Gönderen Konu: Yıldız SP Nasıl Bir Tüfek !!!!  (Okunma sayısı 6792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AvCıLıK BiR YaŞaM TaRzıDıR
Yıldız SP Nasıl Bir Tüfek !!!!
« : 27 Ocak 2016, 10:06:06 »
Merhaba arkadaşlar, bir konu hakkında yardımınıza doğrusu fikrinize ihtiyacım var.

Yıldız marka SP almak istiyorum. Fakat bu tüfekler hakkında fazla bir bilgim yok maalesef.

Bu tüfeklerin kalite standarttı nedir?
Herhangi bir problem ile karşılaştığımızda fabrika ne derece yardımcı oluyor?
Atış grupmanı ve performansı nasıl? (Penetrasyon performansı yani)
Sadece 76 mm yatak ile mi üretiliyorlar yoksa 70 mm yatak silahta üretiyorlar mı?
Çok fişek seçer mi yoksa her fişek ile randıman alabilirmiyiz ava atışlarda gibi!

Bu silahı kullanan veya inceleyen abi ve kardeşlerimin görüşleri nelerdir silah hakkında olumlu veya olumsuz...

• Franchi First Class 61 cm
  • Akus Hunter Delux Superpoze 71 cm
  • Sarsılmaz Vurucu Süperpoze 71 cm
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

Çevrimdışı Feyyaz ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yıldız SP Nasıl Bir Tüfek !!!!
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2016, 10:15:29 »
İsmail bey forumda yerli silahlar bölümünde yıldız silah adı altında bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1983 Mudurnu/BOLU

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2016, 10:45:54 »
Spzm modelinin grupman testi var. Bu yeni namlularinin performansı ve iç çapıda farklı çok güzel bir silah bende bi tane düşünüyorum. Piyasada çok kullanan var.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2016, 12:29:46 »
Ben de almayı düşünüyorum adem abi ama biraz bilgi sahibi olmak istiyorum silah hakkında fişek seçiyor mu atışlardaki grupmanı nasıl herhangi bir kronik teknik arızaları var mı sağlamlığı nasıl acaba.
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

The following users thanked this post: Adem KARACAN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2016, 13:23:19 »
İsmail bey ben bu sezonun başında bizzat burdura Halil beyin yanına giderek az çok ölçüleri bana uygun bir spz m modelini yaptırdım.
bu sene her türlü tepe tepede kullandım tüfek hala ilk aldığım günkü görüntüsünü kaybetmedi
rahat 1000 fişek atmışımdır bu sene
-yıldız her modelinde 4140 çelik kullanıyor (tüm yerli modellerde bunu kullanıyor)
diğer yerli modellere göre daha dar iç çapa sahip bir namlu kullanıyor. buda düşük gram fişeklerde randımanı artırıyor.
-herhangi bir problem yaşamadım. yaşasamda tüfeği halil beye kargolamam yeterli. her türlü bakım ve tamirat çok kolay ve hesaplı bir şekilde yapılıyor
-36 kalibrede grupman şampiyonu bir tüfek. avda hiç şaşırtmadı beni.
-benim tüfeğimin yedek namlusuda var 71 cm namluyu 76mm- 61 cm namluyu 70mm yatak yaptırdım. yani istediğiniz yatak rahatlıkla yapılabiliyor
-çok fişek seçermi diye sormuşsunuz. evet fişek seçiyo. ancak piyasada yıldıza uygun rahatlıkla fişek bulabilirsiniz. 28 gr bior- 28 gr power tapa- 30 gr bior- 24 gr atış fişekleriyle rahat avlanırsınız.
ancak fişek seçimi sadece tüfekle alakalı değil. tüfek atıcı fişek üçlüsünün uyumuyla alakalı
ben bu sene en çok Mirage 28 gr bior tapa fişekle avlandım. keklik üveyik bıldırcın çulluk avları yaptım. 2 kolide aldım koydum. ama özkursanın 28 gr üveyik fişeğide oldukça iyiydi.
benim avantajım iki namlu olması oldu. 28 gr 8 no mirage bioru 71 namlu ile kekliğe atarken, aynı fişeğin 9 numarasını 61 namluyla çulluğada atabildim.
en büyük avantajı hafifliği ve dengesi
dez avantajı ise hafif olduğu için ağır dolularda şahlanması. ancak namlu iççapı dar olduğu içinde 32 gr da bile ağır dolunun randımanını alıyosunuz
32gr BP 6 numarayla çok güzel tahtalı avı yapabiliyorsunuz mesela
benim size tavsiyem az çok size uygun bir dipçik ölçüsünde 71 cm ve 61 cm namlulu bir yıldız almanız olur.
not: uygun ölçüde dipçik için benden ek ücret almadılar. yedek namlu ücreti ödedim sadece.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2016, 17:53:45 »
Rahatlıkla diyebilirim ki zaten bu forumda da yazmıştım, grupman ve petetrasyonda arkadaşlarımın Browning,Rizzini ve Beretta'nın superpozelerini tokatlayan bir tüfek. Ben gördüğüme inanırım söylenene değil. İnşallah bu sene Yıldız'a hem poze hem y.oto yaptıracağım.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2016, 19:04:20 »
Ismail bey ben otomatigini kullanıyorum. Bu yıl sezon kapansın Extreme atışları için 76 namlulu yaptıracak kendime ben çok memnunum kırmaya çalışıyorum. O beni zorluyor. Hakkımı ver diyor. Çok güzel bir silah spzme çok ovuluyor. Bende maddi durumum iyilessin ölçülerine uygun bi tane yaptiracagim. Fisek konusunda 50 gr fişek ilede av yaptım. Güzel anlar yaptım. Yerli yabancı ne olsa kullanıyorum. Ben adıma hep yüksek atmayı severim. Bohcalanmasini çok az beklemisimdir. Hepten ölü alıyorum.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2016, 19:41:22 »
Ben daha önce otomatik kullanıyordum. Franchi  otomatik ve ata cy oto. modelini ikisinden de memnunum ikiside gerçekten çok kaliteli silahlar. Fakat otomatikten biraz sıkıldım. Hem temizlik açısından zor hem de super poze ile otomatiğin arasındaki performans farkını görünce çok şaşırdım. Bu sebeple kendime güzel ve ihtiyaçlarıma cevap verebilecek özellikle yerli bir superpoze almak istedim. Yıldızı da bir kaç kişiden duydum ama tam bilgi sahibi olmadığım içinde açıkcası biraz kararsız kalmıştım. Ama burda kullanan arkadaşlarımın paylaşımlarını görünce gerçekten şuan tek tercihim muhtemelen yıldız olacak
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2016, 20:44:29 »
İsmail bey ben bu sezonun başında bizzat burdura Halil beyin yanına giderek az çok ölçüleri bana uygun bir spz m modelini yaptırdım.
bu sene her türlü tepe tepede kullandım tüfek hala ilk aldığım günkü görüntüsünü kaybetmedi
rahat 1000 fişek atmışımdır bu sene
-yıldız her modelinde 4140 çelik kullanıyor (tüm yerli modellerde bunu kullanıyor)
diğer yerli modellere göre daha dar iç çapa sahip bir namlu kullanıyor. buda düşük gram fişeklerde randımanı artırıyor.
-herhangi bir problem yaşamadım. yaşasamda tüfeği halil beye kargolamam yeterli. her türlü bakım ve tamirat çok kolay ve hesaplı bir şekilde yapılıyor
-36 kalibrede grupman şampiyonu bir tüfek. avda hiç şaşırtmadı beni.
-benim tüfeğimin yedek namlusuda var 71 cm namluyu 76mm- 61 cm namluyu 70mm yatak yaptırdım. yani istediğiniz yatak rahatlıkla yapılabiliyor
-çok fişek seçermi diye sormuşsunuz. evet fişek seçiyo. ancak piyasada yıldıza uygun rahatlıkla fişek bulabilirsiniz. 28 gr bior- 28 gr power tapa- 30 gr bior- 24 gr atış fişekleriyle rahat avlanırsınız.
ancak fişek seçimi sadece tüfekle alakalı değil. tüfek atıcı fişek üçlüsünün uyumuyla alakalı
ben bu sene en çok Mirage 28 gr bior tapa fişekle avlandım. keklik üveyik bıldırcın çulluk avları yaptım. 2 kolide aldım koydum. ama özkursanın 28 gr üveyik fişeğide oldukça iyiydi.
benim avantajım iki namlu olması oldu. 28 gr 8 no mirage bioru 71 namlu ile kekliğe atarken, aynı fişeğin 9 numarasını 61 namluyla çulluğada atabildim.
en büyük avantajı hafifliği ve dengesi
dez avantajı ise hafif olduğu için ağır dolularda şahlanması. ancak namlu iççapı dar olduğu içinde 32 gr da bile ağır dolunun randımanını alıyosunuz
32gr BP 6 numarayla çok güzel tahtalı avı yapabiliyorsunuz mesela
benim size tavsiyem az çok size uygun bir dipçik ölçüsünde 71 cm ve 61 cm namlulu bir yıldız almanız olur.
not: uygun ölçüde dipçik için benden ek ücret almadılar. yedek namlu ücreti ödedim sadece.
Şükrü beye katiliyorum dedikleri aynen doğrudur. Evet yildizin kundagi uzun 37 cm i bile geciyor tetik cekme mesafesi ölçülerinize göre yaptirabiliyorsaniz daha iyi yada kendiniz kisaltin 70 mm fisek yatagi alin derim zaten yüksek grmi sevmemekle beraber o kadar hafif ve dar ic capli poze ile 56 gr aticak degilsiniz atarsanizda saglam bi osmanli tokati yirsiniz yarim sağ yaptirir adama :) ama bisey olmaz gercekten saglam silahtir. Fisek secmez pek coğu marka ile iyi randiman verir sadece düsük gr aticaksiniz o kadar yazin 24 28 gr kisin 30 32 gr hepsi bu
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2016, 21:30:10 »
Grupman methini duyunca gittim inceledi sonuç hayal kırıklığı yanında genc huğlu bile avrupa gibi duruyor işçilik dizay sıfır gravürü yok saçma keklik resmi sanki evde kalemle cizmissiniz gibi namlu kapanırken tam olarak gömülüyor içeri tuhaf bir görüntü yaratıyor huğlu akus akdas sarsılmaz genc huğlu yan yana koydum dususu ile klasman bile olmaz bir tüfek azıcık avcının eline yakısacak
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 29 Ocak 2016, 21:27:16 »
Aynen dediğiniz gibi Özgür bey 76 mm yatak bu tüfek için fazla geldi bana da 70 mm yatak bence en ideali tabiki. Magnum fişek atmak isteyen gitsin otomatik kullansın bence de süper veya çifte ile 76 mm yatak diye fişek attın mı adam tokat yemiş gibi oluyor :)
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA

Çevrimdışı İsmail ÇELİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 29 Ocak 2016, 23:00:08 »
Peki 76 mm yatak tüfek ile 70 mm fişek atıldımı fişeklerde sizce saçmalarda kesilme olurmu  ya da tüfeğin penetrasyon performansını değitirir mi sonuçta fişek yatağa tam oturmamış oluyor.
  • Belçika Çifte 65 cm
İsmail ÇELİK
BURSA