Gönderen Konu: ????Fişek Hakkında Biz Yanılıyormuyuz Acaba....!?????  (Okunma sayısı 16251 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ

Sevgili ve Saygıdeğer avcı arkadaşlar,

Bugün biraz vakit bulup B&P 'nin resmi sitesini inceleme fırsatm oldu... Fişekleri aşağıdaki linkte yer aldığı üzere yapılacak ava göre sıralamışlar;

http://www.baschieri-pellagri.com/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=57&lang=en

ve görüldüğü gibi buradan keklik için koydukları bu sayfada 12 çap fişek için önerdikleri gramaj en düşük 34 gr ve 36 gr arasında değişmekte....

Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum... !;Biz keklik fişeğini hava sıcaklığına göre mi yoksa yapılacak ava göremi seçmemiz gerekiyor acaba?

B&P gibi büyük bir fişek üreticisi sanırım yanlımaz.... Bilgisi olan arkadaşlardan bu konu hakkında yorum bekliyorum...

Not: Bizim sıcak havalarda sıkmak için aldığımzı 28 gr fişekleri sadece cırık, ardıç kuşu gibi hayvanlar için öneriyorlar....

Saygılarımla.....

Taşkın

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
Ynt: ????Fişek Hakkında Biz Yanılıyormuyuz Acaba....!?????
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2011, 16:19:33 »
Valla Taşkın bey ben B&Pnin resmi sitesinin yazdığı yazıları bilemem fişek olarakda ne zaman kullansam memnun kalmadım ama benim gördüğüm Keklik Avlarında yaşadığım şu gerçekler varr...
Eskiden yıllar önce Keklikler daha Bol ve her Tarla üstünde bulunurmuş şimdi daha dik ve sert yamaçlarda , Doruklarda kayalık Alanlarda bulunuyorlar kimi zaman uzun kalıyorlar kimi zaman yakın ama ben şunu söylemek isterim fişek numarası Keklik için 5-6 bence keklik için ideal numaralar diye düşnüyorum  ( Havalar sert ise 5 ve 34-36 gram bence en iyisi Uzun menzilli fişekler kullanmak )

O Yüzden şahsım adıma Sabah ayazında dik ve sert Arazide Avlanıyorsak RC JK6 36 gram 6 no sezon başı için iyi fişek Ancak sıcak havada tarla üstleri ve açık arazilerde Keklik Avlıyorsak  6 veya 7 no 32 gram fişekler yeterli gelecektir....
7 Ve 8 Numaralar bence artık Keklik fişeği değil arazide öyle durumlar geliyorki tavsan ferması oluyor bu fişeklerlede tavsanı elbette vurabiliriz ama traş edip yollama imkanımız bence yüksek :)

Tavsiyem RC Kullanmanız... Rc 7 no 32 gram sipe kullanacağım bu sene Açılışta İlerliyen zamanlarda 6 no 36 gram RC jk6 kullanacağım ve havaların iyice sert gitmesi karlı soğuk havalarda ise 5 no WİNHESTER ZZ uzun menzilli fişek 35 gram kullanmayı düşünüyorum selamlar.....
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2011, 16:32:54 Gönderen: Gürkan GÜRSÜL »
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2011, 16:32:24 »

Arkadaşlar,

Biliyorsunuz bizim gramaj dediğimiz fişeğin içindeki saçma miktarı, bununda avın büyüklüğüne göre olması çok doğal çok gram çok saçma avın büyüklüğüne ve saçma dayanımına göre değişmesi lazım ben B&P 'nin dediğini bir yönde mantıklı buluyorum ancak çok saçmayı için iyi basınç bu basınç içinde çok barut gerekiyor sıcak havalarda ise yüksek basınç omuz ağrısı ve laçka tüfek sorununu çıkarıyor ayrıca saçmaların dağılımını hiç bilemiyorum düşünsenize 34 gr fişeği 20 derece sıcaklıkta sıkınca sanırım saçmalar ,tüfek kafayı yer herhalde.....?

Lütfen bu konuyu bilen birisi var ise bizi aydınlatsın.......

Saygılar.....
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2011, 16:34:38 »
7 numara fişek bence yeterde artar.ilk zamanlar trap fişekleri daha soğuk havalarda 32gr a kadar. jk6 güzel fişek ama bence o kadarına gerek yok.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2011, 16:58:26 »
taşkın abi sen bildiğinden şaşma bence boş ver pellagrinin dediklerini ben 7 ve 8,5 numara kullanıyorum keklik için, fiocchinin 8,5 28 gr fişeği sezon başında çok güzel sonlara doğru 30 gr bp, yada 31 gr rc titano kullanıyorum yanlız tüfekte şok kavramı çok önemli bence 8,5 numara ve 7 numara kullanırken 3 numara şok kullan çok güzel grupman alıyorum ben
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2011, 17:10:44 »
B&P yazmış ama hangi kriterlere göre yazmış italya içinmi abd içinmi avrupa içinmi türkiye içinmi fermalı avdamı fermasız avdamı erzincan ın dağımı izmir in çalısımı açık arazimi sıklık ağaçlıkmı sormakla bitmez keklik avının tek doğrusu olmaz hava çoğrafya silah namlu boyu atıcı kişisel beceriler ve zamanla doğru seçimler oluşur
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2011, 17:16:31 »
taşkın abi sen bildiğinden şaşma bence boş ver pellagrinin dediklerini ben 7 ve 8,5 numara kullanıyorum keklik için, fiocchinin 8,5 28 gr fişeği sezon başında çok güzel sonlara doğru 30 gr bp, yada 31 gr rc titano kullanıyorum yanlız tüfekte şok kavramı çok önemli bence 8,5 numara ve 7 numara kullanırken 3 numara şok kullan çok güzel grupman alıyorum ben

Mahmut kardeşim, haklısın bende bugüne kadar senin dediğin fişekleri, gramaj ve saçmaları kullanıyorum ancak denemediğimiz bu ağır gramajlar işin doğrusumu acaba diye soru oluştu kafamda.... Ayrıca Fiocchi geçen sene türkiyede satılmadı busenede sanırım yok... Birde Fiocchi nin 28 gr mında sporting yazıyor, sporting yazınca benim aklıma sert saçma ve trap skeet fişeği geliyor...... Az kaldı heyecanm dorukta sana ve dayıya bol selam ve rast gele diyorum.....

B&P yazmış ama hangi kriterlere göre yazmış italya içinmi abd içinmi avrupa içinmi türkiye içinmi fermalı avdamı fermasız avdamı erzincan ın dağımı izmir in çalısımı açık arazimi sıklık ağaçlıkmı sormakla bitmez keklik avının tek doğrusu olmaz hava çoğrafya silah namlu boyu atıcı kişisel beceriler ve zamanla doğru seçimler oluşur

Mehmet bey, bizim av sahalarımız sizinki ile yaklaşık aynı Erzincan, Sİvas , Erciyes soğuk iklim vesselam yine herkez bildiğini sıkar kullanır tabiki ama sezon başında 36 gr fişek mi sıkacağız bu italyanların dediğine göre ... :) Size de rast gele....
M
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2011, 17:40:52 »
taşkın abi ben zamanında trap ve sket fişklerinide denedim dediğim gibi sezon başında sıkıntı yok, evet bu fişeklerde kurşun oranı az ve sert saçmları var, zaten artık avrupada fişeklerdeki kurşun oranlarını çok düşürdüler hatta çelik saçmalı fişekler çıkarttılar wınchester mesela ağır gramajlı dolularla çok hızlı fişekler ürettiler, benim düşük gramaj kullanmamın sebebi fişeğin hızlı olduğundan dır gram çoğaldıkça sürtünmeden dolayı bir yavaşlama oluyor tabii bu konuda çok iyi fişeklerde mevcut, kullandığım silah 89mm fişek yataklı artemis süper poze inanın daha 34 gr atmış değilim belki atarım diye 89 mm almıştım,

ama aklında kalmasın bunu deneyerek yapabilirsin , bir alay kekliğin içine girip boş dönmek te var :))) yanlız

hoşçakal abi
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2011, 00:07:56 »
bana göre hava sıcaklıgı ıle sacm gr alakası yok hayvanın gucune buyuklugune gore gr alakalı buyuk hayvana cok sacma ısabet etsın daha öldurucu olsun dıye gr artırılmalı egerkı  kışın dusk gr  av öldürmez felsefesınden gidersek
kıın kımse 20 cal 16 cal kullanmamalı cunku 25 28 gr doluları bende 16 lık cıfte vardı kısık sogukda ördekde kullanırdım hıcde sorun yaşamazdım 20 lık cıftem var onuda kullanıyorum 12 lık tufegımlede bugune kadar en fazla 32 gr cıkmısımdır normalde yaz kıs 30 gr kullanırım  36 cal ıle culluk avlayanalr var kısın

önemlı olan basınc cıkıs gücü  ve avın ölümcül yerıne gelmesı ama bızım ınsanımıznedense kışın yuksek gr atılır felsefesı almış gidiyor bır cogu sebep bıle bılmıyor ava gıttıgım adam 36 gr atıyor ben 30 gr sonuc aynı

bir kere avdayım 16 lık ıle attım tahtalı öldü adamın bırı geldı ıyı atıstı fılan kac gr attın dedı 28 gr dedım  nasıl 28 gr la kısın tufek calıstı ya dıyor
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2011, 01:03:27 »
Rc Sipe 32 Gr ve S4 33 Gr,şimdiye kadar kullandığım en mükemmel fişekler,Sipe keklik avlarıS4 'de tavşan avları için biçilmiş kaftan.
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2011, 01:28:19 »
Ben son birkaç yıldır kekliğe imperial keçe tapa atıyorum.Açılışta 8 no sezon ortasına doğru 7 no,attığım gramajlar 32 ve 34 gr.Sezon başında 34 gr attığım çok oluyor, hemen hemende av kaçmıyor.Bu arada eskiden sezon başlarına nobel sport 36 gr lada çok keklik vurdum ama artık bulamıyorum bu fişeği,yanlız bu yüksek gramajlarda hep 5 no şok kullanıyorum.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2011, 01:30:42 Gönderen: Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU »
Dr.Onur ŞEREFHANOĞLU
0 Rh + 1978 BOLU

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2012, 23:26:56 »
Değerli dostlar,
        Arkadaşların kullandığını ifade ettiği 36, 40,50,60 gr. lık fişekler inanın beni dehşete düşürüyor.Benim iki tüfeğim var.Birincisi AVSAN SP.Bununla genelde 30 gr. fişekler kullanıyorum.Hatta eksi derecelerde bile.Diğer tüfeğim STOEGER M2000 .Onunla İPSALA soğuğunda 32 gr. rc2 veya meca atarım.Hadi bilemedin 34 gr.atarım.26 yıllık avcılık hayatımda daha hiç bir ava magnum fişek atmış değilim.Bir avcı 32 veya 34 gr ile avı cansız olarak ele geçirirse niye 50 veya 60 gr. fişek atar bir türlü anlayamadım.

Bazı avcı arkadaşlar STOEGER'in ürettiği 89mm. fişek yatağı olan m3500 ün peşine düştüler.Bu tüfek 66gr. süper magnum fişek atıyormuş.Ben M2000 ile 32 ve en fazla 34 gr. ile tahtalı,ördek,kaz,domuz avlarken(hem de İpsala ayazında) , Bu arkadaşlar 66gr.lık süper magnum fişeklerle acaba ne avlayacaklar? İNANIN BEN ÇOK MERAK EDİYORUM.
       AVCILIKTA İLK ŞEY KULLANDIĞIN TÜFEĞİ TANIMALI VE ONA GÖRE MÜHİMMAT SEÇMEKTİR. HERKESE İYİ PAYLAŞIMLAR.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2012, 00:01:44 »
Mehmet Bey e katılmamak mümkün değil.Ben de yivli tüfeğim hariç magnum fişek kullanmıyorum zira ihtiyaç duymuyorum.Markaların yaptığı yorumlarda kısmen doğruluk payı olsa da bu işin büyük bölümünün marketing olduğunu düşünüyorum.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Gürkan ULUÇ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 12 Kasım 2012, 21:13:13 »
Arkadaşlar,
BP öyle yazmış olabilir.Ancak kullanacağınız fişek her marka tüfekte farklı sonuçlar verecektir.Örneğin ben 4 yıldır AVSAN marka bir poze kullanıyorum.Bu tüfekle ben kışın bile BP nin 30 gr fişekleriyle tahtalı avlıyorum.36 gr BP atarsam maalesef havagazı alıyorum.UNUTMAYIN ,FİŞEĞİ SİZ DEĞİL TÜFEK BELİRLER.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #14 : 13 Kasım 2012, 07:50:45 »
Değerli dostlar, fabrikalar yaptığına göre bir bildikleri vardır elbet.
Arkadaşların kullandığını ifade ettiği 40,50,60 gr. lık hazır fişekler inanın beni dehşete düşürüyor.
herhalde 20 - 30  derece sıcaklıkta atınca sanırım tüfek kafayı yer .?
Lütfen bu konuyu bilen birisi var ise bizi aydınlatsın. 40,50,60 gr.  fişek haa inanın ben daha hiç magnum fişek atmış değilim. Bir avcı  niye 50 veya 60 gr. fişek atar bir türlü anlayamadım.
magnum fişeklerle acaba ne avlayacaklar? İNANIN BEN ÇOK MERAK EDİYORUM.
     HERKESE İYİ PAYLAŞIMLAR.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2012, 08:00:57 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle