Gönderen Konu: Meca- X Wad, Boy boy plastik tapa  (Okunma sayısı 5874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Meca- X Wad, Boy boy plastik tapa
« : 28 Ağustos 2011, 23:10:16 »
Fişek doldurmaya ara vereli çok olmuştu. Sebeplerinden biri de artık keçe tapa ile doldurmak istemememdi. Plastik tapalar ise yüksekliğini ayarlamaya müsade etmediğinden ve altına, üstüne, içine öteberi koymak istemediğim için istediğim gramajda dolduramıyordum. Elde doldurmayı en arzu ettiklerim ise 32 g altındaki fişekler. Çünkü bana kalırsa ülkemizdeki fişeklerin çoğu gereğinden fazla hızlı fişekler. Fazla hız ise fazla tepme anlamına geliyor. 20-25 m mesafede avlanacak bıldırcın ve üveyik için hızlı dolu gereksiz. Bence bu avlar için aynı gramajda ama daha yavaş sıkılar da üretilmeli. Yavaş kelimesi yanlış anlaşılmasın. Demek istediğim biraz yavaş olsun. Mesela B&P nin F2 Subsonic fişekleri dediğim hızda fişekler. Lakin onları da her yerde bulamıyoruz. Oysa şu sezon başında bıldırcın için güzel fişek olmalılar.

Neyse, ne yapalım. O yoksa kendimiz yaparız. Tek sıkıntım uygun uzunlukta plastik tapaydı. Onu da buldum :)

Bu tapaları MECA fişekleri üreten Anatolia Fişek firması üretiyor. Site adresi www.anatoliafisek.com.tr/ burada daha büyük resimler ve ayrıntılar da var. Bence kendi fişeğini doldurmaya heves edenler için çok önemli bir ihtiyaçtı. Üstelik 100 lük paketler halinde satılıyor. Ülkemizde fişek üreten diğer fabrikalar da sanıyorum tapa satarlar ama asgari 1000 lerle ifade edilecek adette sipariş ederseniz :( Nereme koyacam o binlerce tapayı.

Ben bu keşfimden dolayı çok mutlu oldum. Belki benim gibi yolunu gözleyen vardır diye paylaşmak istedim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Meca- X Wad, Boy boy plastik tapa
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2011, 11:25:07 »
Meca fişeklerini merak ediyordum,verdiğiniz linkten öğrenmiş olduk.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2011, 11:47:52 »
ben iki senedir kullanıyorum. mükemmel  bir fişek. fiyat kalite bazında  çok iyi.biraz sert patlıyor ama bir çok orta sınıf  fişeği 20 tl  civarlarındaki fişekleri   bozar. hiç patlamayan çaktıran fişek çıkmadı.üstelik ekonomik .12tl civarında .herkese tavsiye ederim bence en iyi yerli fişek
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2011, 18:06:41 »
Mustafa Bey, teşekkür ederim. Bior tapa saçma sıvaşmasına neden olmuyorsa, bıldırcında, çullukta işe yarar bencede. Bulgur :) O da iyiymiş. Hem bulgurla besleyip hem vuruyorsunuz. Tuz da katsanız kokuşmazlardı ;) Bu Lee makinanız 12 ve 20 dolduruyor galiba. Bende Şimşek veya Özşimşek miydi, öyle bir makine var. Başlangıçta kovan uzunluğuna göre bir ayar gerekiyor o kadar. Seneler önce yapyığım ayarı değiştirmedim. Biraz demode olduğum için doldurduğum fişekler hep keçe tapalıydı. Mevcut plastik tapaların altını üstünü takviyeyle uğraşmak sıkıcı geldiği için tapaya uygun saçma barut koymuştum. Gerçi sallama yapmamıştım, tartmıştım. Lokum gibi oldular. Patlaması ve dağılımı da hazır fişeklerden kötü değildi. Ölçüsünü şimdi hatırlamıyorum ama 1-2 tanesi duruyor. Üstelerine ölçüsünü yazmıştım. Şu X-Wad iyi olacak. Doldurma hevesim geri geldi.

Arkadaşlar umuyorum ki, bu tapaları ileride de bulmaya devam ederiz. Çünkü fişeğe muhtevayı koyup seviyesinin altta kalması veya fazla gelmesi meselesi minimuma iner. Zahire israfından yırtarız ;) Eğer daha önce demediyseniz kendi fişeklerinizi doldurmayı deneyin. Günümüzde fazla gerekli değil ama bunu da avcılığın bir ritüeli olarak düşünebiliriz. Bir gün gerekli olduğunda aceleyle yapmaktansa bir başlayıp tecrübe etmeye başlamak daha iyi bence. Ama sakın barut üreticisinin önerdiği azami sınırları geçmeyin. Tavsiyem, fabrikanın sitesindeki değerlere itibar edin, kutudakiler bazen hatalı oluyor. Cinsini bilmediğiniz barutu karambole doldurmayın. Yardım gerekirse bilenlere sorarsınız. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2011, 18:53:14 »
bu meganın fabrikası bizim burda faaliyet gösteriyo..30 gr fişeğini mutlaka deneyin derim...
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2011, 19:05:26 »

bu meganın fabrikası bizim burda faaliyet gösteriyo..30 gr fişeğini mutlaka deneyin derim...
DENEDİM MÜCAHİT BEY gerçekten güzel fişekler herkes sert patlıyor diyor ama bana öyle gelmedi bior tapalı olmasına rağmen vuruş mesafeleri grupmanı çok çok iyi yalnız tek eksikleri fişeklerin metal kısımlarının tırnaklarının bir standartı olmayışı bu yüzden ara sıra yarı otolarda sıkıntı yaratabiliyor ,,onun haricinde gerçekten fiyat ve performans kıyaslamasına göre iyi fişekler....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hüsameddin TEKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2011, 11:54:05 »
slm

bende fişeklerini kendi dolduranlardanım. üstelik süper randuman alıyorum. bıldırcında 20 gram dolduruyorum. çok yakındanda atsan hayvanda parçalamayı bırak kan bile çıkarmıyor. ben bior tapa yerine ayakkabı köselesi kullanıyorum. ve süper iş görüyoru.
Volkan bey bu plastik tapalarıda bulup bize yardımcı olduğunuz içinde size teşekkür ederim. her boy tapaya gerçekden ihtiyaç duyuluyor.

saygılar
Hüsameddin TEKİN
1977 B RH -  Ümraniye / İSTANBUL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2011, 23:49:16 »
Hüsamettin Bey biliyorum lazımdı. Keşke daha önce olsaydı. Başka tip, marka tapalar bile olsa. Hatta konik tapa da olsa isterdim. Belki olur.
1968

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2012, 22:49:36 »
STOEGER İLE MECA .:mükemmel uyum.FAZLA SÖZE GEREK YOK.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ