Gönderen Konu: Karga Avı (sebep, teknik detay, sonuç)  (Okunma sayısı 5242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Karga Avı (sebep, teknik detay, sonuç)
« : 16 Kasım 2018, 01:49:17 »
Merhabalar;

3 senedir sürekli olarak Karga avı yapmaktayım; çoğu avcı için bu çok anlamsız gelebilir fakat genel olarak atıcılık ile ilgilenmeme karşın; avcıların karga konusunu fişek israfı olarak gördüklerinden ötürü bu zararlı hayvanları avlama kararı aldım...

Benim lisans alarak bu işe soyunmamın birçok sebebi var aslında; fakat kısaca özetlemek gerekirse:

- kargaların birçok türü bulunmakta; sorunlu olan ve büyük şehirlerde yasayanlar ise genel olarak siyah-gri olan leş kargası olarak nitelendirilen tür, bunun haricinde genelde ekin kargası, kuzgun olarak belirtilen tür en yoğun türlerden bir diğeri; mavi gözlü küçük kargalarında sayısı az buz değil...

- karga türleri ve kargaların tüm hayvanlar için ne denli zararlı yırtıcılar olduğu (tavşan dahil tüm kemirgenler; uçar avların neredeyse tümünü yırtıcı olarak avlayıp yok etmesi; Orman Bakanlığının besleyip doğaya saldığı birçok uçar türünü neredeyse katlederek tüketmekte olması gibi sorunlar)

- Avcıların genel olarak bu hayvanları göz ardı etmesi ve fişek yakmaması

- bizim tükettiğimiz av hayvanları da dahil olarak; birçok türü yok etmesi ve bulunduğu ortamı domine etmesi; küçük serçe, bülbül ve aklınıza gelen tüm türleri bizzat yiyerek bulunduğu ortamı tekeline alan bir tür…

- doğal yasam döngüsünde tek düşmanı yine yırtıcı olan baykuş, atmaca ve şahin turu yırtıcıların şehirlerde olmamasından dolayı aşırı ve kontrolsüz üremesi; toplu halde bu yırtıcılara karsı bile kafa tutan akıllı hayvanlar...

- kedi dahil birçok sokak hayvanını taciz ederek rahatsızlık uyandırması (benim şahit olduğum bizzat örnek: kedileri rahatsız ederek yola çıkartan ve araç altında kaldıktan sonra leşlerini gagalayan akıllı bir varlık)

Bunun gibi daha birçok neden ekleyebiliriz:

Son 2 senedir limitler karga ve saksağan için ayrı ayrı olarak 10 adetten, 15 adete çıkartılmış durumda aynı durum bu sene domuz için geçerli (2 adetten 5 adete çıkartıldı…)

Gel gelelim işin teknik kısmına;

Yapmış olduğum ilk av acemilikle beraber, hayvanı merayı tanımamaktan kaynaklı olarak sürekli kargaların peşinde koşmak şeklinde oldu ve gayet verimsiz oldu fakat sonrasında okuyarak deneyerek birçok parametreyi değiştirerek tekrar deneyerek sonuçta gerçekten başarılı olan belli başlı birçok deneyim elde ettim; bunları sizlerle de paylaşmak isterim.
(Maalesef üzülerek belirtmek isterim ki Türkiye’deki çoğu avcı tüfeklerde namlu seçimi ve şok detayları hakkında bilgi sahibi değil, öncelikle yapılacak av a göre şok seçimi büyük önem arz etmek…)

Karga avı için özetlersek:

- Uçuş Güzergahının belirlenmesi:
Rüzgar yönü, geliş açısı, meranın durumu; bu detaylar mevsime  ve güneşin doğuş yönlerinin değişimine göre büyük farklılıklar gösterebilmekte

- Mühre:
 (Ölülerden mühre yapılabilir; fakat çubuk ile sabitleme de fayda var) mühreler faklı yönlere bakacak böylelikle her yönden görünür olacak çok önemli. Mühreler arsı dağılım minimum 5m kadar olacak, dip dibe anlamsız. özellikle yırtçı mühresi çok çekici olabiliyor.

- Gizlenme:
(ağ veya dal, yüz ve başın gizlenmesi, kullanılan ağın yüksekliği adam boyu olmalı, hareketsiz ve sabit durulması önemli, kargalar uzak mesafelerden insan yüzünü algılayabilmekte.)

- Düdük kullanımı :
primus crow call yada yeşil old crow call çok faydalı, çağrıları deneyerek keşfetmek gerekiyor; fakat çok ciddi şekilde güzargah değiştirmeye ve hayvanları çekme konusunda kişinin yetkinliğine kalıyor iş. bu konuda ustalaktışça tape nin ne kadar avcılık dışı oldupunu daha net kavradım...

-Tüfek Seçimi:
Otomatik (gazlı/kinetik fark etmeksizin), Süperpoze tercih sebebi; pozelerde gaz kaybı olmadığından uzak mesafelerde daha verimli. ben her ikisinide aktif olarak kullandım...
Superpozede 1-2 numara şok ile gayet başarılı şekilde uzak atışlar yapılabilmekte; burada uzaktan kastım 100m gibi
Otomatik ile genel kullanımda 2 no şok ve fişeklerin sıralı dizilimi çok avantaj sağlıyor; ilk atışta 6 no, 2. Atışta 5 no ve son olarak kaçarak uzaklaşan av için 4 no gayet güzel bir kombinasyon oluyor.
Otomatikte 1 no şok ile aynı kombinasyon pek başarılı değil; çünkü yakın mesafelerde çok dar atışlar olduğundan ıskalama oranı yüksek; aynı şekilde 3 no şok ile bu sefer uzak atışlarda çok açıldığından ıskalama sansı çok artıyor.
Bunların haricinde lütfen tüfekleriniz ile gelen acı ayar pullarını kullanın; gerçekten acılar kendi ölçülerinize ve kaynak noktanıza göre ayarladığınızda çok ciddi şekilde vurularınız iyileşiyor

-Fişek Seçimi:
Burada yerli yada yabancı fişek polemigine girmeyeceğim fakat malesef çok ciddi kalite farkı var...
Karga gibi güçlü bir avda; 4 numara, 5 numara ve 6 numara gayet kullanışlı;
- 4,5,6 numaralarda 28, 30, 32, 34, 36 gramlar denendi, hava şartlarına göre hepsi olabilir
- ben genel olarak tüm fişeklerde 32 yada 34 gram kullanıyorum
- mühimmat gramajları arasında çok fark yok fakat barut miktarları ciddi değişiklik gösteriyor...
- 36 gram 4 numara yerine 32 gram yada 30 gram 5 numara daha mantıklı, dağılım ve grupman acısından avantaj sağlıyor
- özellikle superpoze de 2 no şok 5 numara 30 gram; 2. Namluda ise 1 no şok ile 34 gram 4 numara kombinasyonu daha verimli olabilir (yakın ve uzak atışlar arasındaki farkı mühimmat seçimi ile kapatabiliriz)

umarım herkes için faydalı olmuştur.
  • Armsan phenoma 12 cal, Armsan rsx1 12 cal
  • Husanarms metal force 20 cal
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Karga Avı (sebep, teknik detay, sonuç)
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2018, 02:50:12 »
Paylaşım için teşekkürler Artun Bey,geçen sene zararlı mücadelesi yaptığımız keklik merasından bu sene çok güze sonuçlar aldık konunun önemli olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2018, 03:12:09 »
Ellerinize sağlık ne diyeyim, bu yıl gerçekten boşa fişek atmamaya gayret ediyoruz, bu pahalılıkta bizim için karga avı epey zor. Aslında devlet limitleri arttırmaktansa bir müddet bu zararlılarla mücadele için teşvik verse daha iyi olur kanımca, mesela bir karga veya saksağan için bir fişek verse bu şekilde popülasyonun dengeleneceğini düşünüyorum. Gerçekten sayılarında ciddi bir artış var.
1980-Antalya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2018, 03:47:33 »
Hususi olarak karga vurmuyorum.Ancak bu sene açı ayar pullarını değiştirip deneme yapmak için 3  4 el kargaya attım.
Sterling 30 g 8 no.
Beretta A300 Outlender Trulock 705 (Mod şok)
30 35 m bandında 4 atış 4 kuş cansız.
Demem o ki ben karga avı yapsam 6 no dan daha iri saçma atmam.
Tabiki 30 45 m mesafelerden bahsediyorum.
 Bu arada konu sahibi arkadaşı da tebrik ediyorum.Güzel bir video çekimi olmuş.
Kullanılan ekipmanlar da gayet güzel.
Tebrikler..
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2018, 09:41:05 »
Paylaşım için teşekkürler Artun Bey,geçen sene zararlı mücadelesi yaptığımız keklik merasından bu sene çok güze sonuçlar aldık konunun önemli olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.

merhabalar;
sürekli kullanılan mera için gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum...
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Kasım 2018, 09:50:11 »
Ellerinize sağlık ne diyeyim, bu yıl gerçekten boşa fişek atmamaya gayret ediyoruz, bu pahalılıkta bizim için karga avı epey zor. Aslında devlet limitleri arttırmaktansa bir müddet bu zararlılarla mücadele için teşvik verse daha iyi olur kanımca, mesela bir karga veya saksağan için bir fişek verse bu şekilde popülasyonun dengeleneceğini düşünüyorum. Gerçekten sayılarında ciddi bir artış var.

merhabalar;

tarihte bunun örnekleri mevcut, hatta halen bölgesel olarak yapılmakta. örnek olarak  1955 den bır gazete küpürü

ayrıca trakya bölgesinde özel izinle 1 haftalık zararlı hayvanla mücadele kapsamında av günleri ve av sürelerinin uzatıldığı bir çok örnek var...

• Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2018, 09:51:55 »
Hususi olarak karga vurmuyorum.Ancak bu sene açı ayar pullarını değiştirip deneme yapmak için 3  4 el kargaya attım.
Sterling 30 g 8 no.
Beretta A300 Outlender Trulock 705 (Mod şok)
30 35 m bandında 4 atış 4 kuş cansız.
Demem o ki ben karga avı yapsam 6 no dan daha iri saçma atmam.
Tabiki 30 45 m mesafelerden bahsediyorum.
 Bu arada konu sahibi arkadaşı da tebrik ediyorum.Güzel bir video çekimi olmuş.
Kullanılan ekipmanlar da gayet güzel.
Tebrikler..
merhabalar; beğenmenize sevindim daha bir çok video bulunmakta:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLCE5Wif6g-FmmUBDJi1qWWN5fyOJaIaRl
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 09:53:11 Gönderen: Artun KOCAMAN »
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 16 Kasım 2018, 10:27:02 »
Güzel bir paylaşım olmuş..
Atışlar da maşallah gayet başarılı..
Karga avlamayı ben de severim. Hususi gitmesem de geçit avında onlar zaten denk geliyolar menzile gireni kolay kolay bırakmam  :)
Ekin kargası okadar değil de, leş kargaları ve özellikle saksağanlar çok barbar ve haydut hayvanlar.. Popülasyonun gerçekten dengelenmesi lazım.. Limitleri boşuna 15 değil ya...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Artun KOCAMAN

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 16 Kasım 2018, 11:27:26 »
Selamlar
Güzel bir paylaşım olmuş . Teşekkürler
Karga avında mühre kullanımı özellikle karga avı yapan avcılar için en önemli hususlardan görüntü olarak gerçeğe yakın büyük bir baykuş mühresi avın verimini çok yükseltiyor.Vurulan kargalardan birini herhangi bir yere tünemiş gibi görünen baykuş mühresinin ayağına bağladığınızda çevrede uçan kargaların direkt olarak dikkatini çekip kavga etmek için mührenin olduğu noktaya geliyorlar.

Son olarak çok zeki kuşlar olduklarından ayrıca görüş yetenekleri yüksek olduğundan aslında çoğu Avdan daha zor bir avdır.

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 16 Kasım 2018, 11:57:18 »
eline sağlık kardeşim geçit avlarında ben de asla pas geçmem  :) :) :)
1963 Maltepe-İstanbul

The following users thanked this post: Artun KOCAMAN

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 16 Kasım 2018, 18:29:53 »
Selamlar
Güzel bir paylaşım olmuş . Teşekkürler
Karga avında mühre kullanımı özellikle karga avı yapan avcılar için en önemli hususlardan görüntü olarak gerçeğe yakın büyük bir baykuş mühresi avın verimini çok yükseltiyor.Vurulan kargalardan birini herhangi bir yere tünemiş gibi görünen baykuş mühresinin ayağına bağladığınızda çevrede uçan kargaların direkt olarak dikkatini çekip kavga etmek için mührenin olduğu noktaya geliyorlar.

Son olarak çok zeki kuşlar olduklarından ayrıca görüş yetenekleri yüksek olduğundan aslında çoğu Avdan daha zor bir avdır.

Saygılarımla

merhabalar;

soyledıklerınıze kesinlikle katılıyorum, mühre dizilimi yada ölülerden mühre yapımı büyük önem arz ediyor. keza akıllı olduklarından manevra ve uçuş tipleri diğer avlara göre büyük farklılıklar gösterebiliyor.
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Uğur İPEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 16 Kasım 2018, 18:58:10 »
Aslında çoğu avcı tarafından mücbir sebeplerle göz ardı edilen çok önemli bir konuyu dile getirmişsiniz..

Benim bizzat tavşan avında şahit olduğum bir olayı kısaca örnek vereyim.Birgün tavsan avındayız, köpek tavşan soyağında cak cuk ses atarken  tepemizden iki tane kuzgunun alçaktan ve  lok lok lok diyerek gayet rahat bir şekilde geçtiğini gördüm, sonra bu kuzgunlar bizi biraz geçtikten sonra köpek tavşanı çıkardı, cayırtı koptu ve tavşan atış imkanı olmayan bir mevkiye doğru kaçtı,köpekde peşinde, biz tavşanın ve köpeğin gidişini seyrederken kuzgunların ileriden u çekerek döndüğünü ve köpek kovarken köpeğin üzerinde daireler çizerek uçtuğunu farkettik, kuzgunlar bir süre  daha köpeğin üzerinde dolandıktan sonra ikiside birden pike yaparak yere doğru  alçaldı. Bi beş dakka sonra köpeğin sesi kesildi ve köpek geri döndü. Köpekle birlikte tekrar kuzgunların indiği yere doğru gidip baktığımda yerde tavşanın tüylerini buldum ama kan izine rastlamadım. Yani tavşan su buharı olmadıysa ve köpeğimizde acemi olmadığına göre kuzgunlara yem oldu. Ertesi hafta yine aynı olayı yaşamak üzereyken birini vurduk, kuzgun çok yakınımıza bir yere gümm diye düştü, ilkez bu kadar yakından kuzgun görüyordum ve kuzgunların bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum, gözlerime inanamadım. Simsiyah kocaman bir kuş, baya kabadayı bir horozdan kadar var, havada bu kadar büyük görünmüyordu oysa, gagası kalın, bıçak gibi sivri ve uzun, ayakları tırnakları kalın kartal pençesi gibi, iki kanat açıklığı 1.5 metreden az değil. Yani anladım ki bu hayvandan uçan kaçan kurtulamaz.

Bu olaydan sonra eskiden çok umursamadığım bu kuşu, köpek kokuda değilse denk gelirse biz vuruyoruz...Kuzgun ve kargaların çok uzun süre yaşadıkları, üzerinde başka bir yırtıcı olmaması ve avlanmadıkları için ekosistemde diğer hayvan popülasyonu dengesi açısından önemli bir yer işgal ettiğini kesin...
1985-Yalova
Kalp atacak, Kopay kovacak aGa...Kovulmadan vurulan tavşana av eti demem!
Bülbülden bile güzeldir Kopay sesi...Oynak  sesi....Yatak sesi...Kalkma Sesi...Kovma Sesi...
İYİ KÖPEĞİN SECERESİ KAĞITTA DEĞİL, DAĞDA BELLİ OLUR! KÖTÜ KÖPEĞİN DE BAHANESİ BOL OLUR!

The following users thanked this post: Artun KOCAMAN, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Mehmet Alper YAZAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 16 Kasım 2018, 22:11:44 »
Videolarınızın çoğunu seyrettim. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Fişekleri affetmeden saydırmışsınız. :). Ben de karga avı çok yapardım ancak istanbul a gelince sadece seyretmekle yetiniyorum. Bu hayvanlar her ortama çok rahat ayak uydurup çoğalıyolar. Yemedikleri bişey yok. Doğal düşmanları da yok veya nadir bir iki tür. Yaban hayatına çok büyük zararları var.
Bu videoda konuyla ilgili izlenmesi gereken bir video. Kargaların ne kadar zararlı olduklarını çok net göstermişler.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Winchester SXP Black Shadow
  • Armsan Paragon Grande S Combo
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 17 Kasım 2018, 01:30:29 »
İnanılmaz. Bu kadarını beklemiyordum.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 18 Kasım 2018, 04:30:43 »
merhabalar;

tarihte bunun örnekleri mevcut, hatta halen bölgesel olarak yapılmakta. örnek olarak  1955 den bır gazete küpürü

ayrıca trakya bölgesinde özel izinle 1 haftalık zararlı hayvanla mücadele kapsamında av günleri ve av sürelerinin uzatıldığı bir çok örnek var...
Aynı sistemi arı kuşu üzerinde de denemişler yıllar önce, bir çift arı kuşu bacağına bir fişek vermişler ama şu anda arı kuşu yasaklı avlar listesinde.
1980-Antalya

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 29 Eylül 2019, 23:24:03 »
Karga avının inceliklerini öğrenmek istiyorum ama bende böyle görünüyor sebebini bilen yazabilir mi?

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 30 Eylül 2019, 00:31:11 »
Paylaşımı giremiyorum

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya