Gönderen Konu: Drahthaar yavru seçimi nasıl yapılmalı  (Okunma sayısı 1899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert Emre TOPRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Drahthaar yavru seçimi nasıl yapılmalı
« : 22 Ekim 2018, 13:47:44 »
Bu ırkta yavruyu nasıl seçmeliyiz mesela en baskın gelişkin yavru kaç aylıklen yada nasıl hangi hareketlerinden anlaşılır bunu merak ediyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • Lanber 5li
  • Deutsch Drahthaar
1999 - Bartın

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Drahthaar yavru seçimi nasıl yapılmalı
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2018, 23:08:02 »
Yokmu bildiği bişey olan paylaşabilecek birisi kendime yavru ayırmak istiyorum en sert korkusuz kokusu iyi olan yavruyu nasıl seçebilirim
  • Lanber 5li
  • Deutsch Drahthaar
1999 - Bartın

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2018, 23:45:21 »
Selamlar
Çok bildiğimden değil ama bir yerlerde duymuştum ,yavruları bir yerde iken anne köpeği yavrulardan uzak bir yere (görünmez olacak ) şekilde uzaklaştırdığınızda anasını ilk bulan yavrunun koku yeteceğinin daha iyi olacağı söyleniyordur.
Ayrıca bilimsel olarak ispatlanmıştır içinde yavrunun dikkatini çekecek birşey olan kapaklı bir kabı yavrunun önüne bıraktığınızda kapağı açmak için uğraşırken takip edilip sağ ayağını kullanan yavruların daha itaatkar ve eğitime uygun oldukları söylenir.
Bir konu daha var köpek yavrularında postlarında kimi noktalarda tüyler girdap şekli oluşturur bu girdapların dönüş şekli saatin ters yönüne doğru ise yine o yavru itaatkar ve eğitime uygundur denir Amerika’da özellikle rehber  köpek eğitim merkezlerinde yavru seçimi esnasında ilk uygulanan testler bu şekildedir.tabii dir. Ki av köpeği başlıbaşına bir konudur ama eğer elinizde fazla yavru var ve kendinize ayırmak istiyorsanız bu konuları da dikkate almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Mert Emre TOPRAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2018, 01:41:04 »
Yanıtınız için çok teşekkür ederim dikkate alıcam
  • Lanber 5li
  • Deutsch Drahthaar
1999 - Bartın

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2018, 01:44:00 »
Bu arada saat yönünün tersi dediğiniz olay dikkat ettim kendi köpeğimde var ve eğitim verirken birşeyi ödül verip 2 kez yaptırdığımda direk kapıyor doğru olabilir
  • Lanber 5li
  • Deutsch Drahthaar
1999 - Bartın

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2018, 10:06:09 »
 ana baba soyu sopu önem teşkili sözkonusu kan av ikilemesi yani secere vs. olmasın çip olmasın no problem dd. tanıyorsanız hasmı kırmamı bilirsiniz konu dd. ise zaten işiniz kolay bu cins öğrenmeye maximum meğillidir çünki, erkek tercihim olurdu zira serbest dolaşımı seven hareketli bir irk bendeki dişi ha dedimmi bırakamıyorum bahçe dışına malum birçok köpek var çevrede ama merada ne çoban ne başkası dişi olduğu için dokunmuyor havlamaktan öte geçmiyor bana göre tek avantajı bu.

şahsi düşüncem seçme şansım olsaydı erkek olurdu fırsatım olsa erkekte alırdım çoğalsın bende sağa sola arkadaşa eşe dosta hediye edeyim bendeki hediye olduğu için kıramadığım arkadaşım verdi o sebepten dişi sahiplendim yaşı 13 aylık şuanda.

kesinlikle sosyal yetiştirin sevgi sevgi sevgi itaat ve eğitimler ardından gelmeli sağlam dd. kanıysa avın kıralını yaptırır fakat şunuda belirtmek isterim av yapmayan köpek görmedim sizin dikkat edeceğiniz nokta eğitimdir, hergün bir saati geçirecekseniz alakadar olacaksanız işi çözersiniz yoksa avdan ava yem su vermeyle olmuyor en iyi kan cins ''piç'' olur tabiri caiz ise.

gözünün içine bakan sizden komut bekleyen yorulmayan her avı yapacak bu ırk av makinesi diye tabir edilmekte olup av makinesi olabilmesi inanın sizin elinizde.

meşakkatli sabır ve sevgi dolu bu eğitme yolunda güzel günleri beraber geçirmenizi seçeceğiniz av partnerinizle keyifli avlara imza atmanızı temenni ederim.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 10:11:28 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Mert Emre TOPRAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2018, 10:56:45 »
Köpeğe çok vakit ayırabiliyorum hergün 10 ar dakkadan 4-5 kez dışarı çıkarıyorum 16 aylık bir dişim var birde erkek yavru almayı düşünüyorum bende eğitim konusunda setter de besledim daha önce açıkcası setter den daha çabuk öğreniyor eğitimde sıkıntı yaşıycağımı düşünmüyorum sadece kokusu ve yapısı iyi yavruyu seçmek istiyorum kendi köpeğimi 8 aylık iken aldım seçme şansım olmadı sadece dişi vardı önceki köpeğimde dişiydi oda 6 kardeşin sadece 1tanesi erkek olduğu için sahibi almıştı yine dişi almak zorunda kalmıştım hep erkek köpeği merak etmişimdir dişiye göre daha yapılı oluyor diye biliyorum kokusu dişi erkek fark eder mi avı filan drahthaarda bilmiyorum ama yanıtlarınız için teşekkürler
  • Lanber 5li
  • Deutsch Drahthaar
1999 - Bartın

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2018, 15:50:29 »
Köpeğe çok vakit ayırabiliyorum hergün 10 ar dakkadan 4-5 kez dışarı çıkarıyorum 16 aylık bir dişim var birde erkek yavru almayı düşünüyorum bende eğitim konusunda setter de besledim daha önce açıkcası setter den daha çabuk öğreniyor eğitimde sıkıntı yaşıycağımı düşünmüyorum sadece kokusu ve yapısı iyi yavruyu seçmek istiyorum kendi köpeğimi 8 aylık iken aldım seçme şansım olmadı sadece dişi vardı önceki köpeğimde dişiydi oda 6 kardeşin sadece 1tanesi erkek olduğu için sahibi almıştı yine dişi almak zorunda kalmıştım hep erkek köpeği merak etmişimdir dişiye göre daha yapılı oluyor diye biliyorum kokusu dişi erkek fark eder mi avı filan drahthaarda bilmiyorum ama yanıtlarınız için teşekkürler

2 yaştan itibaren çifleşmesi genel yargıdır, bir yaşta doğum yapanıda duydum siz bilirsiniz 2 güne 3 güne kemik haşlayıp verdiğim halde kendi oturduğu ahşap ızgaratı dahil kemiriyor 10 yaşında badem ağacının dış kabuğunu komple sıyırdı şimdi 4 yaşındaki kivi ağacının tekini yerle bir etti onu kemiriyor diş hala gelişmekte söyleseler inanmazdım kabak  patates soğan sarmısak kereviz havuç kemikle bazen tavuk ciğeriyle haftada bir mutlaka veriyorum , multi vitamin olarak supravit   süt su iç parazit ilaçlarını ayda bir kurumama dışında periyodik veriyorum vitaminsel olmadığını veteriner arkadaştan öğrendim 1-1,50 yaşa kadar diş çene gelişiminin 2 yaşta tamamen biteceğini bu sebepten kemirme eğilimi olabileceğini anlattı bekliyoruz sabırla çok ayakkabı terlik eskitti sağolasıca .

saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2018, 17:47:36 »
Ben kendi köpeğimden almıycam yavru başka yerden diyorum
  • Lanber 5li
  • Deutsch Drahthaar
1999 - Bartın

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2018, 21:05:43 »
Ben kendi köpeğimden almıycam yavru başka yerden diyorum

anasından ayrı otur yanlarına,

sana en çok yakın olan gözünün içine bakan seni koklamaya gelen ilk beğendiğin erkek yavruya al o vakit.

saygılarımla.

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Mert Emre TOPRAK