Gönderen Konu: Trabzonun meşhur ZERDEVA köpeği  (Okunma sayısı 152719 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Bülent KAHYAOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • YALNIZ KURT
Ynt: Trabzonun meşhur ZERDAVA köpeği
« Yanıtla #25 : 20 Şubat 2007, 06:06:10 »
     Bende ilk defa duydum,bilgi sahibi arkadaşlar daha ayrıntılı olarak bizleri aydınlatsın.Bir kaç resim daha yollarsanız şekli kafamızda daha iyi canlanır.Teşekkürler.

M.BÜLENT KAHYAOĞLU
İSTANBUL MODA 1958

Çevrimdışı Kenan RÜSTEMOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 21 Şubat 2007, 23:35:35 »
bilgi ve paylaşım için teşekkürler
F.Kenan RÜSTEMOĞLU
1974 K.K. TÜRK CUMHURİYETİ

Çevrimdışı Şenol YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 17 Mart 2007, 14:14:17 »
mreba avcı arkadas ben macka galyanlıyım benımde zerdavam vardı 2 tane amayenıköydenılen bıryerte 2şide azılı bır domuz tarafından kesıldi sımdı yıne bır domuz köbeğim var onu yenı köye getırmıyom ama tambır radar ama zerdava baska ayrıca zerdava cakal tiki kutr inlerıne gırebılen bır köpek
« Son Düzenleme: 18 Mart 2007, 01:50:14 Gönderen: seter@cem »
Şenol YILMAZ
1986 TRABZON

Çevrimdışı Yunus ALAGÖZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 17 Mart 2007, 14:21:13 »
paylaşım için teşekkürler
Yunus ALAGÖZ
1978 Seyhan ADANA

KANIMIZDAN  GELEN BİR TUTKUDUR  AV DEGİŞMEZ DEGİŞTİRİLEMEZ

Çevrimdışı Murat KALAYCI

• Müdavim Üyemiz
  • Beyşehirli
    • http://www.avkopegi42.tr.gg
« Yanıtla #29 : 17 Mart 2007, 14:23:16 »
PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
Murat KALAYCI     [email protected]
  1971 KONYA             www.avkopegi42.tr.gg
                                        0.532.6532153

Çevrimiçi Sebahattin ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 17 Mart 2007, 14:50:11 »
böyle özellikli bu köpeği mutlaka çoaltılmalıdır.
Sebahattin ÖZTÜRK
1955  ANKARA

Çevrimdışı Alişan TOKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 20 Mart 2007, 22:23:52 »
bilgiler için teşekkürler
Marmaris/MUĞLA

Çevrimdışı Bülent KÜÇÜK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 23 Mart 2007, 12:52:41 »
Bülent KÜÇÜK
1978 Gönen BALIKESİR
0 535 576 9815    0 541 509 77 73

Çevrimdışı Serhan AKBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • kocaeli_ulasli
« Yanıtla #33 : 23 Mart 2007, 12:56:25 »
paylaşım için teşekkurlşer
Serhan AKBAŞ
1987 Ulaşlı KOCAELİ     [email protected]      0536 265 39 19

Çevrimdışı Aykut ÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 25 Nisan 2007, 21:07:59 »
tşk. 8)
  • Luigi Franchi First Class 61 namlu
  • Browning Phoenix Hunter 66 namlu
  • Sarsılmaz Millenium Süperpoze 1/3 71 namlu
Aykut ÖZ
1990 SİNOP/İSTANBUL

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 25 Nisan 2007, 21:52:26 »
Sevgili Avcı Dostlar,arkadaşın bahsettiği köpekler,genellikle iki renkte dirler,bir cinsi siyah beyaz benekli,bir cinside sarı,beyaz beneklidir.Yapı itbariyle Süs köpeklerinden biraz büyükçe ve her ikisindede kulaklar dik,kuyruk uçları beyazdır.Daha ziyade Giresun yöresinde zerdeva Zaharı olarak adlandırılır.Zerdeva,Sansar,tavşan,çakal,tilki ve inden porsuk alma avlarında kullanılır.Daha çok Espiye ile Doğankentin yüksek köylerinde bulunurlar,yer yer azda olsa  karadenizin diğer yöresinde de bulunabilir.Kopayların bizim memlekette çok amaçlı avlarda kullanılmasıyla bu köpeklere ihtiyaç az duyulması sonucu,soyları gittikçe azalmaktadır.Ancak Avcılık camiasınca yerli ırk olarak üzerinde durulması ve kaybolmaya yüz tutan bu soyların tekrar cazip hale getirilmesi iyi olur kanısındayım.
Sevgili arkadaşımada bu köpekleri gündeme getirdiği için teşekkür ediyorum.Kangal,karabaş ve çatal burundan sonrada ZERDAVA ZAHARI VAR DİYORUZ.
Selamlar saygılar sunuyorum.
Fazlı Boz.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Harun YAZGI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 01 Haziran 2007, 22:15:29 »
slm arkadaşlar bu ırk ofta da vardi eskiden ama şimdi ne yazikki maçka ilçemizde bu ırk en yaygındi..ama arkadaşlardan duyduğuma göre oradada istenilen zerdevalar kalmamiş ..ırk bozulmuş yani bulmak çok zor
Harun YAZGI
1979 Of TRABZON

Çevrimdışı Serdar BAKAL

• Müdavim Üyemiz
  • VARLIĞIM, YÜCE TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN...
« Yanıtla #37 : 01 Haziran 2007, 22:57:11 »
bilgiler için teşekkürler. çoğaltmayı aman haa geçiktirmeyin...
Serdar BAKAL1982 Bandırma/BALIKESİR,ŞARKÖY0 542 562 36 73

CADIGİLLERDEN LADY

www.youtube.com/Serdarbakal

Emir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 01 Haziran 2007, 23:14:35 »
paylaşım için teşekkürler... Bu forum sayesinde siz degerli avcı abilerimden neler ögrendim neler:) ilk defa duydum bu cinsi, bir yerde görsem bu degerli hayvanı tanımazdım, inşallah bu ırkın reklamı iyi yapılır...

Çevrimdışı Osman ÇALIŞKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • DELİ KANLILAR ÇANAKKALE'DE VE KARS'DA YATIYOR !
« Yanıtla #39 : 21 Haziran 2007, 00:07:08 »
teşekkürler bilgi için
Osman ÇALIŞKAN
O Rh + 1971
AMAZON AVCILAR
 Terme SAMSUN
532 7671419

cocker

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : 24 Haziran 2007, 21:40:02 »
zerdava (zerdova) ağaçsansarı demektir. İngilizcesi Marten dir.
Aşağıda gördüğünüz bu hayvan zerdovadır.

Ümit güldürdün beni.   :)
Kim bu köpeğin kulübünü kuracak. Çatalburunun, ankara tavşanın, tiftik keçisini, daha nicelerinin ne derneği var, ne kulübü, ne bilmemnesi...

Bu köpek hakkında biraz yazıp çizen olursa, biraz sağda solda duyan olursa al sana uyanıklara bir para kapısı daha. Bu köpeğe benzeyen bütün köpekleri zerdava diye yüksek paralara ona buna kakalamaya başlıyacaklarıdr. Aynı çatalburunda olduğu gibi. Artık çatalburun dönülmez bir yolda gittikce yozlaşmakda ve gerçek çatalburun yok desem yeri var. Hatta yok artık, gerçek çatal burun yok. Habire pointerlere çektiler çatal çıkan yavruları sattılar.
Üniversite bir çalışma başlattı ama artık bırakmış uğraşmıyorlar. Narkotikciler alıp kullandı onlarda vaz geçmişler. Bu köpeği Tarsuslular kurtarırdı, zamanında kulübünü kurun kayıt altına alın dedik ama nafile.
Çatalburun bu hale hep para hırsı, cahillik, beceriksizlik ve çok bilmişlik yüzünden geldi.
Çatalburun hiç duyulmasaydı kimseden talep gelmiyecekti ve Tarsusda eskiden olduğu gibi avcılar arasında kalacaktı, belki de yok olmayacaktı. Ama bugün artık çatalburun yok. Hiçbir çatalburun dişi ve erkekden saf çatal yavrular alamıyorlar. Çünkü karıştıra karıştıra içine yaptılar.

Bu zerdova köpeği duyulsun, mutlaka talep gelir, merak üzerine de olsa gelir ve eldeki köpeklerde gider.
Baksana adamlara popüler olan ve ırkı tehlikede olmayan ırkların kulüplerini kurmakdan dahi acizler.
Irkı tehlikede olmayan saf ırkları dahi burada abuk subuk akla gelmez yöntemlerle rezil ediyorlar. İngiliz pointerlerin haline bakın. Bu durumda iken gelde ırkı tehlikede olan bir köpeği kurtarmaya çalış. Rüya bunlar, hayal, peri masalı, avcı palavrası..... :) :) :) :) :)
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2007, 23:36:38 Gönderen: Sinan AKYIL »

Çevrimdışı Ercan ÖZTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • Evcil hayvanların en vahşisi dalkavuklardır.
« Yanıtla #41 : 24 Haziran 2007, 23:16:10 »
Ercan ÖZTÜRK
1975 KAYSERİ
Asalet Boyda Değil, Soyda Olmalı...
İncelik Belde Değil, Dilde Olmalı...
Doğruluk Sözde Değil, Özde Olmalı... Güzellik Yüzde Değil, Yürekte Olmalı...

aykut kocaman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : 26 Haziran 2007, 21:46:04 »
abilerim zerdovanın bizde erkegi var dişisini bulamadım cogaltmak icin bizim köpek tam üç kere vuruldu yılmadı domuz kestı yınede yılmadı şimdi daha yürüyemiyor ama aklı hep avda 2   3   saat kovuyor bitiyor dişisi varsa bunları cogaltalım bak o zaman domuzcular ne av yapıyor bence domuz avında zerdovaya gelecek köpek yok abilerim harika avı var hayvanın 8) 8) 8)

sahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 01 Temmuz 2007, 16:13:27 »
arkadaşlar ben yeni üye oldum
Maçka nın kaynarca köyündenim. zerdava köpeği hakkında bende bişeyler söylemek istedim.öncelikle zerdava köpeğine yer vermenize çok sevindim.Bende zerdava meraklısıyım benimde hakiki bi erkek zerdavam vardı fakat çok sert olduğu için vermek zorunda kaldım. avda birkaç kişiye saldırdı.Bu köpekler çok sert ve inatçı köpeklerdir iyi öğretilmiş bir zerdavanın yerini hiç bir köpek tutmaz bence.Fakat iyi cins zerdava bulmak nerdeyse imkansız soyları bozulmuş.Zerdava köpeği sesiz av kovar diyenler bence bu köpeklerin iyisini eline geçirememiştir.iyi bir zerdavanın öncelikle rengi tipi önemlidir. rengi koyu kahve bacaklar beyaz kahverangi benekli kuyruk bel üstüne kırılmış ucunda az beyaz olmalı ve kulaklar tam dik olmalıdır.ayrıca pençeli olması daha makuldür.zerdavanın yüzünde ve sırtında beyaz olması [boynunda tam veya yarım kemer olabilir} kopay köpeklerindeki gibi gözünün üstünde sarı benek olması makul değildir.  Yaptığı ava gelince kopay köpeği gibi avı çok kolay öğrenmez yani usta olması için 2 yaşını geçmesi lazımdır.Bu köpeklerin çoğu sahibine yakın ararlar eğer kopayla öğretilirse uzakta arayabilir.avda sürekli havadan koku çekerler eğer o mühitte av varsa iyi yetişmiş bir zerdava bunu hemen anlar ve sahibinin yanından ayrılır.işte ozaman sahibi köpeğin gidişinden anlayarak dikkatli olur. iyi bir zerdavanın yaptığı yatağı her köpek yapamaz damuzu yatakda aşırı derece rahatsız eder çok atik olduğu için kolay kolay kendini ezdirmez.domuz kalkınca eğer yanında eş köpek yoksa çok fazla kovmaz domuz sargıdan çıkarsa bırakır döner.Ses vermesi yatakta kapıda havlar gibi kovarkense ince sesle kovar sesi kopaydan farklıdır kesik kesik havlar ava yaklaştıkca daha seri ses verir.Bu köpekler çok büyük olmazlar çok küçükleride iyi değildir bence orta bir büyklükte olmalıdır.kendinden çok daha büyük köpeklere bile göz açtırmaz.Bizim eskiden garip adında bi zerdavamız vardı bu köpek hiç mermi atmadan yetişkin bir çakalı tek başına boğmuştu.maçka deresinde o köpeği tanımayan yoktu.Bu köpeklerin kötü yanlarıda vardır iyi terbiye edilmelidirler.sahibinden başkasına kesinlikle tutulmazlar.avda dahi olsa başkası tarafından azarlama tutma yada sevme girişiminde bulunan kişiye saldırabilirler.tanımadığı köpeklere  arabayla ava giderken arabadaki köpeklere saldırabilir bu nedenle kalabalık ava gidenle bu köpekleri pek tercih etmez.av vurulduktan sonra avın başına ne köpek nede sahibinden başka birini yanaştırmaz.iyi bir zerdavanın vüz ifadesi çok serttir insan baktığında her an kendine saldıracağını zanneder.bu anlattıklarım benim verdiğim köpeğimin köyümüzde var olan ve ölmüş olan köpeklerimizin tespit ettiğim genel özellikleridir. malesef ben kendi köpeğimi iyi yetiştiremedim iki yaşında idi iyi av yapıyordu dahada iyi olacaktı fakat avda arkadaşlara saldırdı ve arkadaşların köpeklerin av vurulduktan sonra avın başında yaraladı o yüzden herkes ondan korkuyordu ve dolayısıyla bende onu ava getiremiyordum bu nedenle vermek zorunda kaldım.verdiğim kişi onu kapı köpeği olarak aldı.şu an köpeğim yok zerdava meraklısı olduğum için başka köpekler hoşuma gitmiyo verdiğim köpeğimle iyi dişi zerdava bulursam yavru almayı düşünüyorum.Zerdava konusunda bilgisi olan herkesin yazılarını bekliyorum bütün avcı arkadaşlara selam

Çevrimdışı Murat YILMAZ 35

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 01 Temmuz 2007, 16:17:52 »
süleymen bende anne tarafım orman ustu yanı kusera koyundendır sana zerdavayı kımden bulacanı solım kardesm
Murat YILMAZ
AB Rh + (1981  TRABZON uğurlu) ALİAĞA/İZMİRG:\av resımlerım\IMG_0001.JPG

sahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : 01 Temmuz 2007, 16:35:21 »
murat karde ilgin için teşşekkür söyle bakalım kimden bulacaz

Çevrimdışı Murat YILMAZ 35

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 01 Temmuz 2007, 16:49:00 »
ayvasıla gıdeceksın hemen koprunun ora kahveler var orda bır taksı duragı var adam taksıcı ben ondan bır aralar kopek almıstım adını hatırlanıyorum ancak sorunca solerler sana kopek ıslerıyle o urasır  ancak zerdavaları mükemmel
Murat YILMAZ
AB Rh + (1981  TRABZON uğurlu) ALİAĞA/İZMİRG:\av resımlerım\IMG_0001.JPG

sahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : 01 Temmuz 2007, 17:05:29 »
murat sen galiba bizim servet koçtan bahsediyon kartal taksisi var ama sen ayvasıl diyon benim dediğim kişi esiroğlunda taksicilik yapıyo ayvasılın üstünde kilat köyü var orada hemdi adında bi arkadaşım var oraya çok gitti orada ondan başka zerdava meraklısı birini duymudım olsa ben bilmesem dediğim hemdi kesin bilir banada söylerdi

sahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : 01 Temmuz 2007, 17:20:57 »
 zerdavası olan arkadaşlar resim gönderirseniz iyi olur.bilmeyenler görsün ayrıca benimde hoşuma
gidiyo değişik zerdavalar görmek ben bizim köpeklerinkini en kısa zamanda yollıycam ;D
  ;D  ;D

sahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 01 Temmuz 2007, 17:33:24 »
serdar kardeş zerdavan güzel allah nazardan  korusun bide kuyruğu tam olsaydı dört dörtlülük olurdu bilirsin zerdavayı kulakarı benekleri ve kuyruğunu simit gibi belinin üstüne kırması güzel gösterir.ayrıca bu konuda başlangıcı yaptığın için teşekkür daha resim varsa görmekte isteriz