Gönderen Konu: İşte Yeni Gözdem Anadolu Sultan Tazısı  (Okunma sayısı 15325 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
İşte Yeni Gözdem Anadolu Sultan Tazısı
« : 09 Mart 2011, 21:06:20 »
Köpeği bugün aldım biraz bakımsız kalmış ama kısa zamanda toplar kendini daha 80 günlük . Henüz İsmi bile yok .

« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2011, 15:59:37 Gönderen: Özhan KELEŞ »
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Aşur ÇOBAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: İşte Yeni Gözdem Anadolu Sultan Tazısı
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2011, 21:11:34 »
dostum bu köpek hangi avlarda kullanılıyor ..biraz açarmısın..anadolu sultan tazısı sadece bizemi mahsus...
Aşur ÇOBAN
1975 ANKARA 0532 426 92 34

ücretsiz resim barındırma

Çevrimdışı Erol SÜMER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2011, 21:16:38 »
maşallah güzel tazı inşallah gönlünüzce av yaparsınız
Erol SÜMER
1974 ANKARA ETİMESGUT

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2011, 21:23:35 »
ESKİŞEHİR - Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın avlarında kullandığı, Osmanlı minyatürlerine konu olan soyu tükenme tehlikesi altındaki Türk tazıları, Köpek Irkları ve Bilimleri Federasyonu'nun (KIF) girişimleriyle koruma altına alınacak.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim görevlisi ve KIF Asbaşkanı Dr. Ümit Özkanal, Eskişehir ve civarında 50 Orta Anadolu Türk tazısının bulunduğunu tespit ettiklerini, söz konusu rakamın gün geçtikçe arttığını belirtti.

Türk tazılarının engebeli olmayan arazilerde yetiştirildiğini ifade eden Dr. Özkanal, şöyle konuştu:

''Türk tazıları düz arazilerde hızlı koşarak tavşan veya tilkiyi yakalamak için yetiştiriliyor. Türk tazısı görerek avlanan tazı grubuna mensup. Türk tazısının önümüzdeki yıllarda tescillenmesiyle Uluslararası Köpek Federasyonu'nun (FCI) bünyesine yeni bir tazı daha girecek.''

Çukurhisar beldesinde Türk tazısı yetiştirdiklerini ifade eden Dr. Özkanal, ''Avcılar sayesinde ırkın özellikleri korunarak günümüze kadar gelmiş. Bu durum bizim için çok sevindirici. Daha sonra beldede Orta Anadolu Türk Tazısı Derneğini kuracağız. Türk tazıları uzun süre kenarda kalmış ve unutulmuştu. Girişimlerimiz sayesinde Türk tazıları kısa sürede hak ettiği yere gelecek'' diye konuştu.

Gazeteden alıntı yaptım Aşur abi. Biz tavşan avında kullanıyoruz. Ümit hocanın büyük katkılarıyla tazılarımız unutulmaktan ırkının bozulmasından kurtuldu. Tazıda aynı kangal gibi bize has bir köpek ırkı.
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2011, 21:26:22 »
Dr. Özkanal, Türk tazılarının kendine özgü özelliklerinin bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: ''Türk tazıları, ince bele, derin bir göğüse, küçük bir kafaya, uzun bacaklara ve kuyruğa sahip. Türk tazıları koşmak için yaratılmış diyebiliriz. Çok hızlı hayvanlar. Avını gördüğünde yakalamaması mümkün değil. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Kanuni Sultan Süleyman'ın avlarında Türk tazısını kullandığı biliniyor. Biz de Türk tazısının bilinçli üremesini sağlayıp, soyunu devam ettirerek dünyaya tanıtacağız'' dedi.

Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2011, 21:30:28 »
maşallah güzel görünüyor cin gibi :))çocuklugumda birtane ilçemizde vardı..sırtı sürekli çulluydu...eski avcılar avını anlata anlata bitiremezlerdi...rengi sarı ile beyaz karşımıydı ama tek renkti....o tazıdan başka tazı görmedim...eskiden hastası çokmuş tazıların...tüfek yok fişek yok...olsada dünya para...masrafsız tavşan avı yaparlarmış.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Mart 2011, 21:35:53 »
Evet Birol abi bizim köyümüzde tazılar hiç eksik olmadı. Kışın üstlerine çul giydirirlerdi ava gitceği zamanda ayaklarına kına yakarlardı eskiden çok değerliydi. Avcı büyüklerimiz çocuk gibi ilgilenirlerdi. Dayım senelerdir tazılarla avlanır tüfekle ava gittiği nadirdir .
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Aşur ÇOBAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2011, 21:45:50 »
emre kjardeşim değerli bilgilendirmelerin için teşekkürler...böyle bir ırkı canlandırmakta katkıda bulunduğun içinde ayrıca teşekkürler...inşallak sağlıklı bir şekilder büyütüp güzel avlar yaparsın...
Aşur ÇOBAN
1975 ANKARA 0532 426 92 34

ücretsiz resim barındırma

Çevrimdışı Ramazan ŞANVERDİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Mart 2011, 21:48:37 »
hayirli olsun
Dr. Özkanal, Türk tazılarının kendine özgü özelliklerinin bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: ''Türk tazıları, ince bele, derin bir göğüse, küçük bir kafaya, uzun bacaklara ve kuyruğa sahip demissin emre bey ama
ben buna benzer seyler rastlayamadim lütfen polamik olsun istemiyorum yanlis anlamayin,sanki bana zagar,kopay kirmasi gibi geldi.bence taziya falan benzemiyor
Ramazan ŞANVERDİ
               Almanya/karslruhe    DENIZLI

Çevrimdışı Hüseyin SERTÇETİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2011, 21:50:26 »
Umarım sağlıklı bir şekilde büyütmek nasip olur... Gelişimini merakla bekliyoruz...
Hüseyin SERTÇETİN 1978 AKHİSAR 0542 5328869

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 09 Mart 2011, 21:55:33 »
Estağfurullah  Ramazan abi polemik olmaz. Ama saflığındanda şüphem yok. Çünkü aradaşımın köpekleri. Eşleşmesinden doğumana kadar bütün evrelerde vardım. Saygılar ...
Teşekkür ederim Hüseyin abi .
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 09 Mart 2011, 22:04:01 »
emre kardesim
köpegin gelisimini bende merak ediyorum,eger bir 6 ay sonraki fotolarini atabilirmisin, kal saglicakla
Ramazan ŞANVERDİ

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 09 Mart 2011, 22:13:09 »
Ramazan abi bu dayımın tazısı 2 yaşında . Benimkide büyüyünce aynı bunun gibi olcak. Resimdeki babası değil yalnız.
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Mart 2011, 22:34:48 »
dogrudur emre
yalniz anladigim kadariyla bu bir tazi degil.asil tazi nin kökü,anavatani iskocya ve ingiltere dir.özellikleri uzun boylu oluslari 90 ve 110 cm,belleri cok ince gögüs kafesleri cok genis ve ayak yapilari cok uzun olur.arka ayaklarinin mahvizli derler ve cene yapisinda damaklarinda en az 14 ve üstü damak etleri olur,böyle bir özelligi olsa tamam tazi derim.ayrica tazi bizim yörelerin avina gelmez ama gercek tazilardan bahsediyorum.düz ovalarda bozkirlarda yapilir tazi avi.saatte 55 km hizla kosabilirler.düsün dagda avlaniyorsun ve taziyla tavsan avi yapiyorsun o tavsani yakalanaya kadar gercek bir tazi daga tasa ormana carpmadan gelirse iyi  :)
bizim oralarda ege zagari derler,bilmiyorum biliyormusun ?genelde aydin,denizli,mugla,antalya civarlarinda vardir. esine cok nadir rstlanir,özellikleri kucuk boylu,ince ayakli,burnu  inceve uzun,gürünüsü kopaylara benzer ve cok ince sesli tavsan kovar, o kadar ince ses cikarir ki tavsanin gicik olmasi bile ihtimaldir,
seninde paylastigin köpek böyle birsey olabilir,nice yeni irklara!!!
selametle
Ramazan ŞANVERDİ

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 09 Mart 2011, 22:47:04 »
Doğrudur abi bu tazılar önünde av olduğu zaman ava kilitlenip birşey görmezler onun için çalıda ormanda avlanamazlar.Ağaca kayaya vs çarpıp yaralan tazıları duymuştum büyüklerimizden. Bu ırkı bilmiyor olman normal abi çünkü soyu tükenme teklikesiyle karşı karşıya ve şu anda K.I.F tarafından koruma altında. Çukurhisar a F.C.İ ve K.I.F tan gelip bu tazılara baktılar.Tamamen bize ait bir ırk. Güzel tartışma oldu abi sağol sayende ege zagarı da öğrendim :D konuyu Ümit Hocamda okursa eğer daha iyi aydınlatabilir bu ırk konusunda.
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 09 Mart 2011, 22:52:18 »
google ye tazı resimleri yazarsanız aynı tipte üçbeş tane tazı resmi mevcut....zaten kafa burun yapıları tazı oldugunu teyit ediyor....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #16 : 10 Mart 2011, 10:44:55 »
Emre değerli bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. TÜRKİYE için böyle bir ırka  katkıda bulunduğun içinde ayrıca teşekkürler. İnşallah sağlıklı bir şekilde büyütüp güzel avlar yaparsın.
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Nedim UYSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 10 Mart 2011, 11:18:46 »
Sevgili Emre köpeğin ile sana bol avlı günler dilerim.Ülkemize ait bu ender ırka mensup bir av köpeği aldığın için kutlarım seni..... Elimde bir sürü fotoğraf ve bilgi var bu ırkla ilgili müsait bir zamanda paylaşmak isterim......
Nedim UYSAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Ümit ÖZKANAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 10 Mart 2011, 11:41:50 »
Selam,
konuyu okudum, bilgi verme ihtiyacı duydum. Ramazan Bey, sizin dediğiniz gibi tazıların ana vatanı İskoçya vb değildir, evet, oralarda da tazılar vardır ama aynı tazıdan, aynı ırktan söz etmiyoruz.  Ülkemizde iki farklı tazı ırkı var; biri Anadolu Sultan Tazısı adını verdiğimiz resimlerde de gördüğünüz tazı ki bu tazıların cidago boyu sağrı boyundan 1-2 santimetre düşük;yani cidago 60 ise sağrı 61-62 cm,  bunu Dr. Kinolog Uroseviç bu köpeklerin hem düzde ama tam olarak ovada değil, hafif engebeli arazilerde çalışmasına bağlıyor. Sağrının az yüksek olması ise hayvana yokuş yukarı koşarken avantaj sağlıyor, tıpkı tavşanın da yokuş yukarı iyi koşması gibi.

Diğer ırk ise Güneydoğu Anadolu'ya özgü, onlar daha uzun boylu ve tüysüz tazılar, henüz onlar üzerinde çalışmaya başlayamadık.

Tazı sözcüğü bile tek başına ırkın bize ait olduğuna kanıt; taz eşittir tez, hızlı.... Türkülerde de var; " Kova kova indirdiler yazıya, tut ettiler alnı kara tazıya, kaç yaralı ceylan kaç avcı geldi...."

Ayrıca, 2011 Ekim sonu FCI tazı sorumlusu Alman Horst Klibenstein Eskişehir'de olacak hem tazıalrı incelemek için hem de Irk Standartları yarışmasında hakemlik yapmak için.
Ümit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Nedim UYSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 10 Mart 2011, 11:47:40 »
dogrudur emre
yalniz anladigim kadariyla bu bir tazi degil.asil tazi nin kökü,anavatani iskocya ve ingiltere dir.özellikleri uzun boylu oluslari 90 ve 110 cm,belleri cok ince gögüs kafesleri cok genis ve ayak yapilari cok uzun olur.arka ayaklarinin mahvizli derler ve cene yapisinda damaklarinda en az 14 ve üstü damak etleri olur,böyle bir özelligi olsa tamam tazi derim.ayrica tazi bizim yörelerin avina gelmez ama gercek tazilardan bahsediyorum.düz ovalarda bozkirlarda yapilir tazi avi.saatte 55 km hizla kosabilirler.düsün dagda avlaniyorsun ve taziyla tavsan avi yapiyorsun o tavsani yakalanaya kadar gercek bir tazi daga tasa ormana carpmadan gelirse iyi  :)
bizim oralarda ege zagari derler,bilmiyorum biliyormusun ?genelde aydin,denizli,mugla,antalya civarlarinda vardir. esine cok nadir rstlanir,özellikleri kucuk boylu,ince ayakli,burnu  inceve uzun,gürünüsü kopaylara benzer ve cok ince sesli tavsan kovar, o kadar ince ses cikarir ki tavsanin gicik olmasi bile ihtimaldir,
seninde paylastigin köpek böyle birsey olabilir,nice yeni irklara!!!
selametle
Ramazan bey Anadolu Sultan Tazısının gerekli incelemeleri yapılmış olup özellik olarak çok farklı bir ırk olduğu belirlenmiştir.Ayrıca Eskişehir Çukurhisar beldesinde Irk Derneği kurulmuş olup Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Fedarasyonunun üyesidir.Sizin bahsettiğiniz köpeklerle ilgisi yoktur ve tavşanı kovalarken sesde çıkarmamaktadırlar.Yurtdışından gelen kinologlarla uygulamalı tesbiti yapılmıştır. Bir aksilik olmaz ise de ülkemize has bir ırk olarakta tescil edilecek çalışmaları devam etmektedir.Saygı ve sevgilerimle.......
Nedim UYSAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Mart 2011, 16:48:20 »
Hocam ve Nedim abi bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Sizin uğraşlarınız emeklerinize benimde katkım olursa ne mutlu. ,Sağolsun Fatih AY kardeşim buldu köpeği bana.Metin abi asıl emek verenler Ümit Hoca , Nedim abi , Fatih Ay ve aklıma gelmeye bir çok değerli isimler.Bundan sonra inşallah daha aktif rol alcam bu konuda.
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Sabri AKDENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 15 Mart 2011, 00:45:37 »
Allah canpekliği versin.Güle güle büyütün.

Sabri AKDENİZ
1953 BURSA/AKÇALAR - BALIKESİR/EDREMİT - MARDİN
0 533 654 18 93 http://sabrihoca.wordpress.com - Blog Sayfam için tıklayınız...

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
« Yanıtla #22 : 15 Mart 2011, 00:49:44 »
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Emre VARDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 15 Mart 2011, 15:17:39 »
Teşekkür ederim sağolun ... Berk o tazı Fatih AY ın mi ? Es Es çulu gözüküyo arkadan :D
Emre VARDAR
1985 Eskişehir

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 15 Mart 2011, 15:49:50 »
çok güzel köpek hayırlı olsun.böyle nesli tükenmeye yüz tutmuş köpeklere sahip çıkılması ,yaşatılması, hatırlatılması çok önemli köpeğin av yapıp yapmaması bunların yanında 4. 5. planda kalıyor.Ayrıca şunuda belirtmek isterim, Zağar ın ne olduğunuda bilmemiz gerekiyor. Zağar bir bir ırkın adı değildir, Osmanlıda Kuşçu Tavşancı vs. ayrımı yapılmadan bütün av köpeklerine zağar denmiştir, zağar av köpeği demektir. Fakat ülkemizin çoğu yerinde tavşancı köpeklerin tümüne zağar  tüylü olanlarınada barak denir.
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR