılım yapar. Namlu iç çapınızın 18.35mm lerde olduğunu tahmin etmiştim.çünki merkez vuruşu çok iyi.ancak  merkezden uzaklaştıkça saçma dağılımı zayıflamış.tabi bu durum fişek seçimi hava koşulları ve atıcıylada alakalı olabilir.yinede bu tüfeğin kötü olduğunu göstermez.ilginize teşekkür eder diğer yerli firmalardanda bu tarz testleri yayınlamalarını bekleriz.selamlar.

BİGA/1979

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
Yerli firmalarımızdan yıldız'dan başka kendine güvenen yok anlaşılan...Yıldız bu konuda takdire şayan...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Ersen ÖLMEZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Grupman çok iyi ancak bana güvenilirliği yok gibi geldi rc 6 no 32 gram fişekte 280 adet sacma olur tabi bu 276-277 lere kadar düşebilir.sıkıntılı olan kagıt üzerinde eğer kendiniz sayarsanız 289 tane delik var :) yani sanırım kuşlar kagıdı gagalamış fazla fazla kagıda delikler acmış tabi hiç değmeyen sacma muhakkak ki olacak onlarıda sayarsanız ortada bi problem var.şimdi sizde lütfen hedef çemberin dışında kalan kağıttaki delikleri durdurarak sayın bakalım kaç çıkacak
1983 ANKARA

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Grupman çok iyi ancak bana güvenilirliği yok gibi geldi rc 6 no 32 gram fişekte 280 adet sacma olur tabi bu 276-277 lere kadar düşebilir.sıkıntılı olan kagıt üzerinde eğer kendiniz sayarsanız 289 tane delik var :) yani sanırım kuşlar kagıdı gagalamış fazla fazla kagıda delikler acmış tabi hiç değmeyen sacma muhakkak ki olacak onlarıda sayarsanız ortada bi problem var.şimdi sizde lütfen hedef çemberin dışında kalan kağıttaki delikleri durdurarak sayın bakalım kaç çıkacak
  sacma sayıları 310 ile 280  arası değisir hiçbir zaman aynı veya farklı marka fişeklerde standart olması mümkün değildir.siz önce bir yıldız kullanın yada kullanana sorun kaliteyi ve av yıkıcılığını anlarsınız.avrupada 1.liği bileğinin hakkı ile alan baska yerli yok..bilmeden YILDIZ ı karalamayın. türkiyenin yıldızı 00000.. söndürmeniz mümkün değil saygılar
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2013, 17:10:28 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Ersen ÖLMEZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
karalama gibi niyetim yok ama kimsenin kimseyi kandırma gibi bir yoluda izlememesi lazım.yıldız ülkemiz içinde avrupa içinde kaliteli bir markadır bu aşikardır.ancak istediğiniz kadar kullandığınız fişeğin içindeki saçmaları sayın 290 ı gecmez ve 290 ı bulmaz bile e kagıtta da(ki kagıda isabet etmeyenler hariç) fazla sacma deliği var bu benim sucum değil malesef ben sadece gördüğümü söyledim takdir yine avcı abilerimizin,dostlarımızın isterseniz bir daha sayın video dan...kim kimi karalıyor kim kimi kandırıyor siz karar verin.İlk yazı da Halil bey'in yazısında dikkat ederseniz 5-6 fişekte saçma sayısını açıp saydık 260 ile 280 arasında değişiyor demiş bende saydım 278-279 saydım ama rc 6 no 32 gr da kaul edilen 280 adettir.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2013, 09:51:17 Gönderen: Ersen ÖLMEZ »
1983 ANKARA

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
karalama gibi niyetim yok ama kimsenin kimseyi kandırma gibi bir yoluda izlememesi lazım.yıldız ülkemiz içinde avrupa içinde kaliteli bir markadır bu aşikardır.ancak istediğiniz kadar kullandığınız fişeğin içindeki saçmaları sayın 290 ı gecmez ve 290 ı bulmaz bile e kagıtta da(ki kagıda isabet etmeyenler hariç) fazla sacma deliği var bu benim sucum değil malesef ben sadece gördüğümü söyledim takdir yine avcı abilerimizin,dostlarımızın isterseniz bir daha sayın video dan...kim kimi karalıyor kim kimi kandırıyor siz karar verin.İlk yazı da Halil bey'in yazısında dikkat ederseniz 5-6 fişekte saçma sayısını açıp saydık 260 ile 280 arasında değişiyor demiş bende saydım 278-279 saydım ama rc 6 no 32 gr da kaul edilen 280 adettir.

gözlem yapmak tespit etmek ve sorgulamak güzel bir şeydir...
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Selçuk ERGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ersen arkadaşım tebrik ederim harika tespit yapmışsın, videoyu durdurup takip edince 76 cm çap dışında sayılmayan saçma deliklerini ben de gördüm, vayyy be
1976 SİVAS
Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.