Gönderen Konu: B&P F2 Classic Eski-Yeni Farkı  (Okunma sayısı 6187 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
B&P F2 Classic Eski-Yeni Farkı
« : 22 Kasım 2018, 18:19:10 »
Merhaba değerli site sakinleri;
Bugün, bir koli B&P F2 Classic 5no. fişek satın aldım. Evde, birkaç yıl önce aldığım aynı fişeklerle karşılaştırdığımda, yenilerin kovan renginin daha açık renk ve ağız kıvırmalarının da B&P gibi bir firmaya yakışmayacak kadar kötü görünümlü, bozuk şekilli olduğunu farkettim. Durumu B&P'ye e-mail yoluyla ilettim, cevap geldiğinde paylaşırım. Ancak, o zamana kadar, yeni bir fason/sahte üretim muhabbeti başlatmak istememekle birlikte, konuyla ilgili bilgi ve tesbiti olanların yorumlarını rica ediyorum.Selamlar...
(Eski fişek)

(Yeni fişek)

(Eski fişek)

(Yeni fişek)

« Son Düzenleme: 22 Kasım 2018, 18:27:47 Gönderen: Aycan AY »
Aycan AY
1965- ADANA

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: B&P F2 Classic Eski-Yeni Farkı
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2018, 18:48:05 »
Kovanlar BP Gordon System, hoş bu sahte olamayacağı anlamına gelmiyor ama İnşallah değillerdir.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2018, 19:09:21 »
Aycan bey  anlamanın tek yolu otopsi eski ile yeniyi otopsi yaparsanız az çok bilgi sahibi olabiliriz eski olanlar görünüm olarak sıkıntısız yenilerini kovan plastigi ve ağız kıvırma çok kötü kesip bir bakın barut f2 tapa b&p z2m kapsül de cx2000 olması gerekli  dünkü paylaşılan mb 30gr Light  modelindeki tapa olması gereken tapa idi ama barut c7 tarzı  bir baruttu   
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimiçi Tamer YİĞİT

• Müdavim Üyemiz
  • ''AVCI AVINI ALIR''
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2018, 19:37:09 »
Resimlere bakarak konusuyorum buyuk ihtimalle orjinal değil gibi.
Tamer YİĞİT /1968 Eğirdir/ Arh+/Benelli Ethos /Beretta S56 /Armsan A612
 İkamet ANTALYA

Çevrimdışı Cengiz OKÇU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2018, 19:49:32 »
Aycan bey Bp lerden bende şüpheleniyorum telefonda ki barkod okuyucu ile bp üzerinde çok uğraştım okumadı bügün ki aldığım rc yi birkerede okudu kendi sitesi açıldı sizde deneyin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
1983
Yozgat

Çevrimdışı Fatih ÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2018, 21:21:44 »
Bende kirklar elinde bursada aynı kovanlari görüyorum kovan kalitesi düşük geldi bp nin yeni sürümü
1977 inegöl

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 22 Kasım 2018, 21:54:25 »
Hüseyin bey banada barut c7 gibi geldi. Ama resmi büyütünce baklava kesim olduğunu gördüm yani c7 değil bu barut bizim yerli hiçbir fişekte rastlamadım.O dünkü B&P orjinaldi . Bugünkü f2 ler fabrika baskısı değil sanki Çünkü  yıldız kapama el yapımı gibi ağzı kalibre edilmemiş bir çok otomatik tüfekte sıkıştırma takılma yapacaktır.
       Benim aklıma gelen şu bunlar bu fişekleri fabrikanın izni dahilinde düşük kalite saçma ve istenen barut aynı ama gramı eksik çıkıyor nasıl oluyor. Ben geçen gün  rc jk6 aldım bu fişeği Emrah kardeşim daha önce inceledi 1.95 jk6 barut çıktı benim kestiğimde 1.70 çıktı. Eski jk6 katla yeni jk6 arasında yazı farkı bile var ordan kıl kaptım kestim. Aldıklarımı iade edip rc34 gr fişek alacağım
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2018, 21:56:54 Gönderen: Adem KARACAN »
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 22 Kasım 2018, 22:16:10 »
Hüseyin bey banada barut c7 gibi geldi. Ama resmi büyütünce baklava kesim olduğunu gördüm yani c7 değil bu barut bizim yerli hiçbir fişekte rastlamadım.O dünkü B&P orjinaldi . Bugünkü f2 ler fabrika baskısı değil sanki Çünkü  yıldız kapama el yapımı gibi ağzı kalibre edilmemiş bir çok otomatik tüfekte sıkıştırma takılma yapacaktır.
       Benim aklıma gelen şu bunlar bu fişekleri fabrikanın izni dahilinde düşük kalite saçma ve istenen barut aynı ama gramı eksik çıkıyor nasıl oluyor. Ben geçen gün  rc jk6 aldım bu fişeği Emrah kardeşim daha önce inceledi 1.95 jk6 barut çıktı benim kestiğimde 1.70 çıktı. Eski jk6 katla yeni jk6 arasında yazı farkı bile var ordan kıl kaptım kestim. Aldıklarımı iade edip rc34 gr fişek alacağım
Adem bey neye inanacagimizi  şaşırdık  fişek alırken artık şeffaf  olmasına  dikkat  ediyorum  miktarlar  azda olsa içini görmek şart oldu  yerliler de bir Zuber stabil dolum yapıyor  onunda tapa lari  modifiye  etmeleri lazım   
Ya  bu tanindik firmaların  ürünlerini  çok iyi bir şekilde merdiven altı  üreten var yada üreticileri  değişen piyasa şartlarında zarar etmemek  için kaliteden ödün  veriyor   köklü  bir firmanin bunlari  yapma olasılığı  düşük  gibi
şimdi örneğin  bir fişegin içine 1.80 gr x marka bir barut koyup mesela 550 bar basınç elde ediliyorsa aynı barutun miktarını  1.60 gr a çekip  550 bar basınç nasıl elde edilecek   sert baskı kapama yapmakta çözüm deil malesef 

1986 sivas

The following users thanked this post: Adem KARACAN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Savaş TOKER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #8 : 23 Kasım 2018, 10:07:15 »
selamlar herkese,

BASCHIERI&PELLAGRI AV VE ATIŞ FİŞEKLERİ TÜRKİYE İTHALATCISI OLARAK KESİNLİKLE DİYEBİLİRİMKİ TÜRKİYEDE BÖYLE FASON ÜRETİMLER KONUSUNDA ŞAİBE OLMAMASI İÇİN MİNİMUM ONBEŞ SENEDİR BOŞ KOVAN İTHALATI YAPMAMAKTAYIZ.AYRICA BOŞ KOVANLAR ARKA GORDON KISMINDA GORDON SİSTEM YAZISI OLUR YANİ MARKA BASILMAZ.
RESİMLERDE GÖSTERİLDİĞİ ÜZERE ARALARINDA BÜYÜK FARKLILIKLAR GÖZÜKSE BİLE ALDIĞINIZ KOLİDEKİ BÜTÜN ÜRÜNLERİ GÖRMEK İSTERİZ.KOLİDEKİ BARKOD VE KOLİ AYRICA ALDIĞINIZ BAYİİ BİZİM İÇİNDE ÖNEMLİDİR.BUNLARI BİZE İLETİRSENİZ KESİNLİKLE SİZE YARDIMCI OLMAK İSTERİZ.
UNUTULMAMALIDIRKİ HER ÜRÜNDE %5 LİK BİR MAKİNE HATASI GİBİ OPSİYONLAR YER ALMAKTADIR.
BİZE ULAŞMANIZI RİCA EDER HAYIRLI AVLAR DİLERİZ.

[email protected]
[email protected]

• MESCO
1978 - Ankara

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Kasım 2018, 12:16:11 »
Vakit ayırıp konuyla ilgilenen, yorum yapma zahmetinde bulunan herkese teşekkür ederim. Hayatımın her alanında kaliteye imkanlarım dahilinde önem veririm. Stres atıp keyif almak için gittiğim av da istisna değildir. Dolayısıyla, aklımda soru işaretleriyle kullanacağım bu fişekleri bayiye iade ettim. Benim sorunum çözüldü ama, bu konu, umarım  halihazırda elinde bu fişeklerden bulunan veya yeni alacak olan avcılarımıza bir fikir vererek yardımcı olur. Selamlar...
Aycan AY
1965- ADANA

The following users thanked this post: Murat DOĞAN 58

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2018, 12:53:57 »
  Sn.Toker; öncelikle, ürününüzü sahiplenip, konuya duyarlı davrandığınız için teşekkür ederim. Yukarıda belirttiğim üzere fişekleri iade ettim ancak iadeden önce her kutuyu açıp birer, ikişer fişeği incelemiştim; hepsi aynı  idi. Sizi temin ederim ki, hayatımda bu kadar kötü kapatılmış fişek görmemiştim. Tecrübelerimi yeterli bulsam da, iade için gittiğim bayide rastgele, büyük çoğunluğu yerli marka fişekleri inceledik ve bu kadar kötüsüne rastlamadık. Sorun sadece ağız kıvırma kötülüğü de değil; kovan plastik kalitesi de son derece kötüydü. Eski fişeklerin kovanları daha bir dolu malzeme ve renkleri de Classic ismine atıfta bulunurcasına mat idi. Yeniler ise, kalite hissiyle örtüşmeyen çok daha ince bir malzeme ve parlak renklere sahip. Şayet ürünler orijinal B&P üretimi ve bu malzeme-işçilik değişiminin ikna edici bir açıklaması yok ise çok ciddi bir kalite standardı düşüşüyle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum.
 Yıllardır kullandığım B&P markasına ait değişik fişeklerden hep memnun kalmışımdır. Bu yüzdendir ki, her zaman hatırı sayılır miktarlarda tuttuğum fişek envanterimin neredeyse tamamını bu markanın fişekleri oluşturur. Keza, iade ettiklerimin yerine de Long Range aldım.
 Neredeyse unutuyordum; F2 serisinin 4 ve 6 no'larında sorun yoktu, elimdeki eski serilerle aynıydılar. Bayideki diğer 5no fişeklere baktığımız da, tıpkı aldıklarım gibi onlar da sorunlu fişeklerdi. Bu arada, sorunlu  fişek kutuları üzerindeki barkodları okuttuğumda B&P adresine yönlendirildiğimi de belirtmek isterim.
 Daha fazla uzatmadan; yıllardır B&P fişekleri ilk tercihim olmuştur. Ama aynı yıllar bana bir fişeğin, hele hele bir B&P fişeğinin nasıl olması gerektiğini de öğretti. Sizi temin ederim, bu fişekler çok ciddi malzeme ve işçilik sorunu olan fişekler! Selamlar...
 Not: Fişekleri aldığım bayi, 25 yıllık arkadaşım, dostum ve Adana'nın en yüksek iş hacmine sahip av bayilerinden biridir. Daha da önemlisi, hangi bayi olursa olsun, bu fişekleri kendisi üretmeyip, toptancı/dağıtıcı kanalların birinden almak durumunda olduğu için bu işte sorumluluğu olmadığı kanısındayım. Bu yüzden de, bayi ismi vermeyi doğru bulmuyorum.

author=Savaş TOKER link=topic=201039.msg1437872#msg1437872 date=1542956835]
selamlar herkese,

BASCHIERI&PELLAGRI AV VE ATIŞ FİŞEKLERİ TÜRKİYE İTHALATCISI OLARAK KESİNLİKLE DİYEBİLİRİMKİ TÜRKİYEDE BÖYLE FASON ÜRETİMLER KONUSUNDA ŞAİBE OLMAMASI İÇİN MİNİMUM ONBEŞ SENEDİR BOŞ KOVAN İTHALATI YAPMAMAKTAYIZ.AYRICA BOŞ KOVANLAR ARKA GORDON KISMINDA GORDON SİSTEM YAZISI OLUR YANİ MARKA BASILMAZ.
RESİMLERDE GÖSTERİLDİĞİ ÜZERE ARALARINDA BÜYÜK FARKLILIKLAR GÖZÜKSE BİLE ALDIĞINIZ KOLİDEKİ BÜTÜN ÜRÜNLERİ GÖRMEK İSTERİZ.KOLİDEKİ BARKOD VE KOLİ AYRICA ALDIĞINIZ BAYİİ BİZİM İÇİNDE ÖNEMLİDİR.BUNLARI BİZE İLETİRSENİZ KESİNLİKLE SİZE YARDIMCI OLMAK İSTERİZ.
UNUTULMAMALIDIRKİ HER ÜRÜNDE %5 LİK BİR MAKİNE HATASI GİBİ OPSİYONLAR YER ALMAKTADIR.

[email protected]
[email protected]
[/quote]
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2018, 13:02:23 Gönderen: Aycan AY »
Aycan AY
1965- ADANA

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 23 Kasım 2018, 14:13:39 »

Elimdeki 34g 5 no F2 Clasiclere baktım.
Kovan parlak bordo renk.Kapama kıvrımlarında sorunlar var.
Ancak buna bakarak sahte diyemem.Kuvvetli bir ihtimal    makineden kaynaklı bir hata.
Kovanlara bakarak yorum yapmak istemiyorum.Fişeği kesip kullanılan malzemeye bakmadan yorum yapmanın pek sağlıklı olacağını düşünmüyorum.
Ancak bu hatanın B&P gibi bir markaya yakışmıyor.
Ancak bu partinin makina hatasından kaynaklandığını düşünsemde,kalite kontrol biriminin bu hatayı tespit etmesi ve gerekirse bu partiyi piyasaya sürmemesini beklerdim.
Yarın bu fişeklerden bir numuneyi kesip forumda paylaşacağım.
Kişisel fikrim fişekler orjinal.Ancak B&P gibi 150 senedir fişek üreten bir firma için bu durum pek hoş olmamış...

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Fatih ÇAY, Hüseyin İŞCEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Kasım 2018, 15:03:47 »
  Suat Bey;  renkler ne derece doğru yansımış bilmiyorum  ama, fotoğraflardaki tonlar bir nebze de olsa eski serilerin rengine yakın. Benim aldıklarım parlak kahverengi gibi bir tondaydı.
 Fişeklerin sahte olup, olmadığı konusuna gelince; ben de emin değilim ve zaten böyle bir iddiam da yok, sadece şüphem var. Ama, gördüklerimden sonra, acaba sahte olsalar daha mı iyi diye düşünmeden edemiyorum. En azından, kendi adıma 'kocaman' bir güvenin sarsıntısını hissetmem. Selamlar...
Aycan AY
1965- ADANA

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 23 Kasım 2018, 22:11:57 »
Bütün gidip aldığım rc jk6 35 gr ları iade edip rc 34 gr fişeklerle değiştirdim. BPS 34 gr fişekler çok güzeldi. Keşke çok stoklasaydım diyip duruyorum.
Adem KARACAN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2018, 10:06:03 »
selamlar herkese,

[email protected]
[email protected]

Savaş Bey, ithalatçı olarak forumda yazmanız takdir edilecek bir durum, teşekkürler. Linkteki konuda bulunan B&P 30gr fişek için bazı sorularım var. Bu fişekten C7 barut çıkmış. B&P bu serilerde MB barut kullanmayı bıraktı mı? Ya da bazı markaların yaptığı gibi ülkemiz için özel üretim mi bu fişek? Yoksa sahte midir? Saçmaların da şekli bozuk. 
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=201013.0;topicseen
1980-Antalya

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 26 Kasım 2018, 15:43:34 »

BİGA/1979

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Necdet GÜNEY, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 26 Kasım 2018, 15:54:35 »
Eline sağlık Suat Hocam,
Haydi 2.8 mm yi anladıkta , 2.3 mm lik yaklaşık 8 no saçmaların ne işi var 5 no fişekte, bazen diyorum distribütöre şikayet gitmedikçe sonuna kadar kalite düşecek mi?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 26 Kasım 2018, 16:07:14 »
Arkadaşlar işlerimin yoğunluğundan dolayı incelemeyi yeni yapabildim.
Öncelikle fişeğimiz 34g 5 no  ve Orijinal.
Kullanılan barut F2.
1.64g
Halbuki sitesinde 32/35 g fişeklerde 1.70 g olması gerektiği yazıyor.

Saçmaların % 90 dan  fazlası 2.8mm az  bir kısmı da  2.4mm.
Herhalde kancık sıkı denemesi yaptılar.😀😀😀Saçmalar her geometrik şekilden.
Ne ararsanız var.Allah Razı Olsun en iyisi için uğraşmışlar.
Barut olması gerekenden az.
Yani durumu kurtarır aslında.1.70g olması gerekirken 1.65g çıktı.
Yerli  36g larda 1.65g gibi Csb yi görünce bu barut bu durumu fazlasıyla kurtarır.
Ama B&P nin malzemeden tasarruf ettiğini görüyorum.Bunun adı başka bişey ama açıktan demeye de dilim varmıyor.
Fişeğin yıldız kapaması tahmin ettiğim gibi hatalı.Muhtemelen baskı yapan makinadan kaynaklı.
Ama bu durum B&P nin 150 yıllık mazisine yakışmamış.
Sıradan merdiven altı bir atölyede fişek basmaya kalksam bundan daha iyi basarım herhalde.
Velhasıl sadece bu yıl 10 koli kadar aldığım bu markaya
veda zamanımız gelmiş.
Pellagri firmasıda Türk avcısına kaptırma yolunu seçmiş anlaşılan.
Birde bu fişekleri satışa sunmuştum ben.İnanın koliyi  açınca fark ettim.
Benim açımdan fişek sorunlu değil.Kullanılamayacak kadar kötü de değil.
Ancak herşeyine özendiğimiz ,Avrupalı üreticilerin tüfek ve fişeklerinin de halleride ortada.
Ve her kim olursa olsun bu memleketin avcısını keriz gibi görenlere her fırsatta en hakettikleri şekilde cevap vermeye devam edeceğim.
Bizi hiç bir şeyden anlamayan,ne verirsek yer bunlar diye düşünenlere de bu inceleme kapak olsun...

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2018, 16:13:50 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 26 Kasım 2018, 16:42:00 »
30 gr mb lıght modelınde  mb barut yerıne c7 barut kullanıldı ıse b&p de sıkınta baslamıs demektır  150 yıllık bır fırma aynı barutu aynı fısekte yıllar önce 1.70gr  kullananırken  neden degerler asagıya cekılmıs acaba kuresel ısınmayı   yakından mı takıp etmekteler?. kalıte kontrol den sorumlular  uretım asamasında ızındemıydıler acaba?yoksa bunlara kımse  bakmaz ugrasmaz sür pıyasaya zaten marka satılır anlayısı mı? bır kac yıl öncesıne kadar en sevdıgım marka ıdi artık süpelıler lıstesındeler tesekkürler suat bey rastgele

1986 sivas

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 26 Kasım 2018, 16:42:32 »
Sayın hocalarım bize gelen bazı hepsi değil arabaların yan kapı çelik bariyerleri neden yoksa vs malzeme kalitesi düşükse hatta şöyle diyim Avrupa reno brodvay ile Türkiye montaj arasında kalite farkı varsa bu arz talep işidir. Adamlardan Ruslar glavpatron adında fişek doldurttu barut haddi fazlaydı bu arz taleptir. Yani İtalyanlar Türkler fişekten anlamıyor bas gitsin diye düşündüklerini sanmıyorum.
Adem KARACAN

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 26 Kasım 2018, 19:16:17 »
 Herkese merhaba;
Öncelikle, Suat Bey'e inceleme için teşekkür ediyorum.
Konuya ilişkin' B&P firmasına yolladığım e-maile az önce cevap geldi. Cevap aynen şöyle; "Bu yıl , geçen yılla mukayese ettiğimizde kovanları farklı bir yöntemle üretiyoruz. Bu yöntem, kovanların daha kolay işlenmesini sağlıyor. Mesela, kıvırmanın ortasındaki delik daha küçük. Kıvırmanın düzgün olmadığından bahsetmişsiniz, endişelenmeyin, bu, balistik koşulları etkilemez."  Andrea Pancaldi (Kalite kontrol bölümü)
 Evet, cevap aynen bu şekilde ve kendi adıma hiç tatmin edici bulmadım. Şu anda da, iki üretim farkının bu kadar büyük olduğu bir tablonun açıklamasının bu kadar basit olmaması gerektiğini belirten, konuyu daha detaylı ve görsel destekli olarak izah eden yeni bir e-mail hazırlıyorum ve eğer Suat Bey için bir sakıncası yoksa, onun güzel incelemesinden fotoğrafları da kullanmak isterim. Selamlar...
Aycan AY
1965- ADANA

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Fatih ÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 26 Kasım 2018, 19:22:51 »
Arkadaşlar işlerimin yoğunluğundan dolayı incelemeyi yeni yapabildim.
Öncelikle fişeğimiz 34g 5 no  ve Orijinal.
Kullanılan barut F2.
1.64g
Halbuki sitesinde 32/35 g fişeklerde 1.70 g olması gerektiği yazıyor.

Saçmaların % 90 dan  fazlası 2.8mm az  bir kısmı da  2.4mm.
Herhalde kancık sıkı denemesi yaptılar.😀😀😀Saçmalar her geometrik şekilden.
Ne ararsanız var.Allah Razı Olsun en iyisi için uğraşmışlar.
Barut olması gerekenden az.
Yani durumu kurtarır aslında.1.70g olması gerekirken 1.65g çıktı.
Yerli  36g larda 1.65g gibi Csb yi görünce bu barut bu durumu fazlasıyla kurtarır.
Ama B&P nin malzemeden tasarruf ettiğini görüyorum.Bunun adı başka bişey ama açıktan demeye de dilim varmıyor.
Fişeğin yıldız kapaması tahmin ettiğim gibi hatalı.Muhtemelen baskı yapan makinadan kaynaklı.
Ama bu durum B&P nin 150 yıllık mazisine yakışmamış.
Sıradan merdiven altı bir atölyede fişek basmaya kalksam bundan daha iyi basarım herhalde.
Velhasıl sadece bu yıl 10 koli kadar aldığım bu markaya
veda zamanımız gelmiş.
Pellagri firmasıda Türk avcısına kaptırma yolunu seçmiş anlaşılan.
Birde bu fişekleri satışa sunmuştum ben.İnanın koliyi  açınca fark ettim.
Benim açımdan fişek sorunlu değil.Kullanılamayacak kadar kötü de değil.
Ancak herşeyine özendiğimiz ,Avrupalı üreticilerin tüfek ve fişeklerinin de halleride ortada.
Ve her kim olursa olsun bu memleketin avcısını keriz gibi görenlere her fırsatta en hakettikleri şekilde cevap vermeye devam edeceğim.
Bizi hiç bir şeyden anlamayan,ne verirsek yer bunlar diye düşünenlere de bu inceleme kapak olsun...
Suat bey benim incelediği m fişekte ki barut 1.60 ve terazi yi Kuyumcudan denedim doğru

1977 inegöl

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Alperen BİÇİCİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #22 : 26 Kasım 2018, 19:23:19 »
Ben 20 yıldan beri bp kullanırım hiç bir zaman başka altarnetif aramadım aramamda hiç de pişman olmadım.
  • Akdaş ah 212
1976 - Hatay

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 26 Kasım 2018, 19:25:48 »
Herkese merhaba;
Öncelikle, Suat Bey'e inceleme için teşekkür ediyorum.
Konuya ilişkin' B&P firmasına yolladığım e-maile az önce cevap geldi. Cevap aynen şöyle; "Bu yıl , geçen yılla mukayese ettiğimizde kovanları farklı bir yöntemle üretiyoruz. Bu yöntem, kovanların daha kolay işlenmesini sağlıyor. Mesela, kıvırmanın ortasındaki delik daha küçük. Kıvırmanın düzgün olmadığından bahsetmişsiniz, endişelenmeyin, bu, balistik koşulları etkilemez."  Andrea Pancaldi (Kalite kontrol bölümü)
 Evet, cevap aynen bu şekilde ve kendi adıma hiç tatmin edici bulmadım. Şu anda da, iki üretim farkının bu kadar büyük olduğu bir tablonun açıklamasının bu kadar basit olmaması gerektiğini belirten, konuyu daha detaylı ve görsel destekli olarak izah eden yeni bir e-mail hazırlıyorum ve eğer Suat Bey için bir sakıncası yoksa, onun güzel incelemesinden fotoğrafları da kullanmak isterim. Selamlar... Bir

Sn AY
Fotoğrafları  kullanmanızda  benim için bir sakınca yok.
Mail içerisine barut hakkının da düşük olduğunu iletiniz lütfen.
Ben fişeklerin orijinal olduğunu gördüm.Ancak bu yeni
kovanlarla ilgili cevabın beni de pek tatmin ettiği söylenemez.
Son olarak neden bunu tüketici farketmeden üreticiler belirtmiyorlar ?

BİGA/1979

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 26 Kasım 2018, 21:12:11 »
  Teşekkür ederim Suat Bey. Barut hakkı farkını ve saçma numarası farklılıklarını/şekilsizliklerini de mutlaka belirteceğim zaten. Selamlar...

Sn AY
Fotoğrafları  kullanmanızda  benim için bir sakınca yok.
Mail içerisine barut hakkının da düşük olduğunu iletiniz lütfen.
Ben fişeklerin orijinal olduğunu gördüm.Ancak bu yeni
kovanlarla ilgili cevabın beni de pek tatmin ettiği söylenemez.
Son olarak neden bunu tüketici farketmeden üreticiler belirtmiyorlar ?

Aycan AY
1965- ADANA