Gönderen Konu: Bir ANADOLU PARSI Hikayesi  (Okunma sayısı 1256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
Bir ANADOLU PARSI Hikayesi
« : 21 Eylül 2018, 17:41:05 »

2002-2003 yıllarıydı. Ankara'da Nallıhanlı bir arkadaşla sohbet ediyorduk. Tabii konu döndü dolaştı yine yabani hayvanlar, kuşlar ve avcılık konusuna geldi...

Arkadaşım, ''Ben, bizim köyde avdayken dağ aslanı gördüm.'' dedi.

Ben, ''Ülkemizde dağ aslanı yaşamadığını, ona benzeyen Anadolu Parsı olduğunu, fakat onunda neslinin tükendiğini'' söyledim.

Arkadaşım, ''Kesinlikle gördüğünü, sarımsı-kahverengi bir kürkü olduğunu ve dağ aslanı gibi uzun bir kuyruğu olduğunu'' söyledi.

Ben o zamanlar Yeşil Atlas dergisinin tüm sayılarını toplamıştım. Derginin bir sayısında Anadolu Parsıyla ilgili geniş bir konu vardı. Ben o sayıyı aldım ve arkadaşa oradaki resmi gösterdim.

''İşte buydu.'' dedi.

Nallıhan-Döğmeci Köyü. 1974'te parsın Beypazarı'nda vurulduğunu düşünürsek ve Nallıhan çevresindeki yaban hayatının zenginliğini nazara alırsak, belki pars hala o civarlarda yaşıyordur... En azından ben öyle olmasını arzu ediyorum!

1980-Antalya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Yasin TORAN

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Bir ANADOLU PARSI Hikayesi
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2018, 18:53:47 »
İnşallah bir yerlerde yaşayıp üreyen bireyleri vardır.  Bu ebatlarda bi yirticinin beslenebilmesi için karaca, alageyik gibi fazla büyük ve tehlikeli olmayan otobür hayvanlara ihtiyaçları var. Otobur nüfusunu arttirip ve insanlarımıza bu canlıların canavar olmadigini ve bu ülkenin bir güzelliği oldugunu anlatabilirsek belki birgün cizgili sirtlan ve pars görebiliriz.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2018, 14:26:10 »
Belgesel yapımcısı Cemal Gülas'ın da bu konuda çalışmaları var. Bir kaç tane de olsa türün devam ettiğini söylüyor. Hüsyin Bey,  Yeşil Atlas dergisindeki fotoğraf hangi yıla ait, yukarıda eklediğiniz fotoğraf o mu?
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2018, 14:28:00 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2018, 20:01:42 »
Belgesel yapımcısı Cemal Gülas'ın da bu konuda çalışmaları var. Bir kaç tane de olsa türün devam ettiğini söylüyor. Hüsyin Bey,  Yeşil Atlas dergisindeki fotoğraf hangi yıla ait, yukarıda eklediğiniz fotoğraf o mu?

Yaşar Bey, fotoğrafı internetten aldım. Anadolu parsı değil. Yeşil Atlas'ın o sayısı elimde yok.
1980-Antalya