Gönderen Konu: Mekanizma arızası fişek sıkıştırması  (Okunma sayısı 26200 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hayati ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Mekanizma arızası fişek sıkıştırması
« : 11 Nisan 2017, 14:14:47 »
MU 21 12 Ussr 75 Namlu Yarı Otomatik Hareketli Namlu tüfeğimi fişek sıkıştırması ile ilgili arızasını bir türlü çözemedim. Bulunduğumuz ilçedeki tüfek ustası oldu tamir ettim demesine rağmen aynı sorun devam etti. Bilhassa havaya doğru atışlarda daha fazla sorun yaşıyorum .1. fişeği atıyor ikinci fişeği almıyor fişek arada kalıyor, bazen  2,3 saniye sonra fişeği alıyor.En son gittiğim ördek avında hava hafif yağmurluydu fakat yanımda daha kalitesiz otomatik tüfeklerle avlananlar sorun yaşamazken benim tüfeğim fişek sıkıştırmanın yanında mekanizma ileri geri çalışmamaya  aşırı sertleşmeye başladı. Tüfeğin uzun mesafelerde yıkıcılığı çok iyi bu nedenle satmayı değiştirmeyi düşünmüyorum. Bu arıza ile ilgili ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2017, 14:16:19 Gönderen: Hayati ÖZKAN »
Hayati ÖZKAN
EDİRNE
1980

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Ynt: Mekanizma arızası fişek sıkıştırması
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2017, 14:39:59 »
Hayati bey yayı değiştirin daha yumşak bir yay alın takın mutlaka uyacaktır piston üzerindeki sekman ne durumda oring conta mevcutmu
Rus metallerinin alaşımından olsa gerek hareketlenmede çabuk ısınmıyor ilk olarak icra yayını değiştirin
düzelmesi %75 diyorum
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2017, 17:42:11 »
Ya ana (yerine getiren) yayda sorun var, ya pislik falan mani oluyor kanımca. İkisi de birlikte olabilir.

1. Silah için yağ temizleyici (buharlaştırıcı) bir ürün alın. Bir ürün isminde "degreaser" kelimesi geçiyordu ama marka hatırlamıyorum. Silah için olmayan ama benzer işi yapan bir iki şey var ama bence onları kullanmayın.

Uygun ürünü alın ve tetik grubu, kasanın iç bölümleri, hatta şarjör tüpünün üzerini spreyleyin. Kutuda yazdığı kadar bekleyin. Yine kaliteli bir islah yağıyla aynı yerleri hafifçe yağlayın.

2. Olmadıysa bir yaycıya gidin ana yayı yaycıya gösterip aynından yaptırın veya bulabilecekseniz aynından alın.

Eğer çok atış yapılmışsa (bana sorarsanız 20 bin ve üzeri) bilhassa icra yayı ve belki diğer yayların değişmesi gerekir ama her yayı gerektiği şekilde yaptırmak mümkün olur mu bilemiyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hayati ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2017, 13:10:52 »
İbrahim bey sekmanın üzerindeki contayı kaybetmiştim av bayii çıkma bir parça verdi daha kalın belki dediğiniz gibi conta ve yay ile ilgili bir sorun var.Bu arada tüfekteki geri tepme şiddeti omuza ağrı verecek kadar arttı yaydan mı yada daha kalın taktığım contadan mı bilemiyorum. Önerileriniz için çok teşekkürler.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2017, 13:18:55 Gönderen: Hayati ÖZKAN »
Hayati ÖZKAN
EDİRNE
1980

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2017, 01:40:19 »
1. Bu tüfekte piston olmaz.
2. Hatalı çalışan bu tip tüfeklerin dipçiği falan çatlayabiliyor.

kolay gelsin
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2017, 10:08:13 »
İbrahim bey sekmanın üzerindeki contayı kaybetmiştim av bayii çıkma bir parça verdi daha kalın belki dediğiniz gibi conta ve yay ile ilgili bir sorun var.Bu arada tüfekteki geri tepme şiddeti omuza ağrı verecek kadar arttı yaydan mı yada daha kalın taktığım contadan mı bilemiyorum. Önerileriniz için çok teşekkürler.
Hayati bey Tüfekteki basınc artmış sizin problem "gaz kaçağı"
siz eski yayı geri takın mekanizma sertleşsin sadece conta kullanarak gaz kaçağını önleyin eskiye nazaran biraz tepsede sonuçta takılmadan çalışacaktır

Çevrimdışı Hayati ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2017, 13:51:53 »
İbrahim Bey bu tüfek gazlı sistemle çalışmıyor bildiğim kadarıyla.Tüfek üstte yazdığım gibi hareketli namlu darbeyle çalışan bir sistemi var.Dün tüfeği tamir eden usta ile görüştüm tüfeğin icra yayı veya conta ile ilgili bir sorun olmadığını söyledi.Tüfeği omuzlama ile ilgili iyi omuzlarsan tüfek çalışır omuzunu acıtır,iyi omuzlamassan tüfek tutukluk yapar dedi. tüfeğin videosu burada var incelerseniz sevinirim. 

upload image
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2017, 13:56:53 Gönderen: Hayati ÖZKAN »
Hayati ÖZKAN
EDİRNE
1980

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 13 Nisan 2017, 15:08:10 »
Hayati bey ustamız gerekli bilgilendirmeyi yapmış  bu silah kinetik sistem tarzı arkasında durulması gereken bir silah. Herşey normalken tutukluk yapıyor ise ve bunuda güç kaybından yapıyor ise aklıma ilk gelen yay ve conta oldu . Bu gibi rus silahlarında daha doğrusu rus mallarında sağlamlık kadar bir soğukluk var kolay ısınmayan bir yapıları var.siz bu silahta atılabilecek en düşük gr fişeği bulun mesala 32 gr. yada hepsini atacaksanız arkasında duracaksınız yok ben yeri gelir kafama göre basarım oda atsın diyorsanız.
Şahsi fikrimdir ne sert nede yumşak bir icra yayı bulur takarım tüfeği yumşatmak kolaylık sağlayacaktır
Kolay gelsin

Çevrimdışı Hayati ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2017, 11:34:39 »
Sağolun İbrahim bey tüfeğimin  tutukluk yapması fişeği bazen almaması tamam, omuzlama ile ilgili olabilir diyelim fakat
 yanımda 500 tl lik yerli yarı otomatikler yağmurlu havada  çatır çatır çalışırken benim tüfeğimin mekanizmasının tamemen durması (mekanizmayı geri çekemedim aşırı sertleşti) beni sinirlendirdi. Oysa bu tüfekler rus tüfeği yağmurda buzda diğer tüfeklere göre daha iyi çalışması gerekmez mi? size de kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2017, 11:36:44 Gönderen: Hayati ÖZKAN »
Hayati ÖZKAN
EDİRNE
1980