Gönderen Konu: mobil şoklarla ilgili sorularım  (Okunma sayısı 2551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
mobil şoklarla ilgili sorularım
« : 17 Şubat 2017, 09:43:59 »
merhaba

tüfeklerimden birinde 71cm nolu 2no şok mevcut diğerinde 50cm slug cyl. şoklu namlu bulunmakta.
slug namlulu tüfeğimi daha çok savunma amaçlı veya kamp sırasında domuz tehlikesi olur diye edindim.
bu tüfekle tek kurşun veya plastik saçmalı fişek harici atış yapmaya niyetim yok. ancak satın alırken satış müdürü kısa mesafede saçma açman gereken atışlarda isabet sağlanır diye bir bilgi vermişti. bu tüfeğimle sizce bahsettiğim atışlar dışında atış yapılabilir mi?

diğer konu şoklarla ilgili:
forumları taradığımda aşağıdaki bilgilere ulaştım
5 numara (*****) 17m. 30m.
4 numara (****) 20m. 35m.
3 numara (***) 22m. 40m.
2 numara (**) 25m. 45m.
1 numara (*) 27m. 55m.

av çeşidine göre sizler hangi şokları tercih ediyorsunuz?
her türlü av yapılabilir denilen (domuz hariç) ideal şok var mıdır?
trap ve skeet sporlarında hangi şokla atış yapılmalıdır? (veya zorunluluk var mıdır)

saygılar.

• Beretta A303
  • Benelli Super Nova Slug
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Hasan ÇAKICI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: mobil şoklarla ilgili sorularım
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2017, 15:25:17 »
Bunun cevabini bulduğunuz da banada  bilgi verirmisinuz Beretta a300 almayi düşünüyorum fabrika 3 numara şokla gonderiyormus akil erdiremedim sörf bu yüzden franchi affinity almayi düşünüyorum  10 gündür arastiriyorum  franchiye USA yazan olacak diyorlar spa yaziyorsa namludan alma diyorlar
  • fabarm elos b
  • sarsılmaz
1983 Kırşehir

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2017, 19:52:33 »
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=192234.0

Başka bir konu daha açmıştım. Verilen bilgileri okuyun isterseniz.
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2017, 21:43:31 »
Oğuz Bey 50 cm'lik slug namlu ile en iyi randımanı haliyle tek kurşun atışlarında alırsınız bu demek olmuyor ki başka fişek atılmaz, atılır lakin uzak atışlarınız pek iç açıcı olmaz.

Şok konusu açık bir deniz zaten.Firmalar kendince değişik ölçüler kullanmakta herhangi bir firmanın full şoku 17.25 mm gelirken bir başkası 17.20 mm gelmekte.Buna bağlı olarak her markanın dağılımı farklıdır.Avdayken kaç metreye atış yapacağınızı tam olarak kestiremezsiniz bu yüzden 'x' numara şu mesafeye atar gibi bir olguya düşmeyin.Burada önemli olan deneyim kazandıkça avına göre ortalama atış mesafenizi kendiniz belirleyip o mesafede 'x' şokla randıman alıyorum diyebilmenizdir.

Ben hangi şokları kullanıyoruma gelirsek genel olarak yarıotomatik ile avlanıyorum bu yüzden şok değiştirme imkanım oluyor.Mühreli ördek avında 3-4 nolu, yine ördek geçitinde 2-3 nolu şoku, çulluk-bıldırcın 4 numara, tahtalıda 2-3 numaralı şokları kullanıyorum.1 numarayı kullandığımı hatırlamıyorum bile. Ama şunu söyleyebilirim ki 3 nolu şokla hemen hemen her türlü avı yapabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2017, 21:44:38 Gönderen: Berhan PINAROĞLU »
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

The following users thanked this post: Oğuz TUNA

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2017, 22:10:13 »
Oğuz Bey 50 cm'lik slug namlu ile en iyi randımanı haliyle tek kurşun atışlarında alırsınız bu demek olmuyor ki başka fişek atılmaz, atılır lakin uzak atışlarınız pek iç açıcı olmaz.

Şok konusu açık bir deniz zaten.Firmalar kendince değişik ölçüler kullanmakta herhangi bir firmanın full şoku 17.25 mm gelirken bir başkası 17.20 mm gelmekte.Buna bağlı olarak her markanın dağılımı farklıdır.Avdayken kaç metreye atış yapacağınızı tam olarak kestiremezsiniz bu yüzden 'x' numara şu mesafeye atar gibi bir olguya düşmeyin.Burada önemli olan deneyim kazandıkça avına göre ortalama atış mesafenizi kendiniz belirleyip o mesafede 'x' şokla randıman alıyorum diyebilmenizdir.

Ben hangi şokları kullanıyoruma gelirsek genel olarak yarıotomatik ile avlanıyorum bu yüzden şok değiştirme imkanım oluyor.Mühreli ördek avında 3-4 nolu, yine ördek geçitinde 2-3 nolu şoku, çulluk-bıldırcın 4 numara, tahtalıda 2-3 numaralı şokları kullanıyorum.1 numarayı kullandığımı hatırlamıyorum bile. Ama şunu söyleyebilirim ki 3 nolu şokla hemen hemen her türlü avı yapabilirsiniz.
Teşekkürler.
Mevcutta 2 numara şokum var. Yanına 3 No edineceğim.
Cylinder şoklu 50cm slug tüfekle teorik olarak yakın mesafede çulluk bıldırcın yapılabilir mi?
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2017, 21:25:37 »
Teşekkürler.
Mevcutta 2 numara şokum var. Yanına 3 No edineceğim.
Cylinder şoklu 50cm slug tüfekle teorik olarak yakın mesafede çulluk bıldırcın yapılabilir mi?

Bu avlara o tüfek ilaç gibi olur desem :)
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Sinan GÜLCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2017, 16:34:39 »
müğreli ördek avında 5 yada 4 geçit avında 3 no şok kullanılabilir Ben devamlı 3 no şok talılı akşam uçarında 34 gr 6 -7 no dispanser yada keçe tapa geçit avında 34gr 5 no bior yada power tapa kullanıyorum şokla hiç oynamam

• Ata Arms Freelander Y.otomatik 71cm
  • Çifsan Y.otomatik Slug 71cm 7+1
1972-EDİRNE

Çevrimdışı Mehmet USTATÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2017, 18:48:41 »
Oğuz Bey foruma hoşgeldiniz , bende genelde 3 nolu şoku kullanıyorum.
  • Kral Tundra
1986 - Kocaeli

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Şubat 2017, 19:56:47 »
Yanıtlarınız için teşekkürler.
Mehmet bey hoşbuldum.
Pazar günü slug namlu ile çulluk deneyeceğim.
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2017, 20:42:32 »
YİVSİZ SİLAHLARDA ŞOK
Kuş avında silah kullanan ilk avcılar, çok geçmeden saçma ile ilgili bazı tesbitlerde bulundular. Farkına vardıkları, bazı saçmalann namluyu terk ettikten sonra gerek birbirine çarparak gerekse havanın direnç etkisi ile dağılmaya başladığı ve 20-30 metre sonra darbe gücünün çok azalmış olduğu idi. Çünkü saçmalar o kadar dağılıyordu ki, içlerinden ancak çok az bir miktarı hedefi vurabiliyordu.

Yapılan araştırmaların sonucunda bugün şok olarak tanımladığımız, namlu ağzının daraltılması işlemi çözüm olarak kabul edildi. Her ne kadar bazı kaynaklar Amerikalı avcı F.Kimblenin 1870 yılında şok sorununu çözdüğünü yazıyor olsa da, İngiliz silah yapımcısı W.R.Pape 1866da bir çeşit şok sisteminin patentini zaten elinde bulunduruyordu. Bir başka silah yapımcısı Greener ise 1881 yılında yazdığı "Silah" (The Gun) adlı kitabında şokun 1700lerde zaten var olduğundan bahsetmekteydi.

Mucidi kim olursa olsun modern anlamda, silahlarımızda kullandığımız şokun fonksiyonu üzerine bugün bile tam olarak yerine oturmamış bazı düşünce farklılıkları vardır. Kimilerine göre şoklar, sadece namludan çıkan saçmalann dağılmaya başlamadan önce bir süre toplu gitmesini böylece hedef üzerinde daha yoğun bir saçma dağılımı oluşmasını sağlarlar. Diğer bir grup ise bu bilimsel gerçeğin doğruluğunu kabul ederken buna ilaveten şokların, silahın etkili menzili üzerinde de olumlu etki yaptığını savunurlar.

Özetle bakıldığında şok, namlu iç çapının namlu ağzının 8-10 cm içinden başlayarak çok hafif bir daralmaya uğramasıdır. 12 çapda sıradan bir namlunun 0,729 inç olduğunu varsayarsak bu namlunun tam şok olan ağız kısmı ortalama olarak 0,689 inç olabilir. Ancak şok özellik ve ölçüleri küçük farklılıklarla da olsa firmadan firmaya değişiklikler gösterir. Farklı markalardaki tüfekler aynı dolu ve aynı şokla kullanıldığında saçma dağılımı açısından farklı sonuçlar verebilmektedir. Bu farklılık imalatçı firmaların ürünlerinden kaynaklanmaktadır. Doğal olarak bu iki tüfeğin aynı şokda namluları olmasına rağmen grupmanları farklı olacaktır. Modern şok tüpleri de imalatçılarına göre farklılıklar gösterebilir. O yüzden her avcının genel doğruları bilmek kadar kendi tüfeğinin doğrusunu da bilmesi şarttır.

1800lerin sonunda tanınmış İngiliz silahlarının şok denemeleri 36,5 metrelik bir mesafede 76 cm bir dairenin içinde toplanan saçma yüzdesi esasına göre yapılıyordu. Aynı standart yöntem günümüzde de en çok kullanılanıdır. Buna göre, tam şokla elde edeceğiniz grupman atacağınız fişeğin içindeki saçma sayısının 70ini oluştururken, üç çeyrekle 65, yarım şokla 60 ve çeyrekle 50 civarında olmalıdır.

Kullanabileceğiniz başka bir yöntem ise avlayacağınız hayvanın resmini gerçek ebatları ile çizdiğiniz bir kağıdı 30 - 35 m civarındaki bir uzaklığa koyarak, üzerinde atış denemeleri yapmanız olabilir. Yine de, kuşun üzerinde bula¬cağınız saçma miktarı veya oranı, size her zaman şokunuz hakkındaki gerçekleri söylemeyebilir. Çünkü farklı dolularla yapacağınız atışlar da saçmaların yoğunluğunu etkiler. Bu yüzden testlerinizi yaparken farklı saçma ve barut kombinasyonu ile dolu fişeklerle de denemeyi ihmal etmemelisiniz. Bu arada, tapa basıncının dağılım üzerinde çok büyük etkisi olduğu hiç hatırdan çıkartılmamalıdır.

Her ne kadar ölümcül noktaya isabet etmiş tek bir saçma hayvanı düşürebilecek güçte olsada bu miktar aslında, saçmanın büyüklüğüne de bağlı olarak birden çok olmalıdır. Grupmanınız ne kadar çok merkezde toplanır ise o ölümcül birkaç saçmanın hedefi bulma şansı da o kadar çoktur. Ancak hedefi sadece grupmanınızm kenarı ile vurabiliyorsanız o zamanı hayvanın kaçmasına, daha kötüsü yaralı gitmesine davetiye çıkarmış olursunuz.

Şoklarda, genel kural olarak daralma ne kadar fazla lise saçmaların merkezdeki dağılımı da o kadar yoğun olur. [Burada bilinmesi gereken nokta, namluları bir ölçüye kadar Idaraltabileceğinizdir ve bu ölçü de tam şok olarak namluda-Iki formunu bulmuştur. Şoksuz olarak imal edilen silindir namlu ile en kapalı olanı arasında değişik ölçülerde farklı şoklar vardır. Bunların hangi türün avında ve hangi şartlar altında kullanılacağının avcılar tarafın¬dan bilinmesi, av sırasındaki performansın artmasını büyük ölçüde etkiler. Şokların seçimi, av hayvanının türü ile ve yapılacak avm şekli ile yakından ilişkilidir. Örneğin; parlama avlarında daha açık olan şokların, geçit avlarında ise kapalı şokların tercih edilmesi doğru olacaktır. Geçit yapan bir yabankazına tam şok kullanırken mühre avında yarım şok kullanmanız uygun olabilir. Ördek, kaz, üveyik için tam ve üç çeyrek, keklik için üç çeyrek, yarım ve çeyrek, bıldırcın ve çulluk için ise çeyrek ile silindir şoklar en çok kullanılanlarıdır.

Eski dönemlerdeki avcılar şokların, silahlarının ucunda sabit olarak bulunmasından ötürü uygun şoku seçerken, silahı da değiştirme zorunluluğu yaşıyorlardı. Her ne kadar bazı av tüfekleri, farklı şok ve uzunlukta değiştirilebilir ekstra namlular ile tüketiciye sunulmuş olsa da bunlar her avcının alım gücüne uygun değildi. Bir türün avı için kullanılan şokun diğer bir türün avına uygun olmadığı ve herkesin her av için ayrı tüfek alamayacağı gerçeği, araştırmacıları daha pratik bir çözüme yönlendirdi. İlk olarak tek namlulu silahlar üzerinde, namlu ucunda bulunan bir bileziğin el aracılığı ile döndürülmesi sonucu farklı şoklar yaratan bir sistem geliştirildi. Polişok (Polychoke) adı verilen bu sistemin yerini zaman içinde pek çok denemelerden sonra, bugün invektör şok olarak bildiğimiz aparatlar aldı. Invektör şok, kullanım esası namlu içine açılmış olan dişlere 5 değişik şok olarak düşünülmüş bileziklerin, anahtarı vasıtası ile vidalanma-sıdır. Böylece her av için değişik şoklu olan bir tüfek elde edilmiş olur. Bazı invektör şoklar el yardımı ile takılabilirken, bazılarında bu işlemin anahtar vasıtası ile yapılması gerekir. Hangi tipten olursa olsun bunların periyodik olarak sıkıştırılması faydalı olacaktır. Bunu yaparken dikkat edilecek nokta, şoku sıkıştırırken aşırı derecede zorlamamak gerektiğidir.
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA