Gönderen Konu: KEYİF AMAÇLI TEK KURŞUN ATIŞLARI(125-110 ve 180 metre)  (Okunma sayısı 1411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arşivde bulunan tek kurşun atışlarından bir çalışma yaptım,720 p tavsiye edilir iyi seyirler efendim.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: KEYİF AMAÇLI TEK KURŞUN ATIŞLARI(125-110 ve 180 metre)
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2019, 21:30:11 »
Kimi kurşunlar dönüyor mu, yalpalıyor muydu emin olamadım ama çok isabetli gidiyorlardı. Şahane bence.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Ali SARAÇ, Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2019, 00:17:50 »
Kimi kurşunlar dönüyor mu, yalpalıyor muydu emin olamadım ama çok isabetli gidiyorlardı. Şahane bence.
Değerli Hocam,yüksek çıkış hızı ve kurşun üstündeki setler nedeni ile muazzam bir dönme hareketi oluşuyor(rüzgar gülü gibi) bu dönme hareketi ile kurşun transonik bölgeye girince(benim doldurduğum kurşunlar 90-105 metre arasında transonik bölgeye giriyor) transonik bölgenin etkisi ve dönmenin yavaşlamasıyla kurşunun durumuna göre yalpalama yada kurşunun kafası önde tapa daha geniş devir yapacak şekilde hareketine devam ediyor.
Benim hedefim düşük kurşun ağırlığı kullanarak 125 metreye ölümcül atış olduğu için bu hızların(1630-1720 fps)üstüne pek çıkmıyorum artık.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2019, 01:07:55 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2019, 20:32:07 »
yüksek çıkış hızı ve kurşun üstündeki setler nedeni ile muazzam bir dönme hareketi oluşuyor(rüzgar gülü gibi) dönmenin yavaşlamasıyla kurşunun durumuna göre yalpalama yada kurşunun kafası önde tapa daha geniş devir yapacak şekilde hareketine devam ediyor.

Tevfik Kardeşim,

Tekrar kutlarım yine güzel bir video olmuş.

Üzerinde yiv ve set bulunan tek kurşunların kendi etrafında döndüğünü biliyoruz. Ancak bu muazzam bir dönme değil. Yivli kurşunlar kendi etrafında dakikada 100-200 bin devir atarlarken yivsiz (foster, brenneke, gualandi) tek kurşunlar üzerlerindeki kanatçıklar nedeniyle 6-10 bin devir atıyor. Yivli şok ile atıldığında bu 40 bini bulabiliyor. Taofladermaus  hızlı video çekilerinde bunun dakikada 700-800 devir gibi olduğu, dönme hareketinin kanatçıkların namlu içindeki sürtünme ile dönme hareketinin olduğunu iddia ediyor. Kendisi ile yazışmalarımda da bu konuda ısrarlı, ancak benim CFD analizlerim sizin dediğiniz yönde bulgu veriyor, yani kanatçıklar hava sürtünmesi ile dönme hareketi yaratıyor. Jeff Taofladermaus'a CFD analizlerimi gönderip gualandi'nin dönme hareketini gösteren bir video yapmasını istedim, binbir dereden su getirdi diyeyim ;)

Bildiğiniz gibi yivsiz tek kurşunların uçuş dengesi aslında Badmington topu gibi sürüklenme stabilitesi (Drag stability). Ancak, kanatçıklı olanlarda jiroskobik denge sağlandığı da Amerikan Patent dairesinin şu patentinde de vurgulanmış: http://www.google.com/patents/US3200751?hl=tr
Burada 6750 rpm bir dönüş hızından bahsediliyor.  Jiroskopun dengede kalması için gereken en az dönüş hızı yaklaşık 1000 rpm (saniyede 17 devir) . Yani kanatçıklı yivsiz tek kurşunlarda belirtilen hızda bir jiroskopik denge oluşacağını da varsayabiliriz.

Yivli kurşunlarda jiroskopik stabilite için "jiroskopik denge katsayısı=sg" 1 in üzerinde olması gerekir. Benim yaptığım hesaplarda  ilk 50 metre için kanatçıklı yivsiz tek kurşunda 1400-1500 fps hızda  bu yaklaşık 4 civarı. Yalnız hız 1300 fps altına indiğinde bu 1 in altına düşüyor (transsonik bölge) denge bozularak takla atma ve yön değiştirme gibi olaylar ortaya çıkıyor.

Bir de dinamik stabilite olayı var. Hesaplanması zor ve daha karmaşık bir konu. Oraya girmiyorum.

Biz yine yivsiz tek kurşunları yivlilerden farklı olarak ağırlık merkezinin önde olup sürüklenme dengesi ile hareket ettikleri üzerinden değerlendirelim. Sürüklenme dengesi (Drag stability) üzerinden tasarladığım bir yivsiz tek kurşunu test için size göndereceğim. Test sonuçlarınızı merak ediyorum.

Saygılar
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2019, 20:33:43 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2019, 02:00:02 »
Saygıdeğer Hocam hem açıklayıp hem bilgilendiriyorsunuz bunun için ayrıca teşekkür ederim, muazzamdan kastım 10 kat yavaş çekime rağmen geco yivsiz kurşunun hala çok hızlı dönmesi idi yoksa bir yivli ile kıyas bile edilmez tapasıda gayet kaliteli yüksek basınçtan çok fazla etkilenmiyor,kurşun çapından kaynaklı olabilir diğer kullandığım bir çok kurşunun atıştan sonra yiv setleri uç bölgeleri hariç dümdüz olurken bu kurşunda yiv setler hala belli bi seviyede idi.
Dediğiniz gibi biz yine ağırlık merkezi uçta olan ve tapası sürüklenme dengesini lehte kullanabilecek kurşunlar uzerinde yoğunlaşmalıyız.Tasarımınızın deneme sonuçlarını bende merak ediyorum umarım başarılı bir çalışma olur.

Bu kurşun yukarıdaki videodaki 125 metre ilk atışın 10 cm toprak derinliğinden çıkarılmış hali.

when should you drop comprehensive and collision auto insurance

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 02:20:28 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Yusuf KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2019, 08:30:39 »
Tevfik Kardeşim,

Tekrar kutlarım yine güzel bir video olmuş.

Üzerinde yiv ve set bulunan tek kurşunların kendi etrafında döndüğünü biliyoruz. Ancak bu muazzam bir dönme değil. Yivli kurşunlar kendi etrafında dakikada 100-200 bin devir atarlarken yivsiz (foster, brenneke, gualandi) tek kurşunlar üzerlerindeki kanatçıklar nedeniyle 6-10 bin devir atıyor. Yivli şok ile atıldığında bu 40 bini bulabiliyor. Taofladermaus  hızlı video çekilerinde bunun dakikada 700-800 devir gibi olduğu, dönme hareketinin kanatçıkların namlu içindeki sürtünme ile dönme hareketinin olduğunu iddia ediyor. Kendisi ile yazışmalarımda da bu konuda ısrarlı, ancak benim CFD analizlerim sizin dediğiniz yönde bulgu veriyor, yani kanatçıklar hava sürtünmesi ile dönme hareketi yaratıyor. Jeff Taofladermaus'a CFD analizlerimi gönderip gualandi'nin dönme hareketini gösteren bir video yapmasını istedim, binbir dereden su getirdi diyeyim ;)

Bildiğiniz gibi yivsiz tek kurşunların uçuş dengesi aslında Badmington topu gibi sürüklenme stabilitesi (Drag stability). Ancak, kanatçıklı olanlarda jiroskobik denge sağlandığı da Amerikan Patent dairesinin şu patentinde de vurgulanmış: http://www.google.com/patents/US3200751?hl=tr
Burada 6750 rpm bir dönüş hızından bahsediliyor.  Jiroskopun dengede kalması için gereken en az dönüş hızı yaklaşık 1000 rpm (saniyede 17 devir) . Yani kanatçıklı yivsiz tek kurşunlarda belirtilen hızda bir jiroskopik denge oluşacağını da varsayabiliriz.

Yivli kurşunlarda jiroskopik stabilite için "jiroskopik denge katsayısı=sg" 1 in üzerinde olması gerekir. Benim yaptığım hesaplarda  ilk 50 metre için kanatçıklı yivsiz tek kurşunda 1400-1500 fps hızda  bu yaklaşık 4 civarı. Yalnız hız 1300 fps altına indiğinde bu 1 in altına düşüyor (transsonik bölge) denge bozularak takla atma ve yön değiştirme gibi olaylar ortaya çıkıyor.

Bir de dinamik stabilite olayı var. Hesaplanması zor ve daha karmaşık bir konu. Oraya girmiyorum.

Biz yine yivsiz tek kurşunları yivlilerden farklı olarak ağırlık merkezinin önde olup sürüklenme dengesi ile hareket ettikleri üzerinden değerlendirelim. Sürüklenme dengesi (Drag stability) üzerinden tasarladığım bir yivsiz tek kurşunu test için size göndereceğim. Test sonuçlarınızı merak ediyorum.

Saygılar
Mehmet abi yivsiz namludan çıkan kurşundaki jiroskobik etkiye kurşunun şeklinin yani aerodinamiğinin etkisi nedir.Örneğin foster tip veya gualandi tip arasında ne gibi farklar vardır.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1995 - Erzurum

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2019, 10:17:37 »
Mehmet abi yivsiz namludan çıkan kurşundaki jiroskobik etkiye kurşunun şeklinin yani aerodinamiğinin etkisi nedir.Örneğin foster tip veya gualandi tip arasında ne gibi farklar vardır.
Yusuf kardeşim,

Yapılan çalışmalar Foster türü kurşunların kanatçıklarının namlundan geçerken ezildiğini gösteriyor. Bu durumda hava sürtünmesi ile jiroskopik dönme çok fazla olmaz. Alıntı yaptığınız önceki iletimde örneğini gördüğünüz, yaptığım CFD (Bilgisayarlı Akışkan Dinamikleri) simülasyonlarında Gualandi türünün hava akımı ile jiroskopik dönmeye daha meyilli olduğu izlenimi var. Keza Brenneke türünde de kanatçıklar aşağıdaki videoda izleyeceğiniz gibi fazla ezilmiyor.

Bu arada www.kurzzeit.com giriş sayfasında saniyede 1.000.000 kare hızda çekilmiş, bir foster kurşunun seyrini izleyebilirsiniz gerçekten dönüyor:

Matematiksel olarak Foster balistik katsayısı 0.107 gibi bulunsa da, Balistik katsayıları testlerde  biri birine yakın 0.06-0.09 değerlerde bulunuyor. Tapasıyla seyretmeleri halinde benim izlenimim gualandiler uzun mesafede (transsonik bölgede) takla atmaya daha meyilli, brenneke'ler de daha az ve isabet daha yüksek.

Ancak Tevfik bey'e de yazdığım gibi yivsiz tek kurşunlarda jiroskopik etki düşük, kısa süreli ve kısa mesafede. Yivsiz tek kurşunların ağırlık merkezi önde ve sürüklenme dengesi (Drag Stability) kurma üzerine tasarlanmış.  Jiroskopik etkiden fazla bir beklentimiz olmaması lazım.

Kanatçıklı yivsiz tek kurşunlar kendi etrafında dönüyor mu? Evet. Seyir ve isabete fazla bir katkısı var mı? Bence uzun mesafede "Hayır". Yivsiz tek kurşunlardan yivli kurşunlar gibi bir beklentimiz olmasın.

Saygılar

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 10:34:54 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir