Gönderen Konu: Browning Phoenix Topcode Saçma dağılım raporu.  (Okunma sayısı 6556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Browning Phoenix Topcode Saçma dağılım raporu.
« : 25 Ağustos 2012, 02:09:06 »
Değerli forum üyeleri ve sevgili dostlarım.Hepinize hayırlı günler diliyorum.Uzun zamandır arzulayıpta bir türlü işten güçten yapamadığım saçma dağılım testini kısa ve öz bir şekilde yapmış bulunmaktayım.Geçenlerde hem domuz avı için kullandığım germanica av tüfeğimin red dot'unu sıfırlayalım dedim hemde Browning Phoenix'in kalın saçma ile dağılımı incelemek istedim.Tüfeğimi geçen sene almama rağmen bir türlü oturupta adam akıllı deneme fırsatım olmamıştı.Siz değerli üstadların israrla Back Bored namlunun kalın saçmayı seviyor,kalın saçma kullan ve test et israrından sonra bende şöyle bir test yaptım;Buyrunuz birlikte izleyelim.

Bunlarda benim mini envanter,

Değerli arkadaşlar rangefinger kullanarak tam 40 metre mesafeyi net bir şekilde ölçtükten sonra görmüş olduğunuz karton kutunun üzerine bir adet a4 kağıdı yapıştırdım.Ve 40 metre uzağa sabitledim.

Evet değerli arkadaşlar,kullanmış olduğum fişeklerin hepsi B&P fişeğidir.İlk önce 1 numara 34 gr.ile başladım.1 numara 34 gram B&P fişeğini 2 no'lu şok ile attım.''Bu arada tüfeğim 66cm namlu uzunluğuna sahip ve 4 adet şoku bulunuyor.Yani en dar şokun bir büyüğü ile attım''

Evet görmüş olduğunuz gibi 40 metre mesafeden tam olarak kartona 33 saçma isabet etmiştir.

A4 kağıdına ise 6 saçma isabet etmiştir.
Şimdi ise 3 numara saçma ile B&P 34 gr.fişekleri deneyelim.2no'lu şok takılıdır.

Bu sefer kartona 61 saçma gelmiştir.

A4 kağıdına ise 17 saçma isabet etmiştir.1 numara saçmaya göre epeyi başarılı bence.

Şimdi ise yine 40 metre mesafeden 3 numara saçma ile B&P fişeği ateşledim.Lakin bu sefer 2 no'lu şok yerine 1 numara en dar şoku taktım.Sonuç biraz daha farklılaştı.

A4 kağıdına yine 17 saçma isabet etmiş.

Kartona ise 74 adet saçma isabet etmiş.Yani 13 saçma daha fazla...

Değerli üstadlarım,benim şahsi fikrim sizlerinde önceden bahsetmiş olduğu gibi back bored namlunun kalın saçma ile inanın şov yaptığı yönündedir.Bu testleri yaparken gayet hassas ve hiçbir ayrıntıyı atlamadan yapmaya çalıştım.Ama ne yazık ki dalgınlığımla en son o kartonun arkasının fotoğraflarını çekmeyi unuttuğumu hatırladım.Kartonun arkasını çevirdiğimde inanın kartonu kıyma makinesinden çıkmış gibi yaptığını gördüm.Saçmalar net ve keskin bir şekilde kartonu kesmiş ve çıkmış.Elimde fazla çeşit fişek olmadığı için bunları denedim ama müsait bir zamanında 4 ve 5 numaralı fişeklerinde dağılını yapmayı düşünüyorum.Sizler için birkaç foto daha eklemek istedim.Hepinize saygılarımı sunarım...

• -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Ynt: Browning Phoenix Topcode Saçma dağılım raporu.
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2012, 02:15:46 »
Bu arada şunuda aklımda iken belirtmek isterim,bu atışları ayakta ve desteksiz attım.Eğer destekli ve konsantransyonel bir biçimde atsa idim belki 1 no'lu şokta 3-5 saçma daha artış olabilirdi,ama belki :-)
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2012, 16:16:22 »
Kabaca normal gibi görünüyor. Şurada,

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,114059.msg1039295.html#msg1039295

önceden paylaştığım adresteki bilgilere göre 1 No saçma 34 g için 116 tane olması lazım. Hesapla buldum. 2* şok ise 1* ile 3* arasında olacağına göre, 36,5 m mesafedeki 1 metrekare hedefe, takriben %65 isabet ettirmeli. Bunlar teorik sayılar. Gerçek değerler değişir. Eğer bu değerleri esas alırsak 36,5 m de, 1 m^2 hedefe 75 adet isabet olmalı. Eğer olursa, tamam deriz, tüfeğin şokları ve fişek hakkını vermiş.

A4 kağıt ise metrekarenin yaklaşık 1/3 kadarı oluyor. O halde 36,5 m de, A4 kağıda 75/3 = 25 adet isabet olsa, "Teorik Olarak" ortalama isabet almıştır.

Yine de bu hesaplar bu şekilde yapılınca çok hataya düşebiliriz. Onun için en iyisi, mesafeyi, nişan noktasını doğruca ayarlayıp atış yapmak, saymak. Sizin teste göre çok kesin konuşmak zor. Yine de bence demin yazdıklarımdan daha iyisi ve kolayı, gidilecek ava ve atılacak azami mesafesine göre fişek ve şok seçip denemek. Attığınız hedefte hangi av olacaksa, o avın mesela 5 tane isabet almasına çalışmak gerek.

Siz namluya göre uygun irilikte saçma seçip ne oluyor görmek istemişsiniz, onun farkındayım. Fakat av için üstteki paragrafta yazdığım şekilde fişek ayarlamanız bence iyi olur.

Desteksiz ve açık havada atışla neticeler fena görünmüyor. Yani normal görünüyor. Ne süper, ne kötü. Bence tabi...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2012, 18:57:57 »
böle bir calışma benelli bölümden yaptım.
Bence gurupmanlar hicte iyi deyil tamamen yanlış şok ve gr ve sacma secımınden kaynaklanan yanlış lık.
gelelim dogru sok gr ve sacma secımıne.
öncelıkle 28 gr 7-8 no ile deneyin 1-2-3 şok arasın da farkı daha ıyı anlarsınız.
UZATMADAN KISADAN KESEYİM.
 HAFIF dolu 24 gr dan 32 gr kadar sacma kalınlıgı 10 dan 7 kadar dolularda 1-2-3- şok daha başarılı ve yuksek gurupmana sahıp dolular dır.
yanlış olan sa şu gr artıkca  ve sacma kalınlaştıkca  şoku buyutmek gerekir. ama cogu avcı bun tersi oldugunu düşünüyor ama kagat ustun de olay anlattıgım gıbı gelışiyor.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2012, 02:53:51 »
Değerli üstadlarım,yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.Sizlere danışmak istediğim bir konu daha var,Kış gelmeden ve ördek sezonu başlamadan önce toplu olarak av fişeği siparişi vermek istiyorum.Ama hala onca yorum okumama rağmen fişek markası konusunda bir türlü kesin karar veremedim.Şimdi siz değerli üstadlara şunu sormak istiyorum;
*Yerli av fişekleri de avrupalar kadar hemen hemen randuman veriyormu?Mesela Yaf veya özkursan?
*Bu yerli markaları sizce gönül rahatlığı ile ördek avında kullanabilirmiyim?
*Federal ve Remington biraz tuzlu olduğu için haricen bana tavsiye edeceğiniz avrupa fişek markaları nelerdir?
*Browning phenix ismi ile satılan fişekler hilal av bayii de bulunuyor,yoksa sadece benim browning için bu fişeklerdenmi sipariş edeyim?
*Ördek için sipariş vereceğim fişeklerde hava şartlarından dolayı elimde kaç gramdan kaç grama kadar fişek olması lazım?Magnum fişek şartmıdır?
Son olarak ise back bored namlu için 3 numara saçma idealmidir?Yoksa 4 veya 5 mi numaralı saçmalarmı dersiniz?
Beni bu konuda aydınlatırsanız inanın çok sevinirim.Saygılar sevgiler...
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2012, 12:51:37 »
Değerli arkadaşlar kimsenin bir fikri yokmudur bu konuda???
  • -Baikal NK 43 E S&S

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2012, 17:33:16 »
Yerli markaların çoğu malzemesi zaten ithal. İthal olanlardan fark varsa bile saçması ve/veya bunların miktarı ve cinsleridir.

Filanca marka iyidir alın diye kesinlikle diyemem. Hele yerli markalarda daha bile çekinmek gerek. İthal olanlarda da geçerli denebilir. Doğru iş yapmak istiyorsanız deneyerek alacaksınız. Ördek avına mı gideceksiniz, hava sıcaklığına, nemine göre, atış yapacağınız ortalama mesafeye göre seçip birkaç çeşit deneyeceksiniz. Vidalı şok varsa, gerekitğinde onları da değiştirerek hedefe atış yapacaksınız ve seçeceksiniz.

Daha da ötesi, fişekleri ava gideceğiniz havalarda denemeniz iyi olur. Fişekler ekseri hava koşullarına göre farklı neticeler verir.

Yukarıdaki denemeleri yaptığınız fişek, mesafe ve şok durumuyla bir şey avlamanızın çok zor olduğu belli oluyor, değil mi? O fişek ve şoklarla daha yakın mesafeden kaz vs avlanır belki ama yine de görmek gerek.

Önce de yazdığım gibi,

1. avın havasında,
2. ava uyan saçma iriliğinde,
3. mesafesinde,
4. uygun şokuyla

hedefe atış yaptığınızda, avın 4-5 saçma almasını sağlamalısınız. Bana kalırsa şokun yüzde kaç isabet ettirdiğinden ziyade ava kaç isabet edeceği daha önemli. Olay basit, yüzdeyi unutun. Ava isabeti -uygun irilikte saçma ve yeterli hız ile- artırmaya çalışın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2012, 17:40:17 »
Ayrıca tüfeğinizin geniş namlu olmasını ve uygun saçma iriliğini de şimdilik gözardı edin. Yani zamana ve denemelerinize göre karar verin.

Geniş namlu konusunda naçizane tek uyarım, bilhassa soğuk havalarda ve uzak atışlar için biraz hızlı fişek tercih edin. Mesela 400 m/s civarı fişekler fena olmaz.

Bir şey daha, bu işlerde çok detay vardır. Her birini detayına incelersek içinden çıkamayız. Her şeyin en iyisi diye bir şey yoktur. Varsa bile, sizin için, benim için, öbürü için aynı değildir. En iyi öğretici deneyimdir.
1968

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2012, 19:32:56 »
Ağzınıza klavyenize sağlık Sayın Volkan KÖYDEMİR,sizinde dediğiniz gibi en mantıklısı denemek ve öğrenmek!Sizce yukarıda açıkladığım saçma dağılım raporu tatminkar değilmidir peki?Ben kartona sabitlediğim a4 kağıdını hedef olarak kabul etmiştim.A4 kağıdına 17 saçma isabet etmişti.Sizce bu tatminkar değilmidir?Yani 5 saçmanın üzerinde bir grupman.
Birde müsait zamanımda bu fişekleri full şok ile denemek istiyorum.Arkadaşımız gram arttıkça şok büyümelidir demiş,aklıma takılmadı desem yeri vardır.Hepinize saygılar sevgiler...
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #9 : 30 Ağustos 2012, 19:35:41 »
pardon yukarıda en bol şok demek istemiştim... :-)
  • -Baikal NK 43 E S&S

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 30 Ağustos 2012, 21:20:48 »
A4 kağıdına 17 isabet olursa olabilir tabi. Ben 5 saçma olan için kastettim. Tabi kaz cesametinde bir kuşla A4 kıyası yaparsak, 5 saçmanın tümü de kaza isabet edebilse yeterli olmalıdır. İşin aslı saçmalar her sefer aynı yere ve adet isabet etmez. Bunun için garantili av ele geçirme üzerine farklı görüşler var. En eski görüş ise yeterli irilikte 5 saçma olması. Bence birkaç daha atın, avın büyüklüğüne göre kararınızı verin. Fakat başka şokları da deneyin. Kimi zaman daha geniş şoklar daha iyi dağılım verebilir.

İri saçmalarda geniş şok kullanan ve beğenenler var, doğru. Elbet deneyip beğendikleri için öneriyorlardır. Siz de deneyin. Denemeden de tüfeği, fişeği, şoku alıp avlağa girmeyin. Emin olunki deneyin dememin sebepleri var.
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2012, 21:22:18 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #11 : 30 Ağustos 2012, 21:57:27 »
Volkan bey size ve sizin gibi yorum yapan değerli ustalarıma çok teşekkür ederim.Birdahaki sefere diğer şoklar ile deneyip forumunuza resimlerini yükleyeceğim.Saygılar sevgiler,esenlikle kalınız...:-)
  • -Baikal NK 43 E S&S

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #12 : 30 Ağustos 2012, 22:45:14 »
Volkan bey size mesafeyi sormayı unuttum kusura bakmayın :-)Bu mesafe test atışları için yeterlimidir?Yoksa mesafeyi birazdaha uzatmalımıyım?
  • -Baikal NK 43 E S&S

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 30 Ağustos 2012, 23:26:57 »
Mesafe ne avı veya ne yapacağınızla ilgili. Tüfek şok yüzdesi için ise mesafe kesin 36,5 m olmalı. Av için ise ekseri yine 35-45 m arası olabilir. Ben olsam 35 m ile yetinirim çünkü alışmışım, bilerek 30 m mesafenin üzerine çıkmıyorum. Sizin için de 35 m civarı diyelim. Ama unutmayın, bana göre esas olan ava isabet sayısıdır. Eğer 35 m civarında yeterli irilikte saçma ava isabet edebilecekse mükemmel bir uyum yakalamış olursunuz.

Buna rağmen daha yakın mesafelerden de atacağınız olacağına göre denemelerinizi yaparken kendinize göre dikkate alıp hesaplamalısınız. Avlandıkça size uyanı keşfedersiniz nasıl olsa.
1968

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 18 Kasım 2012, 23:13:35 »
Atagan kardeş,
Bence dağılım kötü.Özellikle ilk atışta hedefte çok az saçma var.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 18 Kasım 2012, 23:43:55 »
Aynı Browning ten İpsalada ki arkadaşımda kullanıyor..Ördek bek avında 34 gr. 7 no Remington ve 34/7 Lambro kullanıyor..Havanın çok rüzgarlı olduğu zamanlar aynı fişek markalarını gramaj değiştirmeden 4 ve 5 no olarak uyguluyor..selamlar
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976