Gönderen Konu: Arazi Aracı Seçimi İçin Yardım İstiyorum  (Okunma sayısı 6852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arazi Aracı Seçimi İçin Yardım İstiyorum
« : 06 Mart 2016, 16:54:58 »
NOT: Arkadaşlar Son ve kesin kararım Suzuki Jimny'den yana oldu. Benzinli ve siyah renk 2008 ve üstü modellerine bakmaktayım şu an. Herkese teşekkürler.

Merhaba avcı dostlar,
İhtiyaçlarımı bilip ona göre tavsiyede bulunmanız için biraz uzun yazacağım, kusuruma bakmayın. Bu sene avcılığa başladım, dolayısı ile bir arazi aracına ihtiyaç duydum. Halihazırda 2011 model Fiat Fiorino'm mevcut; fakat altı çok alçak olduğu için arazide kesinlikle iş görmüyor. Ayrıca bayanlara da pek uygun olmadığı için ileride satıp eşime uygun bir araç alacağız.

Alacağım araç ikinci araç olacak. Ancak eşim diğer araç ile işe gideceği için, ben de kendi işime, alacağım bu arazi aracı ile gideceğim. Anlayacağınız hem avda, arazide hem de şehir içinde kullanabileceğim bir araç bakıyorum. Alacağım araçta olması gerekenleri sıralayayım:

-Mutlaka OTOMATİK vites olmalı.
-Fiyatı 20.000-36.000 TL arasında olmalı.
-Vergisi çok yüksek olmamalı.
-Sanayiye sürekli gitmemeli.
-Yakıtı su gibi içmemeli (Yılda taş çatlasa 10.000 km yapıyorum; ama yine de biraz cimri olsun)
-Altı yüksek olmalı (En çok aradığım özelliklerden birisi)
-Rengi siyah olursa tadından yenmez.
-Karadeniz yaylalarına sorunsuzca çıkabilmeli.

Bütün marka ve modelleri inceledim. Şöyle kötü bir huyum var: Tipini beğenmediğim araç; uçak olup uçsa, yakıtın turşusunu kursa, devlet MTV için bana üstte para verse yine de almam.

Tüm araştırmalarım neticesinde elimde şu marka ve modeller kaldı.

1- Suzuki Grand Vitara/Vitara (5 kapılı olduğu için tercih sebebim)
2- Toyota Rav4 (Aslında tiplerini çok beğenmiyorum; ama şehir kullanımında da iyiye benzediği için tercih sebebi)
3- Daihatsu Terios (5 Kapılı olduğu için tercih sebebim)
4- Suzuki Jimny (Tipini çok beğeniyorum; ama 3 kapılı olduğu için çok çekiniyorum)

Arkadaşlar hem vitaralarda, hem rav4'lerde hem de jimnylerde 3 kapılı olup uygun fiyatlı olanlar var. Ama arkaya binecek yolcular için bu durum çok mu sıkıcı oluyor veya ava bir iki arkadaşla gidecek olsak, çok mu dar gelir bilemedim.

Bu araçları bilenlerden, kullananlardan fikir istiyorum. Bu arada gerçekten çok daha iyi olabileceğini düşündüğünüz bir araç varsa tavsiye etmekten çekinmeyin lütfen.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2016, 21:21:04 Gönderen: Rıdvan ÖZKAN »
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Arazi Aracı Seçimi İçin Yardım İstiyorum
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2016, 17:01:50 »
Örneğin şu vitara çok hoşuma gidiyor; ama 134000'de motoru değişmiş. Neden değişmiş ki acaba, bu durum bana sıkıntı yaşatır mı?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-ilanda-tek-265559122/detay
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2016, 19:06:52 »
Hararet yapmıştır. Benim Hundai H100 panelvanım var 110000 km de sert bir cisim gelmiş altta radyatör var tersten gelmiş radyatörü delmiş hararet yaptı motor yaptırdım.Hemde ben kullanırken hararet yaptı Tem otoyolunda.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Salih ASLANTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2016, 19:10:15 »
Toyato hilux 2003-4-5 modeller 27000-30000 aralığında Emsallerine göre sağlam yakıtta çok iyi.2004 model kullanıyoruz çok memnunuz.Suziki vitaralar (JLX) çok iyi sağlam buralarda veteriner arkadaşlar kullanıyor.Lakin düzgün olanını denk getirmek lazım.
1973 ödemiş
Cesa poze
Akdaş ak212 otm.

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2016, 19:39:27 »
Hararet yapmıştır. Benim Hundai H100 panelvanım var 110000 km de sert bir cisim gelmiş altta radyatör var tersten gelmiş radyatörü delmiş hararet yaptı motor yaptırdım.Hemde ben kullanırken hararet yaptı Tem otoyolunda.
Teşekkür ederim Gürsel Bey, bilgilendirdiniz beni.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2016, 19:40:39 »
Toyato hilux 2003-4-5 modeller 27000-30000 aralığında Emsallerine göre sağlam yakıtta çok iyi.2004 model kullanıyoruz çok memnunuz.Suziki vitaralar (JLX) çok iyi sağlam buralarda veteriner arkadaşlar kullanıyor.Lakin düzgün olanını denk getirmek lazım.
Salih Bey, tavsiyeniz için teşekkürler. Hilux çokça tavsiye ediliyor; ama ne yazık ki kriterlerime uymuyor. Ben de vitara'ya çok yakınım; ama bakalım artık. Birkaç gün daha araştırıp alacağım bir şeyler. Piyasadaki vitara'ların neredeyse tamamı çok yüksek km'de, bu da işimi zorlaştırıyor.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2016, 19:41:57 Gönderen: Rıdvan ÖZKAN »
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2016, 00:20:11 »
5 yıldır vitara kullanıyorum.avda asfaltda özellikle avda kısa şase al.uzun şase araaclar avda askıya kalabiliyor.ve uzun şase nin çıkamadığı yerleri rahatça girer çıkarsınız. ön sağ oturak kızaklı ve öne yatıyor diğer avcı arkadaşlar raharca inip çıkabiliyor ılıman havlarda 25 krs kısın 30 krs .yakıyor.sağlam parça bol

1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Rıdvan ÖZKAN

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2016, 01:57:45 »
Toyota Rav 4 ve Honda HRV'yide incelemenizi tavsiye ederim.
Toyota Rav 4 ü uzun zamandır bende araştırıyorum.Hatta merak ettiğim SUV tarzı jeeplerin YouTube de Off Road videolarını izliyorum.Lakin gerek araştırmalarımda gerekse YouTube deki videolarından izlediğim kanı ***Rav 4 ün genelde şehirli bir jeep olmasından yana.
Yeni modellerinde Low Lock "diferansiyel kilidi" eklenmiş.Eski modellerinde Low Lock gibi bir özellik yok maalesef ve tekerlerkler akıllı dört çeker sistemine göre çalışıyor.Sağ ön teker patinaja kapılırsa sol arka tekerlek dönmeye başlıyor.
Ama kaliteli arazi lastikleri ile hafif arazide iyi iş çıkarır kanısındayım.
Sonuçta bahsettiğimiz araç safkan bir Japon...
***Honda HRV'ye gelince;
*Hrv uzun zamandır incelediğim bir araç.Safkan bir Japon,Cvt şanzıman sayesinde sorunsuz ve hissedilmez vites geçişleri.Bazı kişiler her ne kadar Cvt şanzımanlı sorunlu olduğunu bahsetselerde bu kanı kendilerinin bu şanzıman yağının hiçbirzaman değişmeyeceği mantığından kaynaklanmaktadır.
*Arazide hafif ve Compact bir yapıya sahip olduğu için batma oranı düşüktür.Kemikli ve sağlam bir altyapısı vardır.Kaliteli çamur lastikleri taktığınızda arazi kabiliyeti yüksek diğer jeep lere kafa tutar hale gelir.
Harici bir arazi vitesi yada diferansiyel kilidi yoktur.Bunun yerine Cvt şanzımana "L" konumlu bir vites eklenmiştir.Kimine göre bu L seçeneği Lock anlamına gelsede bu seçenek aslında 1.vites konumudur.
Lakin bu L modu çamurlu arazilerde epeyi işinizi kolaylaştırabilir.
Bir diğer avantajı ise 1600cc motor hacmi sayesinde vergi avantajıdır.
Dezavantajı ise dar iç hacmidir.
*Size naçizane tavsiyem Nissan X Trail'i incelemenizdir.Kendisi daha çok araziye yatkın ve Lock tuşu ile diferansiyel kilidi özelliği mevcuttur.

• -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2016, 08:47:14 »
5 yıldır vitara kullanıyorum.avda asfaltda özellikle avda kısa şase al.uzun şase araaclar avda askıya kalabiliyor.ve uzun şase nin çıkamadığı yerleri rahatça girer çıkarsınız. ön sağ oturak kızaklı ve öne yatıyor diğer avcı arkadaşlar raharca inip çıkabiliyor ılıman havlarda 25 krs kısın 30 krs .yakıyor.sağlam parça bol

Veli Bey, ilginiz için teşekkürler; ama maalesef aradığım araç bu araç değil. Hayırlı satışlar dilerim.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2016, 09:04:09 »
Toyota Rav 4 ve Honda HRV'yide incelemenizi tavsiye ederim.
Toyota Rav 4 ü uzun zamandır bende araştırıyorum.Hatta merak ettiğim SUV tarzı jeeplerin YouTube de Off Road videolarını izliyorum.Lakin gerek araştırmalarımda gerekse YouTube deki videolarından izlediğim kanı ***Rav 4 ün genelde şehirli bir jeep olmasından yana.
Yeni modellerinde Low Lock "diferansiyel kilidi" eklenmiş.Eski modellerinde Low Lock gibi bir özellik yok maalesef ve tekerlerkler akıllı dört çeker sistemine göre çalışıyor.Sağ ön teker patinaja kapılırsa sol arka tekerlek dönmeye başlıyor.
Ama kaliteli arazi lastikleri ile hafif arazide iyi iş çıkarır kanısındayım.
Sonuçta bahsettiğimiz araç safkan bir Japon...
***Honda HRV'ye gelince;
*Hrv uzun zamandır incelediğim bir araç.Safkan bir Japon,Cvt şanzıman sayesinde sorunsuz ve hissedilmez vites geçişleri.Bazı kişiler her ne kadar Cvt şanzımanlı sorunlu olduğunu bahsetselerde bu kanı kendilerinin bu şanzıman yağının hiçbirzaman değişmeyeceği mantığından kaynaklanmaktadır.
*Arazide hafif ve Compact bir yapıya sahip olduğu için batma oranı düşüktür.Kemikli ve sağlam bir altyapısı vardır.Kaliteli çamur lastikleri taktığınızda arazi kabiliyeti yüksek diğer jeep lere kafa tutar hale gelir.
Harici bir arazi vitesi yada diferansiyel kilidi yoktur.Bunun yerine Cvt şanzımana "L" konumlu bir vites eklenmiştir.Kimine göre bu L seçeneği Lock anlamına gelsede bu seçenek aslında 1.vites konumudur.
Lakin bu L modu çamurlu arazilerde epeyi işinizi kolaylaştırabilir.
Bir diğer avantajı ise 1600cc motor hacmi sayesinde vergi avantajıdır.
Dezavantajı ise dar iç hacmidir.
*Size naçizane tavsiyem Nissan X Trail'i incelemenizdir.Kendisi daha çok araziye yatkın ve Lock tuşu ile diferansiyel kilidi özelliği mevcuttur.
Atagan Bey, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle tipinden dolayı (bana göre tabii) Honda HRV ve Nissan X-Trail'in öncesinden elediğimi belirteyim.

Rav4 ise, Suzuki modellerinden sonra en çok baktığım, satışlarını hala takip ettiğim mükemmel bir araç gerçekten. Hatta ihtiyaçlarımı göz önüne aldığım zaman, bana en yakın araç gibi duruyor. Yalnız benim sahip olduğum bütçe ile eski tip Rav4'ler alınıyor ki bunlar da gözüme pek hoş görünmüyor. 40.000 liranın üstüne çıkan yeni Rav4'ler göze de hitap ediyor; fakat onlardan almak için bütçemi çok zorlamam gerekecek. Aynı zamanda onca para verip Rav4 alıp av için araziye vurmaya da gönlüm el vermiyor.

Bu nedenle, hem bütçemin yettiği hem de acımadan araziye de vuracağım bir araç daha mantıklı geliyor bana.

Netice olarak, öyle görünüyor ki şu an için aklımda iki araç var: Suzuki Jimny ve Vitara/Grand Vitara. Grand Vitara'ların son modelleri hem pahalı hem de vergisi yüksek olacağı için onları da elemek üzereyim. 2004-2005 modellerinin de tipini beğenmiyorum açıkçası.

Velhasıl, elimde kaldı 2006-2010 arasız Suzuki Jimny; 2000 Model 1,6 JLX Vitara.

Aynı paraya (35-40 bin) 16-17 yaşındaki 5 kapılı yaşlı bir Vitara mı, yoksa 3 kapılı olduğu için çoook da içime sinmeyen 6-8 yaşındaki daha genç bir Jimny mi?

Sanırım şu an için Jimny'ye daha yakınım.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 07 Mart 2016, 10:01:54 »
Bence de Jimny'e bakın
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Ahmet KUYUMCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 07 Mart 2016, 13:10:52 »
SELAM
toyota rav4 2003 sonrası benzinli tüp takılmamış . 2003 önçesinde motor- şanzıman sistemi arıza verebiliyor.
suzuki grand vitara  benzinli tüp takılmamış , iki model araçta istediğiniz kriterleri fazlası ile sağlar . almadan önce servisine götürüp komple chekuptan geçirmenizi değişecek , değişmiş parçalara ve kazalarına bakıp karar vermenizi tavsiye ederim , size maliyeti 140 180 tl arası olacak , ama sizi yüklü masraflardan koruyacaktır.
özelikle en yüksek motor haçmi olanını seçmenizi , istediğiniz fiyatlarda temizini ve hararet görmemişini bulursanız 100- 150 bin km üzerinde de olsa almanızı tavsiye ederim.
saygılarımla
istanbul-1968-TB2PAT

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 07 Mart 2016, 21:19:18 »
Düşüncelerini beyan eden tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Son kararım Suzuki Jimny'den yana oldu. Hiç tüp takılmamış, benzinli, siyah renk, 2008 ve üstü modellerinden birini alacağım. Şu an kafama yatan 2 tane var; bakalım artık. Alırsam buraya da yazacağım inşallah.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2016, 20:42:08 »
Arkadaşlar kısmet olursa, bu gece yola çıkıp yarın bu ilandaki araca bakacağım. Ekspertizde sürpriz bir sıkıntı çıkmazsa, sahibiyle anlaştık sayılır.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-otomatik%2Cbakimli%2Ctemiz-sehir-ici-kullanilmistir-276873433/detay
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimiçi Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2016, 22:07:02 »
Simdiden hayirli olsun..
Olur da araci almazsaniz size jimny ye dair merak ettiginiz bilgileri ayrintili olarak verebilirim bir jimny kullanicisi olarak.
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Rıdvan ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2016, 23:49:00 »
Simdiden hayirli olsun..
Olur da araci almazsaniz size jimny ye dair merak ettiginiz bilgileri ayrintili olarak verebilirim bir jimny kullanicisi olarak.
Teşekkür ederim Yağız Bey. Alırsam muhtemelen size çok sorum olacaktır. Bu nezaketiniz için tekrar çok teşekkürler.
1983

''Emek, yemek getirir.''

Çevrimdışı A.Emrah TOPRAK

• Free Üye
  • *
  • AVLAK TEAM
    • ZORKUN SİGORTA OSMANİYE
« Yanıtla #16 : 11 Ekim 2016, 12:44:49 »
suzukı vıtara 2.0  otomatık 2004-2005 model sıze en uygun olacak arac tıpıdır
  • ARMSAN PHENOMA REALTREE MAX 5 ACCURACY
  • www.zorkun.com.tr
  • ÇUKUROVA BRETON
  • epagneul breton
07/07/1987 OSMANİYE

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 21 Ekim 2016, 13:10:22 »
ben de çok araştırdım,  en iyisi jimny. almak üzere sürüşü de yaptım gayet beğendim. ( boy 1.87, kilo 100) kocaman bir ön camı var. kafayı çevirip sola bakınca arabanın sol tarafını aynadan tamamen görüyorsunuz, şehir içi trafik için de çok rahat bişey.

(biraz param vardı duster aldım , o da iyi ama jimny ile dusterin giremediği yerlere girersiniz. ( 2 ağaç arası, 2 kaya arasından geçmek gibi)  yüksetme işlemleri falan da çok başaralı oluyor. arazide tıpkı bir köpek gibi kuduruyor araç.

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2016, 22:34:54 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 21 Ekim 2016, 19:47:04 »
30 yıllık tecrübem ile size aydınlatmaya calısayım...

4*4

1---vitara.  bütceniz uygunsa 2000 model üstü
2---duster

pikap tarzı düşünürseniz JAPON OLSUNDA NE OLURSA OLSUN  4*4  ((toyoto   Nissan ısuzı suzuki  vs)

jımy  lada vs bunlara bulasma
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR