Gönderen Konu: 30 yıllık tutkuma veda  (Okunma sayısı 3530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atilla KORKMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
30 yıllık tutkuma veda
« : 06 Aralık 2017, 14:25:07 »
Ava ve Avcılığa Veda!...
80’li yılların başıydı, ilk kez köye gitmiş ve ilk kez tüfekle tanışmıştım. Rahmetli dedem Çakır Efe’nin tek kırma tüfeğini elime vermiş hadi aslanım demişti…
Şehirde, yaşadığım yerde, çevremde avcı yoktu. Rahmetli dedemin tüfeğini 12 Eylül 1980 darbesinden hemen sonra mevcut fişekleri ile parçalayıp çamura gömdüğümüzü ve Dedemin yüzündeki hüznü dün gibi hatırlıyorum.
Hemen hemen her erkek çocuğu gibi sapanla kuş avladım, kapanlar kurdum, babamın hiç ilgisi olmamasına rağmen sanırım dedemden dinlediğim hikayeler neticesinde çocuk avcı olmuştum.15 – 16’lı yaşlara geldiğimde Sağdan soldan elime geçen misinaların ucuna kanca bağlayıp yakın sulara gider balık avlardım. Mutfağımızda çalışan Ustam Mehmet Ali’nin tek kırmasını vererek ava gidelim kaptan dediğinde 17 yaşıma gelmiştim ve gerçek anlamda ilk tüfek avımdı. O güne kadar sapanla vurmuştum kuşları,
İlk tüfeğimi , param yetmediği için her gün vitrinini ziyaret ettiğim bayinin haftalıklarımla ödememi kabul etmesi ile almıştım. O kadar mutlu olmuştum ki.
Ekibin en genç üyesiydim, dağların en dikine gönderirlerdi hep. Nurlar içinde yatsınlar pek çoğu rahmetli oldu. O günlerde şimdinin imkanları yoktu tabi anılarımızı belgeleyemedik ama hafızamın en müstesna yerindeler .
Yıllar geçtikçe hobi olarak başlayan bu sevda yaşam tarzına döndü, Giyim tarzım, kullandığım araçlar , Evimin dekoru vs …. her şeyim doğa üzerine. O kadar içime işlemiş hayatın tüm olumsuzluklarına göğüs gerebileceğim mücadele edebileceğim tutkum haline gelmiş ki 1 gün ava çıksam 1 hafta dimdik ayakta durabiliyordum.
Çok da güzel dostluklar edindim sayesinde. Yiğit, Mert adamlar tanıdım. Aramızda olmayanlarına rahmet , sağ olanlarına şükranlarımı sunar ve çok uzun sağlıklı ömürler dilerim. İyi ki tanımışım Haklarını helal etsinler.
Son yıllarda ava ve avcılığa dair her şey o kadar çok değişti, sevimsizleşti ki bu tutku eziyete dönmeye başladı. Avlaklar elimizden alındı zengin sporu haline getirildi. Köylü, şehirli avcıyı sevmez hor görür aşağılar hale geldi, saygınlığı bitti. Bu hale getirenler UTANSINLAR.
Ben hep asi birisi oldum, düzene hep isyan ettim, adil olmak için gayret ettim, başkaldırdım. Bu da bir isyan ve baş kaldırıdır. Kendimi cezalandırıyor gibi olsam da.
Bu ay içinde belgemi iptal ettirip Avcılığı bırakma kararı aldım.
Başta Ustalarıma ve Avcı dostlarıma sevgi ve saygılarımı sunarım. Hepinizi çok seviyorum Sağlıcakla kalın.
Rasgele.

1969 ankara B-80 / FP 1201

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: 30 yıllık tutkuma veda
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2017, 14:58:22 »
Sn KORKMAZ
Malesef hepimiz sizin izlediğiniz  yolu izleyeceğiz.Er yada geç.
Bu sistemle zaten 5 yıla varmadan av hayvanlarının büyük çoğunluğu tükenecek.
Başka bir eğlencemiz olmadığı için ben hala şartlarımı zorluyorum.
Elindeki 20 25 koli fişek stoğumu satarak elden çıkardım.
3 tüfeğimin ikisini sattım.
Kısacası bir kaç yıl daha avlanacak ekipmanım kaldı.
Sırf bu iş çekilmez bir hal aldığı için.
İhtiyaçtan değil yani.
 Şu kadar söylemek istiyorum'
Bu ülkede Milletimizin CAM FİLMİ konusuna verdiği tepki ,akaryakıtta ,vergilerde ,ötv de, ve harçlarda da aynı şekilde gösterilseydi çok şeyler değişirdi.
Duyarsız vurdumduymaz ve darmadağın bir toplumuz.
Ve bu yapılanları fazlasıyla hak eden büyük ama pısırık bir camiayız.
(NOT: Forum kuralları gereği forumda siyaset yapmak yasaktır arkadaşlar.
Siyasi mevzuata girmeden İlgili Bakanlıkla alakadar eleştiri yapabiliriz.)
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2017, 15:14:37 »
Bütün avcılar sizin gibi umutsuz.
Bende 4 vardiya düzeninde çalışıyorum ve izin günlerim  haftada 3 güne uymuyor.
Avcılıga bu ay son verecektim son çalışma takviminde 5 pazar denk geliyor diye bir sene daha vergi vereceğim.

KARŞIYAKA İZMİR
[email protected]

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Atilla KORKMAZ

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2017, 15:24:47 »
Maalesef avcılık hepimiz için çıkılmaz yol haline geliyor, getiriliyor....
Serzenişiniz gerçekten duygulandırdı beni, herkes kendinden mutlaka birçok şey bulur kendine dair yazdıklarınızdan.

Selam ve hürmetle Atilla abim.....
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Mustafa AYDIN 54, Atilla KORKMAZ

Çevrimdışı Mustafa OCAK 16

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2017, 16:04:24 »
30 yıllık bir tutkuyu bırakmak vazgeçmek çok kolay olmamıştır sanırım...
avcıları bu duruma düşürenler bir kez daha düşünmeli...
toplum olarak elimizden ekmeğimizi alsalar sesimizi çıkaramayacak durumdayız...
camia olarak çok büyük olduğumuzu düşünüyorum kazanılmış haklarımızı her geçen gün elimizden keyfi uygulamalarla alınıyor
tepki göstermiyoruz.
itiraz gelmeyince avcı olmayanların aldığı kararlara uymak zorunda bırakılıyoruz...
çok uzun olacağını sanmıyorum ATİLLA bey gibi bizlerde avcılığı çok yakın zamanda bırakmak zorunda kalabiliriz..
ATİLLA beye geçmiş olsun mu desek ne desek bilemedim... üzüldüm...
  • ata arms venza bronz
  • çift san süper poze
  • setter kral
1965* BURSA* ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2017, 16:17:29 »
Atilla kardeşim bu tür bir yazı ile veda etmemek için 2 yıldır bende kendim ile mücadele ediyorum ava gidiyorum ama zevk
almıyorum çünkü nerede ne zaman avlanacağıma ben karar veremiyorum eskiden bir arabayla 5 kişi ava giderdik şimdi herkes tek başına ava gidiyor muhabbet olmadıktan sonra on kuş yirmi ördek videosu çekilse ne olur ki bir kişi salatayla bir kişi yemek ile bir kişi ateş ile diğerlerinin muhabbeti ile beraber olmadıktan sonra avcılık olsa ne olur kararını saygı ile karşılıyorum hayırlısı olsun. Biz dostluğun dostluk avcılığın avcılık olduğu zamanlarda bu sporu yaptığımız için devlet avcılığı bu saçma sapan kaosun içine sokmadığı için şimdi bize hem zor hem tatsız geliyor ben bir iki yıl daha ayak süreceğim bakalım daha sonra ne yapacağız Allah bilir.
1963 Maltepe-İstanbul

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2017, 17:02:54 »
Ne diyeceğimi bilemedim..Belki en güzeli ''Hakkınızda hayırlı olsun'' duası..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2017, 18:08:27 »
Sayın Korkmaz, hissettiğiniz durumu son bir kaç yıldır ben de yaşıyorum. Fakat av tutkusu nedeniyle atamasını avın bol olduğu bir yere isteyen, ayrıca bu tutku sayesinde  30 yıllık sigara alışkanlığını bile bırakmış biri olarak avdan vazgeçebileceğimi sanmıyorum. Bu nedenle sizin aldığınız karara da üzüldüm doğrusu. Başka hiç bir gerekçe, dağlarda kilometrelerce dolaşıp bu eforu sarfetmemizi sağlayamaz. Sadece bu nedenle bile devam etmeye değer diye düşünüyorum. Umarım kararınızı gözden geçirirsiniz. Selamlar.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2017, 20:47:10 »
Hayırlısı olsun. Sitemlerinizde çok haklısınız.
Avcılığı bu duruma getirenler utansın..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Atilla KORKMAZ, Nezih TUTAR, Mustafa OCAK 16

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2017, 18:24:19 »
O yaşanmışlıklara yazık,tamamen haklısınız,hakkınızda hayırlı olsun.
Hiç zannetmiyorum ama,belki birileri okur da utanır.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2017, 22:34:52 »
Atilla abi hislerimize tercüman olmuşsunuz adeta, son iki üç yıldır aynı şeyleri düşünüyorum ama beni ayakta tutan yegane sebepler avcılığım ve balıkçılığım, onlarda olmasa bu dünya üzerinde beni hayata bağlıyacak hiç bir şey kalmıyor malesef, böyle bir karar aldığınız için çok üzüldüm, Keşke belgenizi iptal ettirmeseydiniz, av olmasada doğada vakit geçirmek için bizlerin sebebi aslında avcılık bahanemiz, hakkınızda hayırlısı olur inşallah. :( :( :(
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Atilla KORKMAZ

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 08 Aralık 2017, 10:49:24 »
atilla bey,

bizi doğadan dağlardan ayıramazlar bizmez bizdeki bu yoldaki sevda,..

toplum olarak duyargasızlaştık tepkisiz etkisiz hale getirildik tek yumruk olamamaktan camiamız bu durumda,

sayın bakanlığımız av camiasına kıyma makinesi popilasyonunu yükseltip meralara salarken gerçek avcı olarak etik avlanan avcılar meraları terk eylemekte fakat avlanmadanda gezer hale geldik elimizde tüfek olsada fişek atmadan kanat görmeden eve dönüyoruz çok zaman kaset çalgı çengi 7/24 çalmakta ovadan bayıra tepeden dağa heryer etik olmayan avcılardan meralar kirlenir durumda belaya bulaşmamak için bu yıl bıldırcına bile gitmedim meralara.

aslında bu düşüncede olan çok avcıyız 2023 e dek bende şartları zorlar sonrası ver dilekçe iptal, bulundurma devam vs. so vakit zaten zengin sporu olan ava maaşım dahi yetmez düşüncesindeyim yaşarsak rabbim ömür verirse göreceğiz.

herşey ağıztadınızda ve gönlünüzce olsun   

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Atilla KORKMAZ

Çevrimdışı Muhittin AYDIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2017, 22:38:01 »
Sevgili avcı kardeşlerim,arkadaşımın duygularını aynen yaşadığımdan dolayı ben de bu gün,26/12/2017 tarih itibarı ile av belgemi iptal ettirerek 40 yıllık tutkuma elveda dedim.MAK denen ucube kuruluş alsın kurallarını başına çalsın.tüm yaptırımlar yasal ve dürüst avcıya çalışıyor.lanet olsun avınada kurallarınada.stres atalım derken stres hastası oldum..artık gerek kalmadı.bir gün düzeldiğini görürsem dönerim,yoksa bitti bu iş.selam ve saygıyla,hoşçakalın..avı belgesellerden izleyeceğim artık..avcıyı avdan soğutan,nefret ettiren sisteme lanet olsun.
Muhittin AYDIN
1959-Denizli

Çevrimdışı Metin ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 27 Aralık 2017, 08:45:41 »
Verdiğin karara saygım var benim tavsiyem yeniden düşün derim zaten istenilen bu. Bizi yıldırıp bıktırarak cözülmemizi istiyorlar.   Her ne kadar avcılık zor duruma gelsede bizler vergi borcu bile olmayan kişileriz kanun dışı birşey yapmiyoruz aksine şimdi birlik olup direnmek lazım. Aksi halde avlandıgımız gezdiğimiz büyüdüğümüz meralarda uzaktan zengin çocuklarını seyretmek zorunda kalacaz.. köyden gelip bagdakini kovuyor deriz yaa. İşte yapılmak istenilen aynen bu.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2017, 08:49:31 Gönderen: Metin ŞAHİN »

resim yükle
                 ♥  ♥  ♥ Metin Şahin ♥  ♥  ♥
                   ♥  ♥  ♥ 1977 -  BOLU  ♥  ♥  ♥