Gönderen Konu: 18.12.2016 vurduklarımız,gördüklerimiz.  (Okunma sayısı 2671 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat YILMAZ 55

• AvlakForum Üye
  • *
  • Biz Avcıyız, Doğaya Muhtacız...
18.12.2016 vurduklarımız,gördüklerimiz.
« : 20 Aralık 2016, 22:50:44 »

Herkese rastgelsin sevgili avcı kardeşlerim.
Bu sezon çok ava gidemedim vakit müsade etmedi çok. Lakin Karadeniz bölgesinde av bol gittiğimde az vurdum bol gördüm. Sevdiğim avı yaşadım. Pazar günü bol çulluk vardı ben 3 tane temiz atışla kuş vurdum sonrada üzerine düşmedim aklım ördekteydi. Gündüz bile gezen ördeklere tüfek atma fırsatı buldum ancak vuramadim. Akşam bol ördek çalıştı benim üzerimden geçmedi yanımızdaki avcılar bi kaç sürüden iyi ördek vurdular.

Açıkçası çulluklara zayıflar diye çok üzerine düşmemişti ama çulluk aşırı yağlı kar don etkilememiş.

Çok güzel manzaralar çulluk, tahtalı, ördek bol av gördük çok şükür hevesimizi aldık.

Rahatsız olduğum bir konu var onuda sizinle paylaşmak istiyorum.  Facebook'ta aşırı paylaşımlar var adam çulluk vurmuş ölüsünü atmış sadece avcıyım demiş millete kendine küfür ettiriyor.  Gerçekten de çektiği foto çok çirkin. Hayvanı poşetten çıkarmış çekmiş. Ben çok fotoğraf çekemiyorum çeksem bile eğer çirkin duruyorsa atmıyorum.  Kan revan hayvan tüyleri ıslak buruşmuş adam çekip atıyor millet avcılara bileniyor. Şahsi fikrimdir paylaşmak istedim.  Hepinize kazasız belasız avlar diliyorum.

Birde bi kaç kişinin tüfek attığı av ile tek kişinin vurduğu av arasında çok fark var.  sadece ben tüfek atmışsam kuşun eti zarar görmüyor çok.ancak bikaç kişi aynı anda atmışsa eti çok ziyan oluyor. Peygamber efendimiz bir kuşu öldürüp hakkını vermeyenin iki elim yakasında buyuruyor. Kuşun hakkını vermek yani etini helal şekilde yemek gerekir.
Cümleten rastgele.
Murat YILMAZ
1985 SAMSUN ÇARŞAMBA- Ünye
iş ve meslek danışmanı

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ, Halit YILDIRIM, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: 18.12.2016 vurduklarımız,gördüklerimiz.
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2016, 23:35:01 »
Fotoğraftaki gibi çeltik tarlalarında akşamları güzel ördek geçişi olur, gündüz tahtalı gezer, kenarlarda ağaç çalı tiken diplerinden çulluk bile kalkar, aynı tarlada 3 avı bir arada görme şansınız var :)

Murat Bey avdan keyif alabilmişseniz vurulan av sayısı vs gerisi çok da önemli değil..
Aynı durumdan ben de bazen rahatsız oluyorum. Fotoğraf çekerken elimden geldiğince gayret gösteriyorum kötü görüntü olmasın diye..

Güzel ve bereketli avlar nasip olsun inşallah. Rast gele..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Murat YILMAZ 55

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2016, 00:38:55 »
S..a murat kardeşim öncelikle kazasız belasız bol avlar dilerim yazının son paragrafında rasulullah s.a.v efendimize ait olduğunu söylediğin bi hadis yazmışsın bunu hangi hadis kitabında okudun bunu yazabilirmisin veya o hadiste neye dayanarak rasulullah s.a.v bunu söylemiş. Bi de konuyu tam anlayamadım ondan soruyorum aynı anda iki avcının vurduğu av helal olmuyormu yada çok darbe almış bi avın etimi helal olmuyor? Bu konulara bende çok dikkat ediyorumda bilmeden cahillik etmeyeyim diye soruyorum
1983 Akhisar

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2016, 00:46:14 »
avı vurur vurmaz koşun avınıza .. ava eziyet çektirmeyin. avı yaralı göndermeyin.... resim işini çok severim avın resmini çekiyorsan dediğiniz gibi... kanlı hayvanın haşadı çıkmış.. atıyolar ... birde benim sevmediğim söz avın kanlı olsun.. yerine bereketli olsun sözü daha hoş daha güzel... rastgele usta
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2016, 08:21:31 »
Fotoğraftaki gibi çeltik tarlalarında akşamları güzel ördek geçişi olur, gündüz tahtalı gezer, kenarlarda ağaç çalı tiken diplerinden çulluk bile kalkar, aynı tarlada 3 avı bir arada görme şansınız var :)

Murat Bey avdan keyif alabilmişseniz vurulan av sayısı vs gerisi çok da önemli değil..
Aynı durumdan ben de bazen rahatsız oluyorum. Fotoğraf çekerken elimden geldiğince gayret gösteriyorum kötü görüntü olmasın diye..

Güzel ve bereketli avlar nasip olsun inşallah. Rast gele..

Emrah bey teşekkür ederim. çekilen fotoğraf ava özendirmeli diye düşünüyorum milleti kendine düşman edenler var. sizin fotoğraflarınızı ben beğeniyorum mesela görünce ava gitmiş gibi hissediyorum. Rastgelsin.
Murat YILMAZ
iş ve meslek danışmanı

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2016, 08:24:19 »
S..a murat kardeşim öncelikle kazasız belasız bol avlar dilerim yazının son paragrafında rasulullah s.a.v efendimize ait olduğunu söylediğin bi hadis yazmışsın bunu hangi hadis kitabında okudun bunu yazabilirmisin veya o hadiste neye dayanarak rasulullah s.a.v bunu söylemiş. Bi de konuyu tam anlayamadım ondan soruyorum aynı anda iki avcının vurduğu av helal olmuyormu yada çok darbe almış bi avın etimi helal olmuyor? Bu konulara bende çok dikkat ediyorumda bilmeden cahillik etmeyeyim diye soruyorum

Peygamber (as) şöyle buyurmuştur: “Can taşıyan hiçbir şeyi nişangah edinmeyiniz.” (1) Bir başka hadis şöyledir:

“Kim boş yere bir kuş öldürecek olursa, Kıyamet günü Yüce Allah'ın huzuruna gelerek şöyle der: “Rabbim! Filan kişi beni gereksiz yere öldürdü, her hangi bir fayda için öldürmedi. (2) Şayet avlanan kimsenin ekinlere, mallara bir zarar vermesi söz konusu olursa o vakit avlanmak haramdır. Çünkü vesileler maksatların hükmünü alır. (3) Avlanacağım diye insanların bağına bahçesine zarar vermek doğru olmaz.

Neseî`nin rivayet ettiği bir diğer hadîste de şöyle denilmektedir:

"Bir kuş öldürüp de hakkını vermiyen kimse, kıyamet gününde ondan mes`ul olacaktır.

- Kuşun hakkı nedir ya Resûlâllah diye sordular. Buyurdu ki:

- Onu boğazlayıp yemesi ve sadece başını kesip atmamasıdır." Şu halde, yemek veya kendisinden faydalanmak niyeti olmadan sırf zevk için avlanmak İslâmda câiz görülmemiştir.

iki kişinin vurduğu avın helal haram noktasında sıkıntı yoktur sanıyorum ama et çok zarar görüyor o yüzden yazdım onu:)
yukarıdaki yazıyı bir forumda okudum sahihmi değilmi bilmem ama yinede avımızda bir kıstas olur düşüncesindeyim.
Murat YILMAZ
iş ve meslek danışmanı

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 21 Aralık 2016, 08:27:13 »
avı vurur vurmaz koşun avınıza .. ava eziyet çektirmeyin. avı yaralı göndermeyin.... resim işini çok severim avın resmini çekiyorsan dediğiniz gibi... kanlı hayvanın haşadı çıkmış.. atıyolar ... birde benim sevmediğim söz avın kanlı olsun.. yerine bereketli olsun sözü daha hoş daha güzel... rastgele usta
size katılıyorum şevki bey. av işi estetik gerektirir aynı zamanda.
avınız bereketli olsun:)
Murat YILMAZ
iş ve meslek danışmanı

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #7 : 21 Aralık 2016, 10:31:46 »
Daim olsun,rast gele.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #8 : 21 Aralık 2016, 14:37:47 »
Sağol murat kardeşim şimdiki yazını çok iyi anladım. Avın daim olsun.
1983 Akhisar

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2016, 15:11:52 »
Uyarı ve paylaşımlarınız için teşekkürler Murat Bey,bende rahatsızım facebook paylaşımlarından.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2016, 22:40:17 »
Maşallah daim olsun rastgele. ..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l