Gönderen Konu: fişek seçimi  (Okunma sayısı 8292 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin YORAN

• AvlakForum Üye
  • *
fişek seçimi
« : 01 Eylül 2012, 15:18:47 »
sevgili avçı arkadaşlar öncelikle 2012/2013 av sezonu hayırlı ugurlu olsun benim siz avcı doslardan riçam elimde huglu luger çiftem var ben bu tüfegin bir türlü hangi fişegi attıysam birtürlü ava vuramıyom sizlerden ricam hahki fişeklerden kullanmalıyım kaç kıram kaç no fişek kullanmalıyım birde bu tüfegi alırken bayii bana bu tüfekler yurt dışına yapılan tüfek dedi ne dereçe dogru bilmiyiyorum bir de bunun için yorum lütfen  şimdiden  teşekkürler herkese rasgele saygılarımla.
Hüseyin YORAN
1962 DENİZLİ

Çevrimdışı Hasan GÜZEL 07

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: fişek seçimi
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2012, 15:26:58 »
hangi avlarda kullanacağınızı yazmamışsınız ava göre gr değişecektir, marka olarak da şu marka demek yanlış olur ama iyi bir tüfek her markayı atar sadece bazı markalarda daha iyi sonuçlar verir
Renc RECARO
1981 ANTALYA

Çevrimdışı Hüseyin YORAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2012, 15:47:12 »
önçelikle teşekkür edrim  bıldırcı/öveyk/ çulluk/güvercin bazen/eger denk gelirse tavşan /keklik
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2012, 15:52:43 Gönderen: Hüseyin YORAN »
Hüseyin YORAN
1962 DENİZLİ

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2012, 20:23:43 »
Hüseyin abi selamlar bende huğlu 205 AC çifte kullandım hep Halada kulanıyorum bu sene huğlu 103 DE poze de kullanıyorum. Öncelikle fişek konusunda huğlu tüfekleri biraz sert fişekleri sever yani Bıldırcın için 9 No 28 -30 gram , Keklik için 5-6 no 32-33-34 - Ördek için 3-4 no 34 gram , Tavşan için 32-33-34 gram 1-2-3 no yani yüksek gramları deneyin...
Bilmiyorum tüfeğiniz kaç namlu yani fişek seçiminden önce namlu boyu ve Av'a göre kullandığınız şok seçimleri çok önemli...Benim Huğlu çiftem 1/3 içten şokluydu yakın Avlarda sorun yaşıyordum o yüzden ŞOK ve Namlu seçimini göz önünde bulundurun...
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2012, 20:27:27 Gönderen: Gürkan GÜRSÜL »
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2012, 20:35:27 »
yaralı gidiyor falan deseniz fişek şok kombinasyonu hakkında yorum yazardık.ancak hiç vuramıyorsanız ya mesafe tahmininiz yanlış yada nişan hatası.25 ve 35mt mesafelerde hangi şokla veya fişekle atarsanız atın kesin sonuç alırsınız.en azından  kullandığım yada denediğim 15 e yakın  yerli yada yabancı tüfeklerde ve değişik fişeklerdeki edindiğim tecrübeye dayanarak söylüyorum.hiç vuramamanızın başka izahı olamaz...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hüseyin YORAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Eylül 2012, 20:40:11 »
teşekkür ederim gürkan kardeş tüfegim 71 namlu içden şoklu yani fereks şoklu sol 1 fulşok sag 1/2 şok güzel bire çifte ama sıkındı fişek ayarı. ama senin dedigine deniyeçegim  teşekkürler.
Hüseyin YORAN
1962 DENİZLİ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 01 Eylül 2012, 21:22:05 »
yaralı gidiyor falan deseniz fişek şok kombinasyonu hakkında yorum yazardık.ancak hiç vuramıyorsanız ya mesafe tahmininiz yanlış yada nişan hatası.25 ve 35mt mesafelerde hangi şokla veya fişekle atarsanız atın kesin sonuç alırsınız.en azından  kullandığım yada denediğim 15 e yakın  yerli yada yabancı tüfeklerde ve değişik fişeklerdeki edindiğim tecrübeye dayanarak söylüyorum.hiç vuramamanızın başka izahı olamaz...
Bu yazılanlar bence de doğru. Fişekle ilgisi pek yok görünüyor. Ya yukarıdaki gibi veyahut dipçik size uymuyor veya çiftenin namlu birleşiminde bir uygunsuzluk olabilir.

Hüseyin Bey evvelce kullandığınız tüfek neydi, öğrenebilir miyiz?

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2012, 21:41:11 »
Bu yazılanlar bence de doğru. Fişekle ilgisi pek yok görünüyor. Ya yukarıdaki gibi veyahut dipçik size uymuyor veya çiftenin namlu birleşiminde bir uygunsuzluk olabilir.

Hüseyin Bey evvelce kullandığınız tüfek neydi, öğrenebilir miyiz?

evet gözden kaçırdığım bir noktaya değinmişsiniz volkan abi.daha öncede bu tip sorunlarla karşılaşan arkadaşlar vardı.bir hedef kağıdı üzerine atış yapıp bakmak lazım.son karar için en iyi referans olur diye düşünüyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hüseyin YORAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 01 Eylül 2012, 22:33:59 »
daha önçe 76 namlu çakmaklı piper ve hala kullanıyorum . ben eniyisi birde keçe tapa kullansam olurmuki açaba   arkadaşların dedigi gibi birde beyaz kagıt üzerinde deniyem

Hüseyin YORAN
1962 DENİZLİ

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
« Yanıtla #9 : 01 Eylül 2012, 23:36:03 »
Hüseyin abi 1/2 şokla vurmak zordur uzak mesafe ve uzunda iyi çalışır , tabiki fişeğide doğru orantılı seçerseniz uzun mesefede iyi Avlar yaparsınız. Yakın mesafede Av'ı parçalayabilir yada hiç vurmazsınız fişek toplu gider geç açar. Bu durumlar şokla ilgilidir. Ne Avlarına gidiyorusunz bilmiyorum şuan Bıldırcın Ve Üveyik Avları var o tüfekle bıldırcın vurmak zor olur çok iyi ara yani pay vermeniz ve iyi nişan almanız gerekir. Şuan normal olan bıldırcın Av'ı için 61 namlu mobil şoklu bir tüfektir 5/4 şok kullanmak gerekir. Sizin tüfeğiniz Çifteniz 1/2 Şokla bu Avları yapmanız çok zor. Sizin tüfeğiniz ördek ve kaz Avları için idealdir. Kekliğin uzun kalktığı dönemlerde olabilir Ancak yakın Avlarda ve orta mesefeli Avlarda verim alamazsınız...
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2012, 23:43:22 Gönderen: Gürkan GÜRSÜL »
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı Hüseyin YORAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Eylül 2012, 00:28:26 »
yorumlarız için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar  sagolun .herkese rasgele
Hüseyin YORAN
1962 DENİZLİ

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 02 Eylül 2012, 01:26:37 »
28 veya 30 gr. imperial kece tapa fiseklerini bir dene abi!ben Huglu ciftemle yillardir kullaniyorum memnunum ve bu sezon yaf fiseklerinden iki koli siparis verdim daha deneme firsatim olmadi ins.12.ayda selamlar....
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

gökhandemircioğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 02 Eylül 2012, 01:37:42 »
bende tüfek olarak baretta 686 whıte marka süper poz var bıldırcında 28 gr 9-10 numara keklik ve tavşanda 30 gr 32 gr 7 numara kullanıyorum ayrıca bazı tüfekler havaya göre çok seçim yapar bence tüfeğini deneyerek tecrübe edinebilirsin RASTGELE

Çevrimdışı Hüseyin YORAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 02 Eylül 2012, 11:28:02 »
teşekkürler hemşerim ve diger yorum yapan arkadaşlara  selamlar RASGELE
Hüseyin YORAN
1962 DENİZLİ