Gönderen Konu: Yavru Kopay seçimi  (Okunma sayısı 7170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şevket ŞİMŞEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yavru Kopay seçimi
« : 07 Mart 2015, 23:23:08 »
Tüm avcı dostlara selamlar.

Bir arkadaşım bana yavru erkek kopaylarından birini verecek. Yavru erkek kopay seçerken nelere dikkat edilmelidir. Yavrunun hangi özelliklerine bakılmalıdır. Benim bu konuda hiç bilgim yok. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Tekrardan herkese selamlar.
Yrd.Doç.Dr.Şevket ŞİMŞEK

1981 ADANA/KOZAN

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Yavru Kopay seçimi
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2015, 20:28:14 »
hocam eğer soyu iyiyse seçmek çok kolay, soy iyiyse av kanı yüksek olur sadece karakter yapısı size uyan köpeği seçmek kalır sakin bir köpekmi istiyorsunuz agresifmi ürkekmi yavruları salın hareketlerine bakın bazısı çok hareketli bazısı çekingen basızı diğerlerine göre hırçındır ama av kanı yüksek olduktan sonra iyi eğitimle hepsi av yapar... bu arada bende hatay iskenderundayım tanışmak isterim sizle çok uzak sayılmayız...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Şevket ŞİMŞEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2015, 22:50:20 »
Abdullah kardeşim yardımın için çok teşekkür ederim.  Evet çok uzak sayılmayız bende sizinle tanışmak ve sizlerin tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Yardımınız için tekrardan teşekkür ederim.
Yrd.Doç.Dr.Şevket ŞİMŞEK

1981 ADANA/KOZAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2015, 21:06:03 »
önemli değil hocam elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• AvlakForum Üye
  • *
  • VATAN SEVDALISI
« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2015, 21:26:19 »
Eski bir tavşan avcisi ve domuz avcisi olarak bu konuda biraz bir şeyler yazmaya hakkım var gibi gözüküyor.Şimdi eğer bir yavru alicaksanız ilk önce Anne ve babanın nasıl olduğuna bakın av kanı varsa ilk adım güzeldir ondan sonra davranışları çok önemlidir buda göz önünde bulundurulmalı, sonra gelelim kolay denince akla koku gelir ve bu yavrular uyurken yanına yaklaşın ve iyi kokan bir et parçası böyle kokan bir et parçası olsun uyurken ilk kokuya atılan köpeği ve sonra 2. Hemen fark eden köpeği bakın uyandıktan sonra hızlı ve sürekli koku alıp etrafı göz kolaçan hangisi ise onu alın çünkü bunlar tavşan avında bir numaradır 45 50 senelik tavşan avcisiyim ancak suan kurzhaar bakıyorum bu iki köpek kadar iyi tavşan yapandır bunlar domuzdada geçerlidir birde ufak bir ayrıntı var Anne ve babanın çakalı tilkisi olmaması lazım buda güzel bir ayrıntı saygilar ....
1953 Kırklareli Lüleburgaz

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2015, 14:02:17 »
Yavru köpek alırken benim dikkat ettiğim 2 husus var. Ben yavru köpek alırken yavrular doğduktan 2-3 gün sonra seçmeye giderim. Daha gözleri açılmadan yavruları analarından biraz uzaklaştırırım. Anneye ilk yönelen yavru kokuyu iyi alan yavrudur. Az biraz büyüklerse (Gözleri açılmış gezmeye başlamış) ıslık çalarım. Hangisi tepki veriyorsa o biraz daha meraklı yavrudur. Hareketlilik konusunda yavrunun hızlı olup olması birşey değiştirmez bence. Tavşan avı sonuçta. Kimi yavaş köpeği kimi hızlı köpeği sever. Kokusu iyi birazda merakı olsun yeter bence.
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Ergin KORKUT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2015, 19:50:57 »
Ben arkadaşlarıma sordum köpeğin şekli güzel olmazsa ama avı çok iii olursa beslermisin diye çoğu şeklide güzel olsun dedi yada tipi iyi olmayan köpek av yapmaz demeye getirdi iii ırk bir köpek erkek veya dişi 1 yaşında av yapmaya başlıyor bunun örneklerini bizzat gördüm onun için ırk çok önemli şekilci değilim her bölgenin kendine göre av köpeği profili var avı iyi olduktan sonra şekli çok önemli değil bence çümkü bana av köpeği av için lazım şekil isteyen süs köpeği besler...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Mustafa ÇAKIR 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 05 Mayıs 2015, 23:14:56 »
Şevket Bey,bence en fazla beslenen köpeği alın çünkü bir tane alacaksınız.gençlik döneminde kayıp çok oluyor malesef.vücut direnci yüksek olmalı bunun da önemli şartlarından biri beslenme.birde hepsi beraber gezerlerken kendi başına yoklayan gezen yani sürü psikolojisinden ayrı gezen belli olur o bence daha potansiyelli köpektir tabi göreceli olarak. birde tırnak olayı var diğerlerinde biraz geride,yüksek ve dışta oluyor sanırım 5. tırnak yanlış olabilir.bizim buralarda onlar tercih sebebi olur genelde ama anne baba garantiyse ve onlarda sahipse zaten olacaktır büyük ihtimalle.tınak konusundan çok emin değilim.
İZMİR-KÜTAHYA/TAVŞANLI

Huğlu-104A////ATA Freelander