Gönderen Konu: Trabzonun meşhur ZERDEVA köpeği  (Okunma sayısı 152732 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Ynt: Trabzonun meşhur ZERDAVA köpeği
« Yanıtla #100 : 14 Haziran 2009, 13:04:54 »
Üniversite nedeniyle Trabzonda ikinci senem..Bi aksilik olmazsa iki sene daha burdayım.Birkaç sefer yaylaya çıktım ama hiç karşılaşmadım
.Umarım birgün zerdavalarla karşılaşma fırsatı bulurum..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Eren KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #101 : 23 Kasım 2009, 10:21:47 »
bu siteyi yeni gördüm ve hemen üye oldum iyi bir zerdavam var resimlerini koyup göstermek isterim eğer yardımcı olursanız..
Eren KURT
1990-Trabzon

Çevrimdışı Eren KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 23 Kasım 2009, 12:13:31 »
Eren KURT
1990-Trabzon

Çevrimdışı Eren KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #103 : 23 Kasım 2009, 12:15:44 »
Eren KURT
1990-Trabzon

Çevrimdışı Eren KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 23 Kasım 2009, 12:18:11 »
işte size 2.5 yaşında safkan zerdava ismine layık köpek CESUR..
Eren KURT
1990-Trabzon

Çevrimdışı Eren KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #105 : 23 Kasım 2009, 12:21:25 »
TRABZONDA olupta dişi kaliteli zerdavası olan varsa çiftleştirilir..
Eren KURT
1990-Trabzon

Çevrimdışı Eren KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #106 : 29 Kasım 2009, 21:02:18 »
Eren KURT
1990-Trabzon

Çevrimdışı Mehmet YILMAZ 61

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #107 : 08 Ocak 2010, 18:48:54 »
ARKATAŞLARZEDAVA KÖPEĞİNİN DEĞERİNİ ANCAKONUNLA AVLANANLAR BİLİR  KOPAYLAR KATARDAYANIKLI DEĞİLLERTİR DAHA ERKEN YORULABİLİRLER ANCAK ONLARDAN DAHAVERİMLİ OLURLAR ÇOK UZUN SÜRMEZLER DELİ GÖZDÜRLER KORKU BİLMEZLERÇOK YILIŞKAN DEĞİLLERDİR KAYET ÇİTTİTİRLER HERKESE ENSE TUTTURMAZLAR BAZI BOZMA CİNSLERİ BAZAN VEYA ÇOK KIZDIĞINDA SAHİP BİLE TANIMAZLAR ONUN İÇİN YAVRULUKTAN BAŞLAYARAK ONLARI İNSANLARLA HAŞIR NEŞİR OLMALARI LAZIMKİ İNSANA KARŞI SERT OLMASINLAR
ARKATAŞLAR ZANLIMCA BU SİTE ZERDAVA KÖPEKLERİNE DAİR BİR SİTE AMA ZERDAVAYLA İLKİSİ OLMAYAN KÖPEK RESİMLERİ VAR ONLAR YOK NE İŞTİR ANLAMADIM BENDE BİR YAŞINTA BİR TANE VAR KOPAYLA İKİÜÇ SAAT SÜRÜYO RESMİNİ BECERİP KOYAMATIM İNŞALLAH YAKINTA ÖĞRENİP SİZLEREDE SUNARIM
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #108 : 08 Ocak 2010, 18:51:03 »
HERKESE RAST GELE DİYORUM
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

Çevrimdışı Eşref YILDIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • POİNTER HERZAMAN :)
« Yanıtla #109 : 08 Ocak 2010, 19:02:30 »
ılk defa duydum paylasım ıcın tesekkurler
ESREF YILDIZ SAMSUN CARSAMBA 1987

resim yülke

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #110 : 11 Ocak 2010, 17:40:05 »
ARKATAŞLAR BU TÜR KÖPEKLERE SAHİP OLANLAR GAYET SABIRLI OLMALILAR AV İŞİNİ BİRAZ GEÇ ALKILAYABİLİRLER TAMAMEN VERİMLİ OLMALARIEN AZ İKİ YAŞINTAN İTİBARENBAŞLAR BAZI İSTİSNALARDA OLABİLR BAZILARINDAN DAHA ERKENDE VERİM ALINABİLİR.ARKATAŞLAR BİR COĞU AVI KOVARKEN BEŞİNE SES VERMEYEBİLİR ONLAR TAMAMEN AVA KONSANTRE OLURLAR TEK AMACLARİ YAKALAMAK OLUR,BAZILARIDA AVA ÇOK YAKLAŞINCA SESLERLER.OOOONUN İÇİN ONLARI KOPAYLARLA KARŞILAŞTIRMAYALIM.NADİRDE OLSA ONLAR GİBİ SESLEYENİDE OLUR.SİZLERİ AV SAHASINDA SAATLERCE BEKLETMEZLER BİR İKİ SAAT SONRA DÖNERLER KESİNLİKLE ORMANDA KALMAYIPGİTTİKLERİ İZDEN DÖNERLER AKLINIZ ONLARDA KALMAZ .SAATLRECE ORMANDA KÖPEK CAĞIRMAK YADA BEKLEMEK ZORUNDA KALMAZSINIZ.          AKLINIZA TAKILAN OLURSA YAZIN YARTIMCI OLMAYA CALIŞALIM BİLDİĞİMİZ KATARIYLA.BEN ŞAHSEN ONLARLA BİRAZ FAZLA HAŞIR NEŞİR OLTUM HALADA OLUYORUM BİR KOBAY BİRDE ZERDAVAM VAR.                             
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #111 : 11 Ocak 2010, 17:49:46 »
ARKATAŞLAR BU KÖPEKLRER HAKKINDA BİLKİSİ OLANLAR LÜTFEN PAYLAŞSINKİ BİLMEYENLERDE BU IRKI TANISINLAR ONLAR HAKKINDA BİLKİ SAHİBİ OLSUNLAR.         BUNLARI CİFT SAKLAMAK HEMİYİ HEMDE BİRAZ SAKINCALI NİYE DERSENİZ BİRBİRLERİNDEN DESTEK ALIRLAR KORKU NEDİR BİLMEZLER ÖLÜMÜNE MÜCADELE ETERLER.                                                                                           
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #112 : 20 Ocak 2010, 22:46:04 »
SEVGİLİ SİDE YÖNETMENİ ACABA NE KADAR ARAŞTIRMA YAPTINIZDA ZERDAVA KÖPEĞİ RESMİ BULUP KOYAMADINIZ. NERELERİ ARAŞTIRTINIZ ACABA. AMA SİDE İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #113 : 20 Ocak 2010, 22:59:34 »
ARKADAŞLAR BU YIL KENDİM FARKLI BİR YÖNDEM DENİYORUM BİR YAŞINDAKİ ZERDAVAYI KOPAYA EŞ ETİP NEKADARDAHA VERİMİNİ ARTIRABİLİRİM DİYE .AMA ÇOK İYİ SONUÇ ALACAĞIMI ZANNEDİYORUM ÇÜNKÜ KOBAR NEREDE O DA ORADA,O DÖNMEDEN ODA DÖNMÜYOR.BİLDİĞİMİZ ÜZRE ZERDAVALAR DİĞER IRKLAR GİBİ KEZMEZLER, HAVADAN KOKU CEKEREKGİDERLER YANİ SAĞLAMCITIRLAR.AMA GÖRÜYORUMKİ ZERDAVA KOBAYLA ÇOK ZORLANIYOR BAZAN YATACAK YER ARIYOR,AMA HIRSI YÜZÜNDEN PES ETMİYOR. HERKESE SAYKI VE SELAMLARIMI SUNARIM.RAST GELE.
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

Çevrimdışı Zafer ATASOY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
    • C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\329CANON\IMG_2885.JPG
« Yanıtla #114 : 21 Ocak 2010, 00:25:02 »
sen kimsin maçkanın neresinde oyurursun ne iş yaparsın senle bi tanışalım mehmet bey bize kendini bi tanıt
Zafer ATASOY
TRABZON 1983

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #115 : 21 Ocak 2010, 18:44:42 »
BENİ DERNEKTEN TANIYABİLİRSİN.ESİROĞLUNDA OTURUYORUM KAYNARCALIYIM SU TESİSATI İŞİ YAPARIM. SEVİNCLİ [SOLDOYLU] AVCILAR TANIR.İLLEDE TANIŞMAK İSTERSEN ESİROĞLUYA BUYUR CAY, KAHVE İÇİP TANIŞRIZ.YERİM BELEDİYE BİNASININ ALTINDA NALBURTAYIM. SELAMLAR.
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #116 : 29 Ocak 2010, 17:33:19 »
BEN MAÇKA ESİROĞLUNDANIM MAÇKA DERNEĞİN KAYITLI BİR ÜYESİYİM.ESİROĞLUNDA BELEDİYE BİNASI ALTINDA NALBURDAYIM, SU TESİSAT İŞİ YAPARIM ORADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

Çevrimdışı Hüseyin MEMİOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #117 : 22 Şubat 2010, 17:40:21 »
hersese selamlar ben siteye yeni üye oldum zerdeva cinsi köpek arıyorum erkek dişi yavru yetişkin hiç farketmez bu konuda bilgi sahibi olanların yardımlarını bekliyorum
Hüseyin MEMİOĞLU
1978-Sakarya

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #118 : 26 Nisan 2010, 21:07:25 »
ARKADAŞLAR ÖNCEKİ BİR YAZIMDA ZERDAVAYI KOBAYA EŞ ETİP DENEME YAPACAĞIMI YAZMIŞTIM VEDE YAPTIM.SONUÇ DERSENİZ MÜKEMMEL.EN ERKEN DÖNÜŞLERİ 2-4 SAAT.BAZAN KOPAY DAHA ERKEN BİLE DÖNÜYOR.AMA SIKINDI OLDULAR UZUN GİTTİKLERİ İÇİN BAZANDA ŞAŞIRIYORLAR 1-2GÜN SONRA BULABİLİYORUM.ALLAH ÖMÜR VERİRDE SEZONA YAŞARSAK TEK TEK GÖTÜRECEĞİM. YALNIZ O KADAR UZUN GİTMİYORLAR.YALNIZ ZERDAVANIN SESİNİ KOVARKEN ÇOK SEYREK ALABİLİYORUM.O AVLA ARASI AÇIKSA SESLEMİYOR. TİBİNE GİRİNCE SESLİYO. HERKESE SELAMLAR.
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #119 : 11 Temmuz 2010, 13:06:34 »
SAYIN SİDE YÖNEDİMİ HERHALDE ZERDAVA RESMİ BULUP KOYAMADINIZ KALİBA.BENDE KÖPEK VAR AMA RESİM İŞİNİ BECEREMEM.YOKSA TÜM İLKİLİ ARKATAŞLARIN YADA MERAKLI ARKADAŞLARIN GÖRMELERİNİ İSTERDİM.
Mehmet YILMAZ
1966-Trabzon

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #120 : 11 Temmuz 2010, 13:27:21 »
Mehmet bey Zerdava köpeklerinin resimlerini Trabzonlu arkadaşlarımız ekliyorlar sayfa 4 te bir kaç tane var sizde eklerseniz memnun oluruz

Ancak aşağıdaki mesajınız beni üzdü :(
Zerdavalarınızın saflığını bozmadan IRK niteliklerini kaybetmeden başka köpeklerle çekmeniz üzücü
Dilerim bu köpekler çoğalarak varlıklarını sürüdürler ve kaybolmazlar

ARKADAŞLAR ÖNCEKİ BİR YAZIMDA ZERDAVAYI KOBAYA EŞ ETİP DENEME YAPACAĞIMI YAZMIŞTIM VEDE YAPTIM.SONUÇ DERSENİZ MÜKEMMEL.EN ERKEN DÖNÜŞLERİ 2-4 SAAT.BAZAN KOPAY DAHA ERKEN BİLE DÖNÜYOR.AMA SIKINDI OLDULAR UZUN GİTTİKLERİ İÇİN BAZANDA ŞAŞIRIYORLAR 1-2GÜN SONRA BULABİLİYORUM.ALLAH ÖMÜR VERİRDE SEZONA YAŞARSAK TEK TEK GÖTÜRECEĞİM. YALNIZ O KADAR UZUN GİTMİYORLAR.YALNIZ ZERDAVANIN SESİNİ KOVARKEN ÇOK SEYREK ALABİLİYORUM.O AVLA ARASI AÇIKSA SESLEMİYOR. TİBİNE GİRİNCE SESLİYO. HERKESE SELAMLAR.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #121 : 11 Temmuz 2010, 20:59:49 »
SAYIN SİDE YÖNEDİMİ HERHALDE ZERDAVA RESMİ BULUP KOYAMADINIZ KALİBA.BENDE KÖPEK VAR AMA RESİM İŞİNİ BECEREMEM.YOKSA TÜM İLKİLİ ARKATAŞLARIN YADA MERAKLI ARKADAŞLARIN GÖRMELERİNİ İSTERDİM.

Mehmet kardeşim ZERDAVA la ilgili Trabzonda sevgili dostum DR SELVA MUCİ ile geniş çaplı çaılşmalarımız var,resimlere gelince benimde bizzat çektiğim resimler mevcut,aşağıda resimleri aralık ayında Trabzonda çektim,Zerdavalarla ve onların öz geçmişi ve Türkiyeye hangi tarihlerde ve ne şekilde geldiğinide en kısa zamanda sizlerle paylaşacam.

Ama malesef yukarıdaki yazınızıda okuyunca ZERDAVA ların ırkının azalması dejenerasyona uğraması ( IRKIN KIRILMASI )hakkında Trabzonda duyduklarım ile sizin yazdıklarınızın birebir örtüşmekte.ZERDAVA ları bir başka kopaya çekmektense ZERDAVA nın dişisini beslemeyide tercih etseydiniz ZERDAVA nın çıtası çok daha yukarılarda olurdu.Çok yakında Ümit ÖZKANAL hoca ile Trabzona gidip  ZERDAVA çalışması yapacağız.

Şimdi elimde olan ve ırkının en güzel örneklerini bulduğum ZERDAVA ların resimlerini paylaşayım sizlerle.

Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #122 : 11 Temmuz 2010, 21:05:23 »
ZERDAVAyı bu bölüme koymamın nedeni bu köpeklerinde sadece bizim ülkemizde olmasıdır.Birçok kişinin adını duymasına rağmen zerdavayı görme imkanı olmamıştır.Trabzona ait olan zerdava profesyonel bir domuz köpeğidir.Ayrıca kapı köpeği olarakta bilinir.Pitbullar kadar inatcı ve serttir.Ülkemizde başka şehirlerde bulunduğunu zannetmiyorum,zaten trabzonun ilçelerindede çok az sayıda orjinal zerdava kaldı.Zerdavaların soyu rumlara dayanır ozamandan beri bozulmadan gelen çok az zerdava köpeği bulunmaktadır.Yazımın başındada belirttiğim gibi genetik olarak domuz avcılığı kanlarında vardır,domuzun sırtında giderler :) ve zerdavalarla domuz avına giden avcılar başka hiç bir köpeği tavsiye etmezler,ayrıca resimde gördüğünüz şelilde zerdavalar tek renktir,yanlız bu resimdeki zerdavanın kuruğu anne karnından yarım çıktı,normalde kuruğu kıvrık ve ucu beyazdır... Saygılarla

Serdar kardeşimizin koyduğu resim malesef bu dejenerasyondan bir başka örnek,ZERDAVA nın elbisesi ve kuyruğu benim attığım resimdeki gibi olmalı,kuyruk mutlaka ve mutlaka bel üstüne dönük ve yatık olmalı,çok yakında size ZERDAVA nın tarihçesinide elimde olan verilerden ekleyecem
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #123 : 11 Temmuz 2010, 21:46:42 »
            Arkadaşlar ,uzun zamandır ZERDAVA larla iligili çalışma yapıyorum,kısaca şunu söyleyeyim şimdilik zerdava bize 93 harbi diyede hitap edilen 1877-1878 OSMANLI-RUS savaşının arkasından  3-MART-1878 yılında yapılan AYASTEFANOS ANTLAŞMASI sonrası Rusların,KARS,ARDAHAN ve BATUM u almasının ardından buraya kendi halkını yerleştirmesi sonrasında ZERDAVA lar halk ile birlikte Türkiyeye  gelmiştir.O günden bugüne ZERDAVA Türkiyede neslini korumaya çalışıyor,ZERDAVA ya saygısı olan ırkı kesinlikle muhafaza etmiş,ama bazıları ise ZERDAVA yı kapı köpeği deyip ırkın kırılmasına göz yummuş,burada gözlemlerimden şu net olarak çıkıyorki ZERDAVA nın ırkını tüm özelliklerine sahip şekilde kalması için en büyük mücadeleyi yine biz avcılar vermişiz.
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Mustafa GÜLCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #124 : 14 Ağustos 2010, 12:27:53 »
paylaşım için teşekkürler
Mustafa GÜLCÜ
1973 AYDIN