Gönderen Konu: Her Avcının Yanında Mutlaka Olsun...  (Okunma sayısı 58251 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet HEZER

• Veteriner Hekim
  • AvlakForum Üye
  • *
Her Avcının Yanında Mutlaka Olsun...
« : 21 Kasım 2007, 01:42:19 »
Selam avcı arkadaşlarım. Olmazsa olmazımız, çocuğumuz gibi sevdiğimiz köpeklerimizin hayatlarını kurtarmak adına bu konuyu açtım. 10 senelik meslek hayatımda gördüğüm vakalardan ve avcılık kurslarında gelen sorulara istinaden, malesef bir çok arkadaşımız zehirlenmeler yüzünden çok sevdiği köpeklerini kaybediyor. Bu olayların önüne geçebilmek adına bahsedeceğim ilaçları mutlaka araziye çıkarken yanınızda bulundurun. Çünkü zehirlenme durumlarında dakikaların önemi vardır. Avda en çok başımıza gelen zehirlenme türü; tarım ilaçlarından ve zehirli böcek yada yılan sokmasından meydana gelir. Bunun dışında bir de bit, pire ve kene mücadelesi yapmak için hayvanlara uyguladığımız ilaçlar zehirlenmeye sebep olur.
     Önce ilaç zehirlenmelerinden bahsedeyim. Belli dönemlerde bazı mahsüllere tarım ilacı atıldığını hepimiz biliriz. Farkında olmadan köpeğimiz böyle ilaçlı bir tarlaya girebilir. Yada zehirlenerek ölmüş bir fare bulabilir. Bazen de kendini bilmez çobanların hayvanlarına zarar veriyor diye başı boş köpekler, kurt ve tilki için attığı zehirli et, kemik gibi şeyleri yemesiyle köpeklerimizde zehirlenme şekillenir. Aynı şekilde ilaç zehirlenmeleri sınıfına giren bizim uyguladığımız paraziter ilaçlar da; dozunu fazla kaçırdığımızda, hayvanda açık bir yara olduğunda, gözüne kaçtığında, yada bazı köpeklerin bünyeleri hassas olduğunda zehirlenme yapabilir. Bu şekilde bir ilaç zehirlenmesinin belirtileri, zehir alındıktan kısa bir süre sonra görülmeye başlar. Bu belirtiler; hayvanın hareketleri yavaşlar, sallantılı bir yürüyüş başlar, zehir kana karıştıkça sinir sistemi üzerinde etkili olduğundan hayvan kendini atar ve kasılmalar ile titremeler başlar, ağzı köpürür, inleme sesleri çıkarır. Allah göstermesin ama böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken ATROPİN'dir. Bu ilaç zehiri bağlayarak kana karışmasını engeller yada yavaşlatır. Ve size hayvanı alıp meradan veterinere ulaşıncaya kadar zaman kazandırır. Unutmayın ki ATROPİN ne kadar çabuk yapılırsa köpeğin kurtulma şansı o kadar artar. Yanınızda bu ilaç olmazsa ve gittiğiniz mera da birkaç saat uzaklıktaysa köpeğin pek şansı olmaz. Köpeğinizde ilaçtan kaynaklanan bir zehirlenme belirtisi gördüğünüzde, arka bacağından kas içi yada kaburgaların üstünden deri altı olarak 5-10 cc. ATROPİN Enjekte Edin. Ve hemen veterinerinize başvurun. Yapılacak serumlarla ve diğer zehir bağlayıcı ilaçlarla köpeğiniz kurtulacaktır. Şunu da belirteyim; ağız yoluyla alınan zehirlenme vakalarında hayvana yedirilen sarımsaklı yoğurdun da zehiri bağlamada bir miktar etkisi vardır.
     Gelelim zehirli böcek, arı yada yılan sokmalarına. Böyle vakalarda da muhtemelen hayvanın ilk tepkisi bir ciyaklama olacaktır. Ardından acıyla kıvranır ve ağlar. Muhtemelen sokan hayvanı da görürsünüz zaten. Yılan ise de diş izinden anlarsınız. Bu tür zehirlenmelerde de köpeğinizde görülen belirtiler; dilde, gözlerde ve sokma bölgesinde şişlik, ardından ödeme bağlı solunum güçlüğü ve bazen de hassas bünyelilerde anaflaktik şok şekillenir. Bu türden bir zehirlenme ile karşılaştığınızda da ilk uygulayacağınız ilaç HİSTAVET'tir. Yada bulabileceğiniz başka bir anti-histaminik ilaç. ( insanların kullandığı avil ampul yada tablet de olabilir.) Bu tür anti-histaminik ilaçları yanınızda bulundurmanız sadece köpek için değil aynı zamanda sizin için de hayat kurtarıcı olabilir. Çünkü bazılarımızın bünyesi de bu tür sokmalara karşı hassastır ve aniden bayılmalar, şok belirtileri görülebilir. HİSTAVETİ de aynı şekilde 5-10 cc. kas içi yada deri altı yapabilrsiniz. Hatta böyle vakalarda HİSTAVET ve ATROPİNi beraber kullanmak, solunumu rahatlatması açısından daha iyi sonuç verir. Ve tabi mutlaka ardından en yakın veterinere başvurmalısınız.
     Konuyu toparlarsak her ava çıkarken yanımızda mutlaka bulundurmamız gereken ilaçlar; ATROPİN 5-10cc. kas içi yada deri altı. HİSTAVET 5-10cc. kas içi yada deri altı. Küçük iğneli steril bir enjektör. Lütfen bu konuya duyarlı olalım ki göz bebeğimiz köpeklerimiz ölmesin. Umarım sizlere bir nebze faydalı olabilmişimdir. Kalın sağlıcakla. Rastgele...
Vet.Hek.Mehmet HEZER
A Rh + 1975 Bigadiç BALIKESİR

The following users thanked this post: B.Ulaş EREN, Ahmet SÜRER, Ahmet GENÇ, Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Volkan YAMAN

• Müdavim Üyemiz
  • İYİ KÖPEK AV , KÖTÜ KÖPEK YOL YAPTIRIR ...
Ynt: Her Avcının Yanında Mutlaka Olsun...
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2008, 00:57:12 »
paylaşım için teşekürler
Ç A K I R
Volkan YAMAN
0 Rh +    1978    BURSA     @ 541 213 1978

Çevrimdışı H.Deniz KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2008, 08:34:14 »
çok önemli bir konu paylaşım için teşekkürler.
Hüseyin Deniz KAYA   Sinop 1963
Nükleere  Termiğe inat yaşasın hayat

mavikorku45

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2008, 09:11:24 »
paylasım için tesekkürler...

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2008, 09:59:42 »
bu önemli bilgiler için teşekkürler...
Kenan PAZARLI
1967 GÜZELCE
İSTANBUL

Çevrimdışı Emin ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık; kırk gün taban eti, bir gün av eti' dir.
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2008, 23:49:51 »
                      O0 O0 O0 O0 O0 O0
             Veteriner arkadaşlara, bu güzel bilgilendirmelerinden dolayı çok teşekkür ederim. Yalnız biraz daha avcıların anlayabileceği şekilde somut ve anlaşılması kolay bir üslupla yazmalarını rica ediyorum. Malum biz veteriner değiliz...! Saygılamla...
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2008, 23:52:53 Gönderen: Emin ARSLAN »
Emin ARSLAN

1974 Marmaris MUĞLA
<

FORUM KURALLARI GEREĞİ İMZANIZA EN FAZLA 320X240 PİXEL FOTO EKLEYEBİLİRSİNİZ.>

Çevrimdışı Bülent YİĞİT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2008, 06:56:15 »
                      O0 O0 O0 O0 O0 O0
             Veteriner arkadaşlara, bu güzel bilgilendirmelerinden dolayı çok teşekkür ederim. Yalnız biraz daha avcıların anlayabileceği şekilde somut ve anlaşılması kolay bir üslupla yazmalarını rica ediyorum. Malum biz veteriner değiliz...! Saygılamla...
  Meselaaa; ava çıkarken şu ilaçtan şu kadar bu ilaçtan bu kadar çantanızda bulunsun gibi değilmi sevgili hocalarım.
Bülent YİĞİT  533 603 07 11  530 6947656
0 Rh +
AYDIN
EĞER BİLMEDİKLERİMİ AYAĞIMIN ALTINA ALSAM BAŞIM GÖĞE ERERDİ...İMAMI-AZAM

Çevrimdışı Emin BENLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 15 Ağustos 2008, 21:50:20 »
Serhat beyin zehirlenmeler üzerine verdiği bilgilergerçekten de mükemmel.Bence tek eksiği benim gibi cahil arkadaşların anlayamayacağı gibi yazılması.Kendi adıma okudum,okudum anlayamadım.Rıdvan bey,Serhat beyin döktürdüğünü,gık bile diyemediklerini yazmış.Tabi ki eğitim seviyesi ile ilgili.Ben anlayamadım.Serhat beyden şahsi ricam biraz daha bizleri düşünerek daha yalın bir dille anlatım yapması.Şimdiden teşekkürler.
Emin BENLİ
1958 İZMİR

Çevrimdışı Bayram TOPRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • 5325588713
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2008, 18:48:46 »
Bizleri bu konularla bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim
Bayram TOPRAK
1976 İZMİR/torbalı

Çevrimdışı H.Ali KILIÇ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • USTA AVCI AVINI UYURGEN VURMAZ ONADA YAŞAMA ŞANSI
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2008, 08:11:24 »
ben veteriner hekim  dost larımıza bir şey sormak istiyorum  benim kopegimin gozlerinde surekli sarı  capaklar oluyor neden  dir  bu kopek agladıgındanmı yoksa gozlerinde sorunmu var bana yazar sa  veteriner dostlarımız cok sevinirim bu konuda ne yapmam lazım şimdiden teşşekkurler
Hasan Ali KILIÇ
1974 SAKARYA
 USTA AVCI AVINI UYURGEN VURMAZ ONADA YAŞAMA ŞANSI TANIR 
 cep : 05325119170

Çevrimdışı İrfan ALTINTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • limitlere uyalım
« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2008, 19:24:13 »
TEŞEKKÜRLER HOCAM
İrfan ALTINTAŞ
1972 ESKİŞEHİR A RH NEGATİF

Çevrimdışı Ercan ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • Evcil hayvanların en vahşisi dalkavuklardır.
« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2008, 19:47:30 »
teşekkürler mehmet  bey şimdiye kadarhiç kimse böyle bir tavsiyede bulunmamıştı paylaşım için teşekkürler
Ercan ÖZTÜRK
1975 KAYSERİ
Asalet Boyda Değil, Soyda Olmalı...
İncelik Belde Değil, Dilde Olmalı...
Doğruluk Sözde Değil, Özde Olmalı... Güzellik Yüzde Değil, Yürekte Olmalı...

Çevrimdışı Kerem BOZA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 22 Aralık 2008, 16:19:45 »
hocam ben çok acemi bir avcı nasip olursa kendim yavrulardan kendime bir tene ayırdım ve onu BESLİYORUM AMA HOCAM DEDDEĞİM GİBİ ÇOK ACEMEİYİM KÖPEĞİME NASIL BİR EĞİTİM VERRECEĞİMİ BİLMİYORUM  ŞAĞ SOLDAN HERKEZLER BİRŞEYLER DİYOR AMA ANLAMIYORUM HOCAM BANA BİR YARDIM EDERMİSİN HOCAM
Kerem BOZA
1991 ZONGULDAK

Çevrimdışı Nurbanu DOĞRUSÖZLÜ

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #13 : 06 Ocak 2009, 12:51:33 »
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Benim öğrenmek istediğim köpekler turnike uygulanabiliyor mu?

Selamlar,
Nurbanu DOĞRUSÖZLÜ
1974 İSTANBUL Ahmet DOĞRUSÖZLÜ Avcı Eşi

Çevrimdışı Hüseyin VATAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • hector.
« Yanıtla #14 : 06 Temmuz 2009, 16:48:28 »
tesekkurler güzel abim bunları okuduk ıyı oldu kendimle beraber bircok kişiyle paylasırım.
Hüseyin VATAN
1984 İZMİR

Çevrimdışı Vet.Hekim Özgür YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 07 Temmuz 2009, 09:18:25 »
sayın meslektaşım teşekkür ederim çok önemli ve hayati bir konuyu çok güzel bir şekilde paylaşmışsın. ellerinize sağlık.

Bu arada konuyu  anlayamadığını söyleyen avcı dostlar hangi kısmı anlayamadığını söylerse yardımcı olmaya çalışabilirim. teşekkürler.
Veteriner Hekim Özgür YAMAN
1981 FETHİYE

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı İbrahim ÇELİKEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 07 Temmuz 2009, 13:21:38 »
selamlar gerçekten çok önemli bir konuya değinmişiniz..benim aklıma takılan bu ilaçları yanımızda nasıl bir şeklide muhafaza edeceğiz normal cebimizdede dursa bozulabilirmi..???
İbrahim ÇELİKEL
A Rh + 1983 Selçuk İZMİR
0 546 579 03 26

Erkan Tek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 07 Temmuz 2009, 13:30:35 »
Hassasiyetle yapılan bilgilendirme için teşekkürler.

Çevrimdışı Turan ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 07 Temmuz 2009, 13:52:58 »
Hocam paylaşım için çok teşekkürler. bu ilaçlar soğuk zincir'e tabimi yoksa oda sıcaklığında saklanabiliyormu. ben akrep ve yılan sokmalarına-ısırmalarına karşı kullanılan serumlarının soğuk zincir şartlarında kullanıldığını biliyorum, bazı avcı arkadaşların anlaması açısından bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Turan ÇETİN
1960-Burdur

Çevrimdışı Vet.Hekim Özgür YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 07 Temmuz 2009, 14:43:38 »
değerli avcılarımız
bu ilaçlar soğuk zincire tabi değildir. serin ve güneş görmeyen bir ortamda kutuları içinde barındırılabilir.çantalarınız uygundur bu ilaçlar için örneğin. teşekkürler.
Veteriner Hekim Özgür YAMAN
1981 FETHİYE

Çevrimdışı Turan ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 07 Temmuz 2009, 14:49:45 »
Teşekkürler Özgür bey.
Turan ÇETİN
1960-Burdur

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 14 Temmuz 2009, 08:43:43 »
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Misafir 48

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 14 Temmuz 2009, 21:49:35 »
arkadaşlar atropin 5-10 cc denilmiş.... 5 cc vurulacak köpeğimiz en az 200 kg olması gerekir... dozu  1kg a 0,05 cc dir yani 10 kg a 0,5 cc....
Misafir 48

Çevrimdışı Erhan ACAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 14 Temmuz 2009, 23:01:36 »
Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler...
Erhan ACAR
BODRUM MUĞLA/İstikamet Diyarbakır

[url=ht

Çevrimdışı Özgür HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 29 Temmuz 2009, 11:37:56 »
ACABA YANIMIZDA TAŞIDIĞIMIZ BU İLAÇLARIN BOZULMA DURUMU OLMAZ MI?
CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Özgür HAS
1974-Manisa