Gönderen Konu: RENOVA DEĞERLENDİRME  (Okunma sayısı 25721 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
Ynt: RENOVA DEĞERLENDİRME
« Yanıtla #25 : 07 Mart 2018, 16:41:42 »
Fazla yorum yapamazsam da, arkadaşların yazdıklarını konu atlamadan okumaya çalışıyorum. Dikkatimi birşey çekti. istisnasız herkes tüfeğin gurupmanında bir sıkıntı söylediği zaman hemen sol vurma sorunu var diyor. Çok ilginç geldi bana. Sağ vurma sorunu var diyen fazla görmedim. ilginçtir benim aldığım tüfekte 5-10 cm arası sol vuruyordu. Bu konu da biraz hassas olduğum için firma ile görüştüm. Tüfeği gönderdim. Namluyu değişip gönderdiler. Şu anda tam istediğim gibi. Nişan aldığım yeri sapma yapmadan vuruyor. Bu olay arkadaşlarında belirttiği gibi yabancı tüfeklerde de oluyor. Ama istisnasız tüfekte merkezden kaçık bir gurupman oluyorsa sol vurma oluyor. Sizcede ilginç değil mi? Ne dersin Emrah bey. Yanlış gözlem mi yaptım acaba.

Hadi onu geçelim koskoca kurumsal firmalarda kalite kontrol olmadığının %100 ispatıdır bunlar =) yerli veya yabancı grupman testi yapıp yollamadıkları sürece müşteri memnuniyetsizliği yapar kim ister 0 km aldığı silahın sol atmasını ? Allaha şükür 2 silah aldım ikiside nokta atışı yapıyor hiçbir problem yaşamadım bu konuda
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #26 : 07 Mart 2018, 16:50:16 »
Allaha şükür 2 silah aldım ikiside nokta atışı yapıyor hiçbir problem yaşamadım bu konuda
Akdaş firmasında Önder bey var, grupman ve atış sorumlusu.
Biraz sohbet etmiştim kendisiye. Üretimden çıkan her tüfek elimden geçiyor, tek tek deniyorum tüfekleri demişti.
Kendisi de aynı zamanda ördek avcısıymış. Tüfek baktığı yeri vurmazsa avcının ne hissedebileceğini anlarım diyor.
Avcı bakış açısı olunca, olaya ayrı bir güzellik katıyor işte.. :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Şevki MİRZA, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 07 Mart 2018, 17:10:54 »
Renova dengesine ve hafifliğine hayran kaldığım çok beğendiğim bi model  @Emrah AKDENİZ @Şevki MİRZA ustalar sayesinde detaylı bilgi edindik sağolsunlar, çok almak istedim ama o kasadaki beyaz çizgiye ısınamadım ne kadar uğraştıysam da çizgisiz yaptıramadım çizgi olmadan olmaz diyorlar :D

Sağa sola atma konusunda acaba boresighter işe yaramıyor mu ya da atış esnasında oluşan bi hata mı çok basittir aslında boresighter ile kontrol yapmak ???
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

The following users thanked this post: Şevki MİRZA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #28 : 07 Mart 2018, 17:17:02 »
Fazla yorum yapamazsam da, arkadaşların yazdıklarını konu atlamadan okumaya çalışıyorum. Dikkatimi birşey çekti. istisnasız herkes tüfeğin gurupmanında bir sıkıntı söylediği zaman hemen sol vurma sorunu var diyor. Çok ilginç geldi bana. Sağ vurma sorunu var diyen fazla görmedim. ilginçtir benim aldığım tüfekte 5-10 cm arası sol vuruyordu. Bu konu da biraz hassas olduğum için firma ile görüştüm. Tüfeği gönderdim. Namluyu değişip gönderdiler. Şu anda tam istediğim gibi. Nişan aldığım yeri sapma yapmadan vuruyor. Bu olay arkadaşlarında belirttiği gibi yabancı tüfeklerde de oluyor. Ama istisnasız tüfekte merkezden kaçık bir gurupman oluyorsa sol vurma oluyor. Sizcede ilginç değil mi? Ne dersin Emrah bey. Yanlış gözlem mi yaptım acaba.
Cemal Bey bu durum benim de kafamı kurcalıyor, sebebini bilmiyorum. Ama şu var, sağ el kullanan bir atıcı eğer ki tüfekte bir hata yoksa, omzuna dayama hatası veya sert tetik çekme hatasıyla da tüfeğe sol veya sol alt attırabilir. Tüfekten kaynaklanabilecek durumları da yukarıda kendimce dile getirdim zaten. Ben de sağa atan tüfek görmedim hiç. Hatalı olanların hepsi ne hikmetse hep sola atıyor. İllaki vardır bir sebebi..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #29 : 07 Mart 2018, 19:06:37 »
Cemal Bey bu durum benim de kafamı kurcalıyor, sebebini bilmiyorum. Ama şu var, sağ el kullanan bir atıcı eğer ki tüfekte bir hata yoksa, omzuna dayama hatası veya sert tetik çekme hatasıyla da tüfeğe sol veya sol alt attırabilir. Tüfekten kaynaklanabilecek durumları da yukarıda kendimce dile getirdim zaten. Ben de sağa atan tüfek görmedim hiç. Hatalı olanların hepsi ne hikmetse hep sola atıyor. İllaki vardır bir sebebi..
Bu yıl tüfek almaya karar verdiğimde, renova da tercihlerim arasındaydı. Sonra impala plus aldım. Daha şık geldi bana. Tüfeği ilk aldığımda kendimce namlu üzerinden lazerle işaretleme yapıp sabitleyerek atış yaptım. Bu şekilde yapmasam küçükte olsa sol vurmayı göremeyecektim. Firma sağ olsun çok ilgilendi. Ölçümde mikron seviyesinde namlu içinde sapma olduğu için namluyu değiştirdiler. Test yapılıp yapılmadığını sorduğumda, mutlaka kontrol edildiğini, grupman atışı yapıldığını, fakat benim tüfek için merkezden saplanın çok küçük boyutta olduğu için testi yapan arkadaşın bunu anında algılamayacağını iletti. Bu konuşmada ki namlu içindeki mikron seviyedeki sapma muhabbeti ve bütün tüfek hatalarında ki sol vurma muhabbeti, bence namlunun delinme sırasında torna dönüş yönünün her yerde aynı olması ve namlu içinde bu nedenle hep aynı yöne doğru eksen kaymasına neden olabilir diye düşünüyorum. Belkide bu düşünce çok saçmada olabilir. Öyle birşeydir diye düşünüyorum. Kalın sağlıcakla...
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 07 Mart 2018, 19:39:47 »

Cemal bey sağ atan bir franchi affinity sahibi olmuştum
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #31 : 07 Mart 2018, 20:45:56 »
Biraz sohbet etmiştim kendisiye. Üretimden çıkan her tüfek elimden geçiyor, tek tek deniyorum tüfekleri demişti.
Kendisi de aynı zamanda ördek avcısıymış. Tüfek baktığı yeri vurmazsa avcının ne hissedebileceğini anlarım diyor.

:o :o :o :o :o
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #32 : 07 Mart 2018, 21:06:44 »
Ekim ayının başında aldığım bu tüfeği, sezon boyunca ağırlıklı olarak ördek ve tahtalı avlarında kullandım.
Bunların haricinde, grupman denemeleri ve kurşun atışlarıyla birlikte 5 ay içinde ortalama 5 koli civarı fişek atmışım.
Bu süreç zarfında, fişek hatasından kaynaklı 2 defa dikme problemi ve sebebi barut pisliği diye düşündüğüm 3 defa fişek patlatmama sorunu oldu. Son dönemlerde ise, 24 gramlarda çalışmama gibi bir durum ortaya çıktı..

Üretilen ilk 100 civarı tüfekte icra yayı problem yaratmış. Sipariş verilen yaylar istenilen özellikte olmadığı için erken deforme olma ve buna bağlı olarak atış hataları ortaya çıkarmış ( Yukarıda yazdığım son dönemde 24 gr atmaması gibi).
Sonrasında bu problemin aşıldığı ve diğer birkaç küçük sorunun da düzeltildiğini öğrendim.
Şuanki hali, 4 bin üzeri atımda sadece 3 kez hata vermiş.
Kullanıcı olarak eleştirdiğim taraf, ar-ge eksikliği ya da acelecilik.. Bana göre bu gibi sorunların, seriye geçmeden önce etraflıca halledilmesi lazım.

Forumda yazılıp çizilenler ve tavsiyeler de dikkate alınarak, şok ölçülerinde düzenleme yapılmış. İlk çıkan seriler hariç, şoklar artık olması gerekenden daha dar değil ve namlu iç çap ölçülerine daha uygun üretiliyor. En son yapılan grupman test sonuçlarının da gayet iyi olduğunu öğrendim.
Şuanda, parlak krom yerine standart olarak sulu kum veya ince kum denilen bir kaplama kullanılıyor. Diğerleri yine isteğe bağlı.
Standart uygulanan kaplama, mat-parlak arası ve göze hoş bir görünümü var. Çizilmeye ve yıpranmaya karşı, diğer krom kaplama çeşitlerine göre daha dayanıklı olduğu söylendi. İlk çıkanlarda kasada Huğlu logosu yoktu.. Kasaya da logo konuluyor artık.

Tüfeğin son hali..

Şimdi gelelim performans kısmına..

Renova ile, ağır tüfek alışkanlığından, daha hafif ve daha dinamik bir tüfek kullanımına geçtim. İlk başlarda hafiflik pek fark etmese de tüfeğe alışınca çok hoşuma gitti. Üstelik bu hafifliğe rağmen tüfeğin tepmemesi de benim için avantaj oldu. Geçit avında atılan fişek sayısı fazla olduğundan, mecburen atış konforu aranıyor :)

Tüfeğin, özellikle namlu performansından çok memnun kaldım.
Ortalama 18,75 mm iç çap, uzun birleştirme konisi ve 7 cm şoklar, bana göre grupman ve av konusunda oldukça tatmin edici sonuçlar veriyor.
Tüfeğimden, hem bu konuda hem de fişek seçme konusunda çok şükür hiç şikayetim olmadı.
Bazen, yoğun grupman yüzünden kaçırdığım avları saymazsak tabi  ^-^
Dar iç çaplı tüfeklerle de av yaptım, onların da bende yeri ayrıdır, ama özellikle geçit avında geniş namlunun farkı benim için biraz daha ön plana çıkıyor.
Geniş namlu olan her tüfek güzel sonuçlar verir mi ? Onu da bilemiyorum..

Sezon biter bitmez, tüfeğimi servise yolladım. İlk serilerden olduğu için gerekli teknik düzeltmeler yapılacak.
Görsel olarak da, kasa bronz renk olacak. Bu konuda biraz kararsız kaldım ama diğer birkaç farklı modeli inceleyince aklıma yattı.
Göze hoş görünüyor. Hep siyah kasa kullanıyorum, bu defa da değişiklik olsun.
Bronz kasa olunca, cevizin birazcık daha desenli olması iyi olur. Bu yüzden, dipçik ve kundak da imkan dahilinde 2,5 veya 3 no ile değiştirilecek.
Görselliğe öyle pek takıntım yok ama bu defa işi bir adım ileriye götürelim dedik, hayırlısı bakalım ::)
Tüfek geldiğinde, yeni halini ve yeni şokların performansını da beraber değerlendiririz nasip olursa.

Renovayla ilgili şuan aklıma gelenler bunlar. Meraklısı için faydalı olur diye paylaşmak istedim..
Her şey gönlünüzce olsun. Allaha emanet olunuz.

Kinetik sevdam gt 1 ile başladı..
Renova ile devam etti.. İddia  lı olmasam da Türkiye de avcılar içinde renova ile  en çok fişek atan kişiler senle ben galiba ...
1000 İ geçtim kendi adıma. Üveyik sezonuna yetişmedi siparişimiz.
Renova ilk gün ki performansını biraz olsun yitirdi. Emrah ın yukarıda yazdıkları birebir doğru..
Hafif ve çalışması çok hızlı sistem olarak bir kinetik deki hızdan daha fazlası.
Namlu olayı benim gözümde bitirmiş grupman verimliliğinde . Bunu yaptığım avlarda fazlasıyla faydasını gördüm
Dağda bayırda taşımak için biçilmiş kaftan .
3500 GR lık tüfeklerden sonra 2900 gr tüfek tüy gibi geldi ...  Ben her kez aksine kasasını  çok sevdim. Dinamik keskin hatlar ince kibar bir görüntü katmış
Beyaz çizgi olmaz sa daha iyi denilmiş. O zaman da simsiyah kasa çok boğuk olurdu..

Ördekte yüksek grmajları attım gayet rahat konforu olan bir tüfek.
71 Namlu bendeki ortalam 35 metreden fazla bir mesafede önlemeli sağlam bir atışla bir Horoz aldım (keklik :) )
71 namlu 6 no rc s4  Keklikten 9 tane saçma çıktı ...
Bu Kendi adıma çok güzel bir sonuç

Kısaca Benim gözüm de Türkiye de alınacak otomatik tüfeklerin başında geliyor.

• Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2018, 21:07:39 »
Renova dengesine ve hafifliğine hayran kaldığım çok beğendiğim bi model  @Emrah AKDENİZ @Şevki MİRZA ustalar sayesinde detaylı bilgi edindik sağolsunlar, çok almak istedim ama o kasadaki beyaz çizgiye ısınamadım ne kadar uğraştıysam da çizgisiz yaptıramadım çizgi olmadan olmaz diyorlar :D

Sağa sola atma konusunda acaba boresighter işe yaramıyor mu ya da atış esnasında oluşan bi hata mı çok basittir aslında boresighter ile kontrol yapmak ???

@Tolga GÜVENDİK Bende zorladım olmadı malesef  ;D ;D ;D
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tolga GÜVENDİK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 07 Mart 2018, 21:33:31 »
Emrah Abi senin nazarında değerlendirmeyi böyle objektif olarak yapan herkesi tebrik ederim.Bir avcının elindeki tüfeği artı ve eksileriyle paylaşması hakikaten erdemli bir davranış ve öyle olduğu için genelde böyle şeyleri görmek zor.Pozitif yanlarıyla,negatif yanlarıyla,eleştirilerle harmanlanan gerçek bir değerlendirme olmuş.Çoğu insana yol gösterir nitelikte bir paylaşım.Teşekkürler...
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 07 Mart 2018, 21:35:37 »
Bence gayet güzel oluyor renova yazisinida bi baski yapsalar ooooo dadindan yenmez. . Aslinda kaliteyi bi tık yukari taşimak o kadar basit.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

« Son Düzenleme: 08 Mart 2018, 08:51:25 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Tolga GÜVENDİK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 07 Mart 2018, 21:59:39 »
Naçizane fikrimdir. Son yıllarda yapılan yerli tüfeklerde çok büyük ilerleme var. Bu son 2 yılda daha da arttı. Teknik bilgim çok fazla yoktur. Hala birçok şeyi öğrenmeye çalışıyorum. 2017 yılı sezon başında tüfek almaya karar verdiğim zaman avlak forum ailesinin tüfekler hakkındaki bütün yorumlarını okuyarak tüfeğimi aldım. Sizlere teşekkür ederim. Bu sayfalar çok değerli bilgiler barındırıyor. Evet Avrupa tüfek iyidir. Ama o kadar parayı vermek ne kadar doğru. Çok değerli bilgilere sahip bir arkadaşım aynen şunu söyledi. Şu anlık yerli tüfeklerin namlu ömrü 30 bin atım civarıdır. Avrupa iyi tüfeklerin namlu ömrü 80 bin atım civarı. Trap tüfeklerinin namlu ömrünü tam bilmemekle 100 binden çok fazla. Yılda 300-500 fişek atacak bir avcı için tüfeğe büyük paralar vermeye değmez. Arkadaşın bilgisine güvendiğim için bu bilgiyi doğru kabul ediyorum. Dediğim gibi teknik bilgim çok yok. Doğru olup olmadığını sizlerde yazıp bilgi sahibi olmamızı sağlarsınız. Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2018, 22:00:42 Gönderen: Cemal KARADENİZ »
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #37 : 07 Mart 2018, 22:18:12 »

evet önder abi sağolsun iyi bir dost sizden iyi olmasın bütün silahların grupman denemelerini yapıp gönderiyor kendisini zorla üye yaptım foruma :D
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Kadir GÜREL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 05 Haziran 2018, 05:17:44 »
S.a değerli abilerim ve yaşıtlarım ben renova aldım ilk çokan seriden ben deki aorunda tüfeği kurduktan sonra namluyla kasa şeeit birleşimin de sağa sola 2 3 mm boşluk var el kundak somununu sonuna kadar sıkmama rağmen ve her tüfeği söküp takmam da sabit hedeflere atış değişiyor soş sağ üst alt atıyor birde tetik mekanizmasını söküp temizlik yapıyım dedim kundak içindeki icra yayı kasın çalıştığı yeri yemiş az birsek kalmış birazdaha yese kasanın içine çokacak 10 yakın yerli tüfek alıp kullandım her birinde ayrı ayrı sorunlar yasadım renovadan kullanış olraka serilik olarak çpk memnundum bu sıkıntıları yaşayana kadar şimdi ise soğudum tüfekten yaptırıp datıcam ve güzel bir poze alıp kullanmayı düşünüuiyorum oatamatik tüfek işi bana göre değilmiş selqm ve saygılarımla
  • Huğlu Renova
1993 - Ankara

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 05 Haziran 2018, 06:18:18 »
Tüfek işi gerçekten şans işi denemeden alma diyor herkes ,denesen de sonrasında olabilecekleri görmek imkansız,Dediğin gibi bence sat onu ve Avrupa 2. El bir poze peşine düş forum internet ortamında fiyatlar çok yüksek söyleniyor eş dost akraba etrafında önce bir araştır... tabii bütçene göre

S.a değerli abilerim ve yaşıtlarım ben renova aldım ilk çokan seriden ben deki aorunda tüfeği kurduktan sonra namluyla kasa şeeit birleşimin de sağa sola 2 3 mm boşluk var el kundak somununu sonuna kadar sıkmama rağmen ve her tüfeği söküp takmam da sabit hedeflere atış değişiyor soş sağ üst alt atıyor birde tetik mekanizmasını söküp temizlik yapıyım dedim kundak içindeki icra yayı kasın çalıştığı yeri yemiş az birsek kalmış birazdaha yese kasanın içine çokacak 10 yakın yerli tüfek alıp kullandım her birinde ayrı ayrı sorunlar yasadım renovadan kullanış olraka serilik olarak çpk memnundum bu sıkıntıları yaşayana kadar şimdi ise soğudum tüfekten yaptırıp datıcam ve güzel bir poze alıp kullanmayı düşünüuiyorum oatamatik tüfek işi bana göre değilmiş selqm ve saygılarımla

• Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Kadir GÜREL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 05 Haziran 2018, 14:53:00 »
Doğan ateş abi yerli tüfeklerimiz de maalesef sıkıntılar çıkıyor sizinde dediğiniz gibi şans işi avrupada bu olasılık olma payı var mekanik aksamdan dolayı en iyisi çifte yada poze kullanmak diye düşünüyorum daha tecrübeli abilerim daha iyi bilir
  • Huğlu Renova
1993 - Ankara

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ