Gönderen Konu: akdaş otomatik seçiminde yardım  (Okunma sayısı 22266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eren SEVEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
akdaş otomatik seçiminde yardım
« : 08 Ocak 2015, 22:31:07 »
merhabalar,otomatik konusunda birtürlü karar veremedim kinetikmi,gazlımı alsam diye.genelde uçar kaçar avı yapıyorum bunları göze alarak kaç cm namlulu silah almalıyım.bu konuda sizlerin fikir ve tavsiyesini bekliyorum..
1981-Aydın

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
Ynt: akdaş otomatik seçiminde yardım
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2015, 22:39:09 »
merhabalar,otomatik konusunda birtürlü karar veremedim kinetikmi,gazlımı alsam diye.genelde uçar kaçar avı yapıyorum bunları göze alarak kaç cm namlulu silah almalıyım.bu konuda sizlerin fikir ve tavsiyesini bekliyorum..
Eren bey merhaba..Akdaş ın kinetik modelini kullanıyorum..çok memnunum..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Eren SEVEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2015, 22:44:53 »
mrb.Ahmet bey kinetiğin hangi serisini kullanyonuz.24 - 28 gr da sorun olyomu .tüfeğin ava etkisi nasıl kaç gr fişek atıyonuz namlu boyu tercihiniz ne olur
1981-Aydın

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2015, 23:21:42 »
     Kinetik öneririm mekanizması çok kaliteli fotoğraflarını paylaşmıştım. Namlu boyu konusunda genelde 66 önerdiler ama  ben 71 olmasını istedim iyi ki de 71 almışım çünkü tüfek çok hafif.

1984 Ankara

mesut birol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2015, 00:46:20 »
Ahmet bey akdas ak 212 tetik çekme mesafesini yazabilir misiniz

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2015, 00:57:53 »

37 cm hocam.

hızlı resim yükle

1984 Ankara

mesut birol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2015, 11:10:07 »
Teşekkür ederim

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2015, 17:29:16 »
mrb.Ahmet bey kinetiğin hangi serisini kullanyonuz.24 - 28 gr da sorun olyomu .tüfeğin ava etkisi nasıl kaç gr fişek atıyonuz namlu boyu tercihiniz ne olur

Eren bey merhaba..Kullandığım tüfek Akdaş 71 namlu(uçar için) kinetik sistem AK 212 shadow grass kamuflaj desenli modeli..attığım fişekler lambro blue 34 gr 5 no ve me-ca 33 gr 6 no bior tapa fişek..akşam beki şok 5 numara uçara çıkarsam şok 3 numara takıyorum..2 Adet yay kullanıyorum..birisi 24 gr-32 gr arası için diğeri de 32 gramdan yukarısı için,yani biri yazlık diğeri kışlık..selamlar
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2015, 17:30:50 »
ölçmedim fakat 37cm olacak sanırım..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2015, 17:38:17 »
Eren bey merhaba..Kullandığım tüfek Akdaş 71 namlu(uçar için) kinetik sistem AK 212 shadow grass kamuflaj desenli modeli..attığım fişekler lambro blue 34 gr 5 no ve me-ca 33 gr 6 no bior tapa fişek..akşam beki şok 5 numara uçara çıkarsam şok 3 numara takıyorum..2 Adet yay kullanıyorum..birisi 24 gr-32 gr arası için diğeri de 32 gramdan yukarısı için,yani biri yazlık diğeri kışlık..selamlar

Aymet bey, iki adet yayı neden kullanıyordunuz? bilgi verirseniz sevinirim.

1984 Ankara

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2015, 21:19:51 »
..2 Adet yay kullanıyorum..birisi 24 gr-32 gr arası için diğeri de 32 gramdan yukarısı için,yani biri yazlık diğeri kışlık..selamlar
Ben de bu yayları nasıl bu şekilde ayırdığınızı merak ettim. Böyle mi satılıyor, kendiniz mi modifiye ettiniz?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2015, 21:05:27 »
     Aymet bey, iki adet yayı neden kullanıyordunuz? bilgi verirseniz sevinirim.
Ben de bu yayları nasıl bu şekilde ayırdığınızı merak ettim. Böyle mi satılıyor, kendiniz mi modifiye ettiniz?
Ömer bey ve Volkan bey..normalde tüfeğin üzerinde sadece bir yayla satılıyor..bu yay her türlü gramajı sorunsuz atıyor..24 gr dahil..ben Sadık bey ile yaptığım görüşmeler neticesinde tüfeğe kışın (isteğe bağlı) takılan ve 32 gram dan itibaren mekanizmayı çalıştıran özellikle mekanizma hızını artıran bir yay daha olduğunu öğrendim ve edindim..yani icra yayı iki adet oldu..yumuşak olanı şu an yedekte..üveyik zamanı takılacak..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 10 Ocak 2015, 21:09:11 »
Volkan bey;24 gramdan itibaren her iki yayıda tüfeğe tek tek takarak gram gram denedim..ve ilk yay 24 32 arası ikinci yayın 32 ve üst gramajlarla çalıştığını gördüm..yalnız sert olan yayda mekanizma çok hızlanıyor
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 10 Ocak 2015, 21:38:27 »
Teşekkür ederim Ahmet Bey. O bahsettiğiniz sert yay (belki bir de daha yumuşağı) seçeneği Benelli için yan sanayi tarafından üretildiğini hatırlıyorum. Hatta bu sıralar belki Benelli kendisi de böyle yay üretiyordu ama yanında vermiyorsa nasıl yapıyor bilemiyorum. Her neyse; ağır gramlar için böyle seçenek çok güzel. Helal olsun Akdaş'a. Siz de tekrar gülegüle kullanın inşallah.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2015, 21:55:05 »
Volkan bey;24 gramdan itibaren her iki yayıda tüfeğe tek tek takarak gram gram denedim..ve ilk yay 24 32 arası ikinci yayın 32 ve üst gramajlarla çalıştığını gördüm..yalnız sert olan yayda mekanizma çok hızlanıyor

Ahmet bey, sert olan sonradan edindiğiniz yayın mekanizmanın hızlı çalışmasının yanında başka artıları var mı teoride veya sizin tecrübe ettiğiniz.

1984 Ankara

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2015, 22:42:54 »

Ahmet bey, sert olan sonradan edindiğiniz yayın mekanizmanın hızlı çalışmasının yanında başka artıları var mı teoride veya sizin tecrübe ettiğiniz.

ömer beyin sorusuyla birleştirip şunu da sorayım bende merak ettim sonuç olumlu isi bende bu yaydan AK 212 S Tüfeğime takıp kullanmak isterim

böyle bir seçim yapmanızın nedeni ağır dolu atarken tepme olayını daha da  aza indirgemek  için mi
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 11 Ocak 2015, 00:16:29 »
Ömer bey;şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki,tüfeğim kinetik sistem olduğu için mümkün olduğu kadar yay kuvvetine ihtiyaç var..gazlılarda(AG MODELLERDE)  zaten çalışma hızı gaz pistonu tarafından destekleniyor..kinetikte yayın sert olması demek mekanizmadaki kilit sisteminin; fişek patlaması ile beraber kilidin açılma sürecine kadar basıncın fazla kayıba uğramadan namluyu terk etmesini iyi derecede etkiliyor..aynı zamanda patlama ile beraber geriye giden mekanizmanın yerine hızlı bir şekilde dönmesini sağlıyor..dönüşle beraber yay kuvvetine bağlı olarak döner başlığın yerine tam oturması sağlanıyor,döner başlığın tam oturmaması demek kaşığında çalışmayacağı anlamına gelir..kinetik tüfeklerde rodaj yani ilk alışma evrelerinde ilk görülen arızalardan biri budur,yani halk diliyle sıkıştırma veya kıstırma sorunu..Akdaş bu konuda gayet iyi çıktı..kinetik sistemli iyi çalışan tüfekler ait olduğu fabrikanın yüz akıdır bana göre..bunun en iyi örneklerinden biride Vursan 92 A dır..yay imalatının nasıl olduğunu gören bir kişi olarak bu sertlik derecelerini çok iyi ayarlayan Sadık AKDAŞ ı tebrik ederim..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 11 Ocak 2015, 00:27:02 »
ömer beyin sorusuyla birleştirip şunu da sorayım bende merak ettim sonuç olumlu isi bende bu yaydan AK 212 S Tüfeğime takıp kullanmak isterim

böyle bir seçim yapmanızın nedeni ağır dolu atarken tepme olayını daha da  aza indirgemek  için mi
Kemel bey;tepme konusu birazda namlu iç çapları ile alakalı bir durum..yılbaşı akşamından buyana  trakya bölgesi eksi derecelerde ,hatta iki gün önce -12 yide gördük..bu na rağmen kullandığım fişekler Lambro 34 gram ve Me-Ca 33 gram..inanmayan arkadaşları ördek mantısı na davet ediyorum :) üzerimdeki elbiselerin kalınlığı vede kullandığım fişeklerde 34 gramı geçmeyişim beni hiç yormuyor,Akdaşın kendisindede aşırı bir tepme veya namlu şahlanması gibi bir durum izlemedim.yayı tamamen hızlı çalışma için tercih ediyorum.selamlar
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 00:28:37 Gönderen: Ahmet ÖZTÜRK »
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 11 Ocak 2015, 00:32:23 »
Teşekkür ederim Ahmet Bey. O bahsettiğiniz sert yay (belki bir de daha yumuşağı) seçeneği Benelli için yan sanayi tarafından üretildiğini hatırlıyorum. Hatta bu sıralar belki Benelli kendisi de böyle yay üretiyordu ama yanında vermiyorsa nasıl yapıyor bilemiyorum. Her neyse; ağır gramlar için böyle seçenek çok güzel. Helal olsun Akdaş'a. Siz de tekrar gülegüle kullanın inşallah.
Teşekkür ederim..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 11 Ocak 2015, 00:59:59 »
Kemel bey;tepme konusu birazda namlu iç çapları ile alakalı bir durum..yılbaşı akşamından buyana  trakya bölgesi eksi derecelerde ,hatta iki gün önce -12 yide gördük..bu na rağmen kullandığım fişekler Lambro 34 gram ve Me-Ca 33 gram..inanmayan arkadaşları ördek mantısı na davet ediyorum :) üzerimdeki elbiselerin kalınlığı vede kullandığım fişeklerde 34 gramı geçmeyişim beni hiç yormuyor,Akdaşın kendisindede aşırı bir tepme veya namlu şahlanması gibi bir durum izlemedim.yayı tamamen hızlı çalışma için tercih ediyorum.selamlar

Ahmet bey, ben de sizinle aynı fikirdeyim tüfeğim net 2942 gr olduğu halde kesinlikle şahlanmıyor ve bana göre tepmesi de az. Aslında tepme olayı biraz görece benim tüfeklerle imtihanım dedemin çiftesi ile başladı geri tepme konusunda kıyaslamamı bu iki tüfek arasında yapıyorum. Tüfeğimle en çok 34 gr meca fişek attım bence tepmesi çiftenin 28 gramda hissettirdiği gibi. 
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 01:27:26 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #20 : 11 Ocak 2015, 10:50:04 »

ahmet bey çok şükür tepme olayında namlu şahlanması bende yaşamıyorum hiç 34 gr üzerine çıkmamış birisi olarak ağır dolular da (36-40 gr gibi) mı kullanım rahatlığı sağlıyor diye  merak etmiştim gereken açıklamayı yaptınız teşekkür ederim
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Soner AYDIN 07

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 12 Ocak 2015, 18:25:59 »
Eren bey akdaş ak212 her modeli Gönül rahatlıyla alabilir uzun yıllar kullanabilirsiniz bnim tercihim 66cm çünkü gruptan olarak diğerlerine göre çok bariz farkı var selamlar...
1985 ANTALYA

Çevrimdışı Musa DİKİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 20 Ocak 2015, 20:37:54 »
Değerli abilerim otomatik av tüfeği alcam stoeger m2000 mi m3000 mi m3500 mü yoksa akdaş ak 212-el mi alayım? Ağırlıklı olarak yaptığım yapacağım avlar bıldırcın, tavşan, domuz ne diyorsunuz?
1988 KONYA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 20 Ocak 2015, 20:43:26 »
bende 212ak w modeli 66 namlu ingiliz dipçik sipariş ettim bakalım haftaya gelir inşallah saolsun ismail bey ile uzun sohbetimiz oldu inanıyorum ki gelecek tüfeğim on numara olacak nasipse bakalım gelince fotolarını atar yorumlarımı yazarım

Ahmet bey,tüfeğiniz hayırlı olsun şimdiden, çok merak ettim ingiliz dipçik nasıl olacak. Yeri gelmişken sorayım çok da konu dağılsın istemiyorum ama İngiliz dipçiğin görsellik dışında ne gibi avantajları var. Bana sadece çifteye uygunmuş gibi geliyor.

1984 Ankara

Çevrimdışı Musa DİKİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 21 Ocak 2015, 02:00:35 »
Hayırlı olsun abi ücret ne vverdin?
1988 KONYA