Gönderen Konu: Karadeniz Avcısı Hayalkırıklığı Yaşıyor  (Okunma sayısı 4306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Karadeniz Avcısı Hayalkırıklığı Yaşıyor
« : 12 Haziran 2016, 13:55:41 »
FACEBOOKTAN ALINTIDIR
FACEBOOK LINK
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1175957819092966&id=259599067395517

Karadeniz Avcısı Hayalkırıklığı Yaşıyor.

Kızılırmak deltası'ndaki Bafra Kızılırmak Genel Avlağı verilen sözlerin aksine küçültüldü. Avlaktan Fındıklı, Meşeli, Fıçı, Yörükler, Kalaba, Üçpınar, Gazibaba, İnceboğaz, Çerkezler, Kurtlar, Limangölü ve Doğanca'da bulunan 20 Bin hektarlık alan çıkarılarak belediyeye verildi.

Kızılırmak Genel Avlağı Artvin'den Sinop'a, Kastamonu'dan Sivas'a kadarki bölgede bulunan tek avlak. Yaklaşık 15 ildeki avcılar bu avlakta n yararlanıyordu.

Ördek, çulluk ve bıldırcın gibi göç kuşlarının avının yapıldığı bölgede kısmi olarak tavşan avı da yapılıyor.

Merkez Av Komisyonu kararıyla daraltılan avlakta; avcının sazlık alana girebileceği tüm giriş yolları kapanmış oldu.

Merkez Av Komisyonu'nun Doğu Karadeniz Temsilcisi'nin talepleri doğrultusunda haritanın değişmeyeceği söylenmişti. Ancak sonuç öyle çıkmadı.

Bakanlık yetkililerinin "Hiç bir yeri kapatmadık. Sadece çok küçük bir bölgeyi yaban hayatı geliştirme sahası olarak değerlendirdik" şeklindeki ifadesine karşın, ortaya çıkan durum tam bir hayalkırıklığı yarattı.

Öte yandan bölge Ramsar Alanı ilan edilmiş durumda. Ramsar alanlarında hiç bir şekilde inşaat yapılmaması gerekirken, aksine şu anda belediye o bölgede yol çalışması yapıyor.

Karadeniz avcılarını hayalkırıklığına uğratan ve telafi imkansız sonuçlar doğuracak bu haritanın, MAK Kararları Resmi Gazete'de yayınlanmadan önce düzelmesi yaşamsal önem taşıyor.

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Karadeniz Avcısı Hayalkırıklığı Yaşıyor
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2016, 15:34:20 »
Küçülmesiyle falan alakası yokki.. karadeniz sahil şeridinin tek avlağıydı doğru. yeni haritaları merakla bekliyorum her yer avlak olmuş. ava açık beyaz alanımız kalmadı..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2016, 16:03:02 »
Neyin alakası yok ?

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2016, 16:12:11 »
Neyin alakası yok ?
Yani diyorum ki etrafı beyaz alanlarla çevriliydi ve orası avlak statüsündeki tek yerdi.. öyle kalsaydı ozaman küçülmüş derdim şimdi etrafı da hatta kızılırmağın karşı yakası da komple avlak statüsüne alındı.. yani küçülmiş olması pek bir şey ifade etmiyor.. Çıkarılmış dediğiniz o bölgeler de başka bir avlağa ait olacak artık 19 mayıs mı olur engiz mi olur bilemiyorum..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2016, 10:15:56 »
 sn serhat bey bu konuyu 2 hafta kadar önce yaban tv nin standında fuarda bir kaç arkadaş ile ele almış ayaküstü konuşuluyordu ,.. içeriğine yetişemedim araştırdım ve nettede bulamadım.

bana göre sadece karadeniz değil her bölgede bu rezillik derecesindeki kısıtlamalar olacaktır

sayın avcı arkadaşlarım;

''AT BİNENİN KILIÇ KUŞANANINDIR.''

cümle etik avlanan avcı milletine sabırlar diliyorum.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Gürkan ONAT, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2016, 01:57:11 »
Konu ile ilgili tüm müdahalelerimize rağmen Avcılık daire başkanlığına defayeten bu konuyu aktardık .Avlak statüsünde olan bir yeri ava açık tutmalısınız dedik. Dönemin Daire başkanı sayın Cemal Akcan Kızıl ırmak Genel avlağının ava kapatılmayacağını defayeten söyledi. Bu konu da yanımızdan iki defa Samsun şube ve bölge müdürlüğünü arayarak ikaz da bulundu. Ava açık kalması yönünde gereken uyarıyı yaptı. Gel gör ki Samsun DKMP kendi daire başkanına yalan söyledi .Bu rayı avcılık daire başkanlığının kapatmayacağını anlayan Samsun büyük şehir belediye başkanı Yusuf Ziya  Yılmaz ve Samsun valisinin baskısı altında kalan Samsun  dkmp personeli bu alanı ava kapatıp sisyasi baskıdan kurtulmak için sulak alanlar daire başkanlığından bu alanın samsun büyükşehir belediyesine devrini sağladı.Avcılık Daire başkanı görevden alındıktan sonra haritada yapılan değişiklik ile boş ve ava elverişli olmayan arazi haritada yapılan isim değişikliği ile birden bire Bafra genel avlağı olarak değişti. Avcılık dare başkanlığının gözünü boyamak ve kabndırmak içinde küçücük bir arazi kapattık ama kocaman bir arazi açtık diyen Samsun dkmp dir. Kapatılan avlak ulugöl, uzun göl, tatlı gölü, gıcı gölü şeklinde 20 bin hektar alandır.  Tüm belgeleri Avbise hayır diyenler kulübünde paylaştım. Neden burada değil diyorsanız hiç bir art niyetim yok bu sayfa benim en değer verdiğim sayfadır. Lakin son dönemlerde avcıların sorunları ile ilgili paylaştığımız hiç bir paylaşım avcı tarafından dikkate alınmadı. Dolayısı ile takip ettiğimiz ve emek vererek belgeleri ile paylaştığımız konular okunmuyorsa paylaşım yapmanında anlamı yoktur. Yıl 2013 Samsun büyük şehir belediyesi Kamu yararına olan Belediyeler birliğine bağlanmıştır. Buraya bağlanmakta ki amaç kamu yararı adına yapılmıştır.Amaç sulak alanları korumak adına proje üreterek bu projeler karşılığında para almaktır. Buna bağlı olarak kendi bünyesinde Sam Kuş organizasyonunu kurmuştur. Bu projeleri Samkuş yönetecektir. Ardından bakanlar kurulu kararı ile kızılırmak deltası ile kararları alma yetkisi balkanlar kurulu kararı ile Samsun Büyük Şehir Belediyesine Devredilmiştir. Buna bağlı olarak Samsun büyük şehir belediyesi sınırları içinde bulunan kızılırmak genel avlağında ki tasarruf tamamen Samsun büyük şehir belediyesinin eline geçmiştir. Yine Tigem'e ait olan arazileri de kiralamak üzere samsun büyük şehir belediyesinin başvuru talepleri gerçekleşmiş ancak tam olarak bir neticeye ulaşılmamıştır. Tüm belgeler Avukatımıza ulaştırılmış olup dava açılmak üzere federasyonlarımız harekete geçmiştir. Bura da ki amaç Tabiat varlıklarının verdiği usulsüz kararlar ile ilgili yürütmeyi durdurmayı hedeflemektedir. Şimdi Tüm bu konuların dahilinde aylar ÖNCE HER AVCI ARKADAŞI UYARDIM .... Genel Avlak adı altında yapılan her avlak risk altındadır. İsteyen her kurum bu avlaklarda istediği tasarrufu kullanma hakkına sahiptir. Özellikle büyük şehir belediyesi olan yerlerde köyler mahalle statüsü kazanmış bu durumda da büyükşehir belediyeleri kendine bağlı olan mahallelerde avlak falan tanımaz.  Biz bunu söyleyeli aylar oldu ama hiç kimse dikkate almamıştı. İşte hikayenin özeti bu. Haaa peki pes mi ettik hayır 20 temmuz 2016 bakanlıkta konuyu tekrar gündeme taşıdım. Bu sene için değil ancak seneye bu nokta da bazı olumlu  değişiklikler olabilir yani avcılarımızın lehine  gelişmeler sağlanacaktır.

The following users thanked this post: Ahmet VURAL, Tarık YELEKİN, M.Ali AKDAĞCIK

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2016, 10:08:53 »
 hep söyledim ve söyleyeceğim vede latife etmiyorum bu böyle biline,..

''her memlekete her  il'e bir serhat çelebioğlu lazım''

karşılıksız mesai ile canı gönülden çalışan yurdum insanına sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2016, 09:53:12 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: A.İhsan MUDANYALI, Ahmet VURAL, Gürkan ONAT

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2016, 11:31:02 »
Benimde gözlemlediğim Bakanlık karşısında ne istediğini bilen, kararlı, ve alternatif seçenekler sunmayı beceremeyen hiç bir yaptırım uygulayamayan bu avcı camiasını görünce ne yapsak haktır diyor.

100  200 kişiyle  meydanlarda yürümekle protesto etmekle hiç bir yaptırım yaptıramayız.
Ülke genelinde avcılığı temsil edenler bu gün ruhsatlı ve evraklı avcılık yapanların sayısını ve bu sayıdan hazineye giden ücretlerin ciddiyetini bir yaptırım olarak kullanıp değişik alternatif seçenekler sunarak avcı camiasına  katkıda bulunabilmelidir.

Ancak her sene aynı seneryo şöyle olacak böyle olacak şunu istedik bunu istedik  dikkate alındı vs vs bir sürü seneryo.

MAK kararları ve Haritalar çıkınca hep aynı hüsran.

Hiç bir şeyin değişeceği yok.Birileri bizi temsil ettiğini söyleyerek hiç bir şey yapmadan oturmaya devam ediyor.
Devam da edecekler.
Bu kafaya böyle traş derler ya.

Bu avcıya da böyle kanun böyle yönetim olur.
Daha fazlasını istemek de beklemekte hata olur.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
« Yanıtla #8 : 14 Ekim 2016, 17:36:40 »
 O0serhat bey uğraşınız ve çabanız için teşekkürler.daha fazla kazanım için mücadeleye devam etmeliyiz birlikte hareket etmeliyiz ve bunun planlamasını şimdiden yapmalıyız .kısaca sayfamızdaki her üyemiz elini taşın altına sokmalı ve üzermize düşen ne varsa yerine getirmeliyiz ..organize olup sesimizi daha gür çıkarmalıyız.
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova

The following users thanked this post: M.Ali AKDAĞCIK

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 04 Kasım 2016, 21:32:29 »
Sevgili Serhat bey arasıra bamteline bir dokunuver.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

The following users thanked this post: M.Ali AKDAĞCIK

Çevrimdışı Fatih ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • KIRK GÜN TABAN ETİ, BİR GÜN AV ETİ
« Yanıtla #10 : 13 Aralık 2016, 01:19:29 »
Vallahi forumdan baktıkça içim kararıyor hocam... Şuan ardahandayım ve çok fazla olmasada güzel avlaklar mevcut... Ancak seneye tayinimi karadenize isteyeceğim ve bu yorumlar ve karadenizin av konusunda durumu beni çok üzüyor... İnşallah yakın zamanda konu ile ilgili olarak gerekenler yapılır ve güzel kararlar alınır...
  • STOEGER M3000 PEREGRINE
  • GLOCK 19 GEN 4
  • YAVUZ 16 COMPACT M.C.
1986 FATSA A RH+ ŞUANDA:ARDAHAN

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2016, 16:18:27 »
Yani diyorum ki etrafı beyaz alanlarla çevriliydi ve orası avlak statüsündeki tek yerdi.. öyle kalsaydı ozaman küçülmüş derdim şimdi etrafı da hatta kızılırmağın karşı yakası da komple avlak statüsüne alındı.. yani küçülmiş olması pek bir şey ifade etmiyor.. Çıkarılmış dediğiniz o bölgeler de başka bir avlağa ait olacak artık 19 mayıs mı olur engiz mi olur bilemiyorum..

Ne zamandır yazayım diyordum kısmet bu güneymiş.
Bu sezona ait haritaları görünce  ben yapılmak isteneni doğru anladığımı anladım.

Özetle deltadaki avlağımız küçültüldü..

Dolayısıyla kırmızı alanlar eklendi..

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2016, 16:22:24 Gönderen: Gürkan ONAT »

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ