Gönderen Konu: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 99233 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?
« Yanıtla #75 : 08 Ocak 2011, 21:24:18 »
birol abi güzel demişsin ama biz şu kalite işini bir çözsek kaba falanda olsa. kaba yerlerinide traşlarız sonra  ;D :D :)...
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2011, 21:25:57 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Ersun ERDOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #76 : 10 Ocak 2011, 20:22:12 »
ibrahim bey sizin bu anlattoığınız konu gayet net arkadaş nerde ısrar ettiğini anlayamadım.iki namlunun  poze ve çiftelerde belli bir mesafeden sonra iki namlunun kesiştiğini  çoğuavcı biliyodur bence...
Ersun ERDOĞAN
1979 malatya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #77 : 10 Ocak 2011, 21:02:04 »
İyi tüfeklerin esas özelliklerinin dıştan bakınca görülenlerden fazla maalesef gözle görülemeyenlerde olduğunu düşünüyorum. Mesela kullanılan malzeme, onun üzerinde yapılan islah çalışmaları gibi. Mesela meşhur Rus tüfekleri dıştan bakınca adi bir şeylere benziyorlar ama parçaları çok sağlam, kolayca aşınmıyorlar. Şeritleri düzgün olduğunda atığın yere iki namlu da iyi grupman veriyor. Elbet gözle fark edilecek veya deneyimli birinin kullanırken fark edeceği şeyler de var ama en canımı sıkan şey tüfeğin malzemelerinin kalitesini anlayamıyor olmak. Bu özellikleri ölçebilen donanım yok mu, var. Metalin çekmeye, bükülmeye vs  dayanımı ölçülebiliyor. Yüzey sertlikleri, kırılganlıkları ölçülebilir ama o teste giren hiçbir parça deforme edilmeden testten çıkmaz. Anca parası bol birileri tüfeğine kıyarsa üstesinden gelinir. Zaten kimse de bunlarla uğraşmıyor. Alıp kullanıyorlar, ak zöt, kara zöt meydana çıkıyor. Silahı elime alıp iyice evirip çevirirsem bir sürü şeyi görebilirim. Kendimce güveniyorum ama demin yazdıklarımı bilmeme imkan yok. Hatta şunu da diyeyim, öyle çıplak gözle bakıp da bunun çeliği şöyledir, böyledir diyenlere de itibar etmeyin. Bu iş için pahalı makineler var. Gözle anlaşılsaydı, hiçbirine gerek kalmazdı. Naçizane...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #78 : 10 Ocak 2011, 21:40:47 »
Volkan Bey merhaba,

"Gerektiginde bu testleri yapabilmeli" ifadem yanlis anlasilmis sanirim, haklisiniz, tekrar okudugumda yanlis anlasilabilecek bir cumle yapisi oldugunu farkettim. Tabii ki, ornegin, eger urunun 1370 bar sertifikasi yoksa, kullanici kendi basina 1370 bar testini kesinlikle yapmamalidir zaten.. Sonucunun nelere yol acabilecegini kimse bilemez.. Burada altini cizmek istedigim nokta, tuketicilerin yani bizlerin, buradaki ornek 1370 bar sertifikasyonunu sorgulayabilecek kalite bilgisine sahip olmasi gerektigiydi.

Ureticiye bu testi ve sertifikasyonunu sorabilmeli ve bize soylenen cevabin ya da sunulan belgenin yeterli olup olmadigini bilmelidir tuketici.

Bir baska ornek namlu malzemesi, uluslararasi standartlarda uretilmis ust duzey bir namlunun, kullanim kilavuzunda ya da urun tanitim brosurunde ya da namlu uzerinde malzemeyle ilgili bir ibare genellikle vardir. Yoksa bile, kullanicinin, tuketicinin , alasimin icerisindeki kullanilan kromun belli bir miktar oraninda Molybden olmasi gerektigini bilmesi ve bu kalite bilgisiyle muhatap oldugu ureticiye bunu sormasi ve bu kalite bilincinin artmasi, ureticinin daha kaliteli urunler uretmesk zorunda kalmasinda bas etken oldugunu soylemek istedigimi tekrar belirtmek isterim.   

Bununla birlikte, bir shotgun tufek tuketicisi, kendi basina, ornegin; pattern testi , point of impact testi, bore sighting testi, locking testi vb gibi bir cok testi , tufegin DAC, DAH, LOP, CAST-OFF, CAST-ON, PITCH gibi olcumlerini basitce yapabilmeleri gerektigini dusunuyorum.

Selamlar..

İyi tüfeklerin esas özelliklerinin dıştan bakınca görülenlerden fazla maalesef gözle görülemeyenlerde olduğunu düşünüyorum. Mesela kullanılan malzeme, onun üzerinde yapılan islah çalışmaları gibi. Mesela meşhur Rus tüfekleri dıştan bakınca adi bir şeylere benziyorlar ama parçaları çok sağlam, kolayca aşınmıyorlar. Şeritleri düzgün olduğunda atığın yere iki namlu da iyi grupman veriyor. Elbet gözle fark edilecek veya deneyimli birinin kullanırken fark edeceği şeyler de var ama en canımı sıkan şey tüfeğin malzemelerinin kalitesini anlayamıyor olmak. Bu özellikleri ölçebilen donanım yok mu, var. Metalin çekmeye, bükülmeye vs  dayanımı ölçülebiliyor. Yüzey sertlikleri, kırılganlıkları ölçülebilir ama o teste giren hiçbir parça deforme edilmeden testten çıkmaz. Anca parası bol birileri tüfeğine kıyarsa üstesinden gelinir. Zaten kimse de bunlarla uğraşmıyor. Alıp kullanıyorlar, ak zöt, kara zöt meydana çıkıyor. Silahı elime alıp iyice evirip çevirirsem bir sürü şeyi görebilirim. Kendimce güveniyorum ama demin yazdıklarımı bilmeme imkan yok. Hatta şunu da diyeyim, öyle çıplak gözle bakıp da bunun çeliği şöyledir, böyledir diyenlere de itibar etmeyin. Bu iş için pahalı makineler var. Gözle anlaşılsaydı, hiçbirine gerek kalmazdı. Naçizane...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #79 : 27 Mart 2011, 03:38:10 »
Atalarımız ne güzel söylemiş....
Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz....
İbrahim hocam buradanda deriiiiiin saygılarımı sunuyorum sana :) hehehehe
Daha senden öğreneceğim çok şey var.. :)
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı İlhan BULUT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #80 : 06 Ocak 2012, 14:12:31 »
Aslında iki namlunun içine de red dot konulduğunda ve 40 yard mesafede, iki red dot un kesişip kesişmediğine bakılabilir. Ki başarılı bir üretim ise iki noktanın üst üste gelmesi beklenir.
İbrahim bey konuyu çok muntazam izah etmiş.
Saygılarımla
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Ender DOLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #81 : 17 Şubat 2012, 19:12:43 »
Bu çok yararlı paylaşım için yukarıda yazısıyla katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim.
Ender DOLU  Arkeoloji ve Doğa Yürüyüşleri Rehberi -- STUDIOSUS REISEN -- München

Çevrimdışı Mehmet TATLI

• Free Üye
  • *
    • www.tatligravur.net.tc
« Yanıtla #82 : 14 Kasım 2012, 00:41:54 »
İlave bilgilerle katkıda bulunan herkese katkılarından dolayı teşekkür ederim...
Mehmet TATLI / TÜFEK USTASI
1970-KONYA-HUĞLU
[email protected] / 05363392715
www.tatligravur.net.tc

Çevrimdışı Tolga SEKU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #83 : 14 Haziran 2014, 12:34:17 »
Son zamanlarda bu konuyu araştırmaya ve fırsat buldukça pattern denemeleri yapmaya başladım. Süperpoze tüfeklerde gördüğüm en önemli sorun , namlu birleşimi. Forumdan bazı arkadaşlar ile bu konularda yazışmalarımız oldu hatta firmalar ile bağlantıya geçerek çeşitli sorular sordum ve onlarda ellerinden geldiğince cevaplama çalıştılar. Sitedeki pattern ve penetrasyon denemeleri isimli başlıkta pek çok deneme var. Ancak dikkat ettiyseniz özellikle süperpoze denemelerinde hiç %50-50 grupman yapan tüfek yok. Mutlaka ya üst namlu üst atıyor. Ya alt namlu alt atıyor. Ya sağa çekme var ya da sola çekme var. Benim merak ettiğim şudur. Yerli tüfek sanayimizde her iki namlusuda 36,6 metrede % 50-50 grupman yapan bir süperpoze üreticisi yok mudur? Bunu beceremiyor muyuz yoksa kasıtlı olarak yapmıyor muyuz? Bu konuda biraz takıntılıyım. Pek çok süperpoze denememe rağmen destekli ve kaliteli mühimmat kullanarak yaptığım atışlarda ( kullanıcı hatasını engellemek için) dahi düzgün vuruş yapan yerli tüfek yok. Bunu bütün içtenliğim ile söylüyorum. Mesela sitede denemeleri olan , huğlu 103 c dağılım testinde sadece alt namlunun dağılımı var. Üst namlu dağılımı verilmemiş. Sebebi üst namlunun üst atıyor olması. Ata marka tüfeğimde kendim denedim durum aynı. Üst namlu üst atıyor. Akus marka pozemde kendim denedim. Üst namlu üst atıyor ve fabrikaya geri gönderdim. Akdaşın atış testlerine bakın. Hemen hemen hepsinde namlular ya sağa , ya sola yada üst atıyor.Anlayacağınız sebebi ne olursa olsun hedefte her iki namlusuylada %50-50 atış yapan bir tüfeğimiz yok. Çoğu otomatik tüfekte de durum aynı. sadece süperpozelerde değil.
Namlu birleştirme işi yabancı markalarda da aynı şekilde yapılıyordur. Browning'in verdiği sapma oranı 35 metrede 10cm dir. Yani iki namlunun grupmanı 35 metrede en fazla 10 cm sapmaktadır. Tabi ki bunun dışında toleranslarla üretilen browning marka tüfekler de vardır ancak burada önemli olan firmanın bir standart koymuş olması ve tüfeklerinde bu standardı yapmaya çalışıyor olmasıdır. Bizde ise daha bu standardın esamesi bile okunmuyor.
Tüfek sadece kasadan veya tetikten oluşan bir alet değildir. Bir tüfeğin güzel üretilmiş olması yada "yakışıklı" olması iyi bir şeydir ancak bir tüfeğin en önemli özelliği işlevselliğidir. Dünyanın en güzel tüfeği de olsa yada en kaliteli malzemeden de yapılsa , bir namlu aşağı diğer namlu yukarı atıyorsa bu tüfek benim nazarımda değersizdir.
Son günlerde forumda bazı yazılar okuyorum. Yükselen kuşa yapılan 2. atışlarda kuşun yükselme eğiliminde olduğu söyleniyor. Bu sebeple üst namlunun üst atmasının iyi bir şey olduğu belirtiliyor. Öncelikle şunu belirteyim ki av esnasında hiç bir şeyin standardı yoktur. Kuş aşağıdan da kalkabilir. Yukarıdan da kalkabilir.  Düzde uçabilir. Üstümüze alçalarak da gelebilir. Bütün bu durumlar için namlu değiştirme şansımız yada lüksümüz olmadığına göre , Bir avcı için olmazsa olmaz kavram her iki namlunun da aynı şekilde vuruş yapmasıdır. Bu durum %60-40 yada 70-30 olabilir ancak her iki namlu içinde aynı olmak zorundadır. Bir namlu farklı diğer namlu farklı olursa farklı iki yöne bakan farklı iki tüfeği kullanmak gibi olur.
Yukarıda bahsettiğim kuşun yükselmesi esnasında üst namlu iyi iş yapıyorsa o zaman alt namlu yetersiz kalır ki daha vahim. Ankaradan bir büyüyüm ile yaptığım konuşmada bana üst namlunun üst atmasının, alt namlunun alt atmasından daha iyi olduğunu söyledi. Kesinlikle doğru bir tespit. Namlular nişan alınan noktayı vuramıyorsa ve her iki namlu farklı vuruş yapıyorsa, tüfeğin ne kadar pahalı yada güzel bir görünütüsü olduğunun önemi yoktur. Çünkü en önemli özelliği yetersizdir.
Bu konuda Türk silah sanayinin çok yol alması gerektiğini söyleye bilirim.

Saygılarımla
1976 MANİSA

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ, Zülküf ÖZDUMAN

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #84 : 03 Temmuz 2014, 02:09:24 »
Son zamanlarda bu konuyu araştırmaya ve fırsat buldukça pattern denemeleri yapmaya başladım. Süperpoze tüfeklerde gördüğüm en önemli sorun , namlu birleşimi. Forumdan bazı arkadaşlar ile bu konularda yazışmalarımız oldu hatta firmalar ile bağlantıya geçerek çeşitli sorular sordum ve onlarda ellerinden geldiğince cevaplama çalıştılar. Sitedeki pattern ve penetrasyon denemeleri isimli başlıkta pek çok deneme var. Ancak dikkat ettiyseniz özellikle süperpoze denemelerinde hiç %50-50 grupman yapan tüfek yok. Mutlaka ya üst namlu üst atıyor. Ya alt namlu alt atıyor. Ya sağa çekme var ya da sola çekme var. Benim merak ettiğim şudur. Yerli tüfek sanayimizde her iki namlusuda 36,6 metrede % 50-50 grupman yapan bir süperpoze üreticisi yok mudur? Bunu beceremiyor muyuz yoksa kasıtlı olarak yapmıyor muyuz? Bu konuda biraz takıntılıyım. Pek çok süperpoze denememe rağmen destekli ve kaliteli mühimmat kullanarak yaptığım atışlarda ( kullanıcı hatasını engellemek için) dahi düzgün vuruş yapan yerli tüfek yok. Bunu bütün içtenliğim ile söylüyorum. Mesela sitede denemeleri olan , huğlu 103 c dağılım testinde sadece alt namlunun dağılımı var. Üst namlu dağılımı verilmemiş. Sebebi üst namlunun üst atıyor olması. Ata marka tüfeğimde kendim denedim durum aynı. Üst namlu üst atıyor. Akus marka pozemde kendim denedim. Üst namlu üst atıyor ve fabrikaya geri gönderdim. Akdaşın atış testlerine bakın. Hemen hemen hepsinde namlular ya sağa , ya sola yada üst atıyor.Anlayacağınız sebebi ne olursa olsun hedefte her iki namlusuylada %50-50 atış yapan bir tüfeğimiz yok. Çoğu otomatik tüfekte de durum aynı. sadece süperpozelerde değil.
Namlu birleştirme işi yabancı markalarda da aynı şekilde yapılıyordur. Browning'in verdiği sapma oranı 35 metrede 10cm dir. Yani iki namlunun grupmanı 35 metrede en fazla 10 cm sapmaktadır. Tabi ki bunun dışında toleranslarla üretilen browning marka tüfekler de vardır ancak burada önemli olan firmanın bir standart koymuş olması ve tüfeklerinde bu standardı yapmaya çalışıyor olmasıdır. Bizde ise daha bu standardın esamesi bile okunmuyor.
Tüfek sadece kasadan veya tetikten oluşan bir alet değildir. Bir tüfeğin güzel üretilmiş olması yada "yakışıklı" olması iyi bir şeydir ancak bir tüfeğin en önemli özelliği işlevselliğidir. Dünyanın en güzel tüfeği de olsa yada en kaliteli malzemeden de yapılsa , bir namlu aşağı diğer namlu yukarı atıyorsa bu tüfek benim nazarımda değersizdir.
Son günlerde forumda bazı yazılar okuyorum. Yükselen kuşa yapılan 2. atışlarda kuşun yükselme eğiliminde olduğu söyleniyor. Bu sebeple üst namlunun üst atmasının iyi bir şey olduğu belirtiliyor. Öncelikle şunu belirteyim ki av esnasında hiç bir şeyin standardı yoktur. Kuş aşağıdan da kalkabilir. Yukarıdan da kalkabilir.  Düzde uçabilir. Üstümüze alçalarak da gelebilir. Bütün bu durumlar için namlu değiştirme şansımız yada lüksümüz olmadığına göre , Bir avcı için olmazsa olmaz kavram her iki namlunun da aynı şekilde vuruş yapmasıdır. Bu durum %60-40 yada 70-30 olabilir ancak her iki namlu içinde aynı olmak zorundadır. Bir namlu farklı diğer namlu farklı olursa farklı iki yöne bakan farklı iki tüfeği kullanmak gibi olur.
Yukarıda bahsettiğim kuşun yükselmesi esnasında üst namlu iyi iş yapıyorsa o zaman alt namlu yetersiz kalır ki daha vahim. Ankaradan bir büyüyüm ile yaptığım konuşmada bana üst namlunun üst atmasının, alt namlunun alt atmasından daha iyi olduğunu söyledi. Kesinlikle doğru bir tespit. Namlular nişan alınan noktayı vuramıyorsa ve her iki namlu farklı vuruş yapıyorsa, tüfeğin ne kadar pahalı yada güzel bir görünütüsü olduğunun önemi yoktur. Çünkü en önemli özelliği yetersizdir.
Bu konuda Türk silah sanayinin çok yol alması gerektiğini söyleye bilirim.

Saygılarımla
+
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Serhan DAYDAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • HER ŞEY ARPACIĞIN UCUNDA !!!
« Yanıtla #85 : 09 Ağustos 2014, 13:14:58 »
Merhaba İbrahim Bey,

Öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ediyoruz,engin bir bilgiye sahip olduğunuz yazılarınızdan farkediliyor,fakat bu ingilizce terimlerden anlayamadıklarımız var vaktiniz varsa bu ingilizce  terimlerin birde yanlarını türkçelerini yazarmısınız ,bizde bu ingilizce terimlerin tam olarak ne olduklarını  kavrayalım  anlayalım,birde rica etsem türkiyede MÜHENDİSLİK !!! kalite ve işçilik bakımından çıtayı yükseltmiş firmalardan örnekler verebilirmisiniz,

syg

Volkan Bey merhaba,

"Gerektiginde bu testleri yapabilmeli" ifadem yanlis anlasilmis sanirim, haklisiniz, tekrar okudugumda yanlis anlasilabilecek bir cumle yapisi oldugunu farkettim. Tabii ki, ornegin, eger urunun 1370 bar sertifikasi yoksa, kullanici kendi basina 1370 bar testini kesinlikle yapmamalidir zaten.. Sonucunun nelere yol acabilecegini kimse bilemez.. Burada altini cizmek istedigim nokta, tuketicilerin yani bizlerin, buradaki ornek 1370 bar sertifikasyonunu sorgulayabilecek kalite bilgisine sahip olmasi gerektigiydi.

Ureticiye bu testi ve sertifikasyonunu sorabilmeli ve bize soylenen cevabin ya da sunulan belgenin yeterli olup olmadigini bilmelidir tuketici.

Bir baska ornek namlu malzemesi, uluslararasi standartlarda uretilmis ust duzey bir namlunun, kullanim kilavuzunda ya da urun tanitim brosurunde ya da namlu uzerinde malzemeyle ilgili bir ibare genellikle vardir. Yoksa bile, kullanicinin, tuketicinin , alasimin icerisindeki kullanilan kromun belli bir miktar oraninda Molybden olmasi gerektigini bilmesi ve bu kalite bilgisiyle muhatap oldugu ureticiye bunu sormasi ve bu kalite bilincinin artmasi, ureticinin daha kaliteli urunler uretmesk zorunda kalmasinda bas etken oldugunu soylemek istedigimi tekrar belirtmek isterim.   

Bununla birlikte, bir shotgun tufek tuketicisi, kendi basina, ornegin; pattern testi , point of impact testi, bore sighting testi, locking testi vb gibi bir cok testi , tufegin DAC, DAH, LOP, CAST-OFF, CAST-ON, PITCH gibi olcumlerini basitce yapabilmeleri gerektigini dusunuyorum.

Selamlar..
  • P.Zanardini 12 ga o/u mod uranio
  • Brno zh 101 12 ga o/u
  • Stoeger m 3000 max 5 auto 12 ga
  • Stoeger m 3020 max 5 auto 20 ga
  • Huğlu koop 20 ga o/u
Serhan DAYDAL
1974 Balçova İZMİR

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #86 : 09 Ağustos 2014, 14:17:56 »
Kaliteli tüfek nasıl olur onu çok fazla bilemem ama 4140 ve 1040 malzemeden olmaz onu bilirim.
Kaliteli işçilik nasıl sorusu cevaplaması baya zor alet çalışır el övünür,çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapmayacaksın  deyim siz anlayın.
Ustalık ayrı bir konu ne kadar iyi usta olursanız olun yetersiz alet ve avadanlık ve kalitesiz malzemeden sağlam
ürün elde edemezsiniz.
Günümüzde memlekette çok iyi ustalar ve kullandıkları çok iyi kaliteli makineler var. Ham madde yok bu gün 4140 çelik  malzemenin kilosu1,5$kaliteli paslanmaz çeliğin kilosu 10$-15$ fiyat aralığında bu da maliyeti artırıyor günümüz vergi ve sigorta vs gibi giderlerinde artmasıyla zaten belli başlı ustaların elinden çıkan  4140 malzemeden üretilen silahlar 1000-1700 tl ile satışa sunuluyor ki biz buna pahalı diyoruz birde kaliteli malzemeden üretim olsa ünlü yabancı markalarla hemen hemen aynı fiyata gelir ki o zamanda kimse yerli tüfek almaz gidip avrupa alır. O zaman da malesef başa dönüyoruz hem hesaplı hem kaliteli olsun istersek mevcut durum çok değişmez.
Bunun içinde ağır sanayinin gelişmesi lazım onun içinde enerji sektörünün gelişmesi lazım üretimi ve üreticileri devletin desteklemesi lazım vs vs...
Bence kaliteli ve sağlam tüfek günümüz şartlarında zor değil sadece isteğe göre üretilebilir ....
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #87 : 09 Ağustos 2014, 15:23:48 »
Kaliteli tüfek nasıl olur onu çok fazla bilemem ama 4140 ve 1040 malzemeden olmaz onu bilirim.
Kaliteli işçilik nasıl sorusu cevaplaması baya zor alet çalışır el övünür,çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapmayacaksın  deyim siz anlayın.
Ustalık ayrı bir konu ne kadar iyi usta olursanız olun yetersiz alet ve avadanlık ve kalitesiz malzemeden sağlam
ürün elde edemezsiniz.
Günümüzde memlekette çok iyi ustalar ve kullandıkları çok iyi kaliteli makineler var. Ham madde yok bu gün 4140 çelik  malzemenin kilosu1,5$kaliteli paslanmaz çeliğin kilosu 10$-15$ fiyat aralığında bu da maliyeti artırıyor günümüz vergi ve sigorta vs gibi giderlerinde artmasıyla zaten belli başlı ustaların elinden çıkan  4140 malzemeden üretilen silahlar 1000-1700 tl ile satışa sunuluyor ki biz buna pahalı diyoruz birde kaliteli malzemeden üretim olsa ünlü yabancı markalarla hemen hemen aynı fiyata gelir ki o zamanda kimse yerli tüfek almaz gidip avrupa alır. O zaman da malesef başa dönüyoruz hem hesaplı hem kaliteli olsun istersek mevcut durum çok değişmez.
Bunun içinde ağır sanayinin gelişmesi lazım onun içinde enerji sektörünün gelişmesi lazım üretimi ve üreticileri devletin desteklemesi lazım vs vs...
Bence kaliteli ve sağlam tüfek günümüz şartlarında zor değil sadece isteğe göre üretilebilir ....
+10
4140 çelikten standart ve özenle işlenmiş bir namluya sahip
daha kaliteli paslanmaz (kg 10-15$) çelikten yapılmış ve özenle işlenmiş şokları olan,, şoklar ile namlu iç çap uyumu sorunsuz olan 
işlevsellik açısından  gözünüzün baktığı hedefi gören bir namlusu olan ,, mekanik aksamı asgari şartlarda düzgün çalışan bir silah kaliteli SİLAHTIR benim nazarımda..
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2014, 15:30:19 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #88 : 09 Ağustos 2014, 15:54:14 »
Hakan Abi malzemenin hası var şuan elimde 24mm 3mtx6 boy 6 köşe 17-4 ph paslanmaz çelik.japon adama çok fazla six(6) dedim heralde oda silindir çubuk yerine altı köşe malzeme göndermiş yapacak usta varsa birer namlu yaptıralım 24 mm den 12 ga çıkarmı bilmem ama 20 ga garanti. Şoklar benden . Malzemenin ham sertliği bizim namluların işlenmiş sertliğinde bir de nitrasyon yaparız( olursa )  namlu içi süper kaygan ve parlak olur namlu çıkış hızı inanılmaz artar bence, ondan sonra sanayi rulmanlarının içindeki bilyalarını saçma niyetine  fişeğe doldur doldur at .Millet kalite görsün :)
Saygılar
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Özkan ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #89 : 09 Ağustos 2014, 17:08:12 »
İsim belirtemeden ki belirtirsek çok uzun bir liste ortaya çıkacak, konuya değer katmış herkeze paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Zevkle okudum, çoğu zaman kendimden utandım, abi ve kardeşlerimle de gurur duydum. Matematik, fizik ve bilimin bir araya gelerek neler yapabileceğini daha iyi idrak ettim.
Sonsuz saygı ve selamlarımı sunar, değerli paylaşımlarınızı devamını dilerim.
Özkan ÇETİN
Gebze-Karabük 1979
Gürcistan

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #90 : 16 Şubat 2017, 22:13:33 »
Cok ufak gözle göremiyeceğiniz eksenel geometrik tolerans hatalari 30 metrede artar ve hedeften sapmaya neden olur.Bunu tespit etmenin en dogru yolu grupman testidir.Sabit makinaya baglarsiniz tüfeği ve atis yaparsiniz.Hedef kagidi her seyi söyler.
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #91 : 16 Şubat 2017, 22:21:13 »
Konu basliginda kalite ve iscilik gördüm.Tüfek kalite kontrol sistemine göre üretilmișse kalite olarak standart bir üründür.
İșcilik tek bașına kaliteyi getirmez ama ustalik gerektiren bir çok nokta vardir. Hayatinda sadece tüfekle doğup sadece tüfek yapan birde kültür olarak sosyologlarinda incelemesinde  fayda gördüğüm huğlu dısinda malesef ișciliğe raslamak pek mümkün değildir.
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #92 : 16 Şubat 2017, 22:28:11 »
Konu basliginda kalite ve iscilik gördüm.Tüfek kalite kontrol sistemine göre üretilmișse kalite olarak standart bir üründür.
İșcilik tek bașına kaliteyi getirmez ama ustalik gerektiren bir çok nokta vardir. Hayatinda sadece tüfekle doğup sadece tüfek yapan birde kültür olarak sosyologlarinda incelemesinde  fayda gördüğüm huğlu dısinda malesef ișciliğe raslamak pek mümkün değildir.

Barış Bey sosyologlar huğlunun yeni silahlarınıda bir inceleme yapması gerekiyor sanırım.. Ben Teknik olarak bu işten anlamayan birisiyim sadece avcıyım ama benim gördüğümü sanırım silahlardan çok iyi anlayan arkadaşlar yorumlarsa daha kötü sonuçlar çıkabilir

• Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Yusuf KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #93 : 18 Şubat 2017, 00:59:11 »
İyi akşamlar geçen av bayide aral silah sanayi tarafından üretilen bir pozeyi gördüm tüfek baya dikkatimi çekti ama internette bu tüfek hakkında pekbirşey bulamadım sizin bir bilginiz vatmı acaba ...
  • Astra 12 cal. Tek kırma
  • Fusil perfex 12cal. 2+1
1992-Bayburt

Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar.

Dostoyevski

Çevrimdışı Levent KARSLIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #94 : 18 Şubat 2017, 10:14:20 »
Dünya da yuvarlak değil zaten :) :)
1980 - Ankara

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #95 : 22 Şubat 2017, 06:06:46 »
Tüfeği cok bilmem açık casi ama tartismaniza bir müdehalede bulunmak istiyorum.
Sorum çok basit olacak.
Ayaklara namluyu mükemmel sekilde alistirdiniz diyelim tornada.
Ayagi üretirkende sifir tolerans ve gometrik tolerans oldu diyelim.
Namlularin balansinida sifirladiniz.
Pozedeki yan bantida namlularin oturdugu yuzeylerde
Fizik kurallarina gore degilde geometriye gore
Hatasiz yaptiniz.
Namlu ici eksenel parelligide yakaladik diyelim.
Bu mumkun demeyin yapacam diyen insan buna yakin bir noktaya varabilir.
Grupman testi yaptiginizda hedef kagidini hangi mesafeye koydugunuzunda bir onemi olmasin.
Sonuc ne olur?
Bilgilendirirseniz cok mutlu olurum.
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #96 : 22 Şubat 2017, 06:25:28 »
Samet bey elestiriniz icin tesekkur ederim.
Elestiri dogru algilandiginda insani gelistirir.
Problem hangi marka tufekte oldu bilmiyorum.
Problemin kaynagini sorgulamak gerekiyor
Hergun binlerce tufek uretiliyor.insan yapimi binlerce detaydan olusan bir ürün.
Firmaya sordunuz mu? Firma tufeginin arkasinda durup problemi takip ettimi?
Musteri ile duzgun iletisim kurup musteri menmuniyeti icin caba harcayip problemi cözdü mü?
Bende tüfek satiyorum ve yurtdisi olsun yurt ici olsun problem yasamiyorum cok fazla.
Ama problemle karsilastigimda gercekten cozene kadarda
Pesini birakmiyorum.
Bir musteri menmuniyeti 10 musteri kazandirir.
Bir musteri menmuniyetsizligi 10 musteri kaybettirir.
Hugluda sadece akdașla calisiyorum.
Açikcasi diger firmalarla bir ilski kurma ihtiyacida duymadim.
Üretimini bildigim icin firmanin cikacak bir problemide cozmem kolay oluyor.su ana kadar hic problem yasamadim.
Sektörün tüm yapisini kalitesini ve tüm stratejilerini bildigim icin cok fazlada yorum yapmak istemiyorum.
Namlu değisecek. Yeni bir tüfekmi kac atis yapildi bilmiyoruz.
Çeliğin malzemesindende olabilir bunu üreticide bilemez.
Üretimde böyle durumlar oluyor.
100 bin sterlin degerindeki tüfeklerdede ariza gördük.
Tamir ve bakimi var sonucta.
İlgili firmanin sorunu çözmesi gerekir.

« Son Düzenleme: 22 Şubat 2017, 15:31:07 Gönderen: Barış BALCI »
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #97 : 22 Şubat 2017, 15:52:41 »
Samet bey elestiriniz icin tesekkur ederim.
Elestiri dogru algilandiginda insani gelistirir.
Problem hangi marka tufekte oldu bilmiyorum.
Problemin kaynagini sorgulamak gerekiyor
Hergun binlerce tufek uretiliyor.insan yapimi binlerce detaydan olusan bir ürün.
Firmaya sordunuz mu? Firma tufeginin arkasinda durup problemi takip ettimi?
Musteri ile duzgun iletisim kurup musteri menmuniyeti icin caba harcayip problemi cözdü mü?
Bende tüfek satiyorum ve yurtdisi olsun yurt ici olsun problem yasamiyorum cok fazla.
Ama problemle karsilastigimda gercekten cozene kadarda
Pesini birakmiyorum.
Bir musteri menmuniyeti 10 musteri kazandirir.
Bir musteri menmuniyetsizligi 10 musteri kaybettirir.
Hugluda sadece akdașla calisiyorum.
Açikcasi diger firmalarla bir ilski kurma ihtiyacida duymadim.
Üretimini bildigim icin firmanin cikacak bir problemide cozmem kolay oluyor.su ana kadar hic problem yasamadim.
Sektörün tüm yapisini kalitesini ve tüm stratejilerini bildigim icin cok fazlada yorum yapmak istemiyorum.
Namlu değisecek. Yeni bir tüfekmi kac atis yapildi bilmiyoruz.
Çeliğin malzemesindende olabilir bunu üreticide bilemez.
Üretimde böyle durumlar oluyor.
100 bin sterlin degerindeki tüfeklerdede ariza gördük.
Tamir ve bakimi var sonucta.
İlgili firmanin sorunu çözmesi gerekir.

Baris bey akdas ile nasil bir iliskiniz var merak ettim ? Ordamı calisiyorsunuz Dikkat ettiyseniz 2 adet akdas tüfegim var zevkle kullaniyorum..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Levent KARSLIOĞLU

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #98 : 23 Şubat 2017, 02:37:30 »
Akdasda eskiden calistim. Beysehirde herkesin birbiriyle arkadasligi dostlugu vardir. Arada hugluya gittigimde ugrayip cay icerim. Talep oldugunda tüfek yaptiriyorum yurtici ve yurtdisi icin.
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #99 : 23 Şubat 2017, 03:12:46 »
Hugluyu nicin bir sosyolog incelemeli?
Huglulu espiri konusunda karadenizliler kadar iyidir.
Negatif veya mutsuz insan göremezsiniz.
Erkeklerin hepsi meydanda kahvede oturur aksamlari.
Televizyon oyun tavla okey kagit oyunlarinin hepsi yasaktir.
Sadece muhabbet eder insanlar.
Gülmeyi bilirler.hepsi sosyal kisiliktir.Bilgi saklamazlar ne biliyorlarsa birbirlerine ögretirler.
Hugluya geldiginizde burasi konya degil dersiniz.
İnsanlar dogar.Hayati boyunca tüfek yapar bu genellikle 60 yasina kadar sürer.
Bir konuyu daha belirtiyim.
Kalite tüfegin problemsiz calismasi degil üretimdeki degiskenlerin ortadan kaldirilmasi icin verisel analizlerle
Standartin yakalanmasi ve uretim proseslerinin verisel ve ölcümsel olarak kontrol altina alinarak bunun bir prosedure baglanmasidir.
Akdasta bu sistem mevcuttur.
1-2 yil icinde mastar sisteminin de hugluda kullanilacagini
Bu konuda avrupa ve amerikayla ayni standarti yakalayacagini görüyorum.
Bu sektör icinde iyi bir gelisme olacak.
Paslanmaz celikten namlu konusunada deginmek isterim.
Bu konuda paslanmaz celikte kaynak problemi yasarlar cunku
Paslanmazcelik argonla kaynatilir ve argon ciddi carpilmaya neden olur.ilk kez yapan icin arge calismasi lazim.
İcindeki krom nikel demir ve karbon kristal yapida oldugundan delmesi cok zor olabilir.
Sadece malzeme fiyat farki olmaz fark paslanmaz celikle 4140 arasindaki isleme ve kaynak operasyonlarindan kaynaklanir.
Sonuç : olmaz diye birsey yok herseyi yapmak mümkün bana göre.
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir