Gönderen Konu: Gazlı mı kinetixs mi  (Okunma sayısı 7720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Ynt: Gazlı mı kinetixs mi
« Yanıtla #25 : 14 Aralık 2018, 22:16:54 »
Bitmez...😀
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Yağız KAYA, Mehmet Sabri MUTLUER, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #26 : 14 Aralık 2018, 22:26:26 »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #27 : 14 Aralık 2018, 23:03:18 »
Dostlar
"Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil " diyen Fuzulîydi galiba.
Penetrasyonun tüfekle ilgili ölçülebilen sabitesi Çıkış Hızının ; Ne tüfeğin çalışma sistemi , ne iç çap nede birleştirme konisi uzunluğu ile doğrusal bir ilişkisi yok.
Öyle olsa Mossberg , 10 ga' ya ulaşan iç çapı ile kronograf testlerinde dökülmeli idi , halbuki pek çok testte 30-40 fps hız artışları yakalanıyor testlerde.
Yalnızca çok aşırı soğuklarda .800 inch'lik Stan Baker imzalı namlularda kötü elastisiteli tapalarla doldurulmuş fişeklerle hız kaybı tespit edilebildi.
VERSAMAX'ın Versa Port denilen fişek yatağına konumlandırılan portları yüzünden 20-30 fps lik kayıplar söz konusu olsa da , bundan dolayı hayvanın vital organlarına penetre olamayan bir saçma rapor edilmemiş.
2000' i aşmış pattern ve penetrasyon testi bana "Tüfeklerin ruhunun olduğunu" ve "Pattern ve Penetrasyonun tüfek tekili anlamında bireysel olduğunu "öğretti.
Türkiye gibi avı ve atışı az ülkelerde salt temizlik önceleyerek tüfek almak bence mantıklı değil.Bunu Inertia sever olarak söylemek size paradox gibi gelebilir, sistemi sevmek ayrı , kullanmak ayrı.
Saygılarımla.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Kadir GÜNEŞ, Mehmet Sabri MUTLUER, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Kadir GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 15 Aralık 2018, 00:21:47 »
Degerli avlak üyeleri yorumlarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Siz degerli ustalarım sayesinde gazlı ya karar kıldım inş gönlümce bir tüfek bulurum  iyi geceler  O0
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2018, 00:22:57 Gönderen: Kadir GÜNEŞ »
Kadir GÜNEŞ
1989-Kayseri

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 15 Aralık 2018, 09:15:57 »
Hazır bu kadar engin bilgi ve tecrübeye sahip büyüklerimi bir arada bulmuşken kafama takılan bir soruyu sormak istiyorum. Ata venza'nın çalışma prensibini tam anlayabilmiş değilim gaz basıncı ayarlama sisteminden bahsediliyor. Ürünü incelediyseniz çalışma sistemini anlatabilir misiniz? Rica etsem.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Mehmet GÖK 48

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 15 Aralık 2018, 10:09:01 »
2015 yilindan bu yana kullaniyorum. Namlunun altinda makenizmayi calistiran bir piston bulunmakta o pistonun on kisminda kalin yayla guclendirilmis ayri bir piston bulunmakta bi da yuksek gramajli fiseklerde fazla gazi tahliye etmek icin. Yuksek gramajda namli 2 ml kadar hareket edip o ondeki pistonu calistiriyor. Bu sayede agir dolu fisekte 30 32 gr atmis hissiyle atiyorsun tepmeyi sahlanmayi onluyor. Benim izlemledigim 32 gr  sonrasi aciyor bu valfi. Birde diger gazlilara gore daha guclu ve delici. Namlu capi biraz dar 3 sok kullanmiyorum desem yeridir 4 ve 5 diger silahlarin 2 3 sok gibi. Sahsen ben memnunum arkadaslari bilemm..
1988-MUĞLA

The following users thanked this post: Kadir GÜNEŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 15 Aralık 2018, 12:02:09 »
Buraya kadar yazılanların özetini  bi infogram haline getirdim, değişiklik önerilerine açıktır:

Elinize sağlık.
Her iki modeli de kullandım.
Kinetiği sadece temizlik ve basit yapısı için tercih ederdim
Gazlıyı ise sadece atış konforu için.
Onun haricinde mekanizma nın yavaş yada hızlı olması av esnasında bir avantaj  ya da dezavantaj değil bence.

Yani o kadar hız farkını ben şahsen hiç hissedemedim.
Bunun yanında 24 g fişeklerin bazıları hariç 28 g fişeklerde kinetik tüfeğim mükemmel ve sorunsuz çalışıyordu.

Keza 24 g fişeklerde gazlı modellerinde tutukluk yaptığına şahit oldum hemde defalarca.
Bence bir av fişeği y oto kullanacaksanız 28 g dan aşağı olmamalıdır.

Bence en önemli  husus bu iki model arasında Tepme.
Kinetik modelde daha fazla hissedilen bu tepme seri atışlarda nişan hattını bozuyor.Ve az da olsa vakit kaybettiriyor.
Birde fazla fişek atılan avlarda omzunuzu göçertiyor.
Rahatsızlığı bariz derecede hissediyorsunuz.
Yanınızda bir ağrı kesici taşımanızda fayda var.

Hız ve etki olayına gelince.Bunu malesef ölçemedim ancak ölçülen değerleri görme ve kıyaslama şansımız oldu.Arada bir fark göremedik.

Hedef üzerine atışlar yaparak etkiyi malesef ayırt etmeyi denedik.

Gözle görülebilecek bir kanıya da varamadık doğrusu.
Kinetik modelin daha da güçlü olmasını bekliyorduk.Söylenenlere höre.
Ancak umduğumuz gibi bir sonuca asla ulaşamadık.

Hatta gazlı bazı modellerin daha bile başarılı olduğuna şahit olunca,bu sonuca namlu iç çapı ve şok daralma oranlarının çalışma sisteminden  çok daha fazla etki ettiği kanısına vardık.
Konuya katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.
Rastgele....

« Son Düzenleme: 15 Aralık 2018, 16:24:04 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Kadir GÜNEŞ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #32 : 15 Aralık 2018, 12:58:41 »

Muhterem arkadaşlar,

Sistem seçiminde mütereddit olup burada yazılanları da tam okumayan veya emek verip paylaşımda bulunan
forumdaşların ifade lisanına tam nüfuz sağlamakta güçlük çeken arkadaşlarımız sayesinde, konunun uzayıp
gideceği fark edilebiliyor.

Gazlı mı kinetik mi sorusuna kesin cevap aranıyorsa, bakılması gereken, sistemin ağır hizmet sınıfı yivli, yivsiz
silahlarda kullanılıp kullanılmadığıdır.

Gazlı sınıf bir asırı aşkın süredir ordularda kullanım halindedir. Buna mukabil, kinetik tek bir örnek yoktur.

Av, spor başka, ölümüne catışma başkadır. Ancak birinde tasvip görüp diğerinde görmeyen bir yaklaşımda bazı
eksiklikler olduğunu kabul etmek gerekir.

Saygılar.

1944-Istanbul

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #33 : 15 Aralık 2018, 14:03:01 »

Muhterem Ömer Bey,

Yurdumuzun güzide tüfek üreticileri, ara sıra taklidden bıkıp kendilerine özgü bir şeyler yapmak isteyince,
tabir caizse, dağıtıyor veya yabancı şarlatanların oyuncağı oluyorlar.  Venza da böyle bir örnek...

Hareketli bir namlu, en düşük ağırlıkta dolu ile dahi silah üzerinde geri tepecektir. Daha önceki konularda
sözü edilen, daha çok Rus teknisyenlerinin kullandığı, "m1x l1 = m2 x l2"  şeklinde bir formül vardır. Bununla,
belirli bir namlu uzunluğunda, kaç gram dolunun, ateşleme sonrası atım yatağından ne kadar uzağa gittiğinde,
namlu, mekanizma ve bağlı elemanlarının ne kadar geri tepeceği rahatlıkla tesbit edilebi!ir. Burada bilinmesi
gereken önemli husus, geri getirme yaylarının, ilk bir iki milimetrelik arkaya seyahatte, eylemsizlikleri nedeniyle
hesaplanan kompresyon değerlerini gösteremiyeceği ve geri tepmenin arkaya, fişek taban alanının namlu iç
çapı alanına bölümü kadar yüksek olacağıdır. 12 Ga. İçin bu oran;  1,3 tür.

65 santim, mekanizma grubu üzerinde bağlı bir namlu yaklaşık 1200 gram ağırlıktadır. Atım yatağından ileri kısmı
60 santim kabul edilebi!ir. Bu nam!u, tüfek üzerinde diyelim ki üç mi!imetre geri tepecek şekilde yapılmış olsun...

En düşük dolu ağırlığı 24 gramla ateş edildiğinde, yukarıdaki formül gereğince, namlu gaz tahliye kanalları
başlangıcı olan 22 santimde, 0,6 mm,  40 gramlık doluda, 1,0 mm kadar geri tepecek, namlu hareketi hiç
olmaması halinde bu mesafe sonunda açılmadan devreye girecek olan akıllı valf, bu eksi değerler
handikapıyla çalışmaya başlayacaktır.

İşin aslında söylenen akıllı valf hiç namlu hareketi olmasa, işini daha iyi yapabilecektir...

Kulağı göstermek için eli kafa ardından döndürmeye benzer bir uygulama...

Gereksiz, lüzumsuz o kadar üretim maliyeti...

Venza'!ar iyi çalışıyorsa, namlu hareketi olmadan da işini yapabilecek bilinen akıllı valf sayesinde  bunu
becerebiliyordur...

Saygılar.
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 15 Aralık 2018, 20:45:49 »
2015 yilindan bu yana kullaniyorum. Namlunun altinda makenizmayi calistiran bir piston bulunmakta o pistonun on kisminda kalin yayla guclendirilmis ayri bir piston bulunmakta bi da yuksek gramajli fiseklerde fazla gazi tahliye etmek icin. Yuksek gramajda namli 2 ml kadar hareket edip o ondeki pistonu calistiriyor. Bu sayede agir dolu fisekte 30 32 gr atmis hissiyle atiyorsun tepmeyi sahlanmayi onluyor. Benim izlemledigim 32 gr  sonrasi aciyor bu valfi. Birde diger gazlilara gore daha guclu ve delici. Namlu capi biraz dar 3 sok kullanmiyorum desem yeridir 4 ve 5 diger silahlarin 2 3 sok gibi. Sahsen ben memnunum arkadaslari bilemm..
Teşekkürler abi yorumun için.o

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 15 Aralık 2018, 21:34:52 »

Muhterem Ömer Bey,

Yurdumuzun güzide tüfek üreticileri, ara sıra taklidden bıkıp kendilerine özgü bir şeyler yapmak isteyince,
tabir caizse, dağıtıyor veya yabancı şarlatanların oyuncağı oluyorlar.  Venza da böyle bir örnek...

Hareketli bir namlu, en düşük ağırlıkta dolu ile dahi silah üzerinde geri tepecektir. Daha önceki konularda
sözü edilen, daha çok Rus teknisyenlerinin kullandığı, "m1x l1 = m2 x l2"  şeklinde bir formül vardır. Bununla,
belirli bir namlu uzunluğunda, kaç gram dolunun, ateşleme sonrası atım yatağından ne kadar uzağa gittiğinde,
namlu, mekanizma ve bağlı elemanlarının ne kadar geri tepeceği rahatlıkla tesbit edilebi!ir. Burada bilinmesi
gereken önemli husus, geri getirme yaylarının, ilk bir iki milimetrelik arkaya seyahatte, eylemsizlikleri nedeniyle
hesaplanan kompresyon değerlerini gösteremiyeceği ve geri tepmenin arkaya, fişek taban alanının namlu iç
çapı alanına bölümü kadar yüksek olacağıdır. 12 Ga. İçin bu oran;  1,3 tür.

65 santim, mekanizma grubu üzerinde bağlı bir namlu yaklaşık 1200 gram ağırlıktadır. Atım yatağından ileri kısmı
60 santim kabul edilebi!ir. Bu nam!u, tüfek üzerinde diyelim ki üç mi!imetre geri tepecek şekilde yapılmış olsun...

En düşük dolu ağırlığı 24 gramla ateş edildiğinde, yukarıdaki formül gereğince, namlu gaz tahliye kanalları
başlangıcı olan 22 santimde, 0,6 mm,  40 gramlık doluda, 1,0 mm kadar geri tepecek, namlu hareketi hiç
olmaması halinde bu mesafe sonunda açılmadan devreye girecek olan akıllı valf, bu eksi değerler
handikapıyla çalışmaya başlayacaktır.

İşin aslında söylenen akıllı valf hiç namlu hareketi olmasa, işini daha iyi yapabilecektir...

Kulağı göstermek için eli kafa ardından döndürmeye benzer bir uygulama...

Gereksiz, lüzumsuz o kadar üretim maliyeti...

Venza'!ar iyi çalışıyorsa, namlu hareketi olmadan da işini yapabilecek bilinen akıllı valf sayesinde  bunu
becerebiliyordur...

Saygılar.
   Değerli ERDEM hocam,
   Cevap için teşekkür ederim. Kafamda bazı şeyler netleşti. Bende hareketli namlu olayına takılmıştım. Gereksiz olduğunu düşünüyordum haksız değilmişim.
   Buna ek olarak yanılmıyorsam yine bu forumda olması lazım gaz tahliyesinin düzenli ve yeteri kadar yapıldığında mühimmatı hızlandırdığını ve daha düzgün patern, penetrasyon değerleri alındığını okumuştum.

Burada düzenli gaz tahliyesinden kasıt akıllı valf gibi sistemler midir?

Yukarıda gazlı ve kinetik de çalışma sisteminin paterne ve penetrasyona etkisinin nerdeyse olmadığından, namlunun bu konuda daha çok rol oynadığından bahsetmişsiniz, bende aynı kanı da olmakla birlikte şu soruyu sormakdan da kendimi alamadım. Aynı ölçülerde üretilmiş (ne kadar mümkün olmasa da olduğunu varsayalım) iki namlu düşünelim. Biri kinetik mekanizma diğeri gazlı. Eğer doğru şekilde gaz tahliyesi yapılırsa (akıllı valf) atılan mühimmatın namlu çıkış hızlarında, patern ve penetrasyonun da bir değişiklik olur mu? Bu konuda görüşünüz nedir? Basıncı yüksek fişekler de gaz tahliyesinin grupmanda savrulmaları engelleyip, homojenliği sağlamada katkısı var mıdır?

Hatalarım varsa affola...

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

• Expert Üye
« Yanıtla #36 : 15 Aralık 2018, 23:16:37 »

Aynı ölçülerde üretilmiş (ne kadar mümkün olmasa da olduğunu varsayalım) iki namlu düşünelim. Biri kinetik mekanizma diğeri gazlı. Eğer doğru şekilde gaz tahliyesi yapılırsa (akıllı valf) atılan mühimmatın namlu çıkış hızlarında, patern ve penetrasyonun da bir değişiklik olur mu? Bu konuda görüşünüz nedir? Basıncı yüksek fişekler de gaz tahliyesinin grupmanda savrulmaları engelleyip, homojenliği sağlamada katkısı var mıdır?

Ömer bey,

Soru her ne kadar Alper üstada sorulmuş ise de kendisinin affına sığınarak sorunuza cevap vermek istedim. Sorunuzun sadece bir kısmına cevap veriyorum.

Patern işi biraz karmaşık ve çok faktörden etkilenen bir konu. Tek kurşun ve saçma paternini ayrı mütalaa etmek lazım. Tek kurşun namludan ne kadar hızlı çıkarsa transsonik etkileşime geç gireceği için paterni iyi olacaktır. Bunun tam tersine saçma atışında hız ve basınç paternin düşmanıdır. Bu nedenle saçmaların çıkış hızı genellikle 1200-1300 fps arasında tutulur. Bu hızlar av için zaten yeterli saçma hızlarıdır. Hızı arttırmanın saçma için mesafe açısından aşırı bir avantaj sağlamadığını biliyoruz.

Paterni etkileyen faktörlerden en önemlilerinden biri saçma deformasyonudur. Eğer barut basıncı çok yüksek olursa ani basınç yükselmesi esnasında fişek kıvırması açılıncaya kadar artan basınç saçma gurubunun iç kısımlarına kadar biri biri üzerine ittirerek yuvarlak şekillerini bozar. Küre şekli bozulacağı için saçmaların namludan çıktıktan sonraki seyirleri bozulur ve kötü patern ortaya çıkar. Bunu engellemenin yolları elbette var. Daha sert saçmalar (tungten, çelik, bakır kaplama) ezilmeden fazla etkilenmeyecektir. Antimon ile sertleştirilmiş kurşun nispeten az etkilenecektir. Buffer (tampon) ilave edilmiş sıkılarda deformasyon az olacaktır. Burada tapanın önemi ortaya çıkıyor. Keçe tapa ve bior tapada bu etkilenme daha fazla olacak, power tapalarda etkilenme daha az olacaktı.  Yüksek basınçta daha atım yatağındayken olan bu deformasyon dışında , sıkı namlu içinde ilerlerken eğer namlu duvarına sürtünüyorsa (keçe ve bior tapa) bu kez dış kısımda kalan saçmalar namlu duvarına sürtünerek deforme olacak ve paterni etkileyecektir. Power tapalar saçmayı namlu sürtünmesinde koruduğu için paterni iyileştirse de kanat sayısı, kanatların sertliği, düzgün açılması vb.. faktörler tapa markası düzeyinde yine paterni etkileyecektir.

Birleştirme konisinin (forcing cone)  uzun oluşu ve geniş  (overbored) namlu paterni en az %5 iyileştiren faktörlerdir. Namlu çapı daraldıkça saçma kolonu uzaması paterni kötü yönde etkiler. Örneğin ayni çap saçmanın paterni .410 çap ve 28 Gauge da 12 ve 20 gauge a göre daha kötü olduğu bilinmektedir.

Saçma numarası, saçma ağırlığı da paterne etkisi olan faktörlerdir. Şok numarası ve şokun boyu da patern üzerine etkili önemli faktörlerden biridir. Çok dar şoklarda uzun mesafede merkezin boş kaldığı halka gibi bir patern ortaya çıkabilir. Şok alanında da saçmalar sıkışarak deformasyon artabilmektedir. Venturi prensibi uyarınca şok alanındaki daralma saçmaların hızında bir artışa neden olur. Bu da saçmalara hızdan dolayı yüklediği enerji ile penetrasyonu arttırabilir.

Ayni marka tüfekte ayni imalat namlular arasında bile patern farklı olabildiğine göre her tüfeğin ayrı karakteristiği var , her tüfeğin sevdiği bir fişek var desek yanlış söylememiş oluruz.

Tüm bunlar sayıldıktan sonra gazlı sistem veya geri tepme esaslı (kinetik) tüfek ve bunların namlularının patern üzerine sistem bazında bir etki olmadığını söyleyerek konuyu bağlamak istiyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Hüseyin ÜNLÜ, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 16 Aralık 2018, 00:28:10 »
Ömer bey,

Soru her ne kadar Alper üstada sorulmuş ise de kendisinin affına sığınarak sorunuza cevap vermek istedim. Sorunuzun sadece bir kısmına cevap veriyorum.

Patern işi biraz karmaşık ve çok faktörden etkilenen bir konu. Tek kurşun ve saçma paternini ayrı mütalaa etmek lazım. Tek kurşun namludan ne kadar hızlı çıkarsa transsonik etkileşime geç gireceği için paterni iyi olacaktır. Bunun tam tersine saçma atışında hız ve basınç paternin düşmanıdır. Bu nedenle saçmaların çıkış hızı genellikle 1200-1300 fps arasında tutulur. Bu hızlar av için zaten yeterli saçma hızlarıdır. Hızı arttırmanın saçma için mesafe açısından aşırı bir avantaj sağlamadığını biliyoruz.

Paterni etkileyen faktörlerden en önemlilerinden biri saçma deformasyonudur. Eğer barut basıncı çok yüksek olursa ani basınç yükselmesi esnasında fişek kıvırması açılıncaya kadar artan basınç saçma gurubunun iç kısımlarına kadar biri biri üzerine ittirerek yuvarlak şekillerini bozar. Küre şekli bozulacağı için saçmaların namludan çıktıktan sonraki seyirleri bozulur ve kötü patern ortaya çıkar. Bunu engellemenin yolları elbette var. Daha sert saçmalar (tungten, çelik, bakır kaplama) ezilmeden fazla etkilenmeyecektir. Antimon ile sertleştirilmiş kurşun nispeten az etkilenecektir. Buffer (tampon) ilave edilmiş sıkılarda deformasyon az olacaktır. Burada tapanın önemi ortaya çıkıyor. Keçe tapa ve bior tapada bu etkilenme daha fazla olacak, power tapalarda etkilenme daha az olacaktı.  Yüksek basınçta daha atım yatağındayken olan bu deformasyon dışında , sıkı namlu içinde ilerlerken eğer namlu duvarına sürtünüyorsa (keçe ve bior tapa) bu kez dış kısımda kalan saçmalar namlu duvarına sürtünerek deforme olacak ve paterni etkileyecektir. Power tapalar saçmayı namlu sürtünmesinde koruduğu için paterni iyileştirse de kanat sayısı, kanatların sertliği, düzgün açılması vb.. faktörler tapa markası düzeyinde yine paterni etkileyecektir.

Birleştirme konisinin (forcing cone)  uzun oluşu ve geniş  (overbored) namlu paterni en az %5 iyileştiren faktörlerdir. Namlu çapı daraldıkça saçma kolonu uzaması paterni kötü yönde etkiler. Örneğin ayni çap saçmanın paterni .410 çap ve 28 Gauge da 12 ve 20 gauge a göre daha kötü olduğu bilinmektedir.

Saçma numarası, saçma ağırlığı da paterne etkisi olan faktörlerdir. Şok numarası ve şokun boyu da patern üzerine etkili önemli faktörlerden biridir. Çok dar şoklarda uzun mesafede merkezin boş kaldığı halka gibi bir patern ortaya çıkabilir. Şok alanında da saçmalar sıkışarak deformasyon artabilmektedir. Venturi prensibi uyarınca şok alanındaki daralma saçmaların hızında bir artışa neden olur. Bu da saçmalara hızdan dolayı yüklediği enerji ile penetrasyonu arttırabilir.

Ayni marka tüfekte ayni imalat namlular arasında bile patern farklı olabildiğine göre her tüfeğin ayrı karakteristiği var , her tüfeğin sevdiği bir fişek var desek yanlış söylememiş oluruz.

Tüm bunlar sayıldıktan sonra gazlı sistem veya geri tepme esaslı (kinetik) tüfek ve bunların namlularının patern üzerine sistem bazında bir etki olmadığını söyleyerek konuyu bağlamak istiyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar
Sayın Mehmet Sabri hocam,

Açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Gayet açıklayıcı oldu.
Aklımda ki soru işaretleri ortadan kalktı. Sayenizde firmaların marketing hamlelerini teknolojinin son harikaları diye yutmaktan kendimizi alıkoyabiliyoruz.

Çalışmalarınızın hepsini olmasa da bir kısmını takip ediyorum. Gerçekten emek gerektiren ve güzide işler. Geçirdiğiniz ameliyattan haberim var. Büyük geçmiş olsun. İnşallah tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Hatta en son fabrikadan yeni gelen tüfeğinizi denemeye fırsatınız olmamıştı. Sizin kadar bende sabırsızlanıyorum test sonuçları için.

Esenlikler dilerim...

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
« Yanıtla #38 : 16 Aralık 2018, 14:39:23 »

Muhterem Ömer Bey,

Muhterem Sabri Bey sorularınızı en iyi şekilde cevaplandırmış. Kendisine teşekkür ederim.

Akıllı valflarla ilgili olarak;

Bu valflar, namlu içinde seyahati hafif dolulara göre nisbeten uzun süren ağır sıkılar içindir. Diğerleri için
İşlev olarak gereksiz, maliyet olarak pahalıdır. Görevi, geri tepen mekanizma süratini orta ağırlıkta dolular
seviyesine düşürerek barut itiş gücünün daha çok hacimde ön cenahtan çıkmasını sağlamaktır. Aksi halde
mekanizma olması gerekenden fazla hızda geri gidecek, kilitten kurtulacak, barut gazı arkadan da çıkış
yapacak, muhtemelen menzil düşecek, süratle birbirine vuracak karşılıklı yüzeyler, oradan omza intikal edecek
sademe nedeniyle silah ve kullanıcı yıpranıp yorulacaktır.

Akıllı valflar mevcutsa, iyi yapılması zorunludur. Bu konuda ilk dikkat edilmesi gereken kullanılan yayların
vasfıdır. Denemelerle atış sırasında boş kovanların, dolu ağırlığına bakmadan, aynı yerde toplanmasını temin
edecek sertlik ve elastıkiyette örnekler kullanılmadır. Yapılandırmada kontakt yüzeylerin temizliğini muhafaza
özellği, tahliye kanalları sayı ve çapında da aynı kriterler geçerlidir.

Yurdumuz avlarında, ağır dolular nadiren kullanılır. Bu nedenle, kırk gramdan aşağı doluları problemsiz
kullanan valfsız otomatik modellerin tercihi daha makul olacaktır.

Saygılar.
1944-Istanbul

The following users thanked this post: Ahmet CANSEVER

• Expert Üye
« Yanıtla #39 : 16 Aralık 2018, 16:55:02 »
Alper üstadıma açıklaması için teşekkür ederim.

Yeri gelmişken, izninizle kendinden ayarlı ve kendi kendini temizlediği söylenen gaz valv sistemlerinin çalışması ile ilgili bir kaç kelime eklemek istiyorum. 1978 den sonra özellikle yüksek ağırlıklı, yüksek basınçlı fişeklerin mekanizmaya bindirdiği aşırı yükü dengelemek üzere Beretta, Browning, Winchester ve Remington gibi tüfek üreticileri basıncın fazlasını bir şekilde dışarı artmak üzerine bazı valv sistemleri geliştirdiler.

Bunlar içinde ilk kez Beretta A400 X-Plor da kullandığı, daha sonra 1301 modelinde uyguladığı kendinden ayarlı valv sistemi elimde olduğu için en iyi inceleyebildiğim sistem oldu. Aşağıdaki videoda kısaca bu sistemin çalışmasını izleyebilirsiniz:

Fişek namludaki gaz delikleri hizasına geldiğinde bir kısım gaz pistona doğru hareket ediyor. Öndeki yayın direnci ile belirlenen basıncın üstündeki gaz, yayın direncini yendiğinde faza gaz ön taraftan tahliye olarak geride sadece mekanizmayı kuracak kadar bir gaz basıncı bırakıyor.

Piston sistemini söktüğümüzde aşağıdaki resimde göreceğiniz sarı halka içinde namludan gelen çift gaz tahliye deliği, piston kılıfı çevresinde 8 adet  (yeşil halka ile işaretlediğim) öndeki yaya fazla basınçlı gazı aktaracak delik görünüyor.

Beretta bu sistemin 22-63 gram arası fişekleri sorunsuz attığı ve sistemin diğer yarı-otomatik tüfeklerden %36 daha hızlı çalıştığı iddiasında. Diğer bir iddiası sistemin kendi kendini temizlediği ve uzun süre piston temizliği yapmadan çalışacağı iddiası. Bu%36 yı neye göre tesbit ettiler bilemiyorum. Diğer kendinden ayarlı valvli tüfek üretenler de kendilerinin en hızlı olduğu konusunda iddialı ;) Kendi testlerinde düşük basınçlı 980 fps çıkış hızlı subsonikten 56 grama kadar her fişeği sorunsuz attığımı ifade etmek isterim.

Ben kendi kendini temizlediği fikrine pek katılmasam, kurşun bulaşıklı, kapkara bir pistonu zor temizlesem de, 600 atıma kadar temizlemeden sorunsuz çalıştırdım. Bunu ileri götürüp beş bin atım temizilemeden çalıştırdığı iddiasında olan da var.

Browning Maxus ve Winchester SX3 de Berretta benzeri yay sistemine dayalı kendinden ayarlı gaz pistonlarına sahip.

Remington ise bu işi farklı çözmüş. Temelde Benelli ARGO sisteminin kopyası çift pistonlu, kısa vurmalı bir sistem kullanıyor. Basınç ayarlamasında namlu içindeki gaz deliklerinin fişek boyu ile kapatılarak 70 mm de 7 delik, 76 mm de 4 delik, 89 mm de 3 delik açık kalarak, pistona giden basıncı azaltma yolunu seçmiş:

Ancak Alper üstadımın da söylediği gibi 40 gram üzeri, Magnum ve süpermagnum fişek kullanmayacaksanız elimizdeki normal gaz pistonları zaten işimizi görecektir.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Engin FERAH

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 16 Aralık 2018, 17:52:35 »
sürekli değerli yorumlarınızı okuyorum hatta yıllardır diğer açılan eski yeni bütün konularında hemen hemen hepsini,tüm arşivleri inceliyorum.Bazen kinetik daha iyi bir sistem bazende gazlı daha iyi bir sistemmiş diye düşünüyorum yani çıkamıyorum işin içinden.otomatik silahlara ilgim olmamasına ve sizin gibi usta avcıların bilgi birikimi ve tecrübesine sahip olmadan bence hangi sistemin daha üstün olduğu değilde hangi sistem olursa olsun malzeme kalitesi,konfor,güven,hatasız çalışma prensibi sahibi bir yarı otomatiğin avcı için en iyi silah olduğunu düşünüyorum yani bu sonucu çıkarıyorum tüm değerli yorumlarınızdan.Her avcının düşünce ve görüşü farklı mesela bazılarımız elimizdeki iyi çalışan güven veren bir silahla yetinirken bazılarımızda daha iyisinin peşine düşmüş durumda.Günümüz teknolojisinde attığı yeri vuran(sağ,sol,üst,alt vurmayan gerçi bu tüfeğin kişiye uyumuylada alakalı) sorunsuz boşaltım yapan bir tüfeğin kullanılan fişek ve şoklarla başarılı olacağı ve hangi sistem olursa olsun 3 aşağı beş yukarı aralarında çok büyük bir fark olmayacağı sonucu çıkıyor.Ülkemizde yapılan avlar ve genel olarak kabul gören menzil mesafesi göz önünde bulundurulduğunda iyi bir avcının menzili dışında kalan mesafelere atış yapmayacağını ve herhangi bir av hayvanının yaralı kalarak telef olacağını göz önünde bulundurması gerekiyor.Yani 70-80 metreden 1 tane avı ele geçirmek için onlarcasını telef etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum.
Sadece bugüne kadar bu konu hakkında yapılan yorumlardan ben kendi adıma bu sonucu çıkardım sevgi ve saygılarımla.
  • Yıldız elegante A3 çifte 71 cm,61 cm
  • Yıldız Spz 71 cm
1983 BEŞKAZA-ANKARA

The following users thanked this post: Kadir GÜNEŞ

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 16 Aralık 2018, 19:26:19 »

Muhterem Ömer Bey,

Muhterem Sabri Bey sorularınızı en iyi şekilde cevaplandırmış. Kendisine teşekkür ederim.

Akıllı valflarla ilgili olarak;

Bu valflar, namlu içinde seyahati hafif dolulara göre nisbeten uzun süren ağır sıkılar içindir. Diğerleri için
İşlev olarak gereksiz, maliyet olarak pahalıdır. Görevi, geri tepen mekanizma süratini orta ağırlıkta dolular
seviyesine düşürerek barut itiş gücünün daha çok hacimde ön cenahtan çıkmasını sağlamaktır. Aksi halde
mekanizma olması gerekenden fazla hızda geri gidecek, kilitten kurtulacak, barut gazı arkadan da çıkış
yapacak, muhtemelen menzil düşecek, süratle birbirine vuracak karşılıklı yüzeyler, oradan omza intikal edecek
sademe nedeniyle silah ve kullanıcı yıpranıp yorulacaktır.

Akıllı valflar mevcutsa, iyi yapılması zorunludur. Bu konuda ilk dikkat edilmesi gereken kullanılan yayların
vasfıdır. Denemelerle atış sırasında boş kovanların, dolu ağırlığına bakmadan, aynı yerde toplanmasını temin
edecek sertlik ve elastıkiyette örnekler kullanılmadır. Yapılandırmada kontakt yüzeylerin temizliğini muhafaza
özellği, tahliye kanalları sayı ve çapında da aynı kriterler geçerlidir.

Yurdumuz avlarında, ağır dolular nadiren kullanılır. Bu nedenle, kırk gramdan aşağı doluları problemsiz
kullanan valfsız otomatik modellerin tercihi daha makul olacaktır.

Saygılar.
Değerli Alper hocam,

Valf konusuna da açıklık getirdiğiniz için tekrar sağolun.
Teşekkürler...

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 16 Aralık 2018, 19:36:01 »
Remington versa max modelinde kullanılan sistem de mekanizma grubuna giden basınç dengelenmiş oluyor fakat namlu basıncı fişek gramajı arttıkça daha da artıyor. Bu da demek oluyor ki yüksek gramajlı fişekler de atış konforu azalıp tepme ve şahlanma çoğalıyor.

Doğru mu düşünüyorum acaba?

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

• Expert Üye
« Yanıtla #43 : 16 Aralık 2018, 20:23:54 »
Remington versa max modelinde kullanılan sistem de mekanizma grubuna giden basınç dengelenmiş oluyor fakat namlu basıncı fişek gramajı arttıkça daha da artıyor. Bu da demek oluyor ki yüksek gramajlı fişekler de atış konforu azalıp tepme ve şahlanma çoğalıyor.

Teorik olarak evet. Pratik olarak: denemedim, bilmiyorum

Ayrıca bu küçük deliklerin uzun vadede kurşun sıvaması ile daralması nasıl bir sonuç verir, onu da kestiremiyorum. Ben kullandığım Beretta Blink sistemini daha sağlıklı buluyorum.

Saygılar
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2018, 20:47:47 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 16 Aralık 2018, 21:28:42 »
Teorik olarak evet. Pratik olarak: denemedim, bilmiyorum

Ayrıca bu küçük deliklerin uzun vadede kurşun sıvaması ile daralması nasıl bir sonuç verir, onu da kestiremiyorum. Ben kullandığım Beretta Blink sistemini daha sağlıklı buluyorum.

Saygılar
Bence de blink sistem uzun vade de daha sağlıklı. Peki hocam Browning maxus'un pistonunun çalışma prensibini tam anlayamadım ben. Orda nasıl bir yol izlenmiş?

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Ahmet CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 16 Aralık 2018, 22:29:27 »
                                              Ömer bey gerçi muhterem Mehmet bey hocama sorumuşsunuz soruyu dar bilgi dağarcığımla görmüşken birkaç cevap vermeye çalışıyım bildiğim kadarı ile :  evet  aynen öyle özellikle ardışık atışlarda şahlanma ,basınç hissedilen geri tepme atıcı ve tüfeği yorar ,hatta sanılanın aksine etkisi tüfek atıcının üzerindeki etkisi 28 ,32 gram  tek kurşunda yüksektir. yalnız: tüfekten, tüfeğe deyişir. kırma ,kinetiklerde ,gazlı otomatiklerden daha çok atıcıyı etkiler genelde .iç çap şok vs vs  pek çok etkenle deyişmekle  birlikte çok deyişken var. kullanıcının atıcının,boyu,kilosu(ağır ,uzunboylu kesim tepmeyi az hisseder)genç veya yaşlı ,kadın veya erkek,çoçuk oluşu, hissedilen geri tepmeye etkendir.kişisel tecbrübem ve gözlemlerim mağnum fişeklerin en rahat orta yaş tecrübeli kesimin kullandığı yönünde  basınç ve geri tepme en çok tecrübesiz kişilerde ,genç ,çocuk, kadın ,atıcıyı daha çok etkileyecektir. şahlanma ve atıcıyı yorması bu kesimce daha çok hissedilir.  fiziksel yapı ve teçrübe kişisel belirleyicidir.                                                                                                                                                                                                                       aslında basınç ve hissedilen tepme hem paraleldir; ama tam örtüşmez birebir tam paralelde deyildir.yanlız genelde 850,1000 bar basınçça sahip mağnum,süpermağnum fişeklerde ağırlık faktörü tepme açısından ön baskın etkendir .ağır saçma yükü barut gazını sıkıştırır buda basınç ve hissedilen geri tepmeyi artırır.bu valf sistemleri sıkışan gazı tahliye ederek gaz basınçcı  hissedilen tepme şahlanmayı azaltmak üzerine yapılan sistemler Alper bey,Mehmet bey üstatın detaylı belirtiği gibidir.kendilerine anlatım ve bilgi için teşekkür ederim . barut miktarından ziyade aslında ağırlık daha baskındır atış konforu ve hissedilen geri tepme açısından  genelde orta yanışlı barutlar kullanırlar. bazı fişek firmaları aynı cins, miktar barut  ile 32 gram tek kurşun dolumuda yapar . ama hissedilen geri tepme ve basınç çok daha düşüktür  . 32 gram kurşunlarda aynı cins miktar barut olmasına rağmen  .50,52,56,63,66 gram mağnum fişeklere göre. ama :mağnum ağır mağnum kurşun kullandıklarında tepme ,basınç gene aynı düzeye ağırlık faktörü ile gelir.                                                                                                                                                                                                                                   evet ardışık atışlarda özelikle  daha çok şahlanmayı ve daha çok hissedilen tepme atış konforunu düşürür .genelde.ülkemizde ve Avrupa da, Ortadoğu , Balkan çoğrafyasında mağnum fişekler kaz avında kullanılır .kaz avı ülkemizde nadir olan bir avdır. her bölgede her sezonda bulunmaz. nadir yapılan bir av olduğu için çok bölge ve av için mağnum fişek kullanmak gereksizdir.özellikle Alper bey  üstatımızın belirtiği gibi  40 gram üstü gereksizdir. eğer kaz avı yapmıyaçaksanız 40 gram üstüne ihtiyacınız olmaz genelde .  tabii terçih meselesi                                                                                                                                                                                                            gördüğüm kadarı ile genelde bu fişekleri alan kullanan kaz avı yapmayan tecrübeli avcı arkadaşlarımızda vardır. kendi fişek dolum yapanlar barutları için tercih etmekteler . bu fişekleri bozup kendi avlarına şartlarına uygun hafif mağnum fişek 34,36,40 gram fişekler yapmakta veya tek kurşun dolumu için kullanmaktalar.                                                                                                                                                                                                                     kısaca 50,66 gram mağnum ,süpermağnum  olarak fişekleri ülkemiz av şartlarında az kişi kullanır.ama bazı extrem atış sevenlerinde ördek avında kullandığı duydum, sanırım Amerika da ördek avıda tercih edildiği için görüp ,duyup ülkemizde de kullanan kesim bulunmakta .tabii kişisel tercih  meselesi olmakla birlikte bana sorarsanız bence kaz avı yapmayacaksanız 40,42 gram üstü gereksiz. Remington Amerikan firması olduğu için ördek,kaz ,hindi avı yoğun yapılan bir ülke olduğu için en basit masrafsız çözümü kendince uyguladığı  Mehmet bey ustadımız paylaşmış olduğu resimlerde bu görülüyor. bir faydam olduysa ne mutlu eğer yanlış bir şey yazmışsam hatam kusurum varsa gereksiz sürçülisan etiysem  yazdıklarımda şimdiden afınızı dilerim .

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2018, 04:00:55 Gönderen: Ahmet CANSEVER »
1960 muğla-Antalya

• Expert Üye
« Yanıtla #46 : 17 Aralık 2018, 05:27:57 »
Bence de blink sistem uzun vade de daha sağlıklı. Peki hocam Browning maxus'un pistonunun çalışma prensibini tam anlayamadım ben. Orda nasıl bir yol izlenmiş?

Browning Maxus Power drive ve Winchester SX3 de kullanılan piston benzer.

Beretta Blink de dışarda önde yer alan piston gerilme yayı Power drive da pistonun içinde yer almaktadır. Çalışma sistemi Blink gibi aşırı gelen gazı bu kez önden değil yanlardan çıkartmaktadır.  ABD de bir çok forumda çok şikayet okuyabilirisiniz:

Resimde okla işaretlediğim gerilme yayı, piston içinde olduğu için kirlenmekte ve temizliği zor olmaktadır. Bu yayın sökülmesi Blink gibi kullanıcı tarafından yapılamamakta fabrikaya gitmesi gerekmekte olduğunu okudum.

ABD deki forumlarda bu gerilme yayının kırılması olayı da sık yazılmaktadır:

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

• Expert Üye
« Yanıtla #47 : 17 Aralık 2018, 05:46:35 »
                                              Ömer bey gerçi muhterem Mehmet bey hocama sorumuşsunuz soruyu dar bilgi dağarcığımla görmüşken birkaç cevap vermeye çalışıyım bildiğim kadarı ile :  evet  aynen öyle özellikle ardışık atışlarda şahlanma ,basınç hissedilen geri tepme atıcı ve tüfeği yorar ,hatta sanılanın aksine etkisi tüfek atıcının üzerindeki etkisi 28 ,32 gram  tek kurşunda yüksektir. yalnız: tüfekten, tüfeğe deyişir. kırma ,kinetiklerde ,gazlı otomatiklerden daha çok atıcıyı etkiler genelde .iç çap şok vs vs  pek çok etkenle deyişmekle  birlikte çok deyişken var.

sürçülisan etiysem  yazdıklarımda şimdiden afınızı dilerim .

Ahmet Kardeşim,

Sürç-ü lisan etmediniz. Konu başlığı  "Gazlı mı, kinetik mi?" olduğu için geri tepme ve namlu şahlanması olayına girmemiştim. Ama madem açtınız, prensipler çerçevesinde özetleyeyim:

1. Bir tüfeğin geri tepmesi attığınız sıkı ile bağlantılı olarak Greener'in 96 Kuralına uyar.  Açıklaması "Bir tüfeğin ağırlığının, attınız sıkının 96 katı ağırlıkta olması durumda geri tepme rahatsız etmeyecek düzeye iner"

2. Gramaj ve namlu çıkış hızı ile geri tepme arasında 1 e 2 kuralı vardır. Gramaj veya namlu çıkış hızı %10 arttığında, geri tepme %20 artar. Örneğin 28 gm fişek ile 32 gm arasında geri tepme %20 artarken, 36 gm fişek 28 e göre %40 daha fazla geri teper.

3. Tüfek ağırlığı ile geri tepme arasındaki ilişkide 1 e 1 kuralı vardır. Yani tüfek ağırlığını %10 arttırırsak, geri tepme %10 azalır. Örneğin 2900 gm olan tüfekle, 3200 gm ağırlıktaki bir tüfeğin geri tepme farkı sadece %10 olup bu da çok hissedilen bir fark değildir. Ağırlık 3500 gm olursa %20 geri tepme azalacaktır ki bunu fark edilebileceğimizi düşünüyorum.

4. Namlu şahlanması biraz da silahın ağırlık merkezi ile ilgilidir. Ağırlık merkezi ne kadar önde ve yukarıda ise dönme momenti daha az olup, namlun şahlanması o kadar az olacaktır. Tüfeklerde pek belirgin olmasa da tabanca konusunda önemlidir.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2018, 05:49:44 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Kadir GÜNEŞ, Ahmet CANSEVER

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 17 Aralık 2018, 10:04:15 »
Browning Maxus Power drive ve Winchester SX3 de kullanılan piston benzer.

Beretta Blink de dışarda önde yer alan piston gerilme yayı Power drive da pistonun içinde yer almaktadır. Çalışma sistemi Blink gibi aşırı gelen gazı bu kez önden değil yanlardan çıkartmaktadır.  ABD de bir çok forumda çok şikayet okuyabilirisiniz:

Resimde okla işaretlediğim gerilme yayı, piston içinde olduğu için kirlenmekte ve temizliği zor olmaktadır. Bu yayın sökülmesi Blink gibi kullanıcı tarafından yapılamamakta fabrikaya gitmesi gerekmekte olduğunu okudum.

ABD deki forumlarda bu gerilme yayının kırılması olayı da sık yazılmaktadır:

Şimdi daha iyi anladım hocam. Aslında çözüm olarak düşünürsek güzel bir çözüm bulunmuş, fakat ileriye dönük temizlikte böyle bir sorunla karşılaşılması sistemin yaptığı işin önüne geçmiş ve başlı başına bir sıkıntı halini almış anlaşılan.

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 17 Aralık 2018, 10:11:37 »

Peki hocam yarı oto tüfekler de şahlanma ve tepme açısından irca yayının konumu etkili oluyor mu? Dipçikten yaylı ve önden yaylı tüfekler de bu açıdan bir fark var mıdır?

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya