Gönderen Konu: Aciz hayvana ateş edilmesi, av ahlakı mirası  (Okunma sayısı 11322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Aciz hayvana ateş edilmesi, av ahlakı mirası
« : 22 Mart 2012, 12:44:56 »
Yaban Tv yi satış reklemlerı arasında denk geldiğimde izliyorum. Geçen gün Dr. Ali Postası'nın Tokat Almus'taki domuz avına rastladım. Hemen söyliyeyim, Almus Gölü ve çevresi çok güzelmiş. Öyle mükemmel manzaralar vardı ki, yakından göresim geldi. Ülkemizin her yeri güzel ama bu göl çevresinden çok etkilendim.

Esas konu Dr Ali'nin av görünüleri verilirken avcılık etiği hakkında bir yorumu. Eğer özellikle genç avcıları eğitmek("Eğitim sadece dört duvar arasında olmaz." - Hababam sınıfı - Mahmut Hoca) ve bunda başarılı olmak istiyorsak, bu görevi en iyi yapabilecek olanlar göz önünde olan, takip edilen, özenilen, kıymet verilenlerdir. Ben yapsam olmaz ama çok tanınan biri yaparsa kabul görür.

Bu kanalda büyük eksiklik olarak gördüğüm şeylerden biri böyle etik konulara değinilmemesi ve yazıyla geçilmesi. Oysa bu kez bence daha fazla kişinin dikkatini çekebilecek bir yayında ve programda, iyi bilinen biri önemli bir konuya değindi. Etkili olması için yazı değil görüntü gerekirdi ve bu kez oldu. Dilerim daha da yeri geldikçe devam etsinler. Diğerleri de lafla yazıyla geçiştirmesin, yapsınlar, yaparken göstersinler.

Bu arada hakkını yemeyeyim, İlhan Hoca(üniversite hocası) bir çulluk avı çekiminde ve başka bir seferinde tahtalı avı çekiminde rastladım çok daha önce. O da avcı ahlakı olarak örnek alınabilecek bence de doğru şeyleri bizzat yaptı ve sözle de vurguladıydı. O da çok değerli bir avcı. Örnek alınacak avcı bence. Yine de detayını geçeyim.

Neyi beğendiğimi de yazayım. Çekimlerde bir domuz gölün içinde yüzerek kaçmaya çalışıyor. Bir avcı da elindeki yivliyle defalarca ateş ediyor. Muhtemelen defalarca yara aldı ama canını dişine takmış yüzmeye devam ediyor. Hayvanın yüzerek ne hızla kaçabileceğini tahmin edin. Ayrıca uzaklaşmıyor, yan geçiyor, bol bol atış fırsatı. Bu atıcı da ver Allah'ım ver. İzlerken kelimenin tam manasıyla utandım. Daha başka duygular da yaşadım ama burada ifade etmek güç. Dr Ali, bundan sonra bu görüntü eşliğinde ve hakkında yorum yaptı. Avcının ismini vermedi(ben biliyorum, gördüm) ama bu şekilde aciz bir hayvana ateş etmenin kendisine doğru gelmediğini ve daha biraz şeyler söyledi. Yerindeydi.

Göz önünde, tanınan, takip edilen her avcının doğru davranışları bizzat yapması gerekir. İstendiği kadar yazıyla, lafla gündeme gelsin, yetmez. Bugün veya geçmişte de yanlış olduğu halde hala devam yanlışlarımız ya hiç bilmemekten veya örnek aldığımız büyüklerden gördüklerimizden değil midir?

Lafı uzattım yine. Selamlar
« Son Düzenleme: 22 Mart 2012, 12:50:45 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Orçun ELDEMİR

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Aciz hayvana ateş edilmesi, av ahlakı mirası
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2012, 13:21:27 »
Aynı çekimi defalarca izledim. Katılıyorum özellikle genç kuşağa örnek bir davranış. Bizler prensiple doğmadık, vicdanı, kuralları, ahlakı, tarafsızlığı, otoriteyi, sevmeyi-saymayı vb. etik kuralları büyüklerimizden öğrendik. Bunun gibi konularda büyüklerimizin tecrübelerini görüşlerini bizlerle paylaşması bizlere ve gelecek kuşaklara aktarılmasında çok önemli olacağından devamını bekliyoruz.
teşekkürler...
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2012, 13:41:16 »
Bizim memlekette özellikle domuza işkence çektiriliyor.

Yemesi haram ya ondan mıdır bilmem.

Haram ama allahın yarattığı bir canlı.

Canlı canlı eziyet çektirtmeler, resimlerde üzerine basmalar vb bir sürü olay.

Bizim avımıza saygımız yok.

Bakın resimlere kaput üzerinde yaralı bir sürü kuş resmi var. Canlı tavşanı kesip resmini siteye atmak var.

Birde Avrupalı avcıların avlaklarda resimlerine bakıyorum.

Av sonu seremoni yapıyorlar,saygı duyuyorlar.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2012, 11:42:32 »
Avladığı halde seven de, saygı duyan da var ama bu iki şey görünene göre sadece keklik ve çulluk layık için görülüyor. Keklik çok eskiden Anadolu avcısının saygısını kazanmış, çulluk çok daha yeni.  Yine de bu ikisini bile skor olarak gören de var. Ne diyelim.

Domuz bence de çok avcı için lanetlenmiş. Çiftçilik yapan avcıları biraz anlayabilirim. Sevmemek için sebepleri var. Fakat avcıya yakışmaz. Nedenini niçinini avcılara yazmama gerek yok.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İsmail ÇINAR

• Kayserili Avcı
  • AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2012, 23:47:51 »
Volkan bey yazılanlara katılıyorum. Ancak günlerdir yine aynı kanalda Ali COŞAR izlanda safari diye bir yayın yapılıyor bu programda ne olduğu bile belli olmayan Penguen ile karabatak benzeri uçamayan ve hatta kaçmayan bir kuşu tekne ile avlıyorlar. Aynı Dr.Ali bey çıksın bunuda ayıplasın kaldıki domuz zararlı bir hayvan bu kuş ise kanadı aynı penguen gibi uçamayan zavallı bir hayvan esas bu yapılan hem canilik hemde avcılıkla alakasızdır. Yaban tvde bunu utanmadan yayınlamaktadır. Yine annesinin bacaklarının arasına saklanan zavallı moos avlarınıda çevirip çevirip göstermekteler bunların neresi etiktir bana açıklarmısınız.
İsmail ÇINAR
1978 ANTALYA/ALANYA

Çevrimdışı Zafer ATASOY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
    • C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\329CANON\IMG_2885.JPG
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2012, 09:22:11 »
          Etik dediğin  şey insanın  içinde  olacak vijdanında  doktor aliymiş ,mehmetmiş  ,onu  bunu  izleyerek  değil  eğer  bi  insan  kendi  vijadan  muhasebesini  yapabiliyorsa  olaya  zaten  hakimdir  ama afedersin  adam ipneyse  ondan  herşeyi  bekle ve  sakın.
          Bu  bahse  konu  vatandaşların yurdışı  avlarınıda  izledik  katliyamcılıktan  bahsedenler   bu tür  kişileri yerden yere  vuranlar   bohçacı  yapanlar  yurdışına  çıktığında  burda  kanunlar serbest  bırakmış  nekadar  vurursan  vur nasılsa  etik  dışı  olmuyor  diye  video  ve  resimler  yayınlıyorlar ozaman   ne farkları  var türkiyede  katliyam   yapanlardan  bıraksınlar Allah aşkına  avın yurt içi yurt dışı limitimi  olur  Limit VİCDANDADIR ,YÜREKTEDİR.
Zafer ATASOY
TRABZON 1983

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 28 Mart 2012, 13:18:34 »
Çok doğru. Şimdi İzlanda'ya gitsem 10 kaz mı avlarım, yoo. Şöyle bir durum var, vicdani limit kişiden kişiye değişir. Hatta yıllar geçtikçe, aynı kişi için bile limiti değişir. Benim bildiğim ve gördüğüm ve hatta araştırmacıların söylediğine göre, avcılar yıllar geçtikçe daha az sayıyla yetinirler. Tersini görmedim, duymadım. Bunlara rağmen, belki vicdani limitimiz içinde bulunduğumuz av popülsayonuna göre değişiyor olabilir. Her avcı her zaman av bulmak ister ve kendinden sonra da kalsın ister. Bu sebeple vidani limiti koyarken bilerek bilmeyerek kendini kısıtlıyor olabilir. Bilmiyorum, yalnız düşündüğümü söylüyorum.

Şu an avın bol olduğu yere de gitsem kendime göre limitimi fazla aşmam diyorum ama böyle deneyimim olmadı. Kendimi bildim bileli sayı peşinde olmadım. Onun için Arjantin'e de gitsem, zararlı mücadelesi bile olsa kıyamam. Avcı can aldığı için, canın değerini iyi bilir bence. Avlasa da sınır koymalı.

Kendime göre yazıyorum, kişiye göre değişir. Yine de fazla vuran veya limiti doldurmayı çok önemseyenleri pek tasvip etmiyorum. Buna rağmen, içinden geldiği halde limite uyabilen iradelileri takdir ederim.

Konu başındaki domuz avında ne olduysa oldu. Ali Bey konu hakkında o yorumu yapmayabilirdi. Diyelim ki, bunları söylerken samimi bile değildi, yani varsayalım diyorum, bu durumda bile böyle bir yorum TV den yayın yapan bir avcının sorumluluğu olması lazım. Kendileri veya bugüne kadar yanlış davranan kim varsa, onlar için yapacak bir şey yok. Önemli olan bundan sonraki nesilin doğru örnekleri görmesi. Ali Veli Selami önemli değil. Doğruyu vurgulamak, yapmak önemli. Ülkemizde az görünen avların başka ülkelerde bol bol avlandığının izlenmesi özellikle genç avcılarda hırs yapmaya neden olabilir. Bu da gerçek. Bence bundan ziyade, ava giden birinin gördükleri, yaşadıkları,... kısacası avlamak haricinde zevk veren şeyleri vurgulamak gerek. Kuş çoktu, linda güzel ferma verdi, boşum yok, aha da ispatı diye dizip başında foto çekilmekten ibaret gösterilmemeli. Eskiden av anlılarını dergilerde okurdum ve yaşlı avcılardan dinlerdim. Avın daha bol olduğunu söylerlerdi ama şu kadar vurduk diye pek söylenmezdi. Oradaki dostluklar, matrak olaylar, ders çıkarılacak hatalar, ava hazırlanmak, yaşanan heyecan, seslerini duyunca veya görünce kalbin hızlı atması, manzara, doğadaki olumsuz değişiklikler için sıkıntı ve geçmişe özlem gibi bir sürü şey vardı. Resim de hi aradığım bir ayrıntı değildi. Bugün ise tam tersi. 1-3-5 foto ve yeni avcıya veya bana bir şey vermeyen, sıradan, zevksiz bir şey. E zor tabi, hem altına düşüne düşüne yazacaksın, hem de bu yazıların okunmasını umacaksın. TV işin bir kısmı, biz ne yapıyoruz ki. Uzun ve biraz daldan dala oldu. Fakat Zafer Bey'in yorumu ilham verdi :) Güzel bir nokta yakalamış bence.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2012, 13:22:37 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Yasin MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Mart 2012, 13:57:03 »
Bütün yorumları okudum ve yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ama hala eksikliğinden bahsetmediğimiz,farketmediğimiz avcılığın bir yönü daha var.

O da bence avın mübah ve helal olması. Benim şahsen en büyük düsturum ve klavuzum öncelikli olarak bu olmuştur.
Öncelikle av aracının ve av silahının avın canını en kısa zamanda ve en acısız şekilde alması gerekir ki bunun için kullandığımız tüfekler yeterince bu amaca hizmet etmektedir.Yani kapanla ,tuzakla ve işgenceyle avlanmak caiz değildir.Türü ne olursa olsun hayvana eziyet HARAMDIR.

Avın zaaflarını kullanarak yapılan avlarda birçok ALİM  tarafından uygun bulunmamış ve mübah olmadığı konusunda fikir verilmiştir. Yani hayvanın açlığından ,yemlenmesinden,kıtlıkta kalmasından ve eşleşme döneminden faydalanarak av yapılması caiz değildir.

Hayvanın aciz kaldığı doğum,zayıflık vb. durumlarda vurulmasıda caiz değildir.

Bunun yanında caiz yolla vurulan hayvanın biran önce elegeçirilmesi ve canlı isa biran önce acısının kesilmesi ve can vermesi sağlanmalıdır.Bunun içinde en hızlı yolun kullanılması makbuldür.Yani yaraladığımız hayvanı kovalarken hızlı bir şekilde bulmaya çalışmalıyız.Buluncada kesimini kesici(mümkün olduğunca keskin olmalı) bir aletle yapmalıyız.Bunuları yapmazsak av etimizin HELALLİK hükmü kalkar ve LEŞ hükmünde olur.Bunun için yaralıhayvanı bulunca yeleğimize koymadan kesmeli ve kanının akmasını sağlamalıyız.Kendisi ölen hayvanın kanı vücudundan çıkmadığı için leş hükmündedir.

Bulduğumuzda ölmüş olan av hayvanı bizim atışımız neticesinde can verdiğinden ve biz onu buluncaya kadarki sürede çıkan kanından öldüğü için yenmesinde sakınca yoktur ve kesilme zarureti yoktur. Ama başkasına avı verecekseniz tereddüte kapılmaması için o avında kesilmesi uygun olacaktır.

Yani avda vurulan yaralı keklik ve çullukları sevip düzeltmek yerine biran evvel keserek yeleğimize koymalıyız.Tavşanlarıda aynı şekilde kafasına vurarak değilde keserek can vermesini sağlamalıyız.

Bunları bilen bir avcı zaten avına saygı duyar ve eziyet etmez. Kendisine çeki düzen verir ve avın katletmek olmadığını bilir.
Av hayvanlarına da   merhamet etmeliyiz.Çünkü keyif için can almak Haram kılınmıştır.Canlının zararı yoksa ve eti yenmiyorsa keyif için vurulması haramdır.
'MERHAMET ETMEYENE MERHAMET OLUNMAZ'

Bu ve benzeri birçok elzem konuda maalesef birçok eksiğimiz var ve bunları hiçbir yayın organında dile getirip avcıları bilgilendiren ve bilinçlendiren yok.

Bence önceliğimiz avcılık etiği ve avın uygunluğu olmalı ama maalesef...

Yerinde bir konu olduğunu düşünüyor ve açan avcımıza teşekkür ediyorum...

İNSANIN TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ TEK ŞEY
KENDİSİDİR.

Yasin MUTLU 1980
SINIF ÖĞRETMENİ MANAVGAT

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 28 Mart 2012, 14:10:44 »
işte etilik ahlaksa olay burda noktalanıyor..çünkü din güzel ahlakdır...dinimzi her işin üstüne gerektiği kadar eğilmiştir..yasin beye teşekkürler...

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Mart 2012, 09:30:21 »
Yasin bey çok önemli konuya değinmişsiniz teşekkürler.
Her zaman insanın kendisinde olacak diyerek noktayı koyuyoruz. İnsanlar çıplak doğar...! Ergin yaşa kadar öğrenmez İnsan Öldüğü ana kadar birşeyler öğrenir... Önemli olan öğrendiğin doğru şeyleri unutmamak uygulamak ve paylaşmaktır.. Herkese teşekkürler....
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2012, 17:34:17 »
Televizyona çıkıp avcı etiğinden bahseden ve ''duayen'' olarak bilinen bir avcı abimizin yurt dışındaki bir ördek avını izledim, O ülkede limit olmadığı için kayığı ördekle doldurdu.  :o :(  Avcı etiği ve vicdan da limit gibi ülkelere göre değişiyor heralde....
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Ziya ELÇİN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2012, 19:21:35 »
Yaban tv deyince aklıma av kültürümüze uymayan av görüntüleri ile satılık av malzemeleri geliyor, yılların ava gidenleri bir türlü avcı olamamışlar...
Ziya ELÇİN
1960 Sivas/Balıkesir www.asyaav.com.tr

Çevrimdışı Yasin MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2012, 21:02:15 »
Doğru bir tespit Ziya bey...Maalesef öyle...
Daha ben  O kanalda vurduğu avı keseni görmedim.
İNSANIN TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ TEK ŞEY
KENDİSİDİR.

Yasin MUTLU 1980
SINIF ÖĞRETMENİ MANAVGAT

Çevrimdışı Mahmut YURDUSEVEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Nisan 2012, 09:17:26 »
          Etik dediğin  şey insanın  içinde  olacak vijdanında  doktor aliymiş ,mehmetmiş  ,onu  bunu  izleyerek  değil  eğer  bi  insan  kendi  vijadan  muhasebesini  yapabiliyorsa  olaya  zaten  hakimdir  ama afedersin  adam ipneyse  ondan  herşeyi  bekle ve  sakın.
          Bu  bahse  konu  vatandaşların yurdışı  avlarınıda  izledik  katliyamcılıktan  bahsedenler   bu tür  kişileri yerden yere  vuranlar   bohçacı  yapanlar  yurdışına  çıktığında  burda  kanunlar serbest  bırakmış  nekadar  vurursan  vur nasılsa  etik  dışı  olmuyor  diye  video  ve  resimler  yayınlıyorlar ozaman   ne farkları  var türkiyede  katliyam   yapanlardan  bıraksınlar Allah aşkına  avın yurt içi yurt dışı limitimi  olur  Limit VİCDANDADIR ,YÜREKTEDİR.
Mahmut YURDUSEVEN
1978-Trabzon

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2012, 09:54:33 »
Ne kadar söylesekte bizimde bazı zamanalarda hırsla yaptığımız avlarda ava saygımız düşündüğümüz gibi olmuyor.Ava gidipte elinde tüfekle dağa çıktığımız zaman değişiyoruz ama şöyle bi durum var.

Her ne kadar biz reklamlarından vb... yaptığı yayınlardan dolayı yaban tv'yi tasvip etmesekte şu an Türkiyede herkezin izlediği ve tüm avcılara örnek teşkil edicek bir kanal.Bence biraz daha dikkatli davranmaları yayınlarını konusmalarını biraz daha örnek teşkil edicek avı ve güzelliklerini ön plana getirecek avcıları hayvanın canını zevk için alan insanlar olarak değil ava,doğaya,insanlara hayvanlara saygısı olan birileri olarak göstermesi tanıtması lazım diye düşünüyorum...
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı M.Ali ESMER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 09 Nisan 2012, 11:03:23 »
memleketimizde insanlara verilen değer neki hayvanlara olsun..İşte son olay Erzurumdaki tedaşcılar yazık oldu insanlara...tetiği çekmek 1 saniye ....sonrasının hesabı yıllar alabiliyor...
M.Ali ESMER
1975 İzmir

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #16 : 09 Nisan 2012, 11:36:19 »
YABAN TV  kanalında benimde programlarım var. Ve zaman zaman yasal her türlü av da çekimlerim yayınlanıyor. Ben bir bayan avcı olarak YABAN TV de ki yanlış olan bir şey varsa direk yönetime söyliyebiliyorum. Ancak, burda bazı arkadaşlarımız orda ki insanlara genelleme yaptıklarında buna da karşı çıkarım. YABAN TV ile ilgili olumsuz düşünceleri olan arkadaşlar burda ya toplu mesaj ya da anket yapsınlar ve YABAN TV  ye mesaj olarak göndersinler. Ben de o konunun takipçisi olurum. Yoksa burda bir kişinin veya bir kaç kişinin yanlışı yüzünden GENELLEME yapılması doğru değildir. Yanlış olan bir durum olduğunda sizinle beraberim.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Dinçer ULUBAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 10 Mayıs 2012, 01:55:59 »
yıldız hanım kardeşim haklısınız.yalnız 2010 yılı sezon açlışı bıldırcın avı sonrası öğlen sofrasını göstermek zorunlulukları varmıydı        ramazan olduğu halde   .ikinçibirkonu kurallara uyan bir avcı yerde gördüğü kekliye tüfek atmazken uçamayan veya bikez uçtuktan sonra konduğu yerde kalan kekliği doğaya salıp hemen avlamaya çalışmak nekadar doğru.  selamlar
1950-Elazığ

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 15 Mayıs 2012, 09:40:42 »
Burda noktalanıyor..çünkü din güzel ahlakdır...dinimzi her işin üstüne gerektiği kadar eğilmiştir..Yasin beye güzel yazısı için teşekkürler
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 15 Mayıs 2012, 10:27:53 »
yasin bey sizi tebrik ediyorum,çok güzel bir konu,bir de ben eskilerden duydum uyguluyorum,fişeğimi tüfeğe sürerken bismillahallahüekber derim,

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 15 Mayıs 2012, 10:29:58 »
nazife hanım yaban tv avcımızı bilinçlendirdi,ormanlar turunculaştı,örnek avcılar abiler var,benim tek şikayetim,yaban ürünleri çok pahalı:)

Çevrimdışı Sabri KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 15 Mayıs 2012, 10:37:46 »
YABAN TV  kanalında benimde programlarım var. Ve zaman zaman yasal her türlü av da çekimlerim yayınlanıyor. Ben bir bayan avcı olarak YABAN TV de ki yanlış olan bir şey varsa direk yönetime söyliyebiliyorum. Ancak, burda bazı arkadaşlarımız orda ki insanlara genelleme yaptıklarında buna da karşı çıkarım. YABAN TV ile ilgili olumsuz düşünceleri olan arkadaşlar burda ya toplu mesaj ya da anket yapsınlar ve YABAN TV  ye mesaj olarak göndersinler. Ben de o konunun takipçisi olurum. Yoksa burda bir kişinin veya bir kaç kişinin yanlışı yüzünden GENELLEME yapılması doğru değildir. Yanlış olan bir durum olduğunda sizinle beraberim.

Yıldız  Hanım Yaban TV yi takip ediyorum programları güzel hoşuma gidiyor fakat benim beklentilerimi  görüntü  yönünden karşılayamıyor.Avcı arkadaşlarımızın  gönderdigi görüntüler  kendi imkanlarıyla cekebildikleri görüntüleri bir  yana bırakalım
  Yaban TV kanalı bünyesindeki degerli büyüklerimizin yaptıkları programlar bence görüntü kalitesi yönünden zayıf  kalıyor
keşke  yaptıkları programlarda kameraman ve  kamera sayısını arttıra bilseler işte  ozaman gözümüze hitap edebilirler diye  düşünüyorum.Diger arkadaşlarda bu konuda düşüncelerini yazarlarsa cok memnun olurum.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2012, 10:39:52 Gönderen: Sabri KESKİN »
Sabri KESKİN
keskin nişancı
1979-Kayseri

Çevrimdışı Dinçer ULUBAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 17 Mayıs 2012, 19:12:38 »
ben hergün en az 2 saat yaban tv izliyorum.tüm avcılarda izliyordur çünki avcının tv kanalı.yanlış kanalda değil neyaptığını bilmeyen prğ.yapanlarda.gösterilen çekimler canlı yayında değil .ozaman çekimini birizle etikolmayan bölümleri ayıkla.geçen gün dr ali beğin proğramındaki çiftlikte bulunan köpeğin ve afedersiniz eşek sıpasının isimlerini defalarcayanlışlığınıbilerek zikretmesi proğramcılıkmıydı.saygılar
1950-Elazığ

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2012, 19:27:23 »
Yaban Tv nin avcılara pek çok doğru değeri kazandırdığına inanıyorum.

Ancak yaşı epey çoğalmış olan :) üstadların daha çok teori ve fikir üstüne programlar yapmasını, aksiyonu gençlere devretmesini dilerim. Bir av günü boyunca avdan başka her şey olan programlar bayıyor artık.

Bakın İlhan Hocanın programlarına, keyif veriyor.
Konuşması ve tavırlarıyla da örnek bir avcı.

Süleyman Şişman üstadın programları da av tadı veriyor.
Ali Abilerin zamanında çok iyi avcı oldukları tartışılmaz, ama gençlerin önünü açmaları lazım bence.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 24 Mayıs 2012, 21:11:12 »
bu kesinlikle berbat bir görüntü. o atışı yapan ne avcı olabilir ne de insan. bir de koşuyor yetişip rahatça atış yapmak için. ulan varya aslında o atışı yapanı orda suya sokacaksın verceksin sopayı. bana denk gelmiyo böyleleri. doktor ali verecek onun ismini orman da o avcılık belgesini onun elinden alcak bu kadar basit.. ayrıca zamanında izlemiştim doktor ali de gençliğinden bir av fotorafı göstermişti bıldırcınlarla 396 mı ne yazmış. şimdi avcı etiğinden bahsetmeye başladılarç hey gidi günler heyyyyyy
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.