Gönderen Konu: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi  (Okunma sayısı 612642 defa)

Selahattin AKDAĞ, Talip YÜCEL, Kutay KUT ve 52 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Orhan KÖSEOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« Yanıtla #1300 : 04 Eylül 2018, 13:57:21 »
Bugün züber ve sterling 34 gr birer kutu kestim. Zübeyr hayal kırıklığı yarattı.

Zübeyr 34 gr
Kovan gf
Kapsül nai 688
Barut csb1 sanırım öyle 1.66 gr en fazla 1.68 gelen oldu.
Saçmalar pek de düzgün sayılmaz 33.9 gr

Züberi hep bol barutlu görüyorduk şaşırırdım

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 18:46:47 Gönderen: Orhan KÖSEOĞLU »
  • vursan 92a
  • phenoma
  • fx017
1974 samsun çarşamba
insan söylediği sözün kefili, söylemediği sözün esiridir.

Çevrimdışı Orhan KÖSEOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1301 : 04 Eylül 2018, 14:06:26 »
Sterling 34 gr
Barut a serisi tam olarak hangisi bilmiyorum 1.66 gr bazılarında 1.70 olanda cıktı
Saçmalar düzgün parlak 33.27 gr. 33.80 olan da cıktı.
Kapsülü forumda paylaşmıştım. tam olarak bilmiyorum bilen arkadaşlar hem barut cinsi hem de kapsül konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim . barutu Emrah usta asp yönüde görüş belirtmişti. Erdem usta ise a1 vektan olarak belirtmişti.

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 18:51:06 Gönderen: Orhan KÖSEOĞLU »
  • vursan 92a
  • phenoma
  • fx017
1974 samsun çarşamba
insan söylediği sözün kefili, söylemediği sözün esiridir.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1302 : 04 Eylül 2018, 21:05:58 »
Sterling Elegance 25 gr Ördek fişeği
Bu modeli merak ediyordum bugün elime geçince içeriğine bakayım dedim..

Fişek 25 gr 4 numara.. Saçması yumuşak.Tapası 18,60 mm çaplarında. 41 mm X-wad model.
Barut NobelSport AS cinsi ve 1,30 gr.

Buraya kadar her şey normal.. Ama saçmalar normal değil :)
Boyutları 4 numara fakat, yaklaşık olarak 2 numara saçma ağırlığına sahipler.
Tanecik ağırlıkları normal 4 numara saçmaya göre daha fazla. Ciddi bir özkütle farkı var.

Barut cinsi ve miktarından dolayı bu fişek özellikle bizim buralar gibi nemli iklim ayazında soğuklarda sert rüzgarda iş yapmaz..
Tecrübeyle sabit yani, Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok..
Ama sezon başlarında şöyle ekim kasım belki aralık döneminde özellikle de klasik tüfeklerde güzel iş görür diye düşünüyorum.
Tabi denemek lazım. Kullanmadan ne desek havada kalır..

Fişek dolumunda ve fişekler hakkında tecrübeli olanlar iyi bilir ki, tanecik ağırlığı fazla olan saçma avda özellikle de mesafeli atışlarda daha makbuldür..
Böyle saçmayı aramakla bulamıyoruz..
Sırf şu saçmaların hatırına, daha etkili dolular yapmak için bütün kutuyu bozabilirim..  ::)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #1303 : 04 Eylül 2018, 21:11:46 »
25gr. çelik saçma olsa anlarım ama 35 yıldır iyi kötü avcılık yapan biri olarak bu fişekle mühreye inmiş veya inecek kadar yaklaşmış avın dışında pek bir şey olmaz.Amaç maliyeti düşürüp piyasa koşullarına uygun pazar payı kapabilmek gibi görünüyor.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Emrah AKDENİZ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1304 : 04 Eylül 2018, 21:48:20 »
25gr. çelik saçma olsa anlarım ama 35 yıldır iyi kötü avcılık yapan biri olarak bu fişekle mühreye inmiş veya inecek kadar yaklaşmış avın dışında pek bir şey olmaz.Amaç maliyeti düşürüp piyasa koşullarına uygun pazar payı kapabilmek gibi görünüyor.

"Amaç maliyeti düşürüp piyasa koşullarına uygun pazar payı kapabilmek gibi görünüyor."
Ava özel fişeklerin hepsinde amaç bu ya zaten..

Şahsen zorlu hava koşullarında benim ördek fişeğim aynı tip saçma kullanmak koşuluyla;
1,90 gr A0 barut ve 36 gr dolusu...
2,00 veya 2,10 gr Tecna ile 38-40 gr doluları.. Extrem havalarda bu tip fişekler inanılmaz güzel işler yapıyor.
Öbür türlü ekim kasım güz havasında menzile giren ördeği 28 gr 7 numara ile çaput etmek işten bile değil..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #1305 : 04 Eylül 2018, 22:14:31 »
Buraya kadar her şey normal.. Ama saçmalar normal değil :)
Boyutları 4 numara fakat, yaklaşık olarak 2 numara saçma ağırlığına sahipler.
Tanecik ağırlıkları normal 4 numara saçmaya göre daha fazla. Ciddi bir özkütle farkı var.

Emrah bey,

Saçmaların sayısı kaç? Ben 110 gibi saydım, aslında 118 olmalı. Toplam ağırlığa bölünce 0,21-0,22 gm gibi çıkıyor ki #4 saçmanın ağırlığı o kadar. Daha ağır olması için gümüş ve civa alaşımı olması lazım ki mümkün görmüyorum :) #2 saçma 0,32 gram ağırlığındadır.

Saygılar

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 22:26:09 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1306 : 04 Eylül 2018, 22:28:07 »
Sterling elegance  25 gr  ördek fisegi   bu barutla  bu sacmayla  kış şartlarında 35 metre  ve üzeri  mesafelerde  nasıl iş yapacak  merak konusu  bıldırcın  için kullanılan  barut  ve saçma ağırlığındaki  bir dolum  ördekte  komik gibi  ;D
 Ucunu açıp 8  9 no 25 gr saçma koyarak  uveyik bıldırcın   fişeği elde edilebilir   bu fişekler ile yarıotomatik ler kışın  çalışır mı acaba?
Birde bu modelin kaz özel fisegi  vardı sanırım  25 gr fişek ile kaz avı   ;D
 ;D
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1307 : 04 Eylül 2018, 22:29:29 »
Emrah bey,

Saçmaların sayısı kaç? Ben 110 gibi saydım, aslında 118 olmalı. Toplam ağırlığa bölünce 0,21-0,22 gm gibi çıkıyor ki #4 saçmanın ağırlığı o kadar. Daha ağır olması için gümüş ve civa alaşımı olması lazım ki mümkün görmüyorum :) #2 saçma 0,32 gram ağırlığındadır.

Saygılar
Daha önce kestiğim 4 numara fişeklerden çıkan saçmaların ekserisi 0,18 - 0,19 gr geliyordu. Bu fişekten çıkanlar 0,23 ve 0,24 gr ağırlığındalar.
Hepsi de 3,25 mm çapında.. Bu normal mi sizce ?
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• Expert Üye
« Yanıtla #1308 : 04 Eylül 2018, 23:38:59 »
Sterling elegance  25 gr  ördek fisegi   bu barutla  bu sacmayla  kış şartlarında 35 metre  ve üzeri  mesafelerde  nasıl iş yapacak  merak konusu 

Hüseyin bey saha tecrübenize son derece saygı duyuyorum. Pratik ve teorik her zaman biri biri ile örtüşmez.

Ancak 1.31 gram AS barut ve 25 gram saçma ile 411 m/s namlu çıkış hızı elde edilir, bu da tek bir #4 saçmaya 35 metrede 16 jül (1.65 kg/m) enerji kazandırır. Teorik olarak bu da ördekte 5-7 cm kadar giriş yapar.  Winchesterin benzer sıkısı var:

Saygılar
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 23:40:05 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Hüseyin İŞCEN, Ahmet ÖZALP

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1309 : 05 Eylül 2018, 00:14:28 »
Sterling elegance  25 gr  ördek fisegi   bu barutla  bu sacmayla  kış şartlarında 35 metre  ve üzeri  mesafelerde  nasıl iş yapacak  merak konusu  bıldırcın  için kullanılan  barut  ve saçma ağırlığındaki  bir dolum  ördekte  komik gibi  ;D
 Ucunu açıp 8  9 no 25 gr saçma koyarak  uveyik bıldırcın   fişeği elde edilebilir   bu fişekler ile yarıotomatik ler kışın  çalışır mı acaba?
Birde bu modelin kaz özel fisegi  vardı sanırım  25 gr fişek ile kaz avı   ;D
 ;D

Farklı yabancı markalarda 25-28 gram ördek fişekleri mevcut.
1980-Antalya

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1310 : 05 Eylül 2018, 03:09:44 »
Hüseyin bey saha tecrübenize son derece saygı duyuyorum. Pratik ve teorik her zaman biri biri ile örtüşmez.

Ancak 1.31 gram AS barut ve 25 gram saçma ile 411 m/s namlu çıkış hızı elde edilir, bu da tek bir #4 saçmaya 35 metrede 16 jül (1.65 kg/m) enerji kazandırır. Teorik olarak bu da ördekte 5-7 cm kadar giriş yapar.  Winchesterin benzer sıkısı var:

Saygılar

Sayın  Mehmet  sabri bey
 Sizin kadar teorik  bir bilgiye sahip  olmak  isterdim  doğrusu   
 Dünyaca ünlü  fişek markalarının  bu tarz fisekleri   var bu doğru  bir çoğuda   su kusu  avlarin da  çelik saçma  kullanıyor  25 gr  celik saçma  tane olarak  kursun saçmaya oranla daha fazla   ben ördek ve tüm avlarimda  tüfek olarak uzun namlulu poze kullanıyorum  fişek olarakta en   hafif 25 gr (bıldırcın  üveyik )  en ağır 34 gr (ördek tavşan ) kullanıyorum 
Bu Fişekte  kullanılan  barut  miktarı örneğin   mersin Antalya sicağında   farklı patlarken  Erzurum  kars  ayazında  farklı patlayacaktir saçma miktarının  az olmasıda dezavantaj  35 metre ve üzeri   mesafelerde   saçma nin az olmasıyla  paternde  boşluklar  oluşabilir bence  büyük boy bir ördeğe  en az 3  5 arası saçma isabet etmesi  gerekiyor  kafa  boyun  ciğer  gibi bölgelere tek saçmada  alması  yeterli  olur  ama  buda  biraz  tesadüf  gibi 
Küçük ördeklere  bu fişegin  6  no sunu  sonbahar   da atabilirim  belki ama  hava  kar buz olunca  güvenemem  doğrusu  en azından bulunduğum bölge için  böyle 
Saygılarımla

1986 sivas

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1311 : 05 Eylül 2018, 03:26:46 »
Farklı yabancı markalarda 25-28 gram ördek fişekleri mevcut.

Yaşar  bey    bildiğim  kadarı ile  Avrupa da şu kuşu avlarin da kursun saçma  kullanımı  yasak  25 gr celik saçma  tane olarak  belki 32 gr kursun saçmaya   denk gelebilir   ölçmek gerek 
 Bu fişek  muhreye  inen  ve parlama  avında  iş yapar belki   ama karlı  buzlu havada  yarıotomatik  bir tüfekte  nasıl çalışır  nasıl performans  verir  bilemiyorum  kisin büyük ördekler  yagli ve güçlü  oluyorlar   geçit yapan  ördeğin  3  5 sacma alması gerekliki  av ele geçsin süzülerek yüzlerce  metre uçup ziyan olur  diye düşünüyorum  birçok  firma  ördek  kaz avı için 66 grama kadar supermagnum  fişek üretmekte
 Bu fişegin  tavşan özelini  arkadaş  aldı  kışın çok zayıf kaldı doğru dürüst  bişey avlayamadi yaz avlari hariç    30 gr dan alttaki fişekler bulunduğum iklim için  şartlara  göre  çok zayıf  kalıyor
 Saygılar  rastgele

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1312 : 05 Eylül 2018, 09:56:37 »
Mehmet Sabri Bey'in tespitleri güzel. Fişek çıkış hızı yaklaşık o civarlarda.
Normal şartlarda düşününce evet ördeğe 5-6 cm nüfuz edecek enerjiye sahip.
Ama ben soğukta iş yapmaz derken sadece gramaj bazında düşünmüyorum. Önceden barutlar hakkında bilgim yoktu bakıyodum bu 28 gr veya 30 gr hee tamam tırt bunlar iş yapmaz deyip geçiyodum. Ama iş öyle değil. Saçma ağırlığının basıncı da çok önemli ama asıl kilit nokta barut cinsi ve akabinde miktarı..

AS barut yaz barutu.. Kaynaklarda bu barut için soğuk havada ciddi bir balistik kayba uğrar ve performans düşer ifadesi geçiyor. Aynı zamanda AS hızlı yanan ve saman alevi gibi parlayıp sönen bir cins. Fişeğe etkisi de öyle. Çıkış hızının yüksek olması tek başına ölçü değil. Bir anda 420 ile çıkıp 25-30 metrede o hız 310 - 320 lere düşüyorsa o fişekten çok da hayırlı bir sonuç bekleyemezsin. Çıkıştan sonra hemen hız kaybetmemesi lazım. Bu da barut cinsi ve miktarıyla doğrudan alakalı bir durum. Hafif gramajlarda bu dengeyi yakalamak da zor..

1,30 gr AS miktarı şuan için gayet iyi. Bu havada bu fişekle 35 metrelerde abartmıyorum kaz bile düşürürsün. Ama mesela aralıkta ayaz bir sabahta eksilerde yakın atmayacaksan bu fişek nekadar iş görür işte orası sıkıntılı.
Yaz akşamında ufacık bir ateş bile insanı ısıtmaya yeter. Ama kışın arazide ısınabilmek için daha büyük ateşe ihtiyaç duyarsın. Bu da onun gibi bir şey.. Bu da düz mantık :)
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2018, 09:59:19 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Ahmet ÖZALP, Cemal KARADENİZ

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1313 : 05 Eylül 2018, 10:24:51 »
“Çıkış hızının yüksek olması tek başına ölçü değil. Bir anda 420 ile çıkıp 25-30 metrede o hız 310 - 320 lere düşüyorsa o fişekten çok da hayırlı bir sonuç bekleyemezsin. “
Anlatmak istediğini çok iyi anladım Emrah keşke yukarıda yazdığın gibi 25-30 metrelerde 310-320 olsa o bile bizi uçurur malesef hesaplarım beni yanıltmıyorsa o mesafelerde hız 8 no için 250-260
4 no için 270-280 m/s civarlarında oluyor.
Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Ahmet ÖZALP

• Expert Üye
« Yanıtla #1314 : 05 Eylül 2018, 11:12:02 »
Hüseyin bey, Emrah bey

Hepinizden özür dilerim. Hüseyin beye saha tecrübenize saygı gösteririm demiştim. Evet tecrübe teoriden önemliymiş.

Tevfik Gün'ün yazdıklarından sonra tekrar oturdum hesap yaptım. Durum sizin söylediğiniz gibi çıktı.

Üstteki mavi çizgideki rakamlar m/s olarak tek bir saçmanın hızı, alttaki gri çizgi de ft.lb olarak enerjisi. 30 metrede 7 ft.lb enerji ördekte ancak 2.5 cm kadar bir giriş yapar. O da ördek için hayati organlara varmak için asgari mesafe. SİZ HAKLISINIZ

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Emrah AKDENİZ, Hüseyin İŞCEN, Cemal KARADENİZ

• Expert Üye
« Yanıtla #1315 : 05 Eylül 2018, 11:17:52 »
Hüseyin bey, Emrah bey

Hepinizden özür dilerim. Hüseyin beye saha tecrübenize saygı gösteririm demiştim. Evet tecrübe teoriden önemliymiş.

Tevfik Gün'ün yazdıklarından sonra tekrar oturdum hesap yaptım. Durum sizin söylediğiniz gibi çıktı.

Üstteki mavi çizgideki rakamlar m/s olarak tek bir saçmanın hızı, alttaki gri çizgi de ft.lb olarak enerjisi. 30 metrede 7 ft.lb enerji ördekte ancak 2.5 cm kadar bir giriş yapar. O da ördek için hayati organlara varmak için asgari mesafe. SİZ HAKLISINIZ. Bu fişek ördek için riskli. Hem enerjisi uzun mesafede düşük, hem de saçma sayısı Emrah beyin söylediği gibi yeterli değil.

Son söz olarak, yerli fişek üreticileri de üretmeden önce, tasarım aşamasında  biraz hesap kitap yapsa (en azından teorik olarak) saçmalamazlar diyeceğim. Demek ki "yaptım oldu" olmuyor

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2018, 11:21:27 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1316 : 05 Eylül 2018, 12:20:04 »
Sayın Hocam teşekkür ederiz görselli ve hesaplı paylaşımlarınız hem kayıt hemde anlama ve akılda kalması açısından çok kıymetli.
Aslında krono ile değişik barutlarla dolu fişeklerin sıcaklık ve hız değişimlerini içeren 5 er atışlık ortalama sonucu ile bir çalışma düşünüyordum ama bu sene zaman ayırmak biraz güç ve bulunduğum bölgede yazdığım sıcaklık değerleri görmek hemde aradığımız fişekleri temin biraz zor ama hep aklımda.
27 derece/17 derece/7 derece/0 derece/-5/-10/-15/-20/ (tecna-s4-A6sp-A0-Aquila-As-D20-206S-Csb1-Jk6-MB36-F32  ve mke vs.v.s)gibi

Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1317 : 05 Eylül 2018, 12:58:13 »
Eğer başarabilirsem aklımda şöyle bir çalışma var. Aynı tip 5 adet fişekle tüfek şok mesafe aynı olmak kaydıyla 5 farklı havada aynı şekilde penetrasyon denemesi yapmak..

Mesela
1. atış 25 derece havada
2. atış 5 derece havada
3. atış sabah ayazında -2 / -3 lerde 
4. atış deniz kenarında sert rüzgar ve yüksek nem miktarında
5. atış da kar sonrası ayaza çektiğinde %90 nem ve -7/-9 larda

Amatörce bir deneme olacak ama en azından fikir verir diye düşünüyorum.
Aynı durumun, farklı hava koşullarında nasıl sonuç verdiğini gözlemleyebilmek güzel olur diye düşünüyorum..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Feyyaz ÇETİN, Ömer ŞAHİN 07, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Kadir YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1318 : 05 Eylül 2018, 13:25:06 »
Eğer başarabilirsem aklımda şöyle bir çalışma var. Aynı tip 5 adet fişekle tüfek şok mesafe aynı olmak kaydıyla 5 farklı havada aynı şekilde penetrasyon denemesi yapmak..

Mesela
1. atış 25 derece havada
2. atış 5 derece havada
3. atış sabah ayazında -2 / -3 lerde 
4. atış deniz kenarında sert rüzgar ve yüksek nem miktarında
5. atış da kar sonrası ayaza çektiğinde %90 nem ve -7/-9 larda

Amatörce bir deneme olacak ama en azından fikir verir diye düşünüyorum.
Aynı durumun, farklı hava koşullarında nasıl sonuç verdiğini gözlemleyebilmek güzel olur diye düşünüyorum..
Yillardir merak edipte yapmaya üşendiğim test budur İnşallah yaparsinizda goruruz artik. Merakla bekliyoruz ustam. Saygilar

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• 12 cal Armsan Phenoma Carbo 66
  • 12 cal Huğlu Koop 103 DE
  • 12 cal Huğ-San 191 A
  • 16 cal Huğlu Koop 202 B fix şok
  • Česka Zbrojovka CZ 75 B 9×19 mm
1998 - Kastamonu - Edirne

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #1319 : 05 Eylül 2018, 14:14:10 »
:-)
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2018, 20:16:09 Gönderen: Mehmet PİLGİR »
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #1320 : 05 Eylül 2018, 14:16:15 »
"Amaç maliyeti düşürüp piyasa koşullarına uygun pazar payı kapabilmek gibi görünüyor."
Ava özel fişeklerin hepsinde amaç bu ya zaten..

Şahsen zorlu hava koşullarında benim ördek fişeğim aynı tip saçma kullanmak koşuluyla;
1,90 gr A0 barut ve 36 gr dolusu...
2,00 veya 2,10 gr Tecna ile 38-40 gr doluları.. Extrem havalarda bu tip fişekler inanılmaz güzel işler yapıyor.
Öbür türlü ekim kasım güz havasında menzile giren ördeği 28 gr 7 numara ile çaput etmek işten bile değil..

Emrah bey selamlar,
Marka olmak , kalıcı olmak ve pazarda saygın bir yer kazanmak için gereken şey daha düşük maliyet değil daha yüksek kalitedir.Ama bizim gibi toplumlarda ''ne kadar ucuz ise o kadar iyidir '' mantığı ile alışveriş için yola çıkarız.
Değişmeyen kural şudur '' pintiler ve tembeller 2 defa öder ''.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2018, 20:15:46 Gönderen: Mehmet PİLGİR »
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #1321 : 08 Eylül 2018, 08:50:16 »
Merakla takip ediyorum konuyu değerli ustalar. siz bilgileri paylaştıkça ben ve benim gibi yeni yetişen avcılara ışık oluyor çalışma ve başarılarınızin devamını dilerim. Özellikle Mehmet Sabri bey ve Emrah beylere ayrıca teşekkür ederim çok şeyi onlar sayesinde öğrendim. Saygılar.   O0
  • Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #1322 : 21 Eylül 2018, 17:30:27 »
Arkadaşım keklik özel 25 gr 6 numara ile geçen yıl çok güzel tahtalı ve ördek vurdu.Kuşları havada paketliyor dedi.
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #1323 : 22 Eylül 2018, 10:23:43 »
Herkese selamlar arkadaşlar.Gelecek sezona nasip olursa üveyik avında kullanmak için aldığım YAF 30 gr 8 no fişeği kestim dağılımına henüz bakmadım.Saçmalar çok tatmin edici değil şekil olarak.452 adet çıktı.barut aquila ya benziyor.tapa hakkında bilgi verirseniz sevinirim .üveyikte bu yıl elimdeki meca ları kullandım nasip olursa gelecek sezon bununla devam edeceğim.Koli ücreti 450 lira olmuş hayırlısı.

1988-Denizli

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #1324 : 22 Eylül 2018, 20:59:40 »
@Bilal AYDIN Tapa chedditenin. Yaf trap bornaghi trap ve yafın eski 28 gr fişeklerinde aynı tapadan vardı. Güzel ve kaliteli bir malzeme..
Yafın 30 gr bior ve aynı power tapalı 30 gr modelleri elimde mevcut. Bior olanı bıldırcında süper iş çıkardı. Ötekini avda denemedim.
Kronik saçma sorunu olmasa aslında güzel fişekler...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Bilal AYDIN