Gönderen Konu: Keklik Fişeği olarak almak istiyorum? (mirage 28 gr. 7 num., plastik tapa.. )  (Okunma sayısı 4610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

Merhabalar Avcı Dostlar, Ağabeyler ve Üstadlar ;

Bugün yakın bir arkadaşımla bu yıl ki keklik avlarımız üzerine konuşurken kendisine benim için  süperpoze ile av yapmanın ne kadar zevkli, ne kadar heyecanlı olduğunu anlatıyordum  bana bir öneride bulundu. Kendisi yılllar önce S55'i varken keklik avlarda hemen hemen tüm sezon boyunca 28 ve 30 gr fişek attığını söyledi ve bana bu sezonda kullanmam için Mirage 28 gr. 7 numara fişekle sezonun son ayına kadar güzel avlar yapabileceğim konusunda önerilerde bulundu. Adıyaman, Şanlıurfa civarların da av yapıyoruz genellikle, kullandıgımız meralar genelde alçak, kekliğin normal mesafeden kalktığı, havanın pek eksi(-) derecelere düşmediği yerler.

Güzel Dostumun  tavsiyesi üzerine sizin de değerli fikirlerinizi, tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum?

Saygılar...
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2015, 19:13:39 Gönderen: Utku ÖZTEKİN »
Benelli Raffaello Deluxe..
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz

Merhabalar Avcı Dostlar, Ağabeyler ve Üstadlar ;

Bugün yakın bir arkadaşımla bu yıl ki keklik avlarımız üzerine konuşurken kendisine benim için  süperpoze ile av yapmanın ne kadar zevkli, ne kadar heyecanlı olduğunu anlatıyordum  bana bir öneride bulundu. Kendisi yılllar önce S55'i varken keklik avlarda hemen hemen tüm sezon boyunca 28 ve 30 gr fişek attığını söyledi ve bana bu sezonda kullanmam için Mirage 28 gr. 7 numara fişekle sezonun son ayına kadar güzel avlar yapabileceğim konusunda önerilerde bulundu. Adıyaman, Şanlıurfa civarların da av yapıyoruz genellikle, kullandıgımız meralar genelde alçak, kekliğin normal mesafeden kalktığı, havanın pek eksi(-) derecelere düşmediği yerler.

Güzel Dostumun  tavsiyesi üzerine sizin de değerli fikirlerinizi, tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum?

Saygılar...

utku bey  resimde gördüğünüz fişekle fix şoklu eski huğlu poze ile harika keklik keklik avı yapıyordu arkadaşım  hava -5-6 derecelerde bile aynı fişeği kullandı sadecede keklik avında kullanıyordu  bu fişeği ve gerçekten çok iyi performans alıyordu
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2015, 11:20:27 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
 Arkadaşınız doğru söylemiş...
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: Utku ÖZTEKİN

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

Sayın M.Emin Ağabey,

Bahsini ettiğim fişekleri hiç kullandınız mı ? Süperpoze tüfeğim çelik kasa olmasına ragmen biraz hafif ve kibar olduğundan düşük gramajlı ve hızlı serilerden bir fişek tavsiyeniz var mıdır?

Saygılar...
Benelli Raffaello Deluxe..
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• AvlakForum Üye
  • *
Mirage 30,5 gr Lite Game. Otomatik ve çiftede denedim. Bende Mersin'de avlanıyorum, sezon boyu rahatlıkla üveyik, keklik ve tavşanda kullanabileceğiniz bir fişek.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
Şokların gerçek degeri ve namlu iççaplarıyla ilgilibir durum sözkonusu, her tüfek her şokla bu gramajlarla av yaptırmaz..
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Osman AYGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
merhaba avcı dostlar     keklik vurmak icin tavsiyem 6 7 numara idealdir. 55 60 merede sonuc almanız icin 32 34 grm fisek kullanın. dağ kekliklerin bu fişeklerle avlarsanız sonuc alırsınız. avlak keklikleri daha değisiktir. ona gore siz mesafeye ve hız uygun fisek bence 7 8 numara 28 30 grm  yinede keklik avlayan sizsiniz ona gore uygun fişeği siz kendinize gore secin. saygılarımla rastgele
1990 BURSA

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Keklik Fişeği olarak almak istiyorum?
« Yanıtla #8 : 16 Haziran 2015, 11:39:02 »
28 GR keçe tapa Wınchester Sılver ve B&P Gigante 33 gr tavsiye ederim. Otomatik olsa idi B&P 32 gr
1969 AFYON

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ

S55 gibi dar iç çaplı tüfeklerde şayet dipçiğiniz uygun değilse isterseniz içerisine güdümlü fişek koyun yinede kekliği vurmanız şansa bağlıdır. Dipçiğiniz size uygun ise mutlaka ve mutlaka diğer geniş şoklu tüfeklere göre kekliği neredeyse iki kat daha salarak atış yapmanız gerekmektedir. Hafif gramajlı en fazla 30 gr olmak koşulu ile ve en büyük 6 numara saçma ile atış yapmanızı tavsiye ederim. Fişeğiniz bior tapalı 7 -8 numara saçmalı yerli fişek bile olsa yeterlidir. Siz sadece serin kanlılıkla kekliğin en az 30 mt açılmasını beklemelisiniz tabi şayet yanınızda sizin tüfeğinizden daha geniş şoklu bir atıcı yok ise varsa zaten kekliği o aşağıya indirmiştir.

Sonuç; şayet amacınız çok keklik vurmak değil köpeğinizin fermasında kalkan kekliği göğsünüzü gere gere arpacığa oturtup bekleyerek zevkini alarak vurmak ise S55 bunun için bulunmaz bir silahtır. Fişek teferruattır bu tüfeğin kullanımında...

Saygılar, rastgele... 
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

The following users thanked this post: Utku ÖZTEKİN