Gönderen Konu: silah seçimi.marka değil sağlamlığı önemli  (Okunma sayısı 36107 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
silah seçimi.marka değil sağlamlığı önemli
« : 25 Mayıs 2010, 11:53:09 »

sevgili dostlarım.
hepimizin hataları genelde ortak oluyor.kesinlikle bu sipora başlandığında silah fiatları çok yüksek geliyor.
o yüzdendir hep ucuzolan avrupa bir silah alınıp sürekli çıta yükseltiliyor.
kendimden örnek vereyimki emin olun.ilk silahım italyan lumar süperpoze trap idi kabiliyetimden olacak herhalde yöresel yapılan bir kaç yarışmada derece aldım.tam 1 ay içerisinde satmak zorunda kaldım .malumunuz antreman dahil çok fişek atıldığı için arıza çıkarıyor.
bu işin bu tüfekle yürüyemiyeceğini bu işi ciddi yapan arkadaşlarında tafsiyesi üzerine browning b 425 sıfır aldım fakat her kişi browning ile atamıyacağı gibi her kişi beretta ile veya perazzi ilede atamaz.haliyle 1 buçuk ay sonra bu tüfeği komandoya takasa verip beretta 682 gold E aldım .çünkü browning hafif gelmiş sürekli yüzümü dövüyor ve morartıyordu.682 ile çok iyi atışlar yapıp çok fazla derece aldım tabii bu işin sonu yok.
beretta dt 10 trıdent diye yeni bir atış silahı piyasaya çıkınca ve türkiyede en iyi atıcılar bu silahı kullanınca
bende silahımı satıp 16 bin tl ye satın aldım.o yıl  yüksek skorlar atıp türkiye atıcılık federasyonun düzenlemiş olduğu muhtelif yarışmalarda çok iyi dereceler aldım.
ama hep aklımda perazzi vardı türkiyede ithalatı olmadığı için sahip olamıyordum.
1.2 yıl içersinde komando av perazzi ile anlaşma yapınca gelen silahlardan mx 2000 ayarlı kundağı yine dt 10 takas edrek sahip oldum.artık perazzim vardı ayrı bir haz bu duygu.

perazzi MX 2000
2 yıl kadar attıktan sonra dt 10 kadar sonuç alamdığımı gördüm çok iyi dereceler almıştım ama beni tatmin etmiyordu bu silahıda 21 bin tl ye almıştım.
malumunuz üzere komandonun yolunu yine tuttum olacaksa en iyisi olsun deyip 25 bin tl ye dt 10 trdent lüks modelini kaptım epey onunla attıktan sonra rasgele avın ithal ettiği rizzini S 2000 modelini en üstteki resimdeki slahı aldım iyide skorlar atıyorum ve değiştirmeyi düşünmüyorum .
sorarsanız tüm atıcılar aynı noktada birleşecektir.almış olduğun sağlam silahı değiştirmeyeceksin sürekli yıllarca aynı silahla atıcaksın .
o yüzden bi seferde en iyisini imkanınız doğrultusunda alıp sürekli aynı silahla atıp iyi  dereceler yapmaya çalışın.
 silahınız mutlaka ayarlı kundak olmalı avantajı fazla.dipçik kol uzunluğunuza uyumlu olmalı ve 3.800 gr dan aşağı olmamalı ağır tüfek atıcıyı yormaz .
hafif tüfek ise çırpar 2 ci atışlarda isabet şansını kaybettirir. 75 veya 76 namlu 3.1 yada 2.1 şok olmalıdır.
yerli tüfeklerde huğlu bir çok yaşanan sorunu çözdü bütçesi olmayan atıcılar için uygun ve sağlam.yine yerli bir üretim olan akus diğer adı webley skot olan kesinlikle açık söyleyebilirim türk üretim olan en iyi yerli silahtır üretilen silahları görenler kalitesini size anlatacaklardır.
dahada durumu iyi olan arkadaşlar Rizzini ,beretta ,browning ,miroku.perazzi,gibi silahlar çok iyi sonuç lar veriyor.TERCİHİ SİZDEN  AKLIN YOLU BİR.
bir çok arkadaşımız  silah seçiminde hata yapıp benim gibi,zararla bu işin doğrusunu buldu siz hata yapmayın doğru karar verin.saygılarımla ERDAL ÇİFTÇİ
Erdal ÇİFTÇİ
1969 izmir 0 532 382 32 17

The following users thanked this post: Alper ÖZAY

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Ynt: silah seçimi.marka değil sağlamlığı önemli
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2010, 14:48:50 »
Döktürmüşsün Erdal abi saolasın....
PErazzi neredeyse tüm atıcıların rüyasıdır fakat ille de bu tüfekle atınca iyi bir sonuç alınacak diye birşey yok...Atıcı herşeyden önce kendine uyumlu silahı seçmelidir....
Ben bu spora ilk başladığımda çok küçüktüm ve laurona ile başladım...
Gün geçti biz büyüdük tabiki kollar da büyüdü kundak kısa gelmeye başladı... :D
Bende buradaki bir atıcı abimden huğlunun özle yapım bir trap tüfeği edindim... Artık çok rahat kendimden emin bi şekilde atmaya başladım.Tabiki bu skorlara da yansıdı...
Yine söylüyorum markadan önce uyumlu bir tüfek !!!!!
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

The following users thanked this post: Alper ÖZAY

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2010, 17:29:06 »
yorumun çok yerinde burak çım uyum şart meraklısın belli ki iyide atıyorsun silah konusunda sen beni çok iyi anlamışsın.artık huğlu atış silahı konusunda iyi bir çıta atladı eskiden yaşanan sorunlar artık yaşanmıyor.
kullananlar artık güvenle kullanıyor.sorun yok.şu anda rizzini ile devam ediyorum çok memnunum az evvel antremandan geldim skorlar beni çok memnun ediyor.silahımı çok seviyorum.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2010, 23:28:44 »
Erdal Abi trap tüfeği almak istiyorum  tavsiyen nedir?
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2010, 11:03:04 »
RİZZİNİ,beretta ,browning,miroku,perazzi,huğlu,akus, bu silahlardan birini tercih edersen sorun yaşamazsın .
ben   rizzini   S2000 ile atıyorum rizzini premier ayarlı kundak modelini tafsiye edebilirim bu ay sonu 7 adet geliyor rasgele av ödeme kolaylığıda yapacaktır.
yanlız bildiğim kadarıyla bi kısmı bazı atıcı arkadaşlar tarafından ayrıldı bitebilir görüşmeni tafsiye ederim.
rasgele kardeşim
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2010, 13:17:02 »
Erdal Abi mali porteleri nedir acaba?
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2010, 14:46:09 »
değişiyor be ziyacım ama rizzini 2500 aurodan başlıyor.
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2011, 02:23:08 »
abi allah iş rastlığı versin..nasılsın iyimisin..gönende mahmut ile rizziniyi ortak kullanım yapıyoruz..bu tüfeği baştan gözüm tutmamıştı ama yok böyle bir tüfek..plak kaçıyorsa kesin dipçiğin gerisindeki kişi bozuk..rc 3 le affetmiyor..selamlar
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2011, 09:23:55 »
3 yıla kadar rizzini tüm poligonlarda çok miktarda kullanılıyor olacak

dün güzel bir yarışmada finale girdik şöyle bir baktım 6 finalistin 3 ünün tüfeği rizzini idi ben birinci oldum armsan bir otomatik kazandım rizzini 1 koy 1 al yapıyor.

yorumun için çok teşekkürler ahmet kardeşim
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2011, 01:32:45 »
abi birinciliğini kutluyorum..dün bende 21 attım ilk seride ama finalde tek fişekte kendime yenildim..finalde iki yaşlı kurt un arasında kaldım,allaha emanet ol selamlar..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 28 Haziran 2011, 08:56:38 »
merhabalar.hiç müsabakaya katılmadım ama sormak istediğim bir şeyler var.şimdi bir müsabakada  tüfeğin faktörü ne kadardır.şahsen bence hiç yoktur.namlu birleşmesi iyi yapılmış namlu kundak ve şokları uygun bir çifte işimizi görecektir.yerli veya yabancı olması çok fark etmeyecektir.sağlamlık ve dayanıklılık belirli bir süre sonra ortaya çıksada vuruş mesafesi  değişmeyecektir.kısacası sonucu atıcı tayin edecektir.o zaman niye bir tüfeğe bu kadar para verilir.dayanıklık derseniz o paralara  3    5 tane tüfek yaptırırsınız olur biter.bunlar benim naçizane fikirlerim yanlışım veya eksiklerim varsa yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 28 Haziran 2011, 11:59:00 »
senede 100-200 atışta iyi marka kötü marka fazla farketmez...ama fazla sayıda atışlarda bu fark bariz olarak açıga çıkar....iyi tüfük iyi marka özgüveni yükseltir....

erdal birazda fişeklerden bahsetsen.....hangi markaları tercih ediyorsun...yada derece yapanlar daha çok hangi markaların fişeklerini tercih ediyorlar......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #12 : 28 Haziran 2011, 12:05:27 »
3-5 tane tüfek yaptıracağınıza bir sağlam tüfek alın dert etmeyin.
Bazı markalar sıfır hata ile üretiliyor. Dünya atıcılarına bir bakın ellerindeki marka tüfekler az çok belli.
Bu işi ucuz tüfekte iş görür demek, performans esnasında çıkan arıza ile seriyi başkasının tüfeği ile tamamlamak demek.
100-Tl ye de tüfek var, 100.000-tl yede

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 28 Haziran 2011, 13:06:42 »
bu cevabım geleceğinden emindim  osman bey ama her fırsatta yerli üreticilerin  kaliteli üretim yaptığını savunanlar  acaba ne diyecekler.merak ediyorum.mesela aküs  çok güzel çifteler yapıyor ama fiyatları 2500tl den başlıyor geçen sitede 6000tl nin üzerine kadar çıkıyor.bu fiyatlarla bir baretta browning  gibi markalarla rekabet etmesi zor.tabi kalitenin yanında isimde baya etkili oluyor.birde  mesela alt segment tüfekler var sağlamlıklarıyla ünlü baikal gibi. 27m 1c sporting  modeli gibi.1750tl gibi bir fiyatı var.sonuç olarak çok para vermek her zaman iyi mal almak demek mi.tabiki kim elinde bir perazzisi varken sıradan bir trap tüfeği ister

BİGA/1979

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 28 Haziran 2011, 19:51:34 »
sevgili dostlar çok çeşitli atış ve av tüfekleri kullanan biri olarak bu bilgilendirme ve fikir alışverişi olacak olan bu konuyu yeni topik olarak açmak istiyorum çok atıcı arkadaşımıza yardımcı olacağını sanıyorum .

biliyorumki kimse kimseyi kırmak istemeyecek sadece fikirlerini ve görüşlerini sunacaktır yarın bu konuyu işleyelim dostlarımız zarar etmesin kendi kararını kendi versin.

sevgili osman döşler abimide bu konuya özellikle davet etmek istiyorum çünkü silahlar konusunda engin tecrübelerinden faydalanmak isteriz konuya dahil olan tüm dostlara şimdiden teşekkürler
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 29 Haziran 2011, 03:29:01 »
suat bölgenin en güzel poligonu sizde ama sen katılmıyorsun??ben bigaya tahirovadan katılıyorum.yerli tüfeklerle trap işi bir yere kadar oluyor.(yani benim fikrim)    trapta en zoru moral ve konsantrasyon meselesi.avrupa tüfek daima güven veriyor.kaç yıl boyunca av tüfekleriyle trap işini denedik.trap tüfeği ne işe yararki diyordum,ama işin ilmini yavaş yavaş çözmeye başlayınca trap tüfeğinin ne olduğunu anladım.bu pazar çan uzunalan atışları varmış.gel buyur.hem trap hemde tek kurşun.
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 29 Haziran 2011, 08:54:24 »
sn ahmet bey akşam haberim oldu atışlardan nasipse pazar günü orda olacam.akşam kulüp başkanımızda söyledi yazalım müsabakalarda atarsın dedi.iş yoğunluğu nedeniyle gidemiyorum zamanım yok.müsabakalarda iddaalı değilim ben tamamen ortamı teneffüs etmek için  katılıcam.benim ihtisas çalışmaları yaptığım sektör ördek avcılığı.

BİGA/1979

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 30 Haziran 2011, 02:27:08 »
suat ördek benim uzmanlık ihtisas ve master alanım..seninlede tanışalım..yeşilbaş olsun çamurdan olsun...onun sudan kalkışı ve saçma yiyip geri suya düşüşü varya..işte olay budur..yazın trap da fazla mesaim oluyor..domuz işindede kendimi deniyorum..form dan düşme varmı diye..selamlar..
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 30 Haziran 2011, 09:24:24 »
çok güzel bir dostluk kuruluyor mesajları bunlar suat ve ahmet arkadaşımızı uslubundan ve samimiyetinden dolayı kutluyorum.
bir çok zıt mesaj yazan bencil ve benci arkadaşlara örnek olur umarım.

çanakkale bölgesinde hiç yarışmadım bir gün mutlaka yarışacağım herkese selam
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 30 Haziran 2011, 11:01:20 »
erdal yarışmalarda tercih edilen fişekler hakkında tecrübelerini paylaşırmısın....perpormans olarak hangi marka fişekler ragbet görüyor...sen hangi markayı tercih ediyorsun.......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 01 Temmuz 2011, 01:33:02 »
erdal abi tekrar merhaba...seni bu yaz biga poligonun da görmek isteriz..çanakkale poligonu yapım aşamasında ama çok az kalmış duyduğumuza göre..ben gönen den bigaya gidiyorum atışlar için..gönen poligonumuzun yapılışı hızlı başlamıştı ama türk gibi başlandı alman gibi bitirilemedi..bir ilçe için yeterli poligon ancak sponsor sıkıntısı ve elimizden tutan olmadığı için 40 bin nüfuslu ilçede 3 kişi yiz bu sporu biraz daha ciddi yapan..ve ya da yapmaya çabalayan..profesyonel anlam da trap işi Biga da daha iyi gidiyor..2 kulüp var ve bu işi gayet ciddiye alıyorlar..selamlar saygılar
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 07 Temmuz 2011, 10:53:16 »
erdal bey her ne kadar iş nedeniyle  müsabakalara katılamasamda inşallah bir gün   tanışmak nasip olur.bigaya  yolunuz  düşerse  beklerim saygılarımla

BİGA/1979

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 08 Temmuz 2011, 09:59:46 »
bigada yarışmayı o kadar çok istiyorumki .

bir gün mutlaka geleceğim. herkese selam
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 01 Eylül 2012, 19:03:29 »
RIZZINI S2000fiyati nedir acaaba ,bilgisi olan varmi? net te bulamadim...
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 10 Eylül 2012, 15:37:42 »
zafer kardeşim 9.500 tl cıvarıydı bildiğim kadarıyla 2 adet var türkiyede
Erdal ÇİFTÇİ