Gönderen Konu: IWA 2016 - Bölüm 1  (Okunma sayısı 105549 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murathan VAR

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: IWA 2016 - Bölüm 1
« Yanıtla #75 : 08 Mart 2016, 23:22:34 »
Ya bana Amerika demeyin Allah aşkına :D

Amerika, Üzümlü'den adedi 35 USD'ye tüfek alıyor, onbinlerce adet :D Öyle bir pazar orası :D

İbrahim Abi
35 $ lıklar bunlar heralde
Pompalı ,yari otomatik ; sarjorlu pompalı ve otomatik ; fişek kapasitesi ; namlu boyu ; renk ... 100 lerce kombinasyonu var :))
« Son Düzenleme: 08 Mart 2016, 23:59:47 Gönderen: Murathan VAR »

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #76 : 08 Mart 2016, 23:28:30 »
 Mars mars:).İbrahim bey Toros dağları akdeniz eşiği gündoğmuş burası bu yıl çektiğim bir fotoğraf. Kamil bey nafi bir beretta 426 namlusu ezdim 2009 yılında  bu merada
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #77 : 08 Mart 2016, 23:30:15 »
Aynen...

Bunlar ve bunlar gibi onlarcası... Amerika pazarında peynir ekmek gibi satılıyor bunlar...

İbrahim Abi
35 $ lıklar bunlar heralde
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Şener CANKAT

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1983 / ANTALYA
« Yanıtla #78 : 08 Mart 2016, 23:32:04 »
Üstad beleş IWA turu attırdığınız için teşekkürler ^-^  UZKON ' un standını incelediniz mi bilmiyorum ama oradaki ürünlerin çoğu Sa-Ka&Zafer imalatı 8)
1983 - Antalya

The following users thanked this post: Enes Sadık BALI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #79 : 08 Mart 2016, 23:36:20 »
Ben teşekkür ederim Şener Bey, sağ olun :)

Yok, hiç fırsatım olmadı o standı gezmeye malesef...

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #80 : 08 Mart 2016, 23:39:14 »
Ali Bey , "namlu ezdim" derken ? :D Nasıl yani ?

Mars mars:).İbrahim bey Toros dağları akdeniz eşiği gündoğmuş burası bu yıl çektiğim bir fotoğraf. Kamil bey nafi bir beretta 426 namlusu ezdim 2009 yılında  bu merada
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #81 : 08 Mart 2016, 23:50:55 »
İbrahim bey  düştüm namlu alt kısmı ezildi sol namlu. Ayrıca  bu merada dağ keçileri var tabiki kaçak avcılarda bu yıl güzel bir uygulama yapmışlar köylülerden koruma vardı milli parklar görevlisi
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Emre HİKMETOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #82 : 08 Mart 2016, 23:53:54 »
Ya bana Amerika demeyin Allah aşkına :D

Amerika, Üzümlü'den adedi 35 USD'ye tüfek alıyor, onbinlerce adet :D Öyle bir pazar orası :D

İbrahim Bey,
Uzun zamandır Çin Halk Cumhuriyetinin shotgun pazarına girmemiş olması,
Herhalde Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerle rekabet edecek gücü kendinde bulamamasından kaynaklanıyor.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Başka sebepleri olabilir mi?
1983-İZMİR - AYDIN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #83 : 08 Mart 2016, 23:56:06 »
Geçmiş olsun. Ama niye düştünüz ki ?  ::) Hay Allah! Zemin de av yapmaya müsait görünüyordu halbuki...  ::)

Zemin müsait değil mi yoksa :D

İbrahim bey  düştüm namlu alt kısmı ezildi sol namlu. Ayrıca  bu merada dağ keçileri var tabiki kaçak avcılarda bu yıl güzel bir uygulama yapmışlar köylülerden koruma vardı milli parklar görevlisi
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #84 : 09 Mart 2016, 00:01:30 »
Valla çok güzel olmuş. Emeğinize ve ayağınıza sağlık.

Paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Bizde bu sayede görmüş olduk.

Bizim gücümüzün yetebileceği tüfek standlarınıda 4 gözle bekliyorum.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #85 : 09 Mart 2016, 00:04:45 »
Volkan Bey'in bir ifadesi vardı, "Shotgun pazarında dünyanın Çin'iyiz!" diyordu. Ben de öyle düşünüyorum.

Malesef çoğu çöp :( Devlet, şu anda cari açıktan dolayı göz yumuyor ancak eninde sonunda müdahale edilecektir. Bunu, o bölgede çöp üretim yapanların çoğu biliyor. O zamana kadar, tabiri caizse "kaldırabildikleri kadarını" kaldırmaya çalışıyorlar bence.

Şu an, Türkiye, dünya üzerindeki tüm ülkeler içinde, Amerika'ya en fazla shotgun satan ülke. Ve malesef büyük çoğunluğu çöp ürün. :( Amerika öyle bir pazar, çöp de satsan alır, ama bizim açımızdan, ülkemizin beher hacimde ya da adette sattığımız malın değeri açısından durum çok kötü. 35, 50, 100, 150 USD'ye tüfek satıyoruz.. Rezalet...

İbrahim Bey,
Uzun zamandır Çin Halk Cumhuriyetinin shotgun pazarına girmemiş olması,
Herhalde Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerle rekabet edecek gücü kendinde bulamamasından kaynaklanıyor.
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Başka sebepleri olabilir mi?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emre HİKMETOĞLU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #86 : 09 Mart 2016, 00:09:53 »
Ben de teşekkür ederim Tunç Bey..

Valla çok güzel olmuş. Emeğinize ve ayağınıza sağlık.

Paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Bizde bu sayede görmüş olduk.

Bizim gücümüzün yetebileceği tüfek standlarınıda 4 gözle bekliyorum.

1978 - Istanbul

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #87 : 09 Mart 2016, 00:21:30 »
ibrahim bey amerikalıların ülkeye girecek silahları çok ağır bir teste tabi tutuyor diye biliyorum fcı testimiydi neydi,onlar kalitesiz mal alırmıki?
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #88 : 09 Mart 2016, 00:24:52 »
Hayır hayır, asla, Amerika'ya giren tüfeklerde yok öyle bir şey... Amerika'ya tüfek ihracatı yapmak iste yeter ki, bir ayda ihracat yaparsın.

FCI, köpek ırkları federasyonu :) CIP demek istediniz sanırım. Amerika'ya ihracat yapmanın yolu C.I.P.'den geçmiyor. Bin tane yolu var ve her bir yolu kullanıyorlar.

ibrahim bey amerikalıların ülkeye girecek silahları çok ağır bir teste tabi tutuyor diye biliyorum fcı testimiydi neydi,onlar kalitesiz mal alırmıki?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Emre HİKMETOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #89 : 09 Mart 2016, 00:25:02 »
Volkan Bey'in bir ifadesi vardı, "Shotgun pazarında dünyanın Çin'iyiz!" diyordu. Ben de öyle düşünüyorum.

Malesef çoğu çöp :( Devlet, şu anda cari açıktan dolayı göz yumuyor ancak eninde sonunda müdahale edilecektir. Bunu, o bölgede çöp üretim yapanların çoğu biliyor. O zamana kadar, tabiri caizse "kaldırabildikleri kadarını" kaldırmaya çalışıyorlar bence.

Şu an, Türkiye, dünya üzerindeki tüm ülkeler içinde, Amerika'ya en fazla shotgun satan ülke. Ve malesef büyük çoğunluğu çöp ürün. :( Amerika öyle bir pazar, çöp de satsan alır, ama bizim açımızdan, ülkemizin beher hacimde ya da adette sattığımız malın değeri açısından durum çok kötü. 35, 50, 100, 150 USD'ye tüfek satıyoruz.. Rezalet...

İfade tabir mukabilinden tam yerine denk gelmiş.
Fikirlere aynen katılıyorum fakat tam olarak merakımı celbeden konu şu:
 Çin bu pazardan pay alamayacağını düşündüğü için mi girmiyor yoksa teknik bakımdan yetersiz oldukları için mi?
Beretta niye Çin'de fabrika kurmaktan kaçınıyor, işçilik ucuz, tolerans takıntıları yok kısacası kazanç çok
1983-İZMİR - AYDIN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #90 : 09 Mart 2016, 00:30:55 »
Çin üretimi shotgun tüfek yok değil, bir kaç kez denk gelmiştim internette, arada bir denk geliyor.

Ancak, sanırım bu sektörü "henüz" istila etmediler. Bence, önümüzdeki yıllarda daha fazla duyarız adlarını... Hiç derinlemesine araştırdığım bir konu değil Çin'in dünya shotgun pazarındaki konumu. Çok ilgimi de çekmiyor açıkçası ama araştırıp daha güncel rakam ve bilgilere ulaşırsam paylaşırım. Elinde sağlam verileri olan bir arkadaş paylaşırsa ben de faydalanmak isterim açıkçası.

Çin bu pazardan pay alamayacağını düşündüğü için mi girmiyor yoksa teknik bakımdan yetersiz oldukları için mi?
Beretta niye Çin'de fabrika kurmaktan kaçınıyor, işçilik ucuz, tolerans takıntıları yok kısacası kazanç çok
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emre HİKMETOĞLU

Çevrimdışı Murathan VAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #91 : 09 Mart 2016, 00:33:37 »
Turkiye'de Stoeger var çin biziz

Çevrimdışı Salih KATLANIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • GENÇ AVCI
« Yanıtla #92 : 09 Mart 2016, 00:48:40 »
İbrahim bey görüntüler için teşekkürler. Videodaki abla ne kadar da güzel kullanıyor ama çekiçi :) Vurduğu melodi oluyor.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #93 : 09 Mart 2016, 00:52:45 »
Sn.Aysu
Mauro Perazzi iç çap /  pattern penetrasyon ilişkisi ile ilgili neler demişti. .
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #94 : 09 Mart 2016, 00:53:53 »
Videoları tekrar izledim...Hepsi beyefendi,eğitimli,kibar,içten ve en önemlisi konularını öylesine değil adamakıllı bilen insanlar,bilmedikleri olursa da bu konuyu bilmiyorum,alanım değil diyorlar ve ilgili kişiye yönlendiriyorlar...Ürünleri abartmadan olduğu gibi sunuyorlar hatası sevabıyla...Birisi biz bu tüfekte ucuz,piyasa işi choke kullandık dedi,namluyu orta kalite yaptık gibi bir şey dedi vs...İmrenilesi...Darısı bizim firmalara olsun...Ve tekrar teşekkürler, gerçekten gitmiş kadar,hatta fazlası olduk sayenizde İbrahim bey...Çok kaliteli,yüksek çözünürlükte kayıtlar röportajlar, profesyonelce ama artı olarak arkadaş ortamı havası var tabiyatıyla,nefis yani...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Özgür UYAR, İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #95 : 09 Mart 2016, 01:01:43 »
Ben teşekkür ederim Salih Bey. Evet videodaki abla, çekiçle sanat yapıyor. :) Sonuçta FN gravürcüsü... Eğitimli gravürcüler bunlar.

İbrahim bey görüntüler için teşekkürler. Videodaki abla ne kadar da güzel kullanıyor ama çekiçi :) Vurduğu melodi oluyor.

1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #96 : 09 Mart 2016, 01:12:16 »
Eyvallah , sağ olun Kamil Bey. :)

Ama günün sonunda, çekinmeden doğruyu söylüyorlar, inandırıcılıkları çok yüksek . Dediğiniz gibi, "dünyanın en iyi tüfeği bu" demiyor, "bu tüfeğin çıkış noktası fiyat kaygısı oldu" diye başlıyor zaten adam. Tüfek fiyatına göre çok iyi tüfek diyor ama namlusu en iyisi değil, choke en iyisi değil, isterseniz daha iyi choke satın alabilirsiniz diyor.

Arkadaş ortamı havasıyla ilgili de, Alman'larla iyi anlaşıyorum diyelim :D

Şaka şaka :D

Adamların profili, gerçek anlamda "profesyonel" kelimesinin karşılığı bence de...

Videoları tekrar izledim...Hepsi beyefendi,eğitimli,kibar,içten ve en önemlisi konularını öylesine değil adamakıllı bilen insanlar,bilmedikleri olursa da bu konuyu bilmiyorum,alanım değil diyorlar ve ilgili kişiye yönlendiriyorlar...Ürünleri abartmadan olduğu gibi sunuyorlar hatası sevabıyla...Birisi biz bu tüfekte ucuz,piyasa işi choke kullandık dedi,namluyu orta kalite yaptık gibi bir şey dedi vs...İmrenilesi...Darısı bizim firmalara olsun...Ve tekrar teşekkürler, gerçekten gitmiş kadar,hatta fazlası olduk sayenizde İbrahim bey...Çok kaliteli,yüksek çözünürlükte kayıtlar röportajlar, profesyonelce ama artı olarak arkadaş ortamı havası var tabiyatıyla,nefis yani...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #97 : 09 Mart 2016, 01:35:05 »
Mauro, müşterinin isteğine göre tamamen özelleştirilmiş namlu üretebileceklerini söyledi. Namlu iç çapı, forcing cone , choke hepsini müşteri isteğine göre yapabiliyorlarmış. (choke çapları, fixed olanlarda isteğe göre yapılabiliyor, sökülebilir olarak yapılmıyor, çok fazla alternatifleri var sökülebilir tarafında ama hepsinin choke çapı belirli)

Penetrasyonla ilgili bir şey konuşmadık, adamın ağırlıklı olarak üzerinde durduğu, tekrar tekrar konuyu getirdiği yer, pattern kalitesi ile daha smooth ve şahlanmasız yumuşak atış. Sökülebilir choke olarak satılan tüfeklerde namlu iç çapını "artıramadıklarını" , ancak sabit choke'lu tüfeklerde namlu iç çapını "artırabildiklerini" söyledi. Bu kelimeyi neden böyle kullandığını sormadım ama "artıramıyoruz", "artırabiliyoruz" ifadesini kullandı. Bu arada, sökülebilir choke'ların çapları belli ve seri üretim olduğundan, namlu iç çapını artırdığı takdirde choke'ların değeri değişeceğindendir sökülebilir choke ile üretilenlerde namlu iç çapının artırılamaması.

Ancak, adamın sürekli ve özellikle üzerinde durduğu konu, smooth shooting, daha az şahlanmalı atış, pattern kalitesi... Namlunun iç çapının da, choke kalitesini de getirip getirip şahlanmasız atış ve pattern kalitesine getirdi bağladı. Hatta krom kaplama yapılmamasını da, şahlanmasız ve smooth shooting'in gereksinimlerinden biri olarak saydı. Bu konuyla ilgili de söylediği cümle tam olarak ifade şu: "İyi tüfeğin namlu çeliği esnek ve natural olur" . İngilizce olarak "natural" kelimesini kullandığı için ben de öyle yazdım ama orada, kaplama yapmılmamasıyla ilgili çeliğin çıplak doğal halinde olması gerektiğini söylemek istedi.

Çapla ilgili namlu içiyle ilgili konuştuğumuz şeyler özetle bunlar.

Ha ilginç bir şekilde tepkili yanıt verdiği bir soru... :D Tüfeğin bakımı ve temizlenmesi diye başlarken kesti cümlemi... "Tüfeği temizleyeceksiniz, temizlemek zorundasınız, sürekli temizlemek zorundasınız, sürekli temizleyeceksiniz" arada girmeye çalıştım, tepkili , belli ki bu konunun bir evliyatı var kendisinde :D Bir yerlere kızıyor belli ki :D "Ne kadar zamanda bir ?" diye üsteledim ben de :D Kaşınıyorum ya... "Her defasında, sürekli, her atıştan sonra" :D Cevap bu... Dedim ki, "do you mean that it should be after EVERY SHOOTING DAY?" cevap şu: "no, after EVERY SHOOTING" :D "you have to...." diye de bitirdi ama bu kısmı ilk anda anlayamadım neden gergin söylediğini :D Sonra tahminimce, bu konuyla ilgili adamın üzerine gelmişler ya da bir şekilde eveliyatı oluşmuş mevzunun :D

Sn.Aysu
Mauro Perazzi iç çap /  pattern penetrasyon ilişkisi ile ilgili neler demişti. .

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #98 : 09 Mart 2016, 01:42:00 »
Neyse bir tane C.Guerini koyayım da , keyfiniz yerine gelsin, İtaylancılar :D

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Suat ÇALIŞKAN, Berkay TOPUZ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #99 : 09 Mart 2016, 02:00:00 »
İşte tüfek bu..😂
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI