Gönderen Konu: BERETTA A400 MODELLERİ HAKKINDA İZLENİMLERİNİZ NELERDİR?  (Okunma sayısı 59198 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
Ynt: BERETTA A400 MODELLERİ HAKKINDA İZLENİMLERİNİZ NELERDİR?
« Yanıtla #150 : 13 Nisan 2017, 00:17:07 »
Sadece poligonda, max. 30 gram ve 20-25 derece sıcaklıkta, hareketsiz hedeflere.  :)
Tuncay Hocam hayırlı olsun inşallah güzel avlar yaparsınız.
Fatih Bey'in tüfeği de acaba havaya göre fişek seçecekmi ki  :D Sonuçları bizimle paylaşır inşallah  :)
Teşekkür ederim Emrah bey kardeşim,  daha iyileri sizlerin olsun İnşallah.
Çifteler fişek seçecek kadar ava götürülmeyecek, sanmam.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #151 : 13 Nisan 2017, 00:28:53 »
Fatih bey bu taraflarda size bir bakir arsa bulabilirsek, o çiftenin atmadığı fişek, çekmediği eziyet kalmıycak 😊✌
Yada harcıalem bir browning veya italyan bir taramalı alıp taş evin duvarında dekoratif görevini bilhakkım yapacak 😊
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #152 : 13 Nisan 2017, 00:35:42 »
Evet bir naif arsa haberi de bekliyorum ama, nasip.

Fatih bey bu taraflarda size bir bakir arsa bulabilirsek, o çiftenin atmadığı fişek, çekmediği eziyet kalmıycak 😊✌
Yada harcıalem bir browning veya italyan bir taramalı alıp taş evin duvarında dekoratif görevini bilhakkım yapacak 😊
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #153 : 13 Nisan 2017, 00:44:28 »
Takipteyim gülnar tarafına arkadaşa haber bıraktım rakım 1000-1100😉
Biraz teatral takılacam müsadenizle: şimdi akus bıldırcınla eylül ayında 24 gramla kültür fizik hareketlerine başlıycak, arada üveyiği yakalarsa trap fişekleriyle hız limitlerini zorlıycak derken keklik başlıycak ve namlusu 30-32 gramla ısınmaya başlıycak, arada domuza takılıp tek kurşunla hafiften söylenmeye başlıycak, tahtalı ve ördek bu seneki gibi gelirse hele yeteeerr diye bağıracak😎😊
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #154 : 13 Nisan 2017, 00:50:44 »
Aslında tam tersi...

Antimony eklendikçe, saçma sertleşir ancak özkütlesi azalır. Antimony ,  kurşun (Pure Lead) malzemeden daha sert ve daha hafif bir malzemedir. Sonuçta, saçma alaşımındaki antimony oranı arttıkça, birim hacimdeki saçma ağırlığı azalır. Aynı hacimdeki ya da aynı numara saçmalar söz konusu olduğunda, kurşun oranı yüksek olan (antimony oranı daha düşük olan), antimony oranı yüksek olandan her zaman daha ağırdır. Aslında daha yoğundur demek daha doğru olur sanırım. Zira bahsettiğimiz özkütle. Belli bir hacimdeki kütlesi yani. Ama günlük kullanılan Türkçe ifadesiyle, "daha ağırdır" demek de yanlış olmaz :)

Camouflage içinde, aynı gramaj ve saçma numarasında diğer fişeklere göre daha az sayıda saçma olduğunu okumuştum ya da öyle hatırlıyorum. Ayrıca %6 antimon ciddi bir miktar, trap fişeklerindeki saçmalarda bile bukadar olduğunu sanmıyorum. Bir de sert saçma delip geçer av kaçar derler sizin şu fotoğraftaki avın kaçma şansı varmı Allah aşkına  :)
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #155 : 13 Nisan 2017, 01:15:36 »
Aslında tam tersi...

Antimony eklendikçe, saçma sertleşir ancak özkütlesi azalır. Antimony ,  kurşun (Pure Lead) malzemeden daha sert ve daha hafif bir malzemedir. Sonuçta, saçma alaşımındaki antimony oranı arttıkça, birim hacimdeki saçma ağırlığı azalır. Aynı hacimdeki ya da aynı numara saçmalar söz konusu olduğunda, kurşun oranı yüksek olan (antimony oranı daha düşük olan), antimony oranı yüksek olandan her zaman daha ağırdır. Aslında daha yoğundur demek daha doğru olur sanırım. Zira bahsettiğimiz özkütle. Belli bir hacimdeki kütlesi yani. Ama günlük kullanılan Türkçe ifadesiyle, "daha ağırdır" demek de yanlış olmaz :)

R

Standart kurşun saçmalı fişeklerde 32g 6 no  yaklaşık 280 ad içerirken ; 37 g 6 no Rc Camouflage 265 ad saçma içermekteydi.
Saymıştım.İlginç geldiği içinde hep aklımda kalmıştı.Ve Rc Camouflage 6 no saçmaların boyutları neredeyse kurşun saçmaların  7 numarasına  tekamül edecek kadar belirgin derecede ufaktı.
Ancak elinize aldığınızda özkütle ağırlıklarının farklı olduğuda anlaşılıyordu.
Penetrasyon olarakta bariz derecede farklı bir fişek.Standart kurşun saçmadan çok farklı olduğu bir gerçek.

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2017, 01:17:50 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Emrah AKDENİZ, Fatih YAZICI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #156 : 13 Nisan 2017, 01:28:26 »
Hocam, o standart kurşun olarak kabul edilen saçmaların içeriğini (alaşım bileşenlerini) öğrenmek lazım. Zira antimony daha hafif bir malzemedir saf kurşundan. Yani bu kısım kesin. "Varsa diğer tüm bileşenler ve parametreler sabit kalmak şartıyla" antimony arttıkça sertlik artarken özkütle düşer. 

Ancak, bazen maliyetlerden, bazen farklı üretim ya da balistik kaygılarından saf kurşun kullanılmayabiliyor. Kurşun yoğunluğu (ya da saflığı) farklı olabilir. Yani tek katkı antimony değil. Muhtemelen öyle bir durum var karşılaştırılan saçmalarda.

Standart kurşun saçmalı fişeklerde 32g 6 no  yaklaşık 280 ad içerirken ; 37 g 6 no Rc Camouflage 265 ad saçma içermekteydi.
Saymıştım.İlginç geldiği içinde hep aklımda kalmıştı.Ve Rc Camouflage 6 no saçmaların boyutları neredeyse kurşun saçmaların  7 numarasına  tekamül edecek kadar belirgin derecede ufaktı.
Penetrasyon olarakta bariz derecede farklı bir fişek.Standart kurşun saçmadan çok farklı olduğu bir gerçek.

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #157 : 13 Nisan 2017, 01:49:07 »
Hocam, o standart kurşun olarak kabul edilen saçmaların içeriğini (alaşım bileşenlerini) öğrenmek lazım. Zira antimony daha hafif bir malzemedir saf kurşundan. Yani bu kısım kesin. "Varsa diğer tüm bileşenler ve parametreler sabit kalmak şartıyla" antimony arttıkça sertlik artarken özkütle düşer. 

Ancak, bazen maliyetlerden, bazen farklı üretim ya da balistik kaygılarından saf kurşun kullanılmayabiliyor. Kurşun yoğunluğu (ya da saflığı) farklı olabilir. Yani tek katkı antimony değil. Muhtemelen öyle bir durum var karşılaştırılan saçmalarda.

İbrahim hocam fişeklerdeki saçmaların kurşun miktarları yada  icerikleri hakkında bir fikrim yok malesef.
Ancak basit yüzeysel bir gözlem yapıp adetlerini  sayarak bu sonuca vardım.
Tane sayılarını bizzat saydım.Yani çıkan sonuçlarda yukarıdaki yazdığım şekildeydi.
Valla ben fişeklerin yalancısıyım.😂😂😂😂😂
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Serkan TİKVEŞLİ, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #158 : 13 Nisan 2017, 10:08:40 »
Antimon oranı artarsa özkütle hafifliyor dediniz ozaman camouflage saçmasında kurşundan ziyade başka bir karışım mı var ? Kurşun ağır bir metal ama hem antimonu artırırp hem de bu yoğunluğu nasıl sağlıyorlar? Suat abinin verdiği sayı bunu gösteriyor. Normal şartlarda 37 gr 6 numara fişekte 265 saçma mümkün değil. Ortalama 370 civarı olması lazım. Demekki tanecik olarak epey ağır. Rc firması belki de buna güvenerek extra %15 penetrasyon iddia ediyor.  ???
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #159 : 13 Nisan 2017, 12:48:54 »

Mekemmel saçma tutmuş. Bilgi tecrübe deneyim atıcılık maşallah Tuncay bey 😀
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #160 : 13 Nisan 2017, 12:58:30 »

Suat bey RC camouflage 34 gr ( 34.50gr tartım )  4no saydim 190 adet geldi
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #161 : 16 Nisan 2017, 19:58:22 »
bir gun herkes tekrardan saf kurşun saçmaya dönüş yapacak.... Firmalar bu kezde, "en saf kurşun saçma bizim fiseklerimizde" diye rekabete girecek... Neden: 1. Kursunun ozkütlesi daha agır, bu yüzden daha düzgün gidiyor. Yumusak oldugu için sacma yapısı bozulur hedeften sapar dediginizi duyar gibiyim!, Kendim kursun doker dodururdum eskiden, o kursunları namluya bırakirdım fişek yatağından itibaren bir kariş gider takilırdı, 1 -2 sabit şoklu çifte ile atardim üstelik.Bu kursunlar kaç metre gider diye yere paralel veye 30 derece yukari atardık karlı zeminde ve bulduğumuzda misket şeklinden silindir şekli aldığını gözlemlerdim... Ama çokta isabetli giderdi, hedrf kagıtlarında gözlemledim... Değdiği domuzda adımını değiştirmezdi...
2. Erime noktası daha düşük buda hava sürtünmesinden daha çabuk ısınmasını sağlıyor (not: saçma namludan çıktıktan sonra hava sürtünmesiyle ısınır)ve öldürüculüğü etkiliyor çünkü ısınmasindaki kinetik enerjiyi avın vücuduna aktarıyor... Eskider vardı saf kurşunlar çok defa görmüşümdür kuşun kemiğine yapışıp kaldığını.....
Literatür bilgilerine zıt şeyler bu söylediklerim ama fizik kurallarına zıt değil...
Çevreye zarar veriyor ve maliyetli diye saf kurşun saçma yapılmıyor...ve avın alakanlı, yaralı düşmesi hep bu sertleştirilmiş alaşım saçmalardan...

• Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #162 : 16 Nisan 2017, 20:44:41 »
ayrıca ağır saçma rüzgardan daha az etkilenir... Özkütlesi ağır olan daha hızlı gider, hızlı giden saçma daha fazla ısınır...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #163 : 16 Nisan 2017, 21:36:08 »
Ali Bey , aslında durum tam olarak öyle değil.

Saçmalar, daha ucuz olduğu için sertleştirilmiyor. Dünyadaki tüm fişek üreticileri, yıllardır saçma kütlesini düşürmeden, mümkünse artırarak, ya da olabildiğince az seviyede düşürerek , saçmayı sertleştirmenin yollarını arıyorlar.

Antimony eklenerek saçma sertleştirme metodu, nispeten ucuz bir sertleştirme metodudur. Dezavantajı, saçma kütlesini düşürmesi... Çelik saçma, serttir ancak özkütlesi çok düşüktür, (uzak mesafelerde hız ve dolayısıyla enerji kaybı anlamına gelir), bu saçmanın kullanılma sebebi , zehirli kurşun saçmanın yasak olduğu yerlerde, "çok ucuz" bir zehirsiz (non-toxic) materyal olması. Bunun da temelinde maliyet yatıyor tabii ki, ancak, sertleştirme olayının sebebi, maliyeti düşürmek değil, balistik etkiyi ve başarıyı artırmaya çalışmak.

Bununla birlikte, hem kütlenin artırılabildiği hem de daha da sertleştirilebilmiş saçmalar (bu saçmalarla doldurulmuş fişekler) mevcut ancak bunlar çok pahalı. Bu türden, hem daha yoğun (özkütlesi daha ağır) hem de daha sert malzemelere en meşhur örnek HeviShot saçmalar. Saçmayı sertleştirebilmek için, Tungsten, Demir ve Nikel'den oluşan çok pahalı bir alaşım yapma yoluna gittiler. Tabii ki satışları ve kullanımı çok yüksek değil, sebebi dediğim gibi çok pahalı olması.

Fişek firmaları, saçmaları sertleştirme çalışmalarına devam ediyorlar. Bunun alternatif yollarını arıyorlar. Antimony ile sertleştirme metodu, HeviShot gibi pahalı metodlara alternatif, daha ucuz bir metoddur. Kullanılma sebebi, sertleştirebilmek için izlenebilecek metodlar arasında görece ucuz olanlardan bir tanesi olmasıdır. Ancak HeviShot gibi , özkütlesindeki yoğunluğunu koruyamıyor maalesef saçma, antimony kullanıldığında.

Saçmanın da, en fazla ısınabileceği kısım, namlu içinde kaldığı süreçtir. Ancak saçmalar namlu içinde dahi, öyle yanma, eriyip akkor haline geçme seviyesine çıkamaz. Bu imkansız. Namludan çıktıktan sonra ise, çok daha düşük sıcaklığa sahip olan (yani daha soğuk olan) havayla temasında, her ne kadar sürtünme olsa da, havanın soğutucu etkisi çok çok daha yüksektir ve namlu içinden nispeten daha yüksek sıcaklıkla çıkmış olan saçma tanecikleri, çok daha soğuk olan havayla temasında (yüksek devirle dönen pervanelerin otomobillerin ısınmış radyatör peteklerinin üzerine "sürtünme" yoluyla soğutma mantığını düşünün) , "termik dengeye" ulaşma yönünde sıcaklıklar değişecektir. Yani saçma daha da soğuyacaktır.

bir gun herkes tekrardan saf kurşun saçmaya dönüş yapacak.... Firmalar bu kezde, "en saf kurşun saçma bizim fiseklerimizde" diye rekabete girecek... Neden: 1. Kursunun ozkütlesi daha agır, bu yüzden daha düzgün gidiyor. Yumusak oldugu için sacma yapısı bozulur hedeften sapar dediginizi duyar gibiyim!, Kendim kursun doker dodururdum eskiden, o kursunları namluya bırakirdım fişek yatağından itibaren bir kariş gider takilırdı, 1 -2 sabit şoklu çifte ile atardim üstelik.Bu kursunlar kaç metre gider diye yere paralel veye 30 derece yukari atardık karlı zeminde ve bulduğumuzda misket şeklinden silindir şekli aldığını gözlemlerdim... Ama çokta isabetli giderdi, hedrf kagıtlarında gözlemledim... Değdiği domuzda adımını değiştirmezdi...
2. Erime noktası daha düşük buda hava sürtünmesinden daha çabuk ısınmasını sağlıyor (not: saçma namludan çıktıktan sonra hava sürtünmesiyle ısınır)ve öldürüculüğü etkiliyor çünkü ısınmasindaki kinetik enerjiyi avın vücuduna aktarıyor... Eskider vardı saf kurşunlar çok defa görmüşümdür kuşun kemiğine yapışıp kaldığını.....
Literatür bilgilerine zıt şeyler bu söylediklerim ama fizik kurallarına zıt değil...
Çevreye zarar veriyor ve maliyetli diye saf kurşun saçma yapılmıyor...ve avın alakanlı, yaralı düşmesi hep bu sertleştirilmiş alaşım saçmalardan...

ayrıca ağır saçma rüzgardan daha az etkilenir... Özkütlesi ağır olan daha hızlı gider, hızlı giden saçma daha fazla ısınır...
1978 - Istanbul

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #164 : 16 Nisan 2017, 23:25:48 »
Bilgilendirme için teşekkür ederim İbrahim Bey, havada ısınıyor diye biliyordum... Nanlu içinde ısınıyorsa pover(perdeli) tapa ile dolan fişek içindeki saçma, bior tapaya göre daha az ısınır diyebilir miyiz?...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #165 : 17 Nisan 2017, 00:02:53 »
  İbrahim Bey'in açıklaması yerinde olmuş...İlk çıkış hızı yivsiz tüfeklerde kısa sürede düşer ve sürtünme ters etki ile soğumaya sebebiyet verir.Hız yüksek olsa (Mach 3..10 vb) sürtünme daha çok ısınmaya sebebiyet verirdi...
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Selim UYGUN

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #166 : 17 Nisan 2017, 00:32:20 »
 :) :) :) :) :)saçmanın sıçak yada soğuk olmasının hız yönünden bir önemi yoktur . tüfekler ısı ile çalışmıyor . barutgazının itme gücüyle çalışır şahsen namlusu çok ısınan bir tüfek atıcı için dez avantajdır plastik tapa  daha çok sıvama yapar bazı kişilerin düşündüğü gibi affaki uçuk olduğu farz etsek ısı ile birde öyle saçmayı kor edecek ısı üretecek olursa  plastik veya keçe tapanın yanarak  namlu tıkaması uçuk durumlar olması demek hatta plastik kovanını eriyeret   namluya yapışması demekki böyle sıcak düşman başına kim böyle bir namlu tüfek ister ki  ava hiç bir artısı olmaz sıcak bir saçmanın sanılanın aksine bu işler basid çalışır barrut gazı tapayla saçmayı iter yeterli hıza ulaştırır hıza ulaşan şaçma hava yol alarak ava saplanır veya deler yani sıcak soğuk fark etmez  pek çok kişinin fitileme dediği olayın sıcakla soğukla alakası yoktur . saçma eti ezerek deler  ve tüylerinide ava açığı deliği sokar buda girdiği bölgede morluk kanama yani doku tranvasına yol açar avcı buna fitileme diyor morlu kızarıklı kanama doku tranvası sıcak soğukla lakalı bir şey deyil kısaca  :) :) :) :) :) :)

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #167 : 17 Nisan 2017, 20:34:15 »
bi tarihte abim beni vurmuştu vücuduma 4 saçma isabet etmişti ortalama 20-30 metreden, sanki kor girmiş gibi ateş çöktü vücuduma, saçma yaktı diye tahmin etmiştim acaba korkudan mı ateş çöktü?... Böyle acı tecrübesi olan var mı, aynı sıcaklığı hisseden oldumu?... Yazabilir misiniz... Konu abuk sanuk yerlere sardı ama😶😶😶
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #168 : 17 Nisan 2017, 20:51:42 »
Selim Bey o zaman kışın neden gramajı arttırıyoruz madem ısınmıyorsa?...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #169 : 17 Nisan 2017, 23:10:57 »
bi tarihte abim beni vurmuştu vücuduma 4 saçma isabet etmişti ortalama 20-30 metreden, sanki kor girmiş gibi ateş çöktü vücuduma, saçma yaktı diye tahmin etmiştim acaba korkudan mı ateş çöktü?... Böyle acı tecrübesi olan var mı, aynı sıcaklığı hisseden oldumu?... Yazabilir misiniz... Konu abuk sanuk yerlere sardı ama😶😶😶
:) Ali bey hayırlı geceler gerek saçma gerek kurşun yaralanmalarında ani yaralanma tranva sonucu sinir sistemi yanma gibi bir his verir genelde tabii herkes her şartta geçerli  deyil  yani bellenmedik ve ani olması kişisel durumla alakalı vücudun sinir sisteminin verdiği tepki yanma hissi  :) :) :) :)

Çevrimdışı Selim UYGUN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #170 : 17 Nisan 2017, 23:20:21 »
Selim Bey o zaman kışın neden gramajı arttırıyoruz madem ısınmıyorsa?...
Ali bey aklımda kalan kadarı ile şöyle açıklıyoruz :çünkü barut gazı sıcak havalarda daha fazla genleşir ve daha az barut namlu içinde daha fazla gaz üretir bu oran oda sıcaklığında  26.5 derece dumansız barut genelde cinsine bağlı  1/900 kat genlesme yapar ama kışın bu  0 derecenin altında 1/700 düşer buda basınç kaybı enerji kaybı yaratır. saçmanın ve barutun düşük gramaj tutulması kışın enerji kaybına neden olacaktır . saçma dolularında belli hızın üstune çıkamaz sınız savurur (tabi basınç faktorude var işin içinde)onun için enejiyi atırmak için saçma ağırlığı artılır. yivsiz av fişekleri terazi gibidir . :D :D :D :D
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2017, 23:57:18 Gönderen: Selim UYGUN »

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #171 : 17 Nisan 2017, 23:34:29 »
hııı anladım... plastigin genleşme katsayısı tabi baruttan daha fazla olduğundan yazın plastik fişekler gevşer, kışın ise olması gerekenden daha fazla sıkılaşır, buda kuvvetli patlamalara neden olup saçmayı savurmasın diye barutun üzerine daha fazla yük konuluyor doğru anlamışım...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #172 : 17 Nisan 2017, 23:38:55 »
doğru mu? anlamışım...??
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

İbrahim KARATAŞ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #173 : 14 Haziran 2017, 18:06:42 »
öncelikle Herkese selam olsun.. Ikinci el bir avrupa tüfek almayı düşünüyorum ama kararsızım Marka konusunda beretta a400 mü yoksa benellinin bir modelini mi alsam hangisi daha az arıza verir siz değerli ustalardan yorum bekliyorum

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #174 : 15 Haziran 2017, 08:21:26 »
@İbrahim KARATAŞ kardeşim aramıza hoş geldiniz. Tüfeği av amacıyla kullanacaksınız sanıyorum, öyle değil mi?
Marka olarak her ikisi de İtalyan, ki bu gayet hoş bir tercih olmuş, iki tercihte de sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Ama Beretta da Beretta'dır tabii ki. Sitedeki iki adet A400 ilanı görmüştüm onları inceleyebilirsiniz. Alıp ömürlük kullanacağınız tüfeklerdir. Bu konu üzerinde önceki sayfalarda ustalar gerekli açıklamaları yapmış zaten. Ek olarak kendim kullanmakta olduğum A300 modelini de tavsiye edebilirim gönül rahatlığıyla. A400'den bariz işçilik farkları olduğu bir gerçek ve oldukça sade bir tüfek. Diğer bir dezavantajı fabrikadan sadece 3 no Choke ile geliyor olması. Diğerlerini kendiniz temin edeceksiniz. Fiyatları sıfırda 140-150 arası adet başına yanılmıyorsam. Ancak yakıcılıkta, avı vurmada hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Onu da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sonuçta belirlediğiniz markalar fabrika kusuru işin içine girmemişse çoook uzun yıllar sıkıntı yaşamadan kullanacağınız markalar. İş bütçeye ve biraz da zevk meselesine kalmış.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 08:44:30 Gönderen: İbrahim TUTKUN »
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?