Gönderen Konu: BULDAN SARISI...Lütfen kısaca okuyun..  (Okunma sayısı 2748 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Latif DEMİRAYAK

• Müdavim Üyemiz
  • Öyle birini sev ki sen ölünce hiç yaşamasın..
BULDAN SARISI...Lütfen kısaca okuyun..
« : 21 Eylül 2019, 00:15:06 »
Arkadaşlar dikkatimi çeken bir şey var  DİĞER KÖPEK IRKLARI. bölümünde benim BULDAN SARILARI..av köpeklerimin resimleri ve vidoları  görünmüyor Ve daha önce ege bölgesi avcıları bölümüne  attığım tüm av resimleride görünmüyor acaba neden  resimlerde BULDAN SARISI köpeklerimin görülmesine istemeyenlermi var  acaba  avlak foruma uzun zamandır  girmiyordum ondan olabilirmi yoksa başka bir amaçdan dolayımı görünmüyor yorumlarınızı alabilirmiyim. TÜM AVCI ARKADAŞLARA   RASGELE...NOT iki üç sene önce attığım resimler fakat başka avcı arkadaşların resinleri ve vidoları görünüyor.

free photo upload

« Son Düzenleme: 05 Ekim 2019, 21:41:43 Gönderen: Latif DEMİRAYAK »
Latif DEMİRAYAK
1967-Denizli
0542 797 60 27

• Müdavim Üyemiz
Ynt: BULDAN SARISI...Lütfen kısaca okuyun..
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2019, 23:04:13 »
YORUM YAZAN YOKMU BU KONUYA...
Latif DEMİRAYAK
1967-Denizli
0542 797 60 27

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2019, 01:21:19 »
Yüklediğiniz kaynak sitesinden fotoğrafları sildiyseniz ya da o site belirli bir süre sonra otomatik olarak resimleri siliyorsa o fotoğraf burada görünmez.
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2019, 01:46:54 »
Herkese selamlar
Buldan sarıcası para etmez gel Macar vizla diye sat olmasın
Yerli ırkların maddi getirisi az diye maalesef sektöre  hitap etmiyor galiba.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2019, 10:49:22 »
üstüne basa basa söylüyorum buldan sarısı kadar akıllı ve uysal köpek tanımıyorum 27 seneden beri aynı ırkla avlanıyorum ve memnunum ama malesef fazla tanınmıyor..  gooğle,,den bakın BULDAN SARISI ,diye genelde benim köpeklerin resmi çıkar

« Son Düzenleme: 05 Ekim 2019, 11:05:05 Gönderen: Latif DEMİRAYAK »
Latif DEMİRAYAK
1967-Denizli
0542 797 60 27

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Feyyaz ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2019, 11:26:46 »
Latif bey sizin köpeklermi bilmiyorum ama güzel bi belgesel hazırlamışlar.

1983 Mudurnu/BOLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2019, 13:33:20 »
Latif bey sizin köpeklermi bilmiyorum ama güzel bi belgesel hazırlamışlar.

.....34 dakikadan itibaren ben ve benim köpeğin çekimleri var.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2019, 13:44:53 Gönderen: Latif DEMİRAYAK »
Latif DEMİRAYAK
1967-Denizli
0542 797 60 27

Çevrimdışı Taner TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
  • TANRI Türkü Korusun ve Yüceltsin
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2019, 19:31:33 »
Bu köpek ırkımızı bende ilk defa duyuyorum ne yazık ki üzüldüm kendi adıma.Aslında çatal burun gibi Buldan sarısını da çoğaltmak gerek diye düşünüyorum.İnşallah bu konunun duayenleri el atar ve en kısa zamanda adı daha çok duyulur.Bende yavru edinmek isterim konununda takipçisiyim.Saygılar.

1982-BURSA

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2019, 19:55:02 »
Çatal burun köpeğim vardı ne sıcak ne soğuk dinlerdi bana çok iyi ayak uydururdu.
Eğer tekrar cumartesi veya pazar tatil olan bir vardiyaya geçersem Buldan sarıcası veya çatal burun sahip olmak isterim.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2019, 21:48:39 »
 rabbim ''miya'' yıda buldan sarılarınıda korusun,

ben yıllardır takip ederim latif bey köpeklerine gözü gibi itina ile bakar ve sever,

memnun olmasa avcı köpeğe bakarmı sorarım size avcı arkadaşlar konu aslında bu kadar net kılavuza gerek hacet yok gibi geldi bana.
sırf bu yüzden yazma gereği duydum defalarca okuduğum bu konuya iştirak etmek istedim.

aktif kuş avcısı olarak cidden ben bile o foto duruşlarındaki itaat ve duruştaki asaleti görüyorum yıllardır, visizla ile benzer ama apayrı bir aslet var itaatkar bir duruş var yerli bir ırkın biz av camiasınca tanınmaması ve tanıtılmaması cidden içler acısı bana göre latif bey bunun için çaba sarfediyor ölmezde sağkalırsam emekli olunca soluğu denizlide mianın kanlarından birine talip olmaya denizliye kesin giderim o derece samimiyim.

latif beyim, bence merada avlanırken video imkanı varsa atın gönüldaşlarda buldan sarısının stil ve maharetini görmüş olur aslında bende merak ediyorum doğrusu.

herkese rast gele .

mersinden denizliye selam ve sevgilerimle.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2019, 21:49:51 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 08 Ekim 2019, 15:59:32 »
Latif bey selamlar,
Her şeyden önce çok güzel köpekleriniz var ve inşallah onlar ile uzun yıllar keyifle av yaparsınız.Kafa yapılarına dikkat edilirse  İtalyanların BRACCO İTALİANO benzerliğinden dolayı  kuvetle ihtimal köpeklerinizin gen haritasında bu ırkın  olma ihtimali oldukça yüksek .Köpeklerinizin uysal ve size düşkün oldukları fotolardan bile belli oluyor.
Birkaç sene önce, ülkemizde  zaman içersinde oluşan ve bazen belli yörelerin ismi ile anılan ''fermalı av köpekleri '' ilgili yazımı aşağıda bulabilirsiniz.
Saygılarımla.

''Ziya bey sizin BULDAN SARISI dediğiniz köpeklere de Manisa ve çevresinde KULA derler .Aslında her iki isimde köpeklerin renginden kaynaklanıyor.
Gerek ÇATALBURUN ve gerekse BULDAN SARISI veya KULA diye adlandırlan köpeklerin belirli ve süreklilik gösteren morfolojik bir standartı yoktur.Bu köpeklerden her türlü vücut oranı ve yapısında olanlarına denk gelebilirsiniz.Bu köpekler çok iyi av yapıyor olabilir de.Zaten benim burada vurgulamak istediğim şey bu köpeklerin av yetenekleri değildir.

Bunlar gibi köpeklerin var oluş süreçleri ise şöyle oluyor;

-Uzun yıllar boyunca ırk ayrımı yapmadan sadece av yeteneklerine bakarak farklı av köpekleri çiftleştiriliyor (Yüzyıllık bir süreçten bahsediyorum)
-Tabi bu süreç içersinde yöreye gelen hali vakti yerinde avcılardan (yerli veya yabancı) farklı ırklardan yavru veya yetişkin köpekler ediniliyor ve bunlarda mevcut karışık kanlara karıştırılıyor.
-Bu arada ulaşım ve ekonomik koşullar gereği birbirlerine morfolojik özellikleri gereği benzer veya yakın olanlar çiftleştirildiği için benzer yavrular türemeye başlıyor. ( ÇATALBURUN , BULDAN SARISI , KULA , BARAK , KÖSE BARAK , ZAĞAR vs. )
-Mesela  ZAĞAR anadoluda av köpeğine verilen bir isim dir ve ismin kaynağı büyük bir ihtimalle KURZHAAR dır.Yanlış anlaşılmasın sadece ismin kaynağı.
- Zaman içersinde kültürel etmenlerden ve ismin telafuzundan dolayı bizim tarafımızdan türetilmiş farklı isimler ortaya çıkıyor.Tekrar edeceğim gibi tek benzerlik isimlerdeki ses uyumudur.

Basit bir örnekle anlatayım ;
Buldan sarısı ile Tarsus Çatalburunu çiftleştirebilirsiniz.Çıkan yavruların hepside av yapabilir.Zaten nerdeyse yüzyıldır yapılan da budur.Olacak yavrulardan sarı renkli ve tavşan dudak hastalığına sahip olan yavrulara da gelecek nesiller BULDAN ÇATALBURUN veya TARSUS SARISI adını koyup bunun çoooook eski bir Anadolu ırkı av köpeği olduğuna inanıp savunabilirler.
Durum bundan ibarettir.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2019, 16:02:35 Gönderen: Mehmet PİLGİR »
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

The following users thanked this post: Kemal GÜNEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2019, 18:27:40 »
MERHABA mehmet kardeşim bizim bu buldan sarısı köpeklerimiz eskiden denizlinin BULDAN    ilçesinde yetişiyordu isminide oradan alıyor BULDAN SARISI  diye benim bu sene 27 dinci yılım aynı ırkla avlanmaya başladığım  ve seviyorum bu ırkı bana yetiyor şükür tüm avcı arkadaşlara selamlar...RASGELE..

upload images

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2019, 22:15:12 Gönderen: Latif DEMİRAYAK »
Latif DEMİRAYAK
1967-Denizli
0542 797 60 27

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 11 Ekim 2019, 10:39:58 »
bu yavruyada almanyaya cevdet azakoğlu,na satmıştım ve iyi haberlerini almıştım..şimdide bir tane komşusu istiyor Ya nasip.

Latif DEMİRAYAK
1967-Denizli
0542 797 60 27