Gönderen Konu: Bir Soru?  (Okunma sayısı 2228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Bir Soru?
« : 19 Şubat 2018, 17:00:53 »
Bir çulluk/Lökeşe eğer vurulmaz ise aynı noktadan kaç kez kaldırılır yada ne kadar süre o mevkiyi terketmez?

Bu hafta bir tarif üzerine bir mevkiye gittim ayrıntılı tarif isteyincede arkadaş gülerek '' yolun içinde zaten kus''  dedi.

Her neyse gittim söylediği yere daha önce kullanılan suan için atıl vaziyetteki asvaltın kenarına köpek dolaşıken,  bende burda kuş mu olur diye  salına salına gezerken kısa bir fermadan sonra köpek böğürtlenin içine dalmasıyla pa papa papa lökeşe kalktı o telaşla, asvalt hizasında boylu boyunca süzülen tabiri caizse kabak gibi pozisyon kaçtı :D

Arkadaş sonra aradı halen orda mıymış dedi.Bundan dolayı merak ettim acaba bu kuş ne kadar sürede bulunduğu yeri terketmiyor?
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 17:05:50 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Bir Soru?
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2018, 18:20:10 »
Gündüz avında, aynı alandan üst üste kuş kaldırdığım da oldu, bir gün hiç kuş kalkmazken ertesi gün aynı alanda 250-300 metre kare içinde 10 dk da 7 kuş kaldırdığım da oldu..
Çulluk çok enteresan bir tür. Bu kuş için kesin yargı ile konuşmak hata olur.
Ama, çok sık gördüğüm bir durum var o da şu; eğer vurulmaz, tüfek atılmaz veya rahatsız edilmezse, akşam bekinde %99 hep aynı yerden ve aynı hat üzerinden geçer. O hattı kullanan çulluk sayısı onemli değil çünkü hepsi de aynı istikâmette hareket ediyor.
Bunu keşfedeli epey oldu :) Bu sayede, akşam bekinde çok tatlı avlar yapmışımdır :)
Taktik de şu; her akşam aynı yerden geçen 8-10 çulluk var. İlk 6-7 tanesi geçtikten sonra son 2 yi avlardım. Ertesi av akşamı ilk 4 geçer peşinden 2 tane avlardım. Kar yağar bu sayı tekrar çoğalırdı ve arkası hiç kesilmezdi. Bu taktiği kullanarak 2-3 kış harika akşam beki avlarım oldu.
Ama dediğim gibi, gündüz parlaması için kesin şurda olur burda olur diyemeyiz. Sadece daha önceki tecrübelerle yaklaşık tahmin yürütülebilir.
Çünkü, 40 yıllık avcıyı bile ters köşe yapabilen bir kuştan bahsediyoruz..  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2018, 20:24:06 »
Ben aynı yerden aynı kulu farklı günlerde 4 5 kere kaldırdığımı bilirdim öyle de bir kultu ki keklikten hızlı kalkar tetik bile kesemezdim bazen eğer göç etmesine sebep yoksa baya bi zaman aynı yerde kalabilir
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2018, 20:31:49 »
Emrah Bey nedir bu kuşların sizden çektiği sırasıyla sayı ile avlamakta neymiş kuşlara hiç şans tanımıyorsunuz   ;D
Şaka bir yana ben sizin anlattığınız tekniğe benzer şekilde  sürü balıklarını peşleri sıra gidip  sessiz bir şekilde zıpkınla yavaş yavaş eksiltiyorum .Demek karada da işe yarıyor  ;)

Diğer taraftan bence aynı kuşun aynı yerde olması zor gibi .Üstüne bir de atış yapılırsa ama ürkmediği sürece aynı havalarda aynı meraya kesin aynı kuş gelir hayvanların %90 ‘ının  huyu böyledir.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı M.Burak METİLLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2018, 02:52:00 »
Aksam bekinde cok sahit oldum bu sezon ozellikle takip ettim Antalyada izinde evin yakinindan culluk takip ediyordum 18:47 de gecis yapiyordu birgun olsun sektirmedi cok dakikti  ;D bazen izlemekte guzel oluyor o sebeple tetik kesmedim.
Mehmet Burak METİLLİ
1985 / SERİK / KOCAELİ

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Doğan ATEŞ

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2018, 09:10:24 »
Cevaplar için teşekkürler, arkadaş bu kuş iki taneydi birini vurduk zaten tek atış ya yapabiliyorsun ya yapamıyorsun demişti ikinciye sansın kalmıyor demişti. Acaba bu kuş bu kuşmu yoksa yeni bir kuşmu daha önce bellik rahatsız edilmesine rağmen aynı yerde durması gerçekten şaşırtıcı.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2018, 09:28:07 »
Ben geçen sene güzel kış olduğundan dolayı çok löke avına gittim ve hep aynı merayı dolaştım. Genelde aynı kaldırdığım yerlerde vuramadıysam oralardan yine kuş kaldırdım vurduysam oradan kuş bidaha kalkmadı.Her gittiğimde en az 4-5 kuş kaldırıyordum 1 saatte zaten mera bana çok yakın olduğu için iyi takip edebildim.Ama çulluk bu hayalet kuş geçen sene öyle denk geldi diye sürekli böyle olur aynı yerden kalkar diye birşey diyemiyorum.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2018, 11:06:11 »
Cevaplar için teşekkürler, arkadaş bu kuş iki taneydi birini vurduk zaten tek atış ya yapabiliyorsun ya yapamıyorsun demişti ikinciye sansın kalmıyor demişti. Acaba bu kuş bu kuşmu yoksa yeni bir kuşmu daha önce bellik rahatsız edilmesine rağmen aynı yerde durması gerçekten şaşırtıcı.

Gökhan bey sizin kaldırdığınız kuş aynı kuştur. Diyelim açık havada bir yerden bir çulluk kaldırdım ertesi günde aynı yerde oluyor ama ertesi gün hava bulutlu ise yerinde olmuyor. Bizim bölgede genel olarak böyle. Ancak bunun yanında rüzgârlarda kuşun yerini değiştirebiliyor. Rüzgarsız havadaki yeriyle sakın havadaki yeride değişiyor. Hatta rüzgar lodos mu poyraz mı bunlarda önemli. Ayrıca hava kaç dereceydi ? Gibi bir sürü etken ama biz dağda avlanıyoruz düzlüklerdeki avlaklar nasıl olur bilmem veya manisada böyle ama tekirdağda nasıldır bilmem. Aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum.
1983 Akhisar

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2018, 21:28:24 »
Bu kuş çok gizemli bir kuş. Hep aynı yerlerde olur. Mesala yıllarca en güzel av günlerinde bilim bazı yerlerden hiç kuş kaldiramadim. Bazen en kit  günlerde birbirine yakın yerlerden kaldırdığımız çok oldu. Bu yıl kuş kit idi ama kardeşim av yaptığımız yerlerde kuşun yerlerini aşağı yukarı bildiği için çok güzel çulluk avları yaptı. Her gittiğinde 3/4 kuş buldu vurdu. Herkese rastgelsin...Seneye!
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 31 Temmuz 2018, 01:49:39 »
Culluklar aynı yere geliyorsa kesin o alan istediği bir alan. Nem sıcaklık sıklık rüzgardan ari vs vs. Bu kuş böyle alanları seviyor. Biz bu bölgelere kümes diyoruz.  :) Zorda kalırsak oralardan nasipleniyoruz. Aynı kuş aynı yere devamlı gelir mi? Kesinlikle gelir eğer havada bir değişiklik olmazsa. Zaten bu kus gece yemleniyo. Gündüz  ise dinleniyo. Evinde yani. Sonra tık tık tık kimse varrrr miiiii. Bam
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya