Gönderen Konu: Ördek uzun mesafe için namlu?  (Okunma sayısı 29322 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ördek uzun mesafe için namlu?
« : 05 Şubat 2017, 20:29:05 »
Selamlar, saygılar

En sevdiğim av ördektir. Ördek ve tahtalı avında kullanmak için Kendime hep evladiyelik işlemeli bi çifte almak istiyordum. Son yaptığım Huğlu gezisi sırasında kendimi Genç Huğlu diye bi firmanın çiftesini incelerken buldum. Biraz araştırdım bu fiyata bulunabilecek Harika bi tüfek. Hem tek tetik, enjektör, selektör, full işlemeli filan, ayrıca isteğinize göre daha birçok özellik. Umarım kullananları utandırmayan bir tüfekdir.

Şimdi gelelim sorularıma.

1) Namlu boyu 76 olmasını istiyorum 81 namlu bile olabilir, bu uzak atışlar için bi avantajdır değilmi? Dezavantajı varmı?
2) 76 namlu tüfekte bide üstüne  mobil full  şok saçmayı yormazmı? Penetrasyon, ivme, hız vs
3) Mobil şoksuz bi tüfek olsa bu, namlu daralma ölçülerinden hangisini önerirsiniz ve neden?
4) Çiftede yüksek bant veya çukur bant sadece kişisel tercihimdir?
5) Uzun namlularda yüksek gramajlı fişekmi tercih etmeliyim, yoksa hızlı barut kullanan düşük gramajlarımı?  Firmanın kullandığı namluların iç çapını bilmiyorum!
6) Amacım 35metrede yapılan ve beğenilen grupman denemelerinde elde edilen sonucu 50 metre civarında elde etmek, sorduğum sorularla buna yaklaşabilrmiyim?
 Teşekkürler
  • Franchi Affinty wood 12cal
  • Ata Neo 12 12cal
  • Atmaca el yapımı Sürepoze 12cal
  • Husan Arms Tactical 12cal
  • Genç Huğlu 76 namlu özel yapım çifte 12cal
1979 - Antalya

Çevrimdışı Hakan ÜRÜN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Ördek uzun mesafe için namlu?
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2017, 20:44:17 »
Bende bu soruların cevabını çok merak ediyorum.Ama forum daki arkadaşlar hep ne yapacaksın 76-81 namluyu 66 namlu hep iş görür şeklinde yanıtlar veriyorlar,gerçekten bilen arkadaş varsa tecrübelerini paylaşırsa bende memnun olacağım.SAYGILARIMLA.
1973 AYDIN

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2017, 20:52:37 »
trap tüfekleri 76 namlu ve full şoktur.saçmayı yormuyor ve grupmanı gayet güzel.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

The following users thanked this post: Yağız KAYA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2017, 21:04:08 »
Volkan Bey, ben de her zaman uzun namludan yanayım. Türkiye şartlarında 81 namlu biraz gereksiz olur gibi ama tamamen size kalmış, yaptırırsanız da kimse size niye yaptırdın diyemez..
Ama ördek ve tahtalı avlarını ağırlıklı olarak tercih ediyorsanız tüfeğiniz mutlaka 76 cm olmalı.. Grupmana faydası var deliciliğe faydası var havada avı süzmeye faydası var, aksini iddia edenler kısa namlu severler olarak ya kendilerini avutuyorlar ya da uzun namlu ile hiç av yapmamışlar..

Arkaşta 70 li yıllara ait italyan franchi otomatik vardı modelini bilmiyorum kasası beyaz ve gravürlü.. Namlusu 76 cm çıkış sabit kaç şok onu da bilmiyorum. Namlu çapı 18.2 yazıyor. Bu tüfekle 40 metreden tenekeye atış yaptı rc 34 gr 4 no fişekle, 20 isabet, hepsi delmiş ve arkadan 7-8 tane de çıkışı vardı.. Şimdi bu tüfekler rc yi seviyormuş o tamam, rc saçması yumuşaktır ama o mesafede bukadar deliciliği nasıl yaptı derseniz namlu  daralma oranını bilmiyorum ama namlu iç çapı buna en büyük etken. 32 gr üstü fişeklerde aşırı teptiğini ve rahatsız ettiğini beyan etti, fakat 34 gr rc fişekte böylesi performansı her namlu veremez..
Aynı mesafede geniş iç çaplı 71 namlu tüfeğimle bps 36 gr 4 no fişekle atış yaptım 10 isabet kaydettim hepsi deldi ama arka çıkış yoktu..
Dar namlu delicilikte illaki farklı oluyor ama franchinin namlusu biraz daha farklı..

Siz 18.40 civarı bir çapa sahip 76 namlu poze ile önlemeyi iyi vermek kaydıyla 50 metrelere kadar çok rahatlıkla av yapabilirsiniz..
Fişeğin barut cinsi ve miktarı iyi olduğu takdirde bu zor bir olay değil.. Ayrıca 76 namluda full şok asla saçmayı yormaz, bilakis iyi uyum sağlayan fişeklerle harika işler çıkartabilirsiniz.. Bunun nice örnekleri var..
Youtubeden George Digweed amcanın videolarını izleyebilirsiniz.. Kendisi dünya şampiyonu ve 81 namlu perazzi ile 90 metrelere kadar av vuruşları var...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2017, 21:10:14 »
Sn.Uras,
Tüfek seçimi yapılırken belirlenen kriterler çoğunlukla kişiseldir ve dolayısıyla subjektiflerdir.
Barut tipine göre değişmekle birlikte genelde 34 inch yani 81 cm. namlu boyuna kadar namlunun her inch başına uzamasına binaen namlu çıkış hızı  15-20 fps artar.Buda bazı durumlarda penetrasyon artışını beraberinde getirir. Pattern yüzdesi de küçük yüzdelik dilimlerde artabilir. Ve fakat geçit avları için uzun namluların tercih sebebi pattern ve penetrasyondaki küçük ve tolere edilebilir teknik avantajlar değildir.
Nişan hattınız ne kadar uzun olursa ;Swing ve doğru önleme kabiliyeti o oranda artar.Buda vuruş ihtimalini arttırır.
Yalnız yarıotolarda operasyon çeşidine göre değişen miktarlarda yapılan  "Kasa " zaten uzun nişan alma ve görüş alanı oluşturduğundan 28  inch namlulu bir yarıotonun swing ve önlemesi 32 inch lik bir sxs yada o/u dan daha başarılı olabilir.
Ayrıca geçit avlarında kullanılan tüfeklerin denge noktasının bir miktar önde olması; Swing ,önleme ve şahlanmanın azalması bakımından faydalı olduğundan namlunun uzun olması avantajdır.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2017, 21:21:56 »
Şoka gelince;  Buda sizin av yapma ve atış şeklinizle ilgili bir konudur,
Değiştirilebilir şoklar size çok daha fazla kombinasyon yapabilme ve esneklik sağlasada iyi yapılmış fixed  (sabit) şokların pattern kaliteleri "genellikle " daha iyidir. Bunun en büyük sebebinin hiçbir değiştirilebilir şokun namlu - şok geçişinin sabit şoklar kadar pürüzsüz olmaması  (şokların giriş çapları herzaman namlu iç çapından daha geniştir ) denilmektedir.
Eğer illa fixed şok yaptıracaksam bir namlunun 0.020 inch (modified ) diğer namlunun 0.030 inch yada 0.035 inch( light full yada full ) daralmalı olmasını isterdim.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 21:23:36 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Hakan ÖZDEN, İlhan GÜNEN, Tevfik GÜN, Emrah AKDENİZ, Veysi ŞENGÜL

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2017, 21:36:14 »
Uzaktan izliyorum kusura bakmayin yorum yazmak isterdim ama  kullanan kullanmayan cok yorucu yorumlar yaziyor benim kullandigim tufeklerin hepsi full sok hatta 76 ve 81 olanlari bile full eger tufekler  full ise iyi fisek kullanmaniza gerek yok cok cok fazla geliyor .eger size bir avci namlu boylari arasinda fark yoktur hepsinin attigi mesafe aynidir diyorsa bundan sonra soyledikleri dogru bile olsa dinlemeyin  oyle bir dunya yok cunki
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Yağız KAYA, Sonay ŞEMEN, Lokman DERELİ

Çevrimdışı Yiğit BAŞARAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2017, 22:25:28 »
Bu konu da "şunu yapsam orucum bozulur mu?" konusuna döndü. Bununla alakalı 1000 tane başlık vardır. Birebir testler var youtube açtıgınız zaman şok denemeleri, uzun namlu denemeleri vs herşey mevcut. Bana sorarsanız da evet uzun namlu daha uzağa gönderebilir ama saçmanın kinetik enerjisi ve ısısı da düşebilir, hayvan yaralanıp gidedebilir. Atacagın max 35 metre olsun sana iyi hissettiren tüfek en iyisidir her attıgını da hiçbirzaman vuramayacaksın zaten keyfini çıkart. Saygılar
  • Browning b25 gold
  • Browning b525
  • Browning maxus camo max 5
  • El reno ispanyol çifte
1988 -  İSTANBUL-ATAŞEHİR/AKSARAY

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2017, 23:49:01 »
Bende nacizane fikrimi yazayım
  Pompalı hariç yari otolarin hiçbiri cazip gelmiyor  hiç sevmiyorum  hep bi etkisiz gibi geliyor elimden bi kaç tüfek geçti şuanki tüfeğim 90 model 76 Namlu  huglu 104a  şoklar sabit 4/4 4/2  tüfek çelik kasa olmasına rağmen şimdilerden daha  hafif namlu iç çapı 18.4 yazıyor  ben bununla    bütün avlari yapıyorum  çok memnunum  yakın kalkarsa ara veriyorum uzakta 50 metreye attığım oldu kalın saçma ile uzun  namlu bence sacmayi daha iyi süzüyor    havada ördeğe    Güdümlü füze gibi kilitlenebiliyorum😊😊 tavsiye ederim👍👍
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2017, 01:31:22 »
Vurabilen için 66  71  76 81 hiç fark etmiyor.Konuda geçen uzun namlularda daha fazla hız olayınının bence pekte önemi yok.
Aynı kutudaki fişeklerin hızları bile 30 fps kadar değişince bu farkı anlamak ve kesin bir kanaat getirmek neredeyse imkansız.

71 namlu bence ideal ve her  avda kullanılabilecek bir uzunluk.Bunun yanında 3300 g gibi bir ağırlığı varsa bence ördek avı için gayet kullanışlı olur.

Tercihen mobil şoklu bir tüfekte olursa ve iyi şok  kombinasyonuyla ve kaliteli fişeklerke iyi sonuçlar alınabilir.
Bence burada elimizdeki tüfeğin nişan alınan yeri vurması en büyük kriter.

5 cm namlu uzunluğunun abartılacak kadar fark yaratacağınıda düşünmüyorum.

Tabi bunlar benim düşüncelerim.Yapılan denemelerde de daha uzun namlunun daha iyi vuruş yüzdesi sağladığı kanıtlansada sonuca etki edecek en büyük kriter atıcının yeteneğidir....

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Halit YILDIRIM, Berhan PINAROĞLU, Tevfik GÜN

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2017, 05:43:45 »
76,81 ne tartışıyoruz? Düz olsun, 1 metre yaptıralım namluları...
Ucuna süngü takıp yakın geçen avları da fişek atmadan düşürebiliriz...
Arkadaşlar attığımız  mesafe 30 metre, o mesafeye atılan 61 ve 76 namlu arasındaki fark  %1-5 arasıdır tahminimce...
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

The following users thanked this post: Levent KARSLIOĞLU

Çevrimdışı Volkan URAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2017, 11:24:33 »
Öncelikle kaile alıp düzgünce yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Yönetici arkadaşlar bu forumu kapatsınlar, hatta diğer forum yöneticileriyle konuşsunlar onlarda kapatılsın, şimdiye kadar konuşulmadık solumadık cevaplanmadık tartışılmadık konu kalmamıştır. İsteyen arasın bulsun izlesin okusun. Burda yoksa diğer forumlarda olmadı yabancı kaynaklarda mutlaka vardır. Bu konu 1000 kere tartışıldı, diğeri 3000 kere tartışıldı, bi konu açmak için bütün interneti tarayıp konunun kaç kere açıldığınamı bakalım? Siz biliyo olabilirsiniz, bilmeyen çok kişi çok şey öğreniyo! Ayrıca herkes herşeyi bilse forumlara ne gerek var?! Yorum yapan üstatların diğer yorumlarını okudum, benzer konu için benzer yorumu kaç kere yapmış, üşenmemiş yine bilgi yazmış, benzer konuyu 3-5 kere okuduğu için sıkılıp eleştirmeye üşenmeyenler var.
61-76 namlu arasında fark Yok ise veya enfazla %5 ise evet neyi tartışıyoruz ama tahmin işte bu sadece. Tahmininizi destekleyen paylaşabileceğiniz bi kaynak varmı. Var ise sorduğum sorulardan birine cevap almış olurum, minnettar kalırım. İşte bu yüzden kullanan deneme yapan, başka bi kaynakta denemesini okuyup görüp izleyen varsa bişeyler paylaşır bilgileniriz kimsenin yanlış doğru tahminleriyle başkalarını yanıltmasına olanak sağlamayız.
35 metredeki grupman ve penetrasyonu 50 metrelere taşımaya çalışmak bişeyleri geliştirmek amacıyla soru sormanın neresi yanlış? Biri çıkıp şu namlu, şu şok, şu fişekle şu metrede bunu yaptım sonuç süper dese veya alsana yabancı bi kaynak al bak adam nasıl bi kombinasyon yapmış, elde ettiğe sonuca bak, veya elinde 61 ve 81 namlu olan birisi değişik şoklarla değişik mesafelerde değişik fişeklerle deneme yapsa deseki, en fazla fark %5, o zaman dediğiniz gibi neyi tartışıyoruz! Herhangi namlu boyundaki bi tüfekle, 35 metrede, herhangi fişekle rasgele bi şokla, kim eline ne geliyosa onla ava atışa gitsin, nasıl olsa en fazla %5 fark var. Bi fişekte ortalama 250 saçma desek 12 adet saçmayımı tartışıyoruz değilmi?!
  • Franchi Affinty wood 12cal
  • Ata Neo 12 12cal
  • Atmaca el yapımı Sürepoze 12cal
  • Husan Arms Tactical 12cal
  • Genç Huğlu 76 namlu özel yapım çifte 12cal
1979 - Antalya

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2017, 12:02:36 »
Sıfıra yakın  töleransla delinmiş namlu, birleştirmesi ve  bant montajı hatasız yapılmış, şok kusurları olmayan bir 76 namlulu yan yana yada alt üst çifteyi kıyas bile yapmadan tercih ederim lakin ülkemizde son dönemde üretilen alt üst ve yan yana çifteler içler acısı özellikle namlu birleştirmeleri ve bant montaj kusurları yüzünden son 3 ayda 50 ye yakın tüfeği almaktan vazgeçtim.
50 metrede 36 metre patterni ve penetrasyonu elde etmek imkansız değil ama baya bir zor Sn.İbrahim Aysu ve Sn Tuncay Kahraman beylerin paylaşımlarından öğrendiğim kadarı ile namlu ağzı daraltılarak elde edilebilecek en yüksek rakam 36 metrede 30 inçlik çemberde %90 ki bu rakamlara çok yakın rakamlara bir çok defa 66 namlu tüfeğimle ulaştım 36 metreden sonra saçmalar parabolik hareket ettikleri için nereye gittiklerini kestirmek güçleşiyor kendi denemelerimde gördüm ki 50 metre ve ötesinde saçmalar hedef kağıdının köşelerine yakın bölgelerde 7 şer 8 erli gruplar oluşturuyorlar belki iyi bir çalışmayla bu sorunda çözülebilir lakin esas dananın kuyruğunun koptuğu yer aşağıda paylaşacağım tablo(50 metrede elde edeceğimiz enerji ve hız), özgül ağırlığı çok yüksek bir metali makul fiyatlarda üretebilirsek sorun ortadan kalkıyor üretemezsek 36-50 metre arasında gezinmeye devam edeceğiz hele birde kurşun saçmalı fişekler yasaklanırsa eski günleri mumla arar olacağız,sıradışı mesafelerden av vurmak mümkün tabi ki mümkün ama sayıları insan ömründe bir kaçı geçmez malesef.
http://ibb.co/m6jVTv

« Son Düzenleme: 06 Şubat 2017, 12:18:58 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Volkan URAS

Çevrimdışı Kemal KAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • SETTER
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2017, 15:26:14 »
Öncelikle kaile alıp düzgünce yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Yönetici arkadaşlar bu forumu kapatsınlar, hatta diğer forum yöneticileriyle konuşsunlar onlarda kapatılsın, şimdiye kadar konuşulmadık solumadık cevaplanmadık tartışılmadık konu kalmamıştır. İsteyen arasın bulsun izlesin okusun. Burda yoksa diğer forumlarda olmadı yabancı kaynaklarda mutlaka vardır. Bu konu 1000 kere tartışıldı, diğeri 3000 kere tartışıldı, bi konu açmak için bütün interneti tarayıp konunun kaç kere açıldığınamı bakalım? Siz biliyo olabilirsiniz, bilmeyen çok kişi çok şey öğreniyo! Ayrıca herkes herşeyi bilse forumlara ne gerek var?! Yorum yapan üstatların diğer yorumlarını okudum, benzer konu için benzer yorumu kaç kere yapmış, üşenmemiş yine bilgi yazmış, benzer konuyu 3-5 kere okuduğu için sıkılıp eleştirmeye üşenmeyenler var.
61-76 namlu arasında fark Yok ise veya enfazla %5 ise evet neyi tartışıyoruz ama tahmin işte bu sadece. Tahmininizi destekleyen paylaşabileceğiniz bi kaynak varmı. Var ise sorduğum sorulardan birine cevap almış olurum, minnettar kalırım. İşte bu yüzden kullanan deneme yapan, başka bi kaynakta denemesini okuyup görüp izleyen varsa bişeyler paylaşır bilgileniriz kimsenin yanlış doğru tahminleriyle başkalarını yanıltmasına olanak sağlamayız.
35 metredeki grupman ve penetrasyonu 50 metrelere taşımaya çalışmak bişeyleri geliştirmek amacıyla soru sormanın neresi yanlış? Biri çıkıp şu namlu, şu şok, şu fişekle şu metrede bunu yaptım sonuç süper dese veya alsana yabancı bi kaynak al bak adam nasıl bi kombinasyon yapmış, elde ettiğe sonuca bak, veya elinde 61 ve 81 namlu olan birisi değişik şoklarla değişik mesafelerde değişik fişeklerle deneme yapsa deseki, en fazla fark %5, o zaman dediğiniz gibi neyi tartışıyoruz! Herhangi namlu boyundaki bi tüfekle, 35 metrede, herhangi fişekle rasgele bi şokla, kim eline ne geliyosa onla ava atışa gitsin, nasıl olsa en fazla %5 fark var. Bi fişekte ortalama 250 saçma desek 12 adet saçmayımı tartışıyoruz değilmi?!

1- Burada sana söylenen birşey yok sadece yanlış olan bir algıyı dile getirdim.
2- Binlerce kez 3binlerce kez falan tartışılmış bir konuysa buraya tekrar bu konuyu açmaya ne gerek var? Alın bakın inceleyin... Hem bilmemkaçbinkez tartışılmış konu diyorsun hem bir konu daha açıyorsun, al işte 3001. tartışmayı yapıyoruz...
http://forum.saiga-12.com/index.php?/topic/19103-barrel-length-vs-velocity/
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=83&t=222241

Ha bu arada 61 namlu ve uygun choke ile çok iyi uzak mesafeli atışlar yapıyorum.. Yukarıdaki linkleri inceleyin...
Burada belirtmek istediğim bizim algıladığımız kadar bariz bir fark yok.. Kabaca "61 cm ile vuramadım 71 olsaydı düşmüştü" diye birşey yok.. Namlu uzunluğundan ziyade CHOKE daha önemli...
Zaten üstadlar yukarıda gayet açık şekilde konuyu izah etmişler... Uzun namlu sadece uzun atış için değil, denge,swing vb. bir sürü unsuru etkiler...
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2017, 15:39:45 Gönderen: Kemal KAYAN »
  • Akus Estate SxS
  • Akus Hunter Deluxe O/U
  • Beretta A400 Xplor Unico Semi Auto
  • Fabarm Imperator Pump Action
  • Sarsılmaz Sar 9 (9x19mm)
  • English Setter (Radentis)

Balıkesir/Erdek 1981

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2017, 16:50:34 »
Arkadaşlar attığımız  mesafe 30 metre, o mesafeye atılan 61 ve 76 namlu arasındaki fark  %1-5 arasıdır tahminimce...
Kemal Bey, '' attığımız mesafe 30 metre '' demişsiniz ama her avcının av tarzı aynı değil.
Arkadaş zaten paylaşımında, 35 metrelerdeki sonuçları yaklaşık 50 metrelerde elde etmeyi amaçladığını yazmış..
Ekseri çulluk avı yapan biri 30 metre üstüne kolay kolay tüfek sıkmaz, dar alanda pratik hareket edebilmek için çoğunlukla 61 namlu tercih eder..
Yukarıda bahsedildiği gibi çoğunluk tahtalı ve ördek avı yapan biri 61 namlu tercih eder mi sizce ? Hele de geçit tarzı av yapıyorsa..!

61-76 arasındaki fark %1-5 arasını geçmez demişsiniz ancak, kazın ayağı öyle değil işte  ^-^ Namlu uzadığı zaman saçmalar aynı mesafede merkeze daha fazla yoğunlaşır.  Bazen kısa namlu kendinden 1 kademe sonraki uzun namluya göre daha iyi sonuçlar verebilir.. Ama mesele sadece grupman değil ki, yukarıda da yazdım, havada önleme esnasında süpürme tekniği uygularken swing hareketi denilen olay uzun namlularda çok daha kolay ve etkili şekilde oluyor.. Tuncay Hocam da aynısını söyledi, hatta öne doğru artan ağırlık dengesinden bahsetti ki bu, swing hareketine ekstra avantaj sağlar..
Kısa namlu ile uzun namlu arasında, avı havada süzme esnasında gerçekten ciddi farklar var..

Grupman kısmına gelince, aynı özellikte 66-71 namluları aynı şokla kıyasladık, 35 metrede aynı hedefe biri 190 diğeri 195 isabet kaydetti. 5 adet saçma farkından ne olacak ki.. Fakat 71 namlu ile atılan hedefin merkez dairesinde 6 adet fazla saçma saydık ve genel dağılım merkeze daha yoğundu.. Olayın rengi de zaten burada değişiyor..
5 santim farktan veya 5-10 metreden, 5-10 saçmadan ne değişecek derler, inanın bazen çok şey farkediyor :)

Aşağıdaki fotoğraflarda, iki namlu arasında 10 cm uzunluk farkı var, ikisinde de 30 metreden aynı fişek, en geniş şoklarla atıldı..
Fişek değiştirerek ve / veya farklı tüfeklerde muhakkak farklı sonuçlar çıkacaktır. Fakat, geçit avı yapan biri olarak, nasıl olsa fark yok deyip kısa namluyu asla tercih etmezdim :)

« Son Düzenleme: 06 Şubat 2017, 17:00:42 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: M.Emin OLGAÇ, Halit YILDIRIM, Muhammed DALGALI, Lokman DERELİ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 06 Şubat 2017, 18:13:27 »
Emrah bey benim şuan kullandığım otomatik tüfeğimin 71 namlusu mod choke ile 76 namlunun full şokundan daha toplu hemde 76 namlu yu kır at dedirtiyor. Yani kaliteli bir işçilik ve grupman yoksa bi esprisi deliciliği bile olmuyor. Avcılık tarzı olarak sizi kendime benzetiyorum. Yani geçit avları Extreme atışlar yapıyorum . Ördek avında kullanmak için mühre aldım bir iki kullandım. Geçit yapan ördekleri görünce bırakıp geçitte beklediğim için kullanamadım öyle duruyor. Yani 76 namlu tecrübesi yarım kaldı. Bıldırcına götürdüm birkez bitane bile vuramadım. Biraz kullanım alanı sınırlı gibi geldi bana. Yine de denemekten tecrube etmekten zarar gelmez.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #16 : 06 Şubat 2017, 20:38:55 »
Emrah bey benim şuan kullandığım otomatik tüfeğimin 71 namlusu mod choke ile 76 namlunun full şokundan daha toplu hemde 76 namlu yu kır at dedirtiyor. Yani kaliteli bir işçilik ve grupman yoksa bi esprisi deliciliği bile olmuyor. Avcılık tarzı olarak sizi kendime benzetiyorum. Yani geçit avları Extreme atışlar yapıyorum . Ördek avında kullanmak için mühre aldım bir iki kullandım. Geçit yapan ördekleri görünce bırakıp geçitte beklediğim için kullanamadım öyle duruyor. Yani 76 namlu tecrübesi yarım kaldı. Bıldırcına götürdüm birkez bitane bile vuramadım. Biraz kullanım alanı sınırlı gibi geldi bana. Yine de denemekten tecrube etmekten zarar gelmez.

:)

Bazen kısa namlu kendinden 1 kademe sonraki uzun namluya göre daha iyi sonuçlar verebilir.. Ama mesele sadece grupman değil ki, yukarıda da yazdım, havada önleme esnasında süpürme tekniği uygularken swing hareketi denilen olay uzun namlularda çok daha kolay ve etkili şekilde oluyor.. Tuncay Hocam da aynısını söyledi, hatta öne doğru artan ağırlık dengesinden bahsetti ki bu, swing hareketine ekstra avantaj sağlar..
Kısa namlu ile uzun namlu arasında, avı havada süzme esnasında gerçekten ciddi farklar var..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Adem KARACAN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 06 Şubat 2017, 22:01:50 »
Volkan Bey avda psikoloji çok önemli. Siz sadece ördek ve tahtalı avı yapacaksanız hiç düşünmeden 76 namlulu   ve  arpacığın gördüğü yeri vuran bir tüfeği deneyerek satın almanızı tavsiye ederim.  Eğer kısa namlu alırsanız vurulmayan avlarda keşke uzun namlu alsaydım deyip konsantrasyonunuzu bozabilirsiniz.  Belirttiğim şartlarda kalbinizin ve aklınızın istediği tüfeği alın ve sadece ava konsantre olun, eminim bu şekilde keyifli avlar yapacaksınız.   
Allah'a emanet olun.
Rastgele.   
1984 ORDU

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 07 Şubat 2017, 05:22:58 »
SELAM AVCI DOSTLAR. HEPİNİZE KAZASIZ BOL BEREKETLİ AVLAR DİLİYORUM. KONU BAŞLIĞINA HİTABEN BENDE FİKİRLERİMİ VE EDİNDİĞİM TECRÜBELERİ PAYLAŞMAK İSTERİM. 1997 YILINDAN 2015 YILINA KADAR HİÇ TÜFEK DEĞİŞTİRMEDEN SARSILMAZ MEGA CHAPPİON POZE KULLANDIM. 71 NAMLU 1/3 SABİT ŞOKLU. O ZAMANLARDAKİ TECRÜBE EKSİKLİĞİ DİYEBİLİRSİNİZ. BEN POZE İLE TAHTALI VE ÖRDEK AVINDA 34-36 GRAM FİŞEKLER KULLANIYORDUM. 2015 YILINDA BROWNİNG MAXUS ALDIM 76 cm NAMLU ÖZELLİKLE UZAK ATIŞLAR İÇİN. TAHTALI VE ÖRDEK AVI BENİM İÇİN EN HEYECAN VERİCİ AVLARDIR. MAXUS İLE YAKLAŞIK 10 ÇEŞİT FİŞEK DENEDİM. 30 gramdan 50 grama kadar. DİĞER MAXUS KULLANAN AVCI ARKADAŞLARIN TAVSİYESİ ÜZERİNE 30.5 gram MİRAGE VE RC 32 FİŞEKLER DENEDİM VE UZAK MESAFELER İÇİN GRAMAJI ARTTIRMAK YERİNE TÜFEĞİNİZİN SEVDİĞİ FİŞEKLERİ BULMANIN DAHA ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLADIM. TAHTALI AVINDA SESON AÇILIŞINDA MİRAGE 30.5 gram 7 numara. HAVALAR SOĞUMAYA BAŞLADIĞINDA RC 32 6 numara fişekler kullandım. DENEDİĞİN ONCA FİŞEKLERİN İÇİNDE EN İYİ RANDUMAN ALDIĞIM FİŞEKLER BU İKİSİ OLDU. ÖZELLİKLE POZE KULLANAN VE KULLANACAK OLAN ARKADAŞLARA TAVSİYEM UZAK MESAFE İÇİN GRAMAJDAN ÇOK TÜFEĞİNİZİN VE ŞOKLARINIZIN UYUM SAĞLADIĞI FİŞEKLER DENEYİN. EMİN OLUNKİ HİÇ İHTİMAL VERMEDİĞİNİZİ FİŞEKLER SİSİ ŞAŞIRTACAKTIR.  GELECEK SEZON POZE ALMAK İSTİYORUM. ŞU AN AKLIMDA OLAN BERETTA YADA BROWNİNG B75. FİYATLARI BİRAZ UÇUK AMA İKİNCİ EL TEMİZ KULLANILMIŞ 76 NAMLU SABİT ŞOKLU POZE ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. MUHTEMELEN 70 mm FİŞEK YATAKLI TRAP TÜFEĞİ ALACAĞIM. 1/3 YADA 1/2 SABİT ŞOKLU. OTOMATİK TÜFEK BENİM TECRÜBEME GÖRE SADECE KAZ AVINDA İDEAL. BAZENDE ÖRDEK AVINDA. DİĞER AVLARDA POZE TERCİHİMDİR.
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #19 : 07 Şubat 2017, 09:44:37 »
Arkadaşlar forum kuralları gereği (Madde 4.18) büyük harf kullanmıyoruz,dikkat edelim lütfen.
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=3.0
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Yakup ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 07 Şubat 2017, 10:58:25 »
Yazılarınızı okudukça bilgilerinize hayran kalıyorum farklı bir av şimdiye kadar yapma imkanım olmadı hep güme avcılığı yaptım ve mesur bir söz vardı fantaziye gerek yok otomatik tüfek seni bazen güldürür ama çifte her attini öldürür. :)
  • Ata cy
1986 - İzmir Karşıyaka
Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz;
Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına.

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 07 Şubat 2017, 11:51:58 »
''  There is a very fine line between hobby and mental illness.'' Hobi ile akıl hastalığı arasında çok ince bir çizgi vardır.
Evet bütün araştırmalar o önemi olmayan % 5  veya %10 için yapılıyor, bunun bir anlamı var mı belki istatistiksel olarak yoktur ama hobi böyle birşeydir o % 5 lerle oynamaktır. Tuncay beyin tüm yazdıklarına katılıyorum. Mobil şoklu tüfeklerde yanyana namlular için düşünürsek, uca eklenen 5-7 cm şok  66 cm namluda yaklaşık olarak 71 cm namlu balansını vermekte, şüphesiz bunu dipçik ağırlığı gövde ağırlığı etkiliyecektir, Otomatik tüfeklerde de kasa mesafesi nedeni ile 66 cm namlular 71 cm namluların savurma dengesini vermektedir, yalnız otomatiklerde fişek atıldıkca ağırlık merkezi de bundan biraz etkilenecektir. Bunların hepsini Tuncay bey çok güzel anlatmış. Eklemek istediğim bu tüfek bir ördek tüfeği olacak ise 3400 gr dan az ağırlıkta olmaması, şokların light mod ve imp mod olması , çifte veya poze ise 76 cm nin savurma önleme avantajı sağlıyacağıdır. Uzun namlu boyunun 81 cm ye kadar her 1 cm için 1 mt kadar bir saçma hızı artışı sağlıyacağını okumuştum . Ancak bu hız farkı çok önemli değildir, saçmayı bir numara büyütürsünüz her şey değişir. 5 no saçmadan daha iri saçmalar dar şokları sevmemekte , dar şok bu numaradan sonra saçma deformasyonunu arttırmaktadır. Tüfek ördek, tahtalı ve yüksek geçit  avların tüfeği olacak ise fişek genelde 34 gr ve 5 no üstü olacak gibi bu nedenle de şok seçiminde full şoka kadar gitmezdim diye düşünüyorum. Her şey az recoil, denge ve iyi bir savurma ile ilgili. Grupman , fişek kalitesi, saçma no ları  ve gramajı ile oynayarak değiştirilebilir.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2017, 13:40:30 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Emrah AKDENİZ, Volkan URAS

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #22 : 07 Şubat 2017, 13:26:10 »

....Evet bütün araştırmalar o önemi olmayan % 5  veya %10 için yapılıyor, bunun bir anlamı var mı belki istatiktiksel olarak yoktur ama hobi böyle birşeydir o % 5 lerle oynamaktır....
...Her şey az recoil, denge ve iyi bir savurma ile ilgili. Grupman , fişek kalitesi, saçma no ları  ve gramajı ile oynayarak değiştirilebilir.

Olayın özü bence budur.. :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 26 Şubat 2017, 09:37:24 »
Merhaba
Uzun namlu olayına yıllarca bende kafa yordum ama sonunda şunu gördüm işin aslı doğru şok ve hava şartlarına ısısına göre fişek seçimi
71 namlu torun poze ile 1 no şok ve 32 gr mirrage no 5 saçma özellikle tahtalı avında affetmiyor bu işler biraz zaman ile tecrübe kazanmaya bakıyor malesef piyasada kalite fişeklerin bazılarının sahteleri var adam remington attığını söylüyor yaramaz diyor kutusunu almış 40 50 tl ye halbüki orjinali 100 tl
  • sarsılmaz concorde lx sarsılmaz force
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2017, 09:59:11 »
Eğer doğru muhimmat kullanılırsa uzun namluda kısa namluda aynı işi görür hemen hemen mesela bi ördek tüfeği alıyorsanız geniş iç çaplı iri saçmayı seven bir tufek alın çünkü dar iç çaplı bir tüfek te ordege 7 no atmak zorunda kaliyorsunuz kalın saçmayı yoruyor ve sevmiyor
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

The following users thanked this post: Oğuz ÇİLOĞLU