Gönderen Konu: EV ŞARTLARINDA UÇARA ATIŞ ALIŞTIRMALARI  (Okunma sayısı 25519 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
EV ŞARTLARINDA UÇARA ATIŞ ALIŞTIRMALARI
« : 26 Kasım 2008, 15:18:12 »
Ben beğenerek okudum, umarım sizler de beğenirsiniz. Özellikle benim gibi karavanacılar için lazım olur sanırım .  :D :D ;)

Ev şartlarında uçara atış alıştırmaları!

İyi bir atıcı olmak için, çok antrenman yapmış olup, uzun seneler atıcılık deneyimi olmuş olması lazım diye biliriz, öyledir de. Ama bunları söylerken, unuttuğumuz ve ya gözden kaçırdığımız bir şey daha var, belki en önemli konulardan biri de budur, yani iyi bir atıcı olmak için birinci gerekçe , çok atış yapıp, atış tekniklerini iyi bilmek mi? yoksa avcı, tüfeğinle birleşip, onu iyi tanıyıp, rahatlıkla onu kullanabilmesi mi daha önemlidir?

İyi bir atış gerçekleştiren avcı- hızlı , tüfeğinle rahat çalışabilen, tüfeğini tanıyan, yani tüfek ellerinde oyuncak gibi olan avcıdır.
Bazen duyarız çok iyi atışlar yapabilen, hatta fevkalade bir atıcı olanlar ve atış tekniklerini de bilenler atışları isabetli olmadığından yakınırlar.
Bunun nedeni nedir?
Bunun nedeni, tüfekle antrenmanı azaltmış olmalarından dolayı, kasları zayıflamış olur ve tüfekle rahatça çalışamaz.
Demek ki, en önemli unsurlardan bir tanesi, tüfekle antrenman yapmak.

Aşağıda yazacaklarım da bununla ilgili olacak, kendim geliştimiş olduğum ev ortamında antenman ki, bu antenmandan sonra, çok kısa bir zamanda kendinizi iyi atıcılar arasında göreceksiniz ve kazanmış olduğunuz atıcılık alışkanlıklarınız da unutulup azalmayacaktır.
Benim bahsedeceğim antrenman, sadece fikir ve teoride değil, ayni zamanda denenmiş ve pratikte uygulanmış ve çok iyi sonuçlar vermiş bir antenmandır, bunun için avcı arkadaşlara rakatlıkla tavsiye edebilirim.

Ben böyle bir uygulama gerçekleştiriyorum:
Avcı 4 adet kağıt alır, defter kağıdı ve ya A-4 olabilir, ortasına 8-10cm. çapında bir yuvarlak çizilir, bu yuvarlağın içi kırmızıya boyanır ve ilk önce omuz yüksekliğinde, duvarlara asılır ki, biri önünde birisi sağ, birisi sol, birisi de arkadaki duvarda olsun.
Ondan sonra avcı tüfeğini alır odanın ortasına geçer ve önündeki kağıda nışan alır, sonra tüfeği indirir ve diğer nişan kağıdına döner, tekrar nışan alır böylelikle dört kağıda da, bir sağa dönerek bir, sola dönerek nışan alır (yani bir sefer sağa bir sefer sola dönülür, bu çok önemlidir)
İlk başta bu nişan alma hareketleri yavaş olmalı, sırası ile daha hızlı ve sonunda bu hareketler, mükemmeliğe ulaşana kadar, devam edilir ki, bunlar da avda kullanılacak hareketler olmalı. Bunun için her gün kağıtların yerleri değiştilir, bir gün omuz yükskliğinde, bir gün tavana yakın bir yerde, bir gün de yere yakın bir yerde, olmalılılar kağıtlar.

Nişan kağıtlarını değiştirilmek, avın nereden çıkacağı belli olmadığından, her tarafa alışmak içindir ve böylelikle av sahasına yakın bir antrenman olacaktır.
Bunları tekrarladıkça avcının kasları,omuzları, gözleri ve atış için gereken bütün bu (atış kombinasyonlarına) ve kodisyona, zamanla tüm kaslar alışır ve avcı tüfekle, sanki bir bütünmüş gibi hareket etmeye başlar.

Vee tüfeğini kim daha çevik, zorlanmadan ve rahat kullanırsa bu kişi iyi atışlar da yapabilecektir.

Bu anternmanları avcı hiçbir zaman bırkmamalı, fırsatı olduğunda bunları tekrarlamalı, bu da avcının uçara ve diğer avlarda atışlarda , başarılı olacağının garantisi olacaktır.

Avcı bir gözünü kapatmadan atış yapmalarını da demeden geçemeyeceğim.
Ben kandim çok senelerden beri iki gözüm açık atıyorum ve bunun faydalarını çok gördüm. Bunun avantajları hem namlu ucunu görmek hem de hedefi iyi görebilmektir, böylelikle aradaki mesafeyi daha rahat hesaplanacaktır. Bir gözünü kapalı atmayıa alışan kişiler, iki gözü açık ateş etmeleri zor oluyor ama imkansız değil tabi.
Bunun içn bol pratik yapmak gerekir : ilk önce sol göz kapalı nişan al, sonra onu aç, sonra yine kapa, bu aralıklarda namluyu hep hedefte tutmaya bak.

Uçara nasıl ateş edebiliriz dersek: bunun için de birkaç doğru bilgi verebilirim.
Hedef eğer avcının önünden düz bir şekilde ilerlerse gezi hemen uçara bitişik bir vaziyette tutmalıyız.
Uçar eğer önünden yan 15-20m. uzaklıktan geçerse, önüne , uçarın kafasına yakın bir yerde.
Daha uzak mesafelerde uçara nasıl ateş ederiz? onu ben biliyorum ama tavsiye edemiyorum, kendim bunu içgüdüsel ve ya alışkanlık olarak ayarlıyorum, kuşun uçuş hızına göre.
Hızına göre bazen kuşun kafasından bir, bazen iki karış, bazen 1m. bazen de 2m.öne tutmak gerekebiliyor.
Ama şunu şöyleyebilirim kendi tecrübelerime güvenerek- arkada kalmaktan ise daha iyi öne at.

Bu yazıyı ben beğendim sizlerle paylaşmak istedim.
Rastgele.

Yazan S.Putyato

Tercüme:İ: Efendioğlu

Alıntıdır.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: EV ŞARTLARINDA UÇARA ATIŞ ALIŞTIRMALARI
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2008, 20:29:51 »
Alkan bey, teşekkür ederim. Aslında ben de iyi bir atıcı değilimdir. Eğer yanımda iyi bir atıcı yoksa veya takılıp duran biri yoksa fazla da dert etmem. Çünkü öldürme eyleminden pek zevk almıyorum ama onsuz da olmuyor. Onun için avsız dönmek biraz can sıksa da bunu abartmam.  Av yerinde olmak, uçanı kaçanı görmek, atanı izlemek, 1-2 neyse içime sindiği kadar avlamayı yeğlerim.

Ama işi gevşek tutunca da ipin ucu kaçıyor. Vuracağımı baştan vurup sonra gezmek daha az stresli :) Bu yüzden kendimi geliştirmeye adadım. Bu yazılanları da deneyeceğim.

Böyle konuların da paylaşılması güzel bir şey. Devamlı tüfek, köpek, güveç muhabbeti de bir yere kadar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Arda TAŞDİZEN

Çevrimdışı Volkan EKER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2009, 15:54:03 »
paylaşımınız için teşekkür ederim.. bu hareketleri çalışıcam...sağolun...
Volkan EKER
1978 ordu

Çevrimdışı Hakan TURALI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2009, 17:37:48 »
paylaşım için tşklr
Hakan TURALI
0 Rh + 1971 Çorlu TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Umut PEKCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2009, 16:16:57 »
abi çok teşekkürler gerçekten de faydalı bilgiler hele benim gibi çaylaklar için:)
Umut PEKCAN
1987
İSTANBUL-LÜLEBURGAZ

Çevrimdışı Yasin ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • .
« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2009, 00:24:50 »
Alkan bey, teşekkür ederim. Aslında ben de iyi bir atıcı değilimdir. Eğer yanımda iyi bir atıcı yoksa veya takılıp duran biri yoksa fazla da dert etmem. Çünkü öldürme eyleminden pek zevk almıyorum ama onsuz da olmuyor. Onun için avsız dönmek biraz can sıksa da bunu abartmam.  Av yerinde olmak, uçanı kaçanı görmek, atanı izlemek, 1-2 neyse içime sindiği kadar avlamayı yeğlerim.

Ama işi gevşek tutunca da ipin ucu kaçıyor. Vuracağımı baştan vurup sonra gezmek daha az stresli :) Bu yüzden kendimi geliştirmeye adadım. Bu yazılanları da deneyeceğim.

Böyle konuların da paylaşılması güzel bir şey. Devamlı tüfek, köpek, güveç muhabbeti de bir yere kadar.

Teşekkürler, Saygılar...
Yasin ŞAHİN / 1986
5447401763
Niksar TOKAT

Çevrimdışı Osman KARATEPE

• AvlakForum Üye
  • *
    • Deva Sağlık Kabini ve Sünnet Kliniği
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2009, 14:09:04 »
Bir ağaç dalına yada ona benzer bir yere 2 mt kadar bir ipin ucuna elma vada ona benzer bir nesne asılır.Bu nesne sağa sola sallanıp bırakılr va atıcı elinde tüfekle bunu takp eder diyelimki elma ipin ucundaki sallanan elmayı iki gözde açık nişan almış vaziyette takip etmek nişanı geliştirir bu tekniği av belgesi kursunda tüfek hocamız anlatmıştı.Hocamız avrupa 2.si idi ayrıca evde duvarlara asılan kağıtlarıda anlatmıştı yeni tüfeğimi alınca kendimi bçyle alıştırmayı düşünüyorum.Ayrıca gözler tüfiğin ucuna değil ava bakmalıdır yani gözünüz nereye bakıyorsa namluda oraya bakarsa iş tamamdır onun için tüfekle uyum çok önemli.
Osman KARATEPE
1978 BURSA
Memleket:ESKİŞEHİR

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Ersan ARGIÇ, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2009, 14:36:52 »
paylaşımınız için teşekkür ederim , iyi antrenman olur...
Kenan PAZARLI
1967 GÜZELCE
İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan IŞIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • ŞÜKRETMEYİ BİLELİM...
« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2009, 11:55:21 »
GERÇEKTEN GÜZEL PAYLAŞIM..TEŞEKKÜRLER..
Hakan IŞIK 28
1986 GİRESUN ÜNİ.BİYOLOJİ

Çevrimdışı N.Fazıl BÜYÜKKEÇECİ

• Müdavim Üyemiz
    • Avtutkusu.Com
« Yanıtla #9 : 26 Haziran 2009, 12:40:00 »
Paylaşım için teşekkürler...

Çevrimdışı Yavuz KOÇAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Haziran 2009, 12:44:58 »
teşekkürler
Keserken Elmayı Kızmadım Karşıma Çıkan Elma Kurduna,Çünkü Bıçak Vuran Bendim Onun Yurduna...
Yavuz KOÇAK
1980-Hatay/Yayladağı
5337284118

Çevrimdışı Orçun GENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Haziran 2009, 18:26:11 »
GÜZEL BİR PAYLASIM :D
Orçun GENÇ
1989-İzmir

05374320539-05067818054 GÖZTEPE AVCILIK VE ATICILIK KULÜBÜ

Çevrimdışı Hüsrev KAHRAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • avlar her zaman benim attığım yerden geçmiyor...
« Yanıtla #12 : 26 Haziran 2009, 19:38:15 »
Alkan bey paylaşımınız için teşekkür ederim.Vallahi ben komplekse kapılmıştım ,avda isabetli atış yapamadığım için,tekniği bilmediğim içinmiş.Ben oğlani suçluyordum ,neden benden önce avı vuruyordiye,KENDİSİ profesionel/TRAPÇI/adam ilmini biliyormuş tüfek atmanın.Oşimdi asker.DÖNÜNCE göstercem ona gününü.Başliyorum kuru antremanlara.TEŞEKÜRLER.
Hüsrev KAHRAMAN
1964- Bursa-İnegöl

Çevrimdışı Cem MAÇIKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • GÖZLÜKSÜZ AVA ÇIKMAM SİZDE ÇIKMAYIN
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2010, 12:05:57 »
teşekkürler bilgiler için
Cem MAÇIKAN
1973-İstanbul AVA GİDEN AVLANIR AVLANMAMAK DİLEĞİ İLE

Çevrimdışı Kıvanç KENİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 07 Şubat 2011, 18:38:45 »
paylaşım için teşekkürler
Kıvanç KENİR
1985 eskişehir

Çevrimdışı Birol DALAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 25 Şubat 2011, 23:35:30 »
teşekkürler.
Birol DALAK 1980 ÇORLU

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2011, 00:02:07 »
bende evde genelde çalışırken hep duvarların tavanla birleştiği köşelere  nişan alırdım...tüfeği kırıp hep tüfeğimi umuzumun aynı yerine koyup tüfeğe yatıp çalışırdım senelerce bu devam etti evde annem karım bizimki gene sapıttı derlerdi trap atar pozisyonuna gelir atttttttttt derdim herkes arkamdan işaretle yedi kafayı derdi ama gittiğim her musabakalardada hep dereceler ve kupalar alırdım çalışmak hakıkattende işe yarıyor bende tavsiye ederim
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Tolga KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 27 Şubat 2011, 22:22:46 »
Bir arkadaşım da bana odada gözüne bir nesne kestir.Örneğin elektrik düğmesi.Sonra gözünü kapatıp buna nişan almaya çalış.Sonra gözünü aç ve tutturup tutturamadığına bak.Bu Şekilde alıştırma yap demişti.Mantıklı mıdır sizce?
Tolga KESKİN
1977 UŞAK

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Turgay SULU

• AvlakForum Üye
  • *
  • DRAHTHAAR YOLUN SONU :)
« Yanıtla #18 : 28 Şubat 2011, 00:01:38 »
paylaşım için teşekkurler her konuda oldugu kadar bu konu da da antenman çok şey katar .
ben de naçizane tecrubelerime ve uzun yıllar atış çalışmalarıma bakarak :
en önemlisi iki göz açık avı takip ederken namluyu araya sokmak ve atışı gerçekleştirmek ,atış tan sonra avın vurulduğunu görsek bile tufekle kaynak bozulmadan takibe devam etmek ki ikinci atış için çok zaman kazandırır.
size doğru gelen uçar avlarında avin biraz onune ya da arpacığa gore ustune
sizden uzaga doğru giden uçara kuşun altına doğru önleme yapılmalıdır .
yandan geçen uçara swing atış yaparken kuşun açısı ve hızına ayrıca ardaki uzaklığa (bir de mkullanılan mühimmatın hızına )bağlı olarak aynı hizada sola ya da sağa önleme verilir . en zor atış bu dur mantığı nı yakaladıktan sonra antrenmanla destekleyip geliştirmek daha kolay olacaktır.
birden çok kuş kalkmış ve siz de bir den çok atış yapmak isterseniz en son kalkandan başlayın ki ilerdekine atış yaptıktan sonra arkadakine nişan almak takip yolu açısından anlamsızdır . arkadakine ateş edip öndekine doğru devam etmek mantıklı ve doğrudur.

saygılar...

Turgay SULU 1969
AKSARAY - ANTALYA

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı H.Tahsin ÇATAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 13 Ocak 2015, 18:51:20 »
evde tüfekle oynanmaz
1992 konya

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #20 : 13 Ocak 2015, 19:07:55 »
evde tüfekle oynanmaz
Bütün yazılanlardan çıkardığınız sonuç buysa saygı duyarım...
Dileyen boş tüfekle, uygulayabilir. Hiç bir sakıncası yok. Uyguladım, tecrübe ettim. Gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra hiç bir sakıncası yok.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 13 Ocak 2015, 20:42:01 »
BENCE İYİ AVCI TÜFEĞİ OMUZLAR OMUZLAMAZ ATIS YAPTIGINDA VURAN KİŞİDİR
1987 KONYA

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 13 Ocak 2015, 21:22:24 »
Değerli bilgiler için sağolun.
1982 Konya

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL

Çevrimdışı Davut ATACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 23 Ekim 2016, 23:20:04 »
Çok teşekkürler, benimgibi acemiler için çok faydalı bi konu olmuş. Forum da böyle konular çoğalmalı

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1993 Ankara

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 24 Ekim 2016, 21:45:54 »
 konu 2008 tarihli ama ansiklopedik değeri var tarih 2016 güzel bu yüzden seviyorum ben bu avlak ailesini samimi sıcak sevecen paylaşımcı dahası şamda kaysı iyisi herkese selam ve sevgilerle rast gelsin avcı dostlar ,

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN