Gönderen Konu: Tilki Avi  (Okunma sayısı 23733 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tilki Avi
« Yanıtla #25 : 18 Mart 2013, 12:20:21 »
İtiraf edeyimki çiftçilik işlerinden anlamam. Bir tarlamız var ama ortakçı ilgileniyor. Eğer bu fareler çok ürediğinde mahsüle fazla zarar veriyorsa ona da bir çare olmalı diye düşünüp sormuştum.

Sanıyorum biz insanlar doğanın dengesini esas bozanlarız. Ektiğimiz ürünler, dışarı bıraktığımız çöpler ve leşler(domuz vs) vahşi hayvanların sayılarını dengesizleştiriyor. Tabi bir yandan eti yenebilenleri de tükettiğimiz için yırtıcılarla rekabet halindeyiz. Elbet göz görmeyince inanmaz. Çok üreyen yırtıcı veya leşçiller tahminimizden fazla doğal hayatı etkiliyor olmalı. Buna rağmen, eti yenmediği ve durduk yere öldürmek istemediğimiz için dokunmuyoruz. Oysa sağlıklı bir ekosistemde sayılarının olması gerekeni tespit edilip, gerektiğinde de müdahale edilmeli. Örneğin domuz çok ürediğinde veya fare çoğaldığında insanlar olarak müdehale ettiğimiz gibi. Fakat bunu da uzmanların tespit etmesi gerek.

Şüphesiz ki tarım zararlısı olarak domuz öldürmek de avcılık sayılmaz. Mesela fareleri de av için öldürmüyoruz. Ama ekini korumak için öldürmek zorunda kalıyoruz. Nasıl bunların sayılarında zaman zaman anormallikler oluyor ve müdehale ediyorsak, tilki gibi yırtıcılar veya leşçiler için de zaman zaman seyreltme yapmamız gerekebilir. Burada biz domuzlar fazla ürediğinde yapılan avını nerdeyse hiç eleştirmiyoruz. Oysa sözkonusu tilki, karga vs olduğunda çekinceler başlıyor. Neden?

Volkan bey agiziniza saglik. Benim istedigim ve bunu bircok avcininda istedigine eminim. Dogayi ve ekolojik systemi etkilemeden ve dengeyi saglayacak bir sekilde avlarimizi yapmaktir.

Yirtici hayvanlara bizler cok baska bir acidan bakiyoruz malesef.
Eger bizler dengeli bir doga istiyorsak, bu dengeyi kurabilmek icin ellimizden geleni yapmamiz gereklidir. Eger geregi karga ve tilki vurmaksa vuralim ama eger gerigi kekliklerimizin az olmasiysa bir iki sene avini da yasaklayalim. Ama en önemlisi bir stratejimiz olsun, neyi nezmman yapacagimizi veya yapmayacagimizi bilelim. Bunlarida devletin yardimi olmasa olmaz.

Dengeli bir doga icin Devlet ve milletimiz  birlikte olmalari ve calismalari sarttir.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Yahya İSMAİLOV

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 18 Mart 2013, 21:41:46 »

Volkan bey agiziniza saglik. Benim istedigim ve bunu bircok avcininda istedigine eminim. Dogayi ve ekolojik systemi etkilemeden ve dengeyi saglayacak bir sekilde avlarimizi yapmaktir.

Yirtici hayvanlara bizler cok baska bir acidan bakiyoruz malesef.
Eger bizler dengeli bir doga istiyorsak, bu dengeyi kurabilmek icin ellimizden geleni yapmamiz gereklidir. Eger geregi karga ve tilki vurmaksa vuralim ama eger gerigi kekliklerimizin az olmasiysa bir iki sene avini da yasaklayalim. Ama en önemlisi bir stratejimiz olsun, neyi nezmman yapacagimizi veya yapmayacagimizi bilelim. Bunlarida devletin yardimi olmasa olmaz.

Dengeli bir doga icin Devlet ve milletimiz  birlikte olmalari ve calismalari sarttir.

Aynen katiliyorum bu dusunceye
Yahya iSMAİLOV
1981 bulgaristan

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 20 Mart 2013, 22:16:36 »

Göruldugu kadar bu konuda bizlere katilanlar malesef cok degil.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #28 : 22 Mart 2013, 01:40:48 »
volkan kardesim tilkilerin olmadigi zamandada kartallar atmacalar gereyini yapiyorlar dogada her canlinin dusmani var ama bazi canlilar daha kurnaz tilki gibi hani demis ya tilki kardes biryere kadar gideceyim tavuklarima bakarmisin tilkinin cevabi bayagi dusundurucu ya tavuklar gozumu kekerse demis tabiki israr etsin diye bekliyormustu tilki ve en sonunda istediyini elde etmis tilki birtane yasayan tavuk birakmamis yumurta yavru ne bulursa ayrim yapmadan goturuyor canlilari devletin gozetim yapilmasi sartiyla senede 4 veya 5 kere yapilsa iyi olur ama vicdanlica olacak saygilar
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2013, 01:18:15 Gönderen: Canan GÖRÜR »
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 22 Mart 2013, 21:20:12 »
Canan Bey dediklerinizi bildikten sonra haddi dahilinde avı yapılabilir. İnşallah Milli Parklar'da bu meseleyi bizden de derin bilenler vardır da, ne çalışma yapacaklarsa önayak olurlar. Biz de yardım gerekirse ederiz.

Bir zamanlar tilkinin kürkü için yoğun olarak katledildiğini hatırlıyorum. Av falan denmez. Zalimce zehirliyorlardı. Gece gece tarlalarda arabalarla dolaşırlardı. Yine de ben hep tilki görüyordum. Farenin çoğaldığından şikayet edeni de hatırlamıyorum. Keklik falan daha boldu ama onunla ilgisini bilemiyorum. Nede olsa 20 sene falan öncelerdeydi bu olanlar. Şimdi düşünüyorum da o günlerden bugünlere avcılık adına ne değişti, gelişti diye.. Bi şey değişmedi, olumlu anlamda. Sadece masa başından yasak koyanlar ilaveten avı pazarlamaya da başladılar.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 22 Mart 2013, 22:33:37 »
bizde dogru düzgün nufus sayımı bile yapılamıyor kalmışkı yaban hayvanı sayılsın.... ankara yaban hayvanlarının sayımının yapılması için genelge çıkarsa her il kafadan atmasyon sayılar yazar..... aşagıdaki yazı durumumuzu ortaya koyuyor......

İzmit Kartepe'deki Greenpark Otel'de gerçekleştirilen zirvede Hisarcıklıoğlu'nun ‘tamamen gerçek, resmi kayıtlarda mevcut' sözleriyle anlattığı olay, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda yaşanan bir hikaye. Bir dönem bakanlık, il müdürlüklerine bir yazı yazar ve ‘Bölgenizdeki karga, yaban domuzu gibi tarımsal üretime zarar veren yabani hayvanların sayısını çıkartın, bize yollayın' der. Bazı il müdürleri 30, bazıları 20 yaban domuzu olduğunu bildirir. Aradan 1 yıl geçer, bakanlıktan bir yazı daha gelir: “Bölgenizdeki domuzların sayıları 150'yi aşarsa ‘sürek avı' başlatın.” Sürek avı başlaması için gerekli bürokratik işlemler ve nasıl ekipler oluşturulacağı, vurulan domuzların kuyruklarının kesilerek ispatlanması gerektiği gibi formaliteler sıralanır. İl müdürleri yeni sayıları 5'er, 10'ar artırıp bildirir. İş, yıllarca böyle devam eder. Olayı anlatan bürokratın tayini bir gün Tunceli Tarım İl Müdürlüğü'ne çıkar. Yine bakanlığın aynı yazısı gelir. Hemen, bir sene önce gönderilen yazıyı çıkartır ki ne görsün domuz sayısı 149. 1 tane artırsa sürek avı başlamak zorunda kalacak. Kendi kendine, ‘ben bu sayıyı 99’a düşüreyim, kimse fark etmez' der ve yazıyı gönderir. Bir ay sonra bakanlıktan bir yazı gelir. ‘Geçen yıl bölgenizde yaban domuzu sayısı 149 idi. Siz 99 olduğunu yazmışsınız. Ne oldu 50 yaban domuzuna?' diye sorulmaktadır. Bürokrat oturur ve bir formül bulup bakanlığa yazar: ‘Evet geçen yıl sayı 149'du. Ancak köylüler resmi olmayan yollardan sürek avı başlattılar, hiçbirini de vuramadılar. Domuzlar sınır ilimiz olan Erzincan'a geçti.' der. Bürokrat, ‘Hayvanları vurduk' dese, bakanlık kuyruklarını isteyecek. Bakanlık bunun üzerine Erzincan il müdürüne bir yazı yazar: ‘Bölgenizde 100 yaban domuzu olduğunu yazıyorsunuz. Ancak Tunceli İl Müdürlüğü 50 adet domuzun bölgenize geçtiğini bildirdi. O hayvanları bulun. Sayı 150'yi aştığı için de hemen ekipleri toplayarak sürek avı yapın.' der. Erzincan il müdürü düşünür ve bakanlığa şöyle bir yazı yazar: ‘Evet doğrudur. Ancak, Tunceli'nin 50 domuzu hızlarını alamayarak sınırımızı aşıp Erzurum il hudutlarına geçti' deyip işin içinden sıyrılır. Bakanlık bu defa Erzurum İl Müdürlüğü'nden hayvanların bulunup sürek avı başlatılmasını ister. Erzurum il müdürü de Erzincan il müdürünü arayıp olayı sorar, akıl danışır ve bakanlığa şunu yazar: ‘Doğru. 50 domuz bölgemize girdi, peşlerine düştük, ancak Ağrı il sınırına girdiler.' Bakanlık bu kez Ağrı il müdürlüğüne yazar. Ağrı il müdürü de Erzurum il müdürünü arar. Ve o da bakanlığa ‘Evet doğru bizim sınırdan girdi, ama ülke sınırlarını aşıp Ermenistan'a geçti.' diyerek olaya Tarım Bakanlığı nezdinde son verir. Ermenistan'ın olaya sessiz kalması sebebiyle diplomatik bir krizin doğmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Başbakan'a da anlattığı mevcut bürokrasi anlayışıyla ilgili bu çarpıcı örneği, “Yanlış sistemin doğurduğu bir çözüm.” cümleleri ile özetledi. Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının önünü tıkayan bürokratik sistemin baştan sona yenilenmesini istedi.
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimiçi Sebahattin ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 22 Mart 2013, 23:49:02 »
tilki mi,gördüğün yerde vur.
Sebahattin ÖZTÜRK
1955  ANKARA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 23 Mart 2013, 00:31:05 »
Hisarcıklıoğlu'nun anlattığıysa gerçekten komedi. Ne diyeyim bilmem. Bir gün bu işler sahiden yapılacak. Fakat avcıların avladığını dürüstçe bildirmesi de gerekiyor. İşte bu husustaki şüphem bir gün sayım yapılacağından daha fazla.

Tilki görüldüğü yerde av olsa avlardım. Gördüğümde menzilde olmuyorki. Ben farketmeden çok önce tabanları yağlamış oluyor. Tee uzakta görüyorum :) Çok da rastlamadı. Bunları avlamak için de bir metod gerek. Tilki mühresi ;D
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ufuk RASK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 23 Mart 2013, 11:43:16 »
bizde dogru düzgün nufus sayımı bile yapılamıyor kalmışkı yaban hayvanı sayılsın.... ankara yaban hayvanlarının sayımının yapılması için genelge çıkarsa her il kafadan atmasyon sayılar yazar..... aşagıdaki yazı durumumuzu ortaya koyuyor......

İzmit Kartepe'deki Greenpark Otel'de gerçekleştirilen zirvede Hisarcıklıoğlu'nun ‘tamamen gerçek, resmi kayıtlarda mevcut' sözleriyle anlattığı olay, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda yaşanan bir hikaye. Bir dönem bakanlık, il müdürlüklerine bir yazı yazar ve ‘Bölgenizdeki karga, yaban domuzu gibi tarımsal üretime zarar veren yabani hayvanların sayısını çıkartın, bize yollayın' der. Bazı il müdürleri 30, bazıları 20 yaban domuzu olduğunu bildirir. Aradan 1 yıl geçer, bakanlıktan bir yazı daha gelir: “Bölgenizdeki domuzların sayıları 150'yi aşarsa ‘sürek avı' başlatın.” Sürek avı başlaması için gerekli bürokratik işlemler ve nasıl ekipler oluşturulacağı, vurulan domuzların kuyruklarının kesilerek ispatlanması gerektiği gibi formaliteler sıralanır. İl müdürleri yeni sayıları 5'er, 10'ar artırıp bildirir. İş, yıllarca böyle devam eder. Olayı anlatan bürokratın tayini bir gün Tunceli Tarım İl Müdürlüğü'ne çıkar. Yine bakanlığın aynı yazısı gelir. Hemen, bir sene önce gönderilen yazıyı çıkartır ki ne görsün domuz sayısı 149. 1 tane artırsa sürek avı başlamak zorunda kalacak. Kendi kendine, ‘ben bu sayıyı 99’a düşüreyim, kimse fark etmez' der ve yazıyı gönderir. Bir ay sonra bakanlıktan bir yazı gelir. ‘Geçen yıl bölgenizde yaban domuzu sayısı 149 idi. Siz 99 olduğunu yazmışsınız. Ne oldu 50 yaban domuzuna?' diye sorulmaktadır. Bürokrat oturur ve bir formül bulup bakanlığa yazar: ‘Evet geçen yıl sayı 149'du. Ancak köylüler resmi olmayan yollardan sürek avı başlattılar, hiçbirini de vuramadılar. Domuzlar sınır ilimiz olan Erzincan'a geçti.' der. Bürokrat, ‘Hayvanları vurduk' dese, bakanlık kuyruklarını isteyecek. Bakanlık bunun üzerine Erzincan il müdürüne bir yazı yazar: ‘Bölgenizde 100 yaban domuzu olduğunu yazıyorsunuz. Ancak Tunceli İl Müdürlüğü 50 adet domuzun bölgenize geçtiğini bildirdi. O hayvanları bulun. Sayı 150'yi aştığı için de hemen ekipleri toplayarak sürek avı yapın.' der. Erzincan il müdürü düşünür ve bakanlığa şöyle bir yazı yazar: ‘Evet doğrudur. Ancak, Tunceli'nin 50 domuzu hızlarını alamayarak sınırımızı aşıp Erzurum il hudutlarına geçti' deyip işin içinden sıyrılır. Bakanlık bu defa Erzurum İl Müdürlüğü'nden hayvanların bulunup sürek avı başlatılmasını ister. Erzurum il müdürü de Erzincan il müdürünü arayıp olayı sorar, akıl danışır ve bakanlığa şunu yazar: ‘Doğru. 50 domuz bölgemize girdi, peşlerine düştük, ancak Ağrı il sınırına girdiler.' Bakanlık bu kez Ağrı il müdürlüğüne yazar. Ağrı il müdürü de Erzurum il müdürünü arar. Ve o da bakanlığa ‘Evet doğru bizim sınırdan girdi, ama ülke sınırlarını aşıp Ermenistan'a geçti.' diyerek olaya Tarım Bakanlığı nezdinde son verir. Ermenistan'ın olaya sessiz kalması sebebiyle diplomatik bir krizin doğmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Başbakan'a da anlattığı mevcut bürokrasi anlayışıyla ilgili bu çarpıcı örneği, “Yanlış sistemin doğurduğu bir çözüm.” cümleleri ile özetledi. Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının önünü tıkayan bürokratik sistemin baştan sona yenilenmesini istedi.

Valla ne diyeyim. Eger bu isler böyle oluyorsa ozamman söylenecek bir sey yok :(
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Yahya İSMAİLOV

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 23 Mart 2013, 15:25:34 »

hahahaha hala kendimi gulmekten alamiyorum
kusuruma bakmayin ..komedimi desem trajedimi desem bilemiyorum..
Yahya iSMAİLOV
1981 bulgaristan

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #35 : 13 Nisan 2013, 01:29:00 »
her canlinin esit deyerlerlerde yasamaya hakki olgununa inaniyorum ama tilkiyle kanatli veya baska av hayvanlariyla esit olmadigini her avci bilir ve ancak belgeli ve bilincli avci bu dengeyi sagliyabilir ve resmi mercileride avcilara yol acmasi tesviki sart neden avrupada veya baska ulkelerde bukadar av cok ben diyeyim nedenini hakimmi  diyelim savcimi diyelim cezayi avcilar kesiyor ama bilincli denyenin esit tutulmasi sartiyla gucsuzleri yaninda olarak onlari yirticilardan koruyarak saygilar
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #36 : 13 Nisan 2013, 02:21:35 »
geçen yıl, şehrin merkezindeki evimin bahçesindeki 24 tane tavuk ve piliçler bir gecede telef edilmişti, sansar olduğuna kanaat getirdim ve beklemeye başladım, ancak üçüncü gece yakalayabildim, neymiş...
sonunda ağaca astım onu,
bir avcının bahçesinde bu yapılırmı
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 13 Nisan 2013, 22:43:26 »
ya şimdi bilinçsizce avalamaya karşıyız ama her yerde tilki var kardeşim inanın köy ilçe arası 35 km yolda her gün en azından 4 5 tane görüyorum
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 03 Kasım 2013, 21:00:59 »
tilkiye azatmadiginiz zaman av bólgenizde  tavsanin kekliyin cogalmasi icin hic beklemeyin biz bunun iki defa  tecrúbesine edindik,

ister dinlesin yetkililer bize ister dinlemesin,  tilki askeri dúzeyde tutulmadigi  zaman av hayvani  cogalmaz, ya azalir yada yok olur,  av bólgesinden.

bizler  tilki  avinin acilmasina  cok isteyen bir avcilar deyiliz, ne yapacaksin eti yenmez kúrkú  para etmez  pireli tilkiye,  úc bes fara yiyecek diye fareyi yiyen hayvan cok yilan, sahin, atmaca, kurt,baykusu,sinsar,kedi, fareyi yiyen temizliyen hayvan yeterince  var,

kekliye tavsani  tehtit eden hayvan cok,  basta tilki, sahin, atmaca,kurt,kara karga,alaca karga,yilan,sinsar, avci, aclik, susuzluk, hava sartlari,hastalik, bir súrú  tehtit  var  keklik  ve tavsan  gibi av hayvanlarina,

TÍLKÍYE  NE TEHTÍT  EDÍYOR,   hic bir hayvan, tilkiye tek  tehtit eden kurtdur, baska hayvan deyil, birde kartal  varsa eyer tilkinin yasadigi alanda mekanda,   kala kala tilkiye  tek tehtit  avcidan  baska yok,  bógle  cok az tehtit  alan tilki azalirmi,  kendine  koruyabilen savunabilen ve korunakli  yuvasi olan bir hayvan sonusta,

kekliyin, tavsanin, korumasi  varmi yok,

avida  zevkli  olmaz,  ve  tilki kovan zagar icin  oldukca tehlikeli avi vardir, tilki avinin,  tilkinin ini  yuvasi dardir, tilki inine girer ardindan zagar girer  ve geriye cikamiyan zagar   orda kalir ólúr,  eyer  tilkinin ini  kazilip  genisletilip  tilkinin ininde kalan kisan zagari  cikarabilirsen zagari kurtarirsin yoksa   kópeyinden olursun,

biz bunlarin deneyimine  cok yasadik,  tilki kovan zagarlari  kesinlikle arazide  birakmazdik cagirip  baglayip  av kópeklerimize  gótúrúrduk,  av bólgesinde  kópekleri kesinlikle birakmazdik,   tilki  kovan av kópeklerine,

bundan otuz  yil ónce,  zehirle tilki  avi yapmislar,  eskiden tilkilerin kúrkú  cok para  etdiginden kúrk  avcilari tilki  avi yapmislar,

ben kesin kesin karsiyim bógle zehir  olayina,   sadece deneyimlerime yaziyorum,   tilkiler azaldi,   súrú  súrú keklikler oldu, úc dórt sene boyunca,
tilkiler cogaldi  keklikler  yavas yavas azalmayi  basladi, ve keklikler azaldi,,,

aradan belli bír súre gectinden sonra,  tekrar bu  kúrt avcilari ayni yoldan  tilki avi yapmislar,  gene súrú  súrú  keklikler cogaldi, tilkiler cogaldi,  keklikler  azaldi  veya yok olma durumunda sanirim  bu  cagda.

keklikler cogaldi ondan sonra ne oldu,  uzak yakin avcilar  kekliklerin cok olduguna duyan avci, av   bólgesine duyan gelmis duyan gelmis,
bu sefer tilkiler deyil,  avciyim diye gecinen  ruhsatli belgeli tilkiler cogalan kekliklerin kókúne  kazmis,

bunlari  bilelim anliyalim ona góre  avimiz icin birseyler yapalim avlanalim,
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2013, 21:13:11 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Mesut KARABEYİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 03 Kasım 2013, 22:45:02 »
Tilki farklı iklim koşullarına kolay uyum sağlayan bir hayvan.Yavrularını inin içinde büyütüyor. Yavrular için açlıktan başka tehdit yok.Bunun sonucu tilki çabuk çoğalıyor.Bence tilkinin Türkiye de profosyonel olarak avının yapılması gerekiyor.
1993 İSTANBUL
(memleket KASTAMONU)

Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde adı yabancıları titreten bir millet olduk.

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 05 Kasım 2013, 19:58:33 »
eskiden  coban cok oldugundan  kurt kartal cokmus yiyecek hayvan cok, oldugundan,   kartal  tilkileri yermis, kurtda tilkiye bólgesinden kovar yada yakalayip tilkiye óldúrúrmús,  coban cok oldugundan cobanin tavuklarina yiyen tilkileri cobanlar avlar  veya yakalarmis,

bu sekilde kekligin tavsanin ústúnden  baski kalkar azalirmis,   etrafta  ólú hayvan  bol bulndugundan  tilki  bu leslerden karnina dorurmus,

simdi bunlarin hic biri kalmadi  veya cok bólgede yok  veya cok azaldi meydan tilkileri kalmis górúkúyor,

okadar  faktór  varki  konusulacak,  yazmakla bitmez,  acil  ne gerekiyorsa bir  evvel yapilmali  kalanlari  kurtarmali,

eski  yasli avcilari sorardim 60, sene ónceyi  surdan  bir  alay  keklik  kalkardi  surdan bir alay surdan bir alay,  1,2, km,  metre yoldan ,dórt alay keklik ve     50,  civari  keklik kaldirirlarmis,

daha  sonra bizim zamanda eski zamandan  sonra otuz sene  sonra ayni yerde,  simdiki  zamandan  bundan ótúz sene ónce ayni yerlerden  yerden   bizler, 25,  keklik bulurduk  iki úc alay  kalkardi  sayica az olsada keklikler,

simdiki zamanda ise ayni av sagasinda , 5, km, metre gitdiginde  yórúdúgúnde  iki alay keklik  ve   sayilari iki alayin toplam keklik adeti 10 keklik,

nerden nereyi  gelmis  av sayisi av bólgesi atmis yilda,
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2013, 20:01:34 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda